Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 23:26

« Poprzedni Następny »


Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej


Jerry A. Coyne 2022-08-05


Zespół biologów z Chin, badając drobnoziarnistą warstwę skamieniałości datowanych na około 164 milionów lat temu, odkrył gatunek pluskwiaków wodnych z rodziny wioślakowatych, który dostarcza najstarszych dowodów na opiekę rodzicielską wśród owadów. Opiekę sprawują samice, które przyczepiają jaja do drugiej pary odnóży. Ciekawostką jest to, że we wszystkich badanych okazach samice przyczepiały jaja tylko do lewej środkowej nogi: rzadki przykład „kierunkowej asymetrii”.

Możesz o tym przeczytać, klikając na link pod zdjęciem lub pobierając plik pdf tutaj.  https://royalsocietypublishing.org/doi/abs/10.1098/rspb.2022.0447

Opieka rodzicielska nie jest tak rzadka u współczesnych owadów i innych stawonogów; tutaj możesz zobaczyć kilka przykładów u współczesnych owadów. Zaobserwowano ją również u owadów kopalnych, z najwcześniejszymi przypadkami opisanymi w artykule:

Wśród owadów mezozoicznych jedynych dwóch bezpośrednich dowodów kopalnych na etologię wylęgania dostarczył wczesnokredowy karaluch  Piniblattella yixianensis z jego ooteką zawierającą jaja w celu ochrony i pielęgnacji czerwiu; i środkowokredowy owad Wathondara kotejai, który przechowuje jaja w woreczku jajowym przymocowanym do ciała dorosłej samicy.

Ooteka jest masą jajeczek, zwykle zamkniętych w stwardniałej skorupce, jak u tego współczesnego karalucha (zdjęcie poniżej). Zakładam, że matka w gatunkach kopalnych pilnowała tej masy, inaczej nie postrzegam tego jako przykładu „pielęgnacji lęgów”:

Oto zdjęcie z Wikipedii oznaczone jako „karaluch ( Periplaneta americana ) z ooteką”:„Woreczek jajowy” jest podobny: kapsułka zawierająca jajka. W przypadku powyższego owada łuskowatego jest to wyraźnie pielęgnacja lęgu, ponieważ jajowód był przyczepiony do ciała. Okres kredowy trwał od 145 do 66 milionów lat temu; a najstarszy z tych dwóch owadów sprawujący opiekę nad lęgiem datuje się na około 126 milionów lat temu.


Teraz, z formacji Haiffanggou w kamieniołomie Xiayingzi, formacji w północno-wschodnich Chinach z wieloma starożytnymi ssakami, dinozaurami i owadami, odkryli pluskwiaka wodnego Krataviella popovi. Fu i in. przebadali 157 osobników, z których 30 stanowiły samice niosące jaja na środkowym odcinku LEWEJ przedniej nogi. Zwróć uwagę na kierunkowość tej asymetrii. Gdyby było to losowe, prawdopodobieństwo, że wszystkie 30 samic miałoby jaja po lewej stronie, wynosiłoby 9,3 x 10 -10.


Wiek tej formacji wynosi 163,5 miliona lat, więc opieka lęgowa u tych pluskwiaków wodnych wyprzedza poprzedni „rekord” o około 38 milionów lat. Nie jest to wyjątkowe zjawisko u owadów, ale jest to najwcześniejszy przykład tego zjawiska.


Oto dwa zdjęcia samic niosących jaja (czerwone strzałki), oba z artykułu i u obu po lewej stronie. Znakomity stan tych skamieniałości jest godny uwagi:


Figure 2 [excerpt]. Brooding in Karataviella popovi. (a) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177390). (b) Details of egg (NIGP177447). (c) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177445). Scale bars: 2 mm in (a,c,d); 1 mm in (f–h), 500 µm in (b,e)
Figure 2 [excerpt]. Brooding in Karataviella popovi. (a) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177390). (b) Details of egg (NIGP177447). (c) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177445). Scale bars: 2 mm in (a,c,d); 1 mm in (f–h), 500 µm in (b,e)

Samice i samce można zidentyfikować niezależnie od tego czy mają przylepione do nogi jaja, więc jest to wyraźnie cecha żeńska. Współczesne pluskwiaki wodne często przyczepiają swoje jaja bezpośrednio do podłoża za pomocą pewnego rodzaju kleju biologicznego, a następnie odchodzą, więc nie ma potrzeby pielęgnacji czerwiu. Autorzy stawiają hipotezę, że samice w tych skamielinach nadal używały pewnego rodzaju kleju, ale był on używany w ten sposób:

 

Ponieważ jaja żeglarzy wodnych nie mogą przywierać do nowych powierzchni po odłączeniu od ich pierwotnego miejsca złożenia, sugeruje to, że samice najpierw wydzielały substancję śluzową, a następnie składały jaja na własnej lewej nodze środkowej poprzez specyficzne ruchy brzucha, a następnie nosiły je aż do wyklucia. Niezajęta prawa noga środkowa mogła być wykorzystywana do utrzymania równowagi podczas pływania i żerowania.


Tym, co wydaje mi się niezwykłe, jest kierunkowość tej cechy: można ją znaleźć tylko na lewej środkowej nodze, nigdy na prawej. Nazywa się to „asymetrią kierunkową”. (Gdyby jaja były składane losowo na lewą lub prawą nogę, byłoby to nazywane „zmienną asymetrią”).


Asymetria kierunkowa zafascynowała mnie, ponieważ jeśli jest to cecha wyewoluowana, oznacza to, że geny wytwarzające cechę kierunkową „wiedzą”, po której stronie ciała się znajdują. Jak to możliwe? Jeśli przodek miał już biologiczne lub genetyczne gradienty od góry do dołu i od przodu do tyłu, nadal oznacza to, że punkt po prawej i lewej stronie z równymi pozycjami na tych dwóch pozostałych gradientach doświadczałby tego samego środowiska. Jak więc geny określają, po której stronie znajdują się ich komórki, aby te geny mogły być aktywowane w różny sposób? Pisałem o tym już wcześniej i możesz o tym przeczytać tutajtutaj i tutaj. To fascynujący problem, który nie został do końca rozwiązany. (Oczywiście, gdy genetyczna ukierunkowana asymetria jest już na miejscu, może być wykorzystana jako klucz rozwojowy do ewolucji dalszych asymetrii. My sami mamy sporo takich asymetrii.)


Jednym z rozwiązań, które tylko odsuwa pytanie nieco wstecz, jest założenie, że samice mają kierunkowo asymetryczne pokładełko i po prostu łatwiej złożyć jaja na lewej nodze niż na prawej. Ale jeśli pokładełka i genitalia są symetryczne (autorzy o tym nie mówią), to prawdopodobnie będzie to behawioralna kierunkowa asymetria, a samice wyewoluowały behawioralnie, aby składać jaja tylko po jednej stronie. Nie widzę w tym korzyści, ale oczywiście zachowania mogą być kierunkowo asymetryczne i uwarunkowane genami, jak (prawo i lewo-)ręczność u ludzi. Ciekawe, że autorzy nie omawiają, a jedynie wspominają o jednym z najwcześniejszych znanych przypadków asymetrii kierunkowej. Koncentrują się na tym, że jest najwcześniejszy przypadek pielęgnacji lęgu widziany u owadów, a nie na tym, że jest asymetria ukierunkowana.


Wreszcie, jaka jest zaleta ewolucji tego rodzaju opieki nad lęgiem? Oczywiście, trzymanie jaj przy sobie chroni je przed drapieżnikami, a także napowietrza jaja, gdy chrząszcz porusza się w wodzie. Lub, jak zauważają autorzy:


Karataviella
 przyjęła uderzająco podobną strategię wysiadywania (przenoszenia jaj) do większości morskich i słodkowodnych krewetek, homarów i krewnych (Pleocyemata), gdzie samice przyczepiają jaja do pleopodów [odnóży pływnych] za pomocą lepkiej substancji, co pozwala im aktywnie dostosowywać pozycję jaja w wodzie lub powietrzu, wraz z ruchem podczas pływania, który generuje prądy, aby zapewnić wentylację i nawilżenie jaj.  Dlatego zgadujemy, że szczególne zachowanie Kpopovi skutecznie rozwiązuje problemy związane z niedotlenieniem, topieniem się i wysychaniem jaj, dzięki czemu zwiększają przeżywalność potomstwa.


Na zakończenie uwaga na temat pokazanej na górze rekonstrukcji. Dziwne jest to, że wszystkie jaja są pokazane na PRAWEJ środkowej nodze, a pluskwiaki wodne nie pływają do góry nogami. I bądź tu człowieku mądry.

______________

Fu. Y. , P. Chen, and D. Huang. 2022.  The earliest known brood care in insects. Proc. R. Soc. B.2892022044720220447 http://doi.org/10.1098/rspb.2022.0447


First fossil evidence for brood care in insects, and a remarkable case of directional asymmetry

Why Evolution Is True, 26 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk