Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 19:29

« Poprzedni Następny »


Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?


Bassam Tawil 2018-07-18

Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)
Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)

Od lat przywódcy palestyńscy skarżą się, że Strefa Gazy jest „na krawędzi katastrofy humanitarnej”. Raz za razem ostrzegali, że jeśli świat nie pomoże mieszkającym tam Palestyńczykom, Strefa Gazy „wybuchnie jak wulkan”.


Izrael i USA oferują teraz pomoc, by poprawić warunki życia Palestyńczyków żyjących pod rządami Hamasu w Strefie Gazy. Zgadnijcie jednak, kto zażarcie sprzeciwia się każdej próbie rozwiązania „humanitarnego i ekonomicznego kryzysu” w tej nadbrzeżnej enklawie, miejscu zamieszkania około dwóch milionów Palestyńczyków? Odpowiedź: prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, i jego rządząca frakcja Fatah.


W ostatnich tygodniach zarówno Izrael, jak administracja USA przedstawiły różne pomysły w sprawie pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy.


Wysłannicy USA, Jared Kushner i Jason Greenblatt, którzy niedawno odwiedzili Bliski Wschód, przedstawili inicjatywy, które obejmowały dostarczanie elektryczności, odsolonej wody pitnej, możliwości zatrudnienia i ożywienie strefy przemysłowej w Gazie.


Izrael ze swej strony poprosił Cypr o rozważenie możliwości zbudowania portu morskiego na wyspie do transportu towarów do Strefy Gazy. Według doniesień izraelski minister obrony, Avigdor Liberman, doszedł do porozumienia z cypryjskim prezydentem Nicosem Anastasiadesem w sprawie portu. Biuro Libermana powiedziało, że Izrael działa na wiele sposobów na arenie międzynarodowej w próbach „zmiany rzeczywistości” w Strefie Gazy.


Można by pomyśleć, że przywódcy palestyńscy są niezmiernie szczęśliwi z powodu tych inicjatyw złagodzenia cierpień ich ludności w Strefie Gazy. Plany poprawienia warunków życiowych mieszkańców Strefy Gazy powinny brzmieć jak muzyka w uszach kierownictwa Autonomii Palestyńskiej, prawda? Nieprawda.


Co właściwie stoi za tą zdumiewająco upartą odmową pomocy, by pozwolić ich ludności  na przyzwoite życie? Dlaczego kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, które twierdzi, że troszczy się o dobrostan Palestyńczyków, zajadle sprzeciwia się planom stworzenia miejsc pracy i innym rodzajom pomocy dla ich ludności?


Przejdźmy to krok za krokiem.


Po pierwsze, Abbas i jego rząd na Zachodnim Brzegu starają się przedłużyć cierpienia Palestyńczyków w Strefie Gazy, żeby móc nadal potępiać Izrael za kryzys. Chcą, by społeczność międzynarodowa nadal wierzyła, że Izrael jest odpowiedzialny za trwające, intensywne cierpienia Palestyńczyków. Choć społeczności międzynarodowej jest to trudno pojąć, morska blokada Strefy Gazy przez Izrael ma na celu jedynie niedopuszczenie do szmuglowania broni do tej przybrzeżnej enklawy. Granica między Strefą Gazy a Izraelem pozostaje otwarta dla dostaw żywności oraz pomocy humanitarnej i medycznej do Gazy.


Po drugie, Autonomia Palestyńska i jej przywódcy sprzeciwiają się pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ponieważ obawiają się, że zachęci to Hamas do utrzymywania rządów żelaznej ręki w Strefie Gazy, uwalniając go od odpowiedzialności wobec mieszkańców Gazy. Kiedy inni zaczną dostarczać pomoc mieszkańcom Strefy Gazy, Hamas będzie w stanie kontynuować inwestowanie milionów dolarów w budowanie tuneli do atakowania Izraela i szmuglowania broni do Strefy Gazy. Hamas nie będzie dłużej musiał martwić się o wypłacanie pensji Palestyńczykom lub o kupowanie leków i żywności.


Autonomia Palestyńska ma nadzieję, że warunki w Strefie Gazy staną się tak złe, że Palestyńczycy powstaną przeciwko Hamasowi. Warto zauważyć, że kierownictwo Palestyńczyków w Ramallah samo narzuciło w zeszłym roku ostre sankcje na Strefę Gazy.


Te karne posunięcia obejmują zatrzymanie wypłat dla tysięcy pracowników budżetówki i zawieszenie pomocy społecznej dla setek rodzin. Sankcje wywołały w ostatnich tygodniach falę protestów na całym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, skłaniając siły bezpieczeństwa Abbasa do użycia siły dla rozproszenia protestujących.


Po trzecie, kierownictwo Autonomii Palestyńskiej zapewnia nas, że izraelskie i amerykańskie plany pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy są częścią szerszego „spisku”, by zmusić Palestyńczyków do zaakceptowania jeszcze nie ujawnionego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu prezydenta USA Donalda Trumpa.


Abbas i jego najwyżsi rangą współpracownicy używają tej sprawy do rozpalenia antyamerykańskich i antyizraelskich nastrojów w palestyńskiej populacji. Mówią Palestyńczykom, że ekonomiczna i humanitarna pomoc dla Strefy Gazy jest skonstruowana głównie po to, by zdobyć „polityczne ustępstwa” od Palestyńczyków. Ich argument: Palestyńczycy będą musieli zrezygnować ze swoich „praw narodowych” włącznie z „prawem powrotu” dla uchodźców i ich potomków do swoich byłych domów w Izraelu w zamian za polepszone warunki życia.


Przywódcy Autonomii Palestyńskiej podżegają ludzi, mówiąc im, że USA i Izrael starają się „szantażować” Palestyńczyków. Popatrzmy, na przykład, na to, co premier Abbasa, Rami Hamdallah, powiedział 5 lipca: "Nie zaakceptujemy żadnego planu zamiany naszych praw narodowych w prawa humanitarne lub finansowe. Mamy ustalone prawa polityczne, historyczne i prawne i są one niezbywalne”.


Inny dygnitarz lojalny wobec Abbasa, Mahmoud Al-Aloul, powiedział 2 lipca: "Nie chcemy waszej mąki i pszenicy; nie chcemy waszej pomocy humanitarnej”.


Należy także zauważyć inną niedawną wypowiedź Al-Aloula, który jest zastępcą Abbasa w kierownictwie Fatahu i jest typowany na następnego prezydenta Autonomii Palestyńskiej: „Jesteśmy gotowi głodować, ale nie możemy w zamian za rozwiązanie naszych problemów humanitarnych oddać Jerozolimy i naszych podstawowych praw”.


Przesłanie powinno być oczywiste – ostatecznie jest głoszone jasno i wyraźnie: palestyńscy przywódcy wolą, by ich ludzie głodowali, niż by musieli dokonać jakichkolwiek ustępstw na rzecz pokoju z Izraelem.


To jednak nie Al-Aloulowi i Abbasowi grozi głód. Życie w Ramallah i  w reszcie Zachodniego Brzegu jest całkiem dobre dla Abbasa i jego świty. W odróżnieniu od Palestyńczyków ze Strefy Gazy przywódcy Autonomii Palestyńskiej cieszą się swobodą podróżowania i żyją w luksusowych apartamentach i willach. Nie ma nic wygodniejszego niż siedzieć w wytwornym domu w Ramallah lub Nablusie i rozmawiać o głodujących i o pomocy humanitarnej.   


Kiedy Al-Aloul i inni dygnitarze palestyńscy mówią o ciężkich warunkach w Strefie Gazy, wygodnie zapominają wspomnieć, że ich sankcje pogorszyły panujący tam kryzys. Ale Palestyńczyków w Strefie Gazy, którzy rozpaczliwie potrzebują miejsc pracy i lepszego życia, w rzeczywistości nie obchodzi nadchodzący plan pokojowy Trumpa.


Nie obchodzą ich również osiedla i punkty kontrolne na Zachodnim Brzegu. Abbas i jego oficjele wydają się zdecydowani kontynuować dżihad przeciwko Izraelowi i USA kosztem ostatniego żyjącego Palestyńczyka. Sprzedają swojej ludności stare slogany o „prawach narodowych, o zasadach, i Jerozolimie”, patrząc jak ludzie umierają na ulicach.


Nauką, jaką można wyciągnąć z wypowiedzi przywódców Autonomii Palestyńskiej przeciwko planom polepszenia warunków życiowych Palestyńczyków w Strefie Gazy, jest to, że konflikt izraelsko-palestyński nie toczy się o gospodarkę i sprawy humanitarne.


Przez naleganie na wszystkie palestyńskie „prawa narodowe” włącznie z „prawem powrotu” i przez odmowę uznania Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego Palestyńczycy w rzeczywistości sygnalizują, że ich prawdziwym celem jest usunięcie Izraela z Bliskiego Wschodu. Skąd wiemy, że chcą zniszczyć Izrael? Abbas mówi, że uważa Izrael za „kolonialny projekt, który nie ma nic wspólnego z judaizmem”.


Ta wypowiedź oznacza, że nie widzi Izraela jako prawomocnego państwa. Abbasa i jego dygnitarzy nie obchodzi cierpienie ludności Strefy Gazy, bo mają nadzieję użyć tamtejszego kryzysu do kampanii delegitymizowania Izraela. Hamas, ze swej strony, wyraźnie stwierdza, że nie zrezygnuje z marzenia „wyzwolenia Palestyny od rzeki do morza”, nawet jeśli oznacza to głód i śmierć ich ludności. Zarówno Autonomia Palestyńska, jak Hamas mogli już dawno temu zapewnić lepsze życie swoim ludziom, ale nie o tym myślą. Mniej dbają o swoją ludność, a bardziej o znalezienie sposobów sabotowania, delegitymizowania i demonizowania Izraela i Żydów.     


Abbas i oddani mu ludzie mówią łatwym do zrozumienia językiem: „Możecie dać nam tyle pieniędzy, ile chcecie, ale my nie zmienimy naszej postawy wobec Izraela i nie zrezygnujemy z żadnego z naszych żądań”. Przynajmniej pod tym względem mówią prawdę.  


W tym konflikcie nie chodzi o pieniądze ani o pomoc ekonomiczną. Chodzi o istnienie Izraela, którego obecności na Bliskim Wschodzie Palestyńczycy nie zamierzają tolerować.


To jest istota konfliktu izraelsko-palestyńskiego: najwyższym priorytetem Palestyńczyków – palestyńskiego kierownictwa i Palestyńczyków ogólnie – jest zniszczenie Izraela. Wolą umrzeć niż zrezygnować z marzenia o zniszczeniu Izraela.


Why Do Palestinian Leaders Oppose Helping Their People?

Gatestone Institute, 12 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil
Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 298 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk