Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 01:15

« Poprzedni Następny »


Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej


Jerry A. Coyne 2022-08-05


Zespół biologów z Chin, badając drobnoziarnistą warstwę skamieniałości datowanych na około 164 milionów lat temu, odkrył gatunek pluskwiaków wodnych z rodziny wioślakowatych, który dostarcza najstarszych dowodów na opiekę rodzicielską wśród owadów. Opiekę sprawują samice, które przyczepiają jaja do drugiej pary odnóży. Ciekawostką jest to, że we wszystkich badanych okazach samice przyczepiały jaja tylko do lewej środkowej nogi: rzadki przykład „kierunkowej asymetrii”.

Możesz o tym przeczytać, klikając na link pod zdjęciem lub pobierając plik pdf tutaj.  https://royalsocietypublishing.org/doi/abs/10.1098/rspb.2022.0447

Opieka rodzicielska nie jest tak rzadka u współczesnych owadów i innych stawonogów; tutaj możesz zobaczyć kilka przykładów u współczesnych owadów. Zaobserwowano ją również u owadów kopalnych, z najwcześniejszymi przypadkami opisanymi w artykule:

Wśród owadów mezozoicznych jedynych dwóch bezpośrednich dowodów kopalnych na etologię wylęgania dostarczył wczesnokredowy karaluch  Piniblattella yixianensis z jego ooteką zawierającą jaja w celu ochrony i pielęgnacji czerwiu; i środkowokredowy owad Wathondara kotejai, który przechowuje jaja w woreczku jajowym przymocowanym do ciała dorosłej samicy.

Ooteka jest masą jajeczek, zwykle zamkniętych w stwardniałej skorupce, jak u tego współczesnego karalucha (zdjęcie poniżej). Zakładam, że matka w gatunkach kopalnych pilnowała tej masy, inaczej nie postrzegam tego jako przykładu „pielęgnacji lęgów”:

Oto zdjęcie z Wikipedii oznaczone jako „karaluch ( Periplaneta americana ) z ooteką”:„Woreczek jajowy” jest podobny: kapsułka zawierająca jajka. W przypadku powyższego owada łuskowatego jest to wyraźnie pielęgnacja lęgu, ponieważ jajowód był przyczepiony do ciała. Okres kredowy trwał od 145 do 66 milionów lat temu; a najstarszy z tych dwóch owadów sprawujący opiekę nad lęgiem datuje się na około 126 milionów lat temu.


Teraz, z formacji Haiffanggou w kamieniołomie Xiayingzi, formacji w północno-wschodnich Chinach z wieloma starożytnymi ssakami, dinozaurami i owadami, odkryli pluskwiaka wodnego Krataviella popovi. Fu i in. przebadali 157 osobników, z których 30 stanowiły samice niosące jaja na środkowym odcinku LEWEJ przedniej nogi. Zwróć uwagę na kierunkowość tej asymetrii. Gdyby było to losowe, prawdopodobieństwo, że wszystkie 30 samic miałoby jaja po lewej stronie, wynosiłoby 9,3 x 10 -10.


Wiek tej formacji wynosi 163,5 miliona lat, więc opieka lęgowa u tych pluskwiaków wodnych wyprzedza poprzedni „rekord” o około 38 milionów lat. Nie jest to wyjątkowe zjawisko u owadów, ale jest to najwcześniejszy przykład tego zjawiska.


Oto dwa zdjęcia samic niosących jaja (czerwone strzałki), oba z artykułu i u obu po lewej stronie. Znakomity stan tych skamieniałości jest godny uwagi:


Figure 2 [excerpt]. Brooding in Karataviella popovi. (a) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177390). (b) Details of egg (NIGP177447). (c) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177445). Scale bars: 2 mm in (a,c,d); 1 mm in (f–h), 500 µm in (b,e)
Figure 2 [excerpt]. Brooding in Karataviella popovi. (a) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177390). (b) Details of egg (NIGP177447). (c) General habitus of egg-carrying specimen (NIGP177445). Scale bars: 2 mm in (a,c,d); 1 mm in (f–h), 500 µm in (b,e)

Samice i samce można zidentyfikować niezależnie od tego czy mają przylepione do nogi jaja, więc jest to wyraźnie cecha żeńska. Współczesne pluskwiaki wodne często przyczepiają swoje jaja bezpośrednio do podłoża za pomocą pewnego rodzaju kleju biologicznego, a następnie odchodzą, więc nie ma potrzeby pielęgnacji czerwiu. Autorzy stawiają hipotezę, że samice w tych skamielinach nadal używały pewnego rodzaju kleju, ale był on używany w ten sposób:

 

Ponieważ jaja żeglarzy wodnych nie mogą przywierać do nowych powierzchni po odłączeniu od ich pierwotnego miejsca złożenia, sugeruje to, że samice najpierw wydzielały substancję śluzową, a następnie składały jaja na własnej lewej nodze środkowej poprzez specyficzne ruchy brzucha, a następnie nosiły je aż do wyklucia. Niezajęta prawa noga środkowa mogła być wykorzystywana do utrzymania równowagi podczas pływania i żerowania.


Tym, co wydaje mi się niezwykłe, jest kierunkowość tej cechy: można ją znaleźć tylko na lewej środkowej nodze, nigdy na prawej. Nazywa się to „asymetrią kierunkową”. (Gdyby jaja były składane losowo na lewą lub prawą nogę, byłoby to nazywane „zmienną asymetrią”).


Asymetria kierunkowa zafascynowała mnie, ponieważ jeśli jest to cecha wyewoluowana, oznacza to, że geny wytwarzające cechę kierunkową „wiedzą”, po której stronie ciała się znajdują. Jak to możliwe? Jeśli przodek miał już biologiczne lub genetyczne gradienty od góry do dołu i od przodu do tyłu, nadal oznacza to, że punkt po prawej i lewej stronie z równymi pozycjami na tych dwóch pozostałych gradientach doświadczałby tego samego środowiska. Jak więc geny określają, po której stronie znajdują się ich komórki, aby te geny mogły być aktywowane w różny sposób? Pisałem o tym już wcześniej i możesz o tym przeczytać tutajtutaj i tutaj. To fascynujący problem, który nie został do końca rozwiązany. (Oczywiście, gdy genetyczna ukierunkowana asymetria jest już na miejscu, może być wykorzystana jako klucz rozwojowy do ewolucji dalszych asymetrii. My sami mamy sporo takich asymetrii.)


Jednym z rozwiązań, które tylko odsuwa pytanie nieco wstecz, jest założenie, że samice mają kierunkowo asymetryczne pokładełko i po prostu łatwiej złożyć jaja na lewej nodze niż na prawej. Ale jeśli pokładełka i genitalia są symetryczne (autorzy o tym nie mówią), to prawdopodobnie będzie to behawioralna kierunkowa asymetria, a samice wyewoluowały behawioralnie, aby składać jaja tylko po jednej stronie. Nie widzę w tym korzyści, ale oczywiście zachowania mogą być kierunkowo asymetryczne i uwarunkowane genami, jak (prawo i lewo-)ręczność u ludzi. Ciekawe, że autorzy nie omawiają, a jedynie wspominają o jednym z najwcześniejszych znanych przypadków asymetrii kierunkowej. Koncentrują się na tym, że jest najwcześniejszy przypadek pielęgnacji lęgu widziany u owadów, a nie na tym, że jest asymetria ukierunkowana.


Wreszcie, jaka jest zaleta ewolucji tego rodzaju opieki nad lęgiem? Oczywiście, trzymanie jaj przy sobie chroni je przed drapieżnikami, a także napowietrza jaja, gdy chrząszcz porusza się w wodzie. Lub, jak zauważają autorzy:


Karataviella
 przyjęła uderzająco podobną strategię wysiadywania (przenoszenia jaj) do większości morskich i słodkowodnych krewetek, homarów i krewnych (Pleocyemata), gdzie samice przyczepiają jaja do pleopodów [odnóży pływnych] za pomocą lepkiej substancji, co pozwala im aktywnie dostosowywać pozycję jaja w wodzie lub powietrzu, wraz z ruchem podczas pływania, który generuje prądy, aby zapewnić wentylację i nawilżenie jaj.  Dlatego zgadujemy, że szczególne zachowanie Kpopovi skutecznie rozwiązuje problemy związane z niedotlenieniem, topieniem się i wysychaniem jaj, dzięki czemu zwiększają przeżywalność potomstwa.


Na zakończenie uwaga na temat pokazanej na górze rekonstrukcji. Dziwne jest to, że wszystkie jaja są pokazane na PRAWEJ środkowej nodze, a pluskwiaki wodne nie pływają do góry nogami. I bądź tu człowieku mądry.

______________

Fu. Y. , P. Chen, and D. Huang. 2022.  The earliest known brood care in insects. Proc. R. Soc. B.2892022044720220447 http://doi.org/10.1098/rspb.2022.0447


First fossil evidence for brood care in insects, and a remarkable case of directional asymmetry

Why Evolution Is True, 26 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk