Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:40

« Poprzedni Następny »


Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie


John Agaba 2021-11-17


Coraz bardziej sfrustrowani ustawodawczą biernością, studenci biotechnologii w Ugandzie rozpoczęli inicjatywę promowania biotechnologii, edytowania genów i uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie.


Serii Biotechnologia Online występują studenci i badacze, używając platformy Zoom i innych kanałów mediów społecznościowych, by dyskutować o tym, jak biotechnologia i nowsze narzędzia, takie jak CRISPR-Cas9 i genetyczna inżynieria mogą ulepszyć produkcję żywności w kraju i jakość życia.  


Perez Mweine, student trzeciego roku i prezes Towarzystwa Biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedział, że rozpoczęli tę inicjatywę, by “stworzyć całkiem nową świadomość” o biotechnologii i tym, co może ona zrobić dla rozwoju społeczeństwa:

“W naszym społeczeństwie jest wiele ignorancji i fałszywych informacji wokół biotechnologii. Wielu ludzi tutaj myśli, że biotechnologia to tylko GMO i sprzeciwiają się temu. Ale biotechnologia wychodzi poza GMO i obejmuje wiele innych aspektów, takich jak bioinformatyka i inne przemysłowe technologie”.

Mweine powiedział, że tą inicjatywą chcą zaangażować ludzi, by rozwiać “całą dezinformację” otaczającą  biotechnologię w Ugandzie i propagować naukę.  


Towarzystwo Biotechnologii Uniwersytetu Makerere składa się z ponad 150 studentów, którzy studiują biotechnologię lub pokrewne dziedziny, takie jak fizyka i biologia.


Powstało w 2016 roku głównie w celu promowania tej dyscypliny i związania studentów biotechnologii z organizacjami badawczymi, takimi jak Krajowy Instytut Badawczy Zasobów Roślin Uprawnych (NaCRRI) w Ugandzie, by ułatwić przejście z sal wykładowych do środowiska pracy.


Działacze Towarzystwa rozpoczęli inicjatywę online w czerwcu tego roku, żeby rozszerzyć zasięg poza środowisko studentów biotechnologii, wyjść do społeczeństwa i uświadomić większej liczbie ludzi o osiągnięciach nauki, jak również, by ponownie rozpocząć dyskusję o potrzebie prawa o biobezpieczeństwie.  Mweine powiedział:

“Naszym celem jest przybliżenie nauki i naukowych dyskusji do młodych naukowców w Makerere (na uniwersytecie), jak też w społecznościach na zewnątrz. Dążymy do nawiązania kontaktu ze zwykłymi ludźmi, żeby więcej ludzi rozumiało, że nauka i biotechnologia nie są niebezpieczne, a wręcz przeciwnie, że są bardzo ważne”.

Dyskusje są zaprojektowane tak, by pokazać, jak biotechnologia może rozwiązać wiele społecznych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, chorobami, szkodnikami, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i innymi sprawami.


Od czerwca studenci już odbyli 10 sesji i dyskutowali pozycję biotechnologii w Ugandzie, istniejące luki w wiedzy i przepisach o tym, jak kraj może wykorzystać potencjał nauki.


Gośćmi studentów byli różni propagatorzy biotechnologii, włącznie z dr Eliodą Tumwesigyem, byłym ugandyjskim ministrem nauki, techniki i innowacji, który wyjaśniał korzyści, jakie może przynieść biotechnologia i rozwiał wiele otaczających ją mitów.


Joanita Nangobi, która jest także studentką trzeciego roku biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedziała:

“Trudność stanowi to, że wielu ludzi zawęziło biotechnologię tylko do GMO i żywności. Kiedy zaczyna się dyskusja, ludzie natychmiast kojarzą to z genetycznie modyfikowanymi uprawami i odrzucają to”.

Jednak, mimo uprzedzeń i błędnych poglądów, na jakie natykają się, studenci nie zamierzają przestać szerzyć wiedzę. Nangobi powiedziała:

“Poza naszą serią online chcemy wyjść do społeczności, dotrzeć do mediów głównego nurtu, mówić o nauce, żeby ludzie i politycy mogli docenić naukę i to, co te nowe technologie mogą zrobić dla ulepszenia społeczeństwa.


Zasadniczo chcemy nagłośnić poprawną informację o biotechnologii i o tym, jak może dać rozwiązania nie tylko w rolnictwie, ale także w ochronie środowiska, przemyśle i innych biomedycznych sektorach".

Studenci złożyli także petycję do spikera ugandyjskiego parlamentu, Jacob L. Oulanyah, by ponownie poddał pod obrady ustawę o biobezpieczeństwie, która ułatwiała by wykorzystanie  biotechnologii w kraju.


Poprzedni parlament Ugandy uchwalił “ustawę regulującą inżynierię genetyczną”, by umożliwić korzystanie z nowych technologii, najpierw w 2017 roku, a potem znowu w 2018 roku. Jednak prezydent Yoweri Museveni za każdym razem zwracał ustawę do parlamentu.


Od tego czasu nowy parlament nie uczynił żadnej próby przywrócenia projektu ustawy na porządek dnia, co ma “dewastujące skutki” dla badaczy i studentów biotechnologii w kraju.  


Ugandyjscy naukowcy stworzyli szereg wysokoplennych i odpornych na choroby odmian roślin uprawnych, ale nie mogą przekazać swoich innowacji farmerom z powodu braku regulacji prawnych.


Inni musieli odłożyć swoje badania na półkę.


Studenci zaś obawiają się, że dalsze opóźnienia w uchwaleniu prawa, które reguluje ich działalność, spowoduje, że ich program i wiedza będą niepotrzebne. W petycji napisali:

“Uniwersytet Makerere jest jedyną instytucją szkolnictwa wyższego w Ugandzie, która oferuje studia biotechnologiczne na poziomie licencjackim. Nasuwa się jednak wniosek, że uniwersytet zamknie ten kurs z powodu braku regulacji i ochrony prawnej w tej dziedzinie, co spowoduje poważne szkody dla przyszłości biotechnologii w Ugandzie”.

Mweine powiedział:

“Brak prawnej ochrony powoduje ucieczkę mózgów. Coraz więcej badaczy, którzy chcą wyprowadzić swoje innowacje z laboratoriów i rozpocząć próby polowe, muszą najpierw wyjechać z kraju. Nie możemy kontynuować w ten sposób.


Jestem na ostatnim roku. Nie chcę skończyć studiów i nie móc praktykować, bo brak nam ustaw regulujących użycie biotechnologii.”

Nangobi jednak powiedziała, że Uganda uchwaliłaby prawo o biobezpieczeństwie, gdyby więcej ludzi zrozumiało, że biotechnologia to coś więcej niż GMO i żywność.


“Jeśli możemy pokazać społeczeństwu, że biotechnologia jest szersza niż GMO i że może być bardzo korzystna dla ludzkości i warunków życia, mamy szansę na uchwalenie tego prawa” – powiedziała.


Wielu ludzi uważa, że biotechnologia ogranicza się do GMO i żywności, jest po części spowodowana tym, że “nasze orędownictwo na rzecz prawa o biobezpieczeństwie jest prowadzone głównie przez badaczy zajmujących się rolnictwem” – powiedziała. Spojrzenie na nowe technologie zmieniłoby się jednak przy szerszym podejściu. Zdaniem Nangobi:

“Wraz z nowym parlamentem przychodzi kolejna okazja na uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie. Musimy tylko pokazać ustawodawcom i prezydentowi, że biotechnologia może odegrać wielką rolę w rozwoju tego kraju.


Kiedy ludzie zrozumieją, że biotechnologia jest szersza niż GMO i zrozumieją, że wspiera zdrowie, wspiera bezpieczeństwo żywnościowe i wiele innych rzeczy, to powinno to wystarczyć”.

Nangobi wezwała do stworzenia wspólnej grupy z badaczami z dziedziny ochrony środowiska, farmaceutyki i innych przemysłów, by wspólnie przekonywali do nowych technologii.  


Tumwesigye powiedział, że Uganda nie może sobie pozwolić na pozostanie poza “biotechnologiczną rewolucją” i wezwał kraj do uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie. Powiedział:

“Większość szczepionek przeciwko COVID-19, o których mówimy, badacze stworzyli dzięki biotechnologii. Większość lekarstw, które bierzemy, opierają się biotechnologii. Potrzebujemy prawa o biobezpieczeństwie, od wczoraj”. 


Ugandan students push biotechnology outreach and biosafety law

Alliance for Science, 9 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

John Agaba

Ugandyjski publicysta.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1362 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk