Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 03:57

« Poprzedni Następny »


Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się


Jerry A. Coyne 2021-02-26

Grzyby udające kwiaty.
Grzyby udające kwiaty.

Niektóre z najbardziej fascynujących obserwacji w biologii, przynajmniej dla mnie, dotyczą przejmowania gatunku przez pasożyta, który zmienia gospodarza w taki sposób, że ułatwia własne rozmnażanie się pasożyta. “Mrówki zombi“, zakażone przez zmieniającego zachowanie grzyba, są tu ciekawym przykładem, a niektórzy ludzie uważają, że pierwotniak Toxoplasma gondii, którym ludzie zakażają się przez odchody kota, zmieniają zachowanie szczurów, kiedy je zakażą, czyniąc, że szczury tracą wyewoluowany strach przed kotami. Kotom jest wtedy łatwiej zjadać zakażone szczury ułatwiając w ten sposób szerzenie się pierwotniaka, który staje się zakaźny, kiedy dostaje się do kotów i wychodzi wraz z ich odchodami. Każdy zmutowany pierwotniak z tendencją do zmniejszania strachu szczurów przed kotami, będzie przypuszczalnie przekazany dalej, co jest pozytywnym doborem naturalnym. Ani w tym wypadku, ani w wypadku mrówek zombi nie wiemy dokładnie, jak pasożyt przejmuje gospodarza i zmienia jego zachowanie. Zrozumienie tego jest fascynującym zadaniem.

Dzisiaj mamy innego grzyba, który wpływa na swojego gospodarza w sposób dla niego szkodliwy, ale dobry dla grzyba. Jest to opisane w nowym artykule w “Fungal Genetics and Biology” (kliknij na link pod zrzutem z ekranu) albo idź do pdf tutaj.  Streszczenie jest także w “Scientific American”. 


Jest kilka znanych przykładów grzybów, które przejmują rozwój rośliny-gospodarza i produkują pseudokwiaty, żeby przyciągnąć owady. Te pseudokwiaty, choć stworzone z roślinnego materiału, są także pokryte strzępkami grzybów. Grzyby w jakiś sposób skłaniają roślinę, by produkowała przypominającą nektar substancję. Zarówno pseudokwiat, jak nektar przyciągają zapylające owady, które zamiast zbierać pyłek pokrywają się zarodnikami grzybów. Pokryte zarodnikami owady lecą dalej i zakażają kolejną roślinę. W ten sposób grzybowi udaje się szerzyć swoje geny, a także dokonać krzyżowania z innym grzybem na innej roślinie (niektóre grzyby mają „płeć” lub typy do krzyżowania). Jest to rodzaj grzybowego rozmnażania, tak jak zapylanie jest rodzajem rozmnażania roślin.  


W omawianym tutaj przypadku mamy coś innego: grzyb, który zakaża roślinę, sam przyjmuje postać kwiatu, który wygląda zadziwiająco podobnie do kwiatu gospodarza. Wydziela także pigment, który przyciąga owady, włącznie z pigmentami w spectrum światła UV. A także wydaje się, że grzyb wydziela lotne substancje chemiczne, identyczne do tych, jakich używa kwiat gospodarza do przyciągnięcia pszczół.


Czy wspomniałem, że grzyb także sterylizuje roślinę-gospodarza (kwitnącą trawę), żeby grzyb nie musiał konkurować z kwiatami trawy o zapylaczy?  


Dwa gatunki trawy atakowanej przez grzyba znajdują się w zachodniej Gujanie i są to Xyris setigera i Xyris surinamensis. Obie trawy atakuje grzyb Fusarium xyrophlium, nowy gatunek opisany przez tych autorów. Kiedy grzyb zakaża trawę, sterylizuje ją, żeby nie produkowała kwiatów ani owoców, a grzyb zabiera się do systematycznej infekcji rośliny. Zakażenia są wyrywkowe na Gujanie; nie wszystkie trawy je mają, a większość ich nie ma.


Po pewnym czasie od zakażenia strzępki grzyba rosną w “pseudokwiat” na czubku trawy, który jest zadziwiająco podobny do rzeczywistego kwiatu tej trawy. Spójrzcie na ilustrację z artykułu. Pierwsze trzy zdjęcia pokazują “kwiaty” grzyba i tylko ostatnie jest naturalnym kwiatem trawy. Fałszywe kwiaty na trzech zdjęciach po lewej stronie składają się wyłącznie ze strzępków grzyba; nie są stworzone z komórek rośliny, “kierowanej” przez grzyba, by przyjąć kształt kwiatu, jak w poprzednio wspomnianych wypadkach.


(From the paper): Fig. 1. Comparison of Xyris flower and Fusarium xyrophilum pseudoflowers collected in the Cuyuni-Mazaruni region of Guyana in 2010. (A) Young yellow-orange pseudoflower produced by F. xyrophilum emerging at tip of cone-like spike of Xyris surinamensis. (B) Mature pseudoflower of F. xyrophilum enveloping the entire X. surinamensis spike. (C) Longitudinal section of X. surinamensis spike showing partial fruit development in center and pseudoflower of F. xyrophilum. (D) Healthy yellow flower of X. surinamensis shown for comparison, with lateral petals and prominent erect hairlike staminodes. Scale bar: A–D = 5 mm. (For interpretation of the references to color in this figure legend, the reader is referred to the web version of this article.)
(From the paper): Fig. 1. Comparison of Xyris flower and Fusarium xyrophilum pseudoflowers collected in the Cuyuni-Mazaruni region of Guyana in 2010. (A) Young yellow-orange pseudoflower produced by F. xyrophilum emerging at tip of cone-like spike of Xyris surinamensis. (B) Mature pseudoflower of F. xyrophilum enveloping the entire X. surinamensis spike. (C) Longitudinal section of X. surinamensis spike showing partial fruit development in center and pseudoflower of F. xyrophilum. (D) Healthy yellow flower of X. surinamensis shown for comparison, with lateral petals and prominent erect hairlike staminodes. Scale bar: A–D = 5 mm. (For interpretation of the references to color in this figure legend, the reader is referred to the web version of this article.)

Czy fałszywe kwiaty przyciągają owady? Tak, zaobserwowano, że przyciągają pszczoły, choć obserwacje nie trwały długo.  


Czy pszczoły przenoszą zarodniki grzyba, jakie osiadają na nich, kiedy próbują wydostać nektar z grzybowego kwiatu? Nie wiemy. Grzyb jest “autosterylny” i ma różne krzyżujące się ze sobą typy, więc jest prawdopodobne, że te fałszywe kwiaty wyewoluowały nie tylko po to, by rozprzestrzeniać grzyba, ale by umożliwiać krzyżowanie, ponieważ oblepiona zarodnikami pszczoła prawdopodobnie znowu da się oszukać i lądując na innym sztucznym kwiatku połączy dwa zarodniki.


Czy te same pszczoły zapylają prawdziwe i fałszywe kwiaty? To jest zasadnicze, ponieważ w mimikrze chodzi o oszukanie normalnych zapylaczy. Ale tego też nie wiemy. Proszę jednak zauważyć, że fałszywy kwiat ma ten sam kształt i kolor co prawdziwy.


Ciekawe jest to, że poza sterylizowaniem trawy grzyby wydają się nie wywierać na nią żadnych szkodliwych efektów. I tego grzyb “chce”, ponieważ jego rozmnażanie się zależy od pozostawienia trawy przy życiu.


Pszczoły widzą nie tylko widzialne dla nas światło ale także UV. Autorzy wydobyli składniki pigment z grzyba i znaleźli tam pigmenty widzialne w spektrum UV. A więc pszczoły widzą więcej niż my. Nie wiemy jednak, jak fałszywe kwiaty wyglądają dla pszczół ani czy wzrok pszczeli czyni, że fałszywe kwiaty wyglądają bardziej jak prawdziwe kwiaty trawy. (Jest wiele pytań bez odpowiedzi, jakie podnosi to badanie.)


Autorzy przyjrzeli się również lotnym substancjom chemicznym grzyba i kwiatu, żeby zobaczyć, czy mają coś wspólnego; to jest, czy grzyb naśladował nie tylko wygląd, ale także zapach kwiatu. Ponieważ autorzy nie mogli wrócić na Gujanę z powodu pandemii, użyli spokrewnionego kwiatu, X. laxifolia z Karoliny Północnej do porównania z hodowanym w laboratorium grzyba. Chromatografia gazowa ujawniła tylko jeden lotny składnik wspólny dla grzyba i kwiatu trawy: 2-ethylheksanol. Wiadomo jednak, że ten związek dość silnie przyciąga pszczoły.


Choć pozostaje wiele pytań, w zasadzie można znaleźć na nie odpowiedzi, a w tym artykule opisany jest unikatowy system: kolejny dziwaczny sposób, na jaki działa ewolucja. Oto kilka pozostałych pytań:


a.) Czy grzyby niezależnie wyewoluowały zdolność tworzenia fałszywych kwiatów  w obu gatunkach trawy? (Zgaduję, że nie.) 

b.) Czy zapylacze rzeczywiście przenoszą zarodniki między zakażonymi trawami? (Zgaduję że tak; po co bowiem grzyby wyewoluowały taką skomplikowaną zdolność tworzenia naśladowczych kwiatów?)

c.) Co w zakażaniu trawy czyni, że grzyb jest zdolny do tworzenia przypominających kwiat kształtów? Czy jakiś składnik lub gen w samej trawie skłania grzyb do robienia tego?

d.) Jak podobny jest kwiat trawy do “kwiatu” grzyba w oczach pszczoły?

e.) Jakie inne składniki “kwiatu” grzyba przyciągają owady i czy są one podobne do składników zapachowych kwiatu trawy?


Jak mówi Druga Zasada Ewolucji Orgela: “Ewolucja jest mądrzejsza od ciebie”. A w tym wypadku była bardzo mądra!

h/t: Jean

____________________

Laraba, I., S. P. McCormick, M. M. Vaughan, R. H. Proctor, M. Busman, M. Appell, K. O’Donnell, F. C. Felker, M. Catherine Aime, and K. J. Wurdack. 2020. Pseudoflowers produced by Fusarium xyrophilum on yellow-eyed grass (Xyris spp.) in Guyana: A novel floral mimicry system? Fungal Genetics and Biology 144:103466.


Nefarious fungus mimics a grass flower to facilitate its own transmission

Evolution Is True, 14 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk