Prawda

Sobota, 1 października 2022 - 11:11

« Poprzedni Następny »


Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację


Mitchell Bard 2021-09-04

Jerozolimska ulica.
Jerozolimska ulica.

Historia sugeruje, że tytuł tego artykułu jest prawdziwym mottem „New York Timesa”. Dziesięciolecia grzechów zaniechania, przekłamań, podwójnych standardów, hipokryzji i złośliwości w większości wypadków wystarczałyby do wyciągnięcia wniosku, że   ta gazetajest antysemicka, ale “New York Times” osiągnął wystarczająco wysoki status za informowanie o nie-żydowskich wydarzeniach, by w oczach większości czytelników zachował telfonową powłokę.   

 


Wszystkie wymienione powyżej mankamenty znajdują się w artykułach o niedawnym konflikcie z Gazą. Inni pisali już o nich wcześniej, ale trudno było nie przypomnieć sobie pierwszej strony wypełnionej zdjęciami Palestyńczyków podobno zabitych przez Izrael po przeczytaniu o najnowszym koszmarze w Syrii. Oto jak donosił o niej “Wall Street Journal“:

Co najmniej 90 ludzi, w tym 27 dzieci, zostało zabitych przez prorządowe siły, od kiedy założono oblężenie części miasta [Daraa] pod koniec czerwca, według dr Anasa Almasalmeha z Union of Medical Care and Relief Organizations, grupy pomocowej z bazą w Stanach Zjednoczonych. Blokada dzielnicy znanej jako Daraa Al-Balad, praktycznie zatrzymała dostawy żywności, wody, elektryczności i środków medycznych dla ponad 50 tysięcy ludzi, jak informują mieszkańcy i grupy pomocowe. Walki zmusiły około 24 tysiące innych do ucieczki z domów, jak informuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

Kiedy przeszukiwałem “New York Times”, by znaleźć informacje o Daraa, żaden artykuł o tym oblężeniu nie pojawił się w wynikach. Nie było fotografii 27 syryjskich dzieci, które zostały zabite wraz z ich historiami. Nie było dokumentalnego wideo ludzi z Daraa, jak było z Gazy, z opisem piekielnego ataku sił „Rzeźnika Damaszku”.    

 

Powód braku zainteresowania “New York Timesa” jest wyraźny i spójny z jego zasadą – zabijanie Arabów/muzułmanów przez Arabów/muzułmanów nie jest wiadomością; redaktorzy uważają to za rutynę. Gdyby wśród syryjskich sił był jednak Żyd, możecie być pewni, że zostałoby to nagłośnione.

 

Dział opinii jest, jeśli to możliwe, jeszcze gorszy niż reszta. Kiedy gazeta drukuje artykuły gości chwali się: “New York Times jest oddany publikowaniu różnorodnych listów do redakcji”, tym, co rzeczywiście mają na myśli, jest wyłącznie różnorodność antyizraelskich opinii.

 

Popatrzmy na niedawny artykuł Rogera Cohena, jednego z weteranów całej stajni antyizraelskich autorów (za wyjątkiem jednego listka figowego - konserwatywnego i proizraelskiego Żyda, Breta Stephensa). Cohen jest nieustannie rozczarowany, że “demokratyczny Izrael” nie potrafi “zbliżyć się dostatecznie blisko do ideałów ze swojej karty założycielskiej z 1948 roku głoszącej, że rodzące się państwo ‘zapewni całkowitą równość społecznych i politycznych praw wszystkich swoich mieszkańców, niezależnie od religii, rasy lub płci’”.


No cóż, który kraj, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, potrafi dojść blisko do swoich ideałów?  


Cohen, podobnie jak większość dziennikarzy, także funkcjonuje, jak gdyby historia zaczęła się od jego odkryć. Jego artykuł dotyczył przemocy w maju, kiedy izraelscy Arabowie brali udział w zamieszkach i było kilka odwetowych ataków ze strony Żydów. Według Cohena “Ludzie po obu stronach obudzili się, że istnieje potrzeba zajęcia się nieudaną koegzystencją w Izraelu”.


Mam wiadomość dla Rogera: izraelscy Żydzi i Arabowie są świadomi potrzeby koegzystencji i związanych z tym trudności od 1948 roku. Rozruchy w maju 2021 były niepokojące w równym stopniu dla Żydów i dla Arabów, ale nie były bezprecedensowe; tym, co uczyniło je wartymi nagłośnienia, był fakt, że takie wypadki przemocy są tak rzadkie. Według historyka, Ephraima Karsha:

“Rozruchy izraelskich Arabów w maju 2021 roku, podobnie jak ich prekursor w październiku 2000 roku, nie były aktem społecznego protestu, ale nacjonalistycznym/islamistycznym powstaniem w celu wsparcia ataku z zewnątrz. To nie społecznoekonomiczne żale doprowadziły izraelskich Arabów do przemocy wobec ich żydowskich rodaków po raz drugi w ciągu 20 lat, ale narastająca radykalizacja, która towarzyszy trwającej dziesięciolecia poprawie ich społecznoekonomicznych warunków życia”.

Udając, że historia zaczęła się od jego wywiadów w 2021 roku, Cohen nie dostrzega przemocy w przeszłości, dziesięcioleci spokoju, a nawet pokoju między społecznościami, który panuje znowu od maja. Najsilniejszym obaleniem jego tezy był brak jakiejkolwiek przemocy przez cały czas, kiedy przebywał w Izraelu. Rozmawiał z ludźmi, którzy ucierpieli w maju, ale nie mógł znaleźć ani jednego, którego restauracja została spalona podczas pobytu Cohena, ani też ani jednej Arabki, gonionej przez samozwańczych żydowskich obrońców porządku.  


Jestem teraz w Izraelu i nie ma tu rozruchów. Odwiedziłem Jerozolimę i Stare Miasto. Istotnie, były tam starcia w maju i są nadal od czasu do czasu, głównie sprowokowane przez przywódcę tak zwanej „umiarkowanej” Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, który podżega muzułmanów, by ratowali meczet Al-Aksa przed Żydami, którzy meczetowi nie zagrażają.


Cohen nie wspomina Jerozolimy, więc zgaduję, że nie miał czasu na odwiedzenie miejsca, gdzie Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyją najbliżej siebie. Zepsułby sobie narrację, gdyby opowiedział, zgodnie z prawdą, że kobiety w hidżabach chodzą spokojnie po tym samym arabskim targu, po którym chodzą mężczyźni w sztrajmłach i w sutannach.


Czy mógłby znaleźć ludzi z płaczliwymi żalami?


Niewątpliwie, jak również mógłby ich znaleźć w mieszanych dzielnicach w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach. To niepowodzenie Izraela w osiągnięciu doskonałości daje krytykom amunicję. Dla antysemitów i publicystów “New York Timesa” jednak żydowskie państwo jest jedynym wartym ataku celem.

 

All the anti-Israel news fit to print

JSN. Org., 18 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1344 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk