Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 03:18

« Poprzedni Następny »


Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki


Bjorn Lomborg 2022-01-06

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. <br /><br />

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. 

Niedawny szczyt klimatyczny ONZ w Glasgow był zgodnie z przewidywaniami nazwany naszą „ostatnią szansą” poradzenia sobie z “katastrofą klimatyczną” i „uratowania ludzkości”. Podobnie jak wielu innych, specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu.


Jednak niemal o każdym szczycie klimatycznym mówiono, że jest ostatnią szansą. Ustanawianie sztucznych ostatecznych terminów, by przyciągnąć uwagę, jest jedną z najbardziej powszechnych taktyk środowiskowców. Istotnie, przez ostatnie pół wieku mówiono nam, że „ostatnia szansa” za chwilę nam umknie.


To przesłanie jest nie tylko spektakularnie błędne, ale prowadzi do paniki i złej polityki.


Dwa lata temu brytyjski książę Karol ogłosił, że mamy zaledwie 18 miesięcy na uporanie się ze sprawą zmiany klimatu. To nie była jego pierwsza próba  ustawienia ostatecznego terminu. Dziesięć lat wcześniej powiedział swojej publiczności, że wyliczył “iż pozostało nam tylko 96 miesięcy na uratowanie świata”.


W 2004 roku duża brytyjska gazeta powiedziała nam, że bez radykalnych działań zmiana klimatyczna zniszczy cywilizację do 2020 roku. Do tego czasu, przepowiadała gazeta, europejskie miast zatoną pod wodą z powodu podnoszenia się poziomu mórz, Wielka Brytania wpadnie w “syberyjski” klimat z powodu zaniku Golfstromu i straszliwe susze oraz głód doprowadzą do powszechnych rozruchów i wojny nuklearnej. Nie jest to całkiem to, co zdarzyło się w 2020 roku.


Wszystkie te przepowiednie zawodziły od dziesięcioleci. W 1989 roku szef Programu Środowiska ONZ oświadczył, że mamy zaledwie trzy lata na „wygranie – lub przegranie – walki o środowisko”. W 1982 roku ONZ przewidywała już do roku 2000 planetarną “dewastację tak całkowitą, tak nieodwracalną jak nuklearny holocaust”. Zresztą, już na pierwszym środowiskowym szczycie ONZ w Sztokholmie w 1972 roku, niemal 50 lat temu, organizator, a później dyrektor Programu Środowiska ONZ, ostrzegał, że mamy tylko 10 lat na uniknięcie katastrofy.


W 1972 roku światem wstrząsnęła także pierwsza globalna panika środowiskowa – raport “Granice wzrostu”. Autorzy przepowiadali z wielką pewnością siebie, że większość zasobów naturalnych świata wyczerpie się w ciągu kilkudziesięciu lat, podczas gdy zanieczyszczenia sparaliżują ludzkość. W owym czasie magazyn “Time” opisywał przyszłość jako opustoszały świat, w którym niewielu wynędzniałych szczęśliwców uprawia skrawek ziemi rozdzielający pasy autostrady w nadziei na zdobycie minimum żywności potrzebnej do przeżycia. Magazyn „Life” spodziewał się, że w połowie lat 1980. “mieszkańcy miast będą musieli nosić maski gazowe, by przeżyć zanieczyszczenie powietrza”.


Panika była oczywiście całkowicie błędna w obu sprawach. Mylili się, ponieważ pominęli największy zasób naturalny ze wszystkich – ludzką pomysłowość. Nie tylko zużywamy zasoby, ale wymyślamy coraz lepsze wersje udostępniania większej ilości zasobów. Równocześnie technologia rozwiązuje wiele problemów najbardziej upartego zanieczyszczenia, jak zrobił to reaktor katalityczny. Dlatego poziom zanieczyszczenia powietrza w zamożnych krajach maleje od dziesięcioleci.  


Niemniej, po 50 latach niepoprawnych przepowiedni, prowadzący kampanię klimatyczną, dziennikarze i politycy nadal kupczą czyhającą Apokalipsą ku wielkiemu poklaskowi gawiedzi.

 

Robią to przez nieustanne ignorowanie adaptacji. Nagłówki mówiące, że podnoszenie się poziomu mórz może do końca stulecia zatopić 187 milionów ludzi, są idiotycznie ignoranckie. Wyobrażają sobie, że miliony ludzi będą stały nieruchomo, kiedy woda sięgnie ich kostek, bioder, piersi, a wreszcie ust. Mówiąc poważnie, ci ludzie absurdalnie zakładają, że żaden naród nie zbuduje ochrony przed morzem. W rzeczywistym świecie coraz zamożniejsze kraje już się przystosowują i będą coraz lepiej chronić swoich obywateli, co doprowadzi do mniejszej liczby powodzi i, zaskakująco, do zmniejszania się części ich PKB przeznaczonej na koszty szkód po powodziach i ochronę przed nimi.  


Podobnie, kiedy aktywiści mówią, że zmiana klimatu spowoduje, iż kolejne pokolenie będzie doświadczało dwukrotnie więcej pożarów, opierają to twierdzenie na modelach komputerowych, które obejmują temperaturę, ale ignorują ludzkie działania. Rzeczywiste społeczeństwa adaptują się i redukują pożary, ponieważ pożary są kosztowne. Dlatego też globalna statystyka pokazuje przez ostatnich 120 lat zmniejszanie się spalonych obszarów, nie zaś zwiększanie. Niezbyt zaskakująco, modele tych aktywistów błędnie pokazały nawet przeszłość, ale czy coś takiego kiedykolwiek powstrzymało przekonanych o słuszności własnego postępowania?


To nieuzasadnione sianie paniki ma negatywne konsekwencje w rzeczywistym świecie. Akademickie badanie nad psychiką młodzieży na całym świecie stwierdziło, że większość cierpi z powodu “eko-lęków”, z dwiema trzecimi z nich wręcz przerażonymi i niemal połową, która mówi, że ich niepokoje wpływają na ich codzienne życie. Jest brakiem odpowiedzialności takie straszenie młodzieży, kiedy w rzeczywistości Panel Klimatyczny ONZ stwierdza, że nawet jeśli nie zrobimy niczego, by złagodzić zmianę klimatyczną, wpływ pod koniec stulecia spowoduje, że przeciętny wzrost dochodu zostanie zredukowany z 450 procent do 438 procent – co niewątpliwie jest problemem, ale jeszcze nie końcem świata.  

 

Ponadto, panika jest okropnym doradcą politycznym. Polityczni aktywiści w bogatym świecie majsterkują na marginesach problemu zmiany klimatycznej, obsypując subsydiami kosztowne, schlebiające ich próżności projekty, takie jak elektryczne samochody, energia słoneczna i wiatrowa, podczas gdy ONZ odkrywa, że nie można dostrzec rzeczywistego wpływu ostatnich dziesięciu lat propagowania sprawy klimatu na wielkość emisji. Mimo górnolotnych oświadczeń o ratowaniu świata, 78 procent energii w bogatych krajach nadal pochodzi z paliw kopalnych. I, jak pokazał szczyt klimatyczny w Glasgow (po raz 26.), krajów rozwijających się – których emisje będą się najbardziej liczyć przez resztę stulecia – nie stać na to, by także wydawać biliony na nieskuteczną politykę zatrzymania zmian klimatycznych, jeśli chcą pomóc swojej ludności w ucieczce od biedy.  


Pięćdziesiąt lat paniki nie doprowadziło nas choćby w pobliże rozwiązania problemu zmiany klimatycznej. Potrzebujemy inteligentniejszego podejścia, takiego które nie zajmuje się straszeniem i skupia się na realistycznych rozwiązaniach: adaptacji i innowacji. Adaptacja nie spowoduje, że zniknie cały koszt zmiany klimatycznej, ale radykalnie go zmniejszy. A przez tworzenie bodźców dla innowacji potrzebnych, by z czasem wytwarzać czystą energię taniej niż paliwa kopalne, możemy pozwolić wszystkim krajom – włącznie z rozwijającymi się krajami – by w sposób zrównoważony zmierzały do zielonej energii.


The comic cries of climate apocalypse – 50 years of spurious scaremongering

New York Post, 30 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1295 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk