Prawda

Poniedziałek, 26 wrzesnia 2022 - 11:01

« Poprzedni Następny »


Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki


Bjorn Lomborg 2022-01-06

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. <br /><br />

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu. 

Niedawny szczyt klimatyczny ONZ w Glasgow był zgodnie z przewidywaniami nazwany naszą „ostatnią szansą” poradzenia sobie z “katastrofą klimatyczną” i „uratowania ludzkości”. Podobnie jak wielu innych, specjalny wysłannik USA ds. klimatu, John Kerry, ostrzegał nas, że pozostało nam tylko dziewięć lat na zapobieżenie “katastrofalnemu” globalnemu ociepleniu.


Jednak niemal o każdym szczycie klimatycznym mówiono, że jest ostatnią szansą. Ustanawianie sztucznych ostatecznych terminów, by przyciągnąć uwagę, jest jedną z najbardziej powszechnych taktyk środowiskowców. Istotnie, przez ostatnie pół wieku mówiono nam, że „ostatnia szansa” za chwilę nam umknie.


To przesłanie jest nie tylko spektakularnie błędne, ale prowadzi do paniki i złej polityki.


Dwa lata temu brytyjski książę Karol ogłosił, że mamy zaledwie 18 miesięcy na uporanie się ze sprawą zmiany klimatu. To nie była jego pierwsza próba  ustawienia ostatecznego terminu. Dziesięć lat wcześniej powiedział swojej publiczności, że wyliczył “iż pozostało nam tylko 96 miesięcy na uratowanie świata”.


W 2004 roku duża brytyjska gazeta powiedziała nam, że bez radykalnych działań zmiana klimatyczna zniszczy cywilizację do 2020 roku. Do tego czasu, przepowiadała gazeta, europejskie miast zatoną pod wodą z powodu podnoszenia się poziomu mórz, Wielka Brytania wpadnie w “syberyjski” klimat z powodu zaniku Golfstromu i straszliwe susze oraz głód doprowadzą do powszechnych rozruchów i wojny nuklearnej. Nie jest to całkiem to, co zdarzyło się w 2020 roku.


Wszystkie te przepowiednie zawodziły od dziesięcioleci. W 1989 roku szef Programu Środowiska ONZ oświadczył, że mamy zaledwie trzy lata na „wygranie – lub przegranie – walki o środowisko”. W 1982 roku ONZ przewidywała już do roku 2000 planetarną “dewastację tak całkowitą, tak nieodwracalną jak nuklearny holocaust”. Zresztą, już na pierwszym środowiskowym szczycie ONZ w Sztokholmie w 1972 roku, niemal 50 lat temu, organizator, a później dyrektor Programu Środowiska ONZ, ostrzegał, że mamy tylko 10 lat na uniknięcie katastrofy.


W 1972 roku światem wstrząsnęła także pierwsza globalna panika środowiskowa – raport “Granice wzrostu”. Autorzy przepowiadali z wielką pewnością siebie, że większość zasobów naturalnych świata wyczerpie się w ciągu kilkudziesięciu lat, podczas gdy zanieczyszczenia sparaliżują ludzkość. W owym czasie magazyn “Time” opisywał przyszłość jako opustoszały świat, w którym niewielu wynędzniałych szczęśliwców uprawia skrawek ziemi rozdzielający pasy autostrady w nadziei na zdobycie minimum żywności potrzebnej do przeżycia. Magazyn „Life” spodziewał się, że w połowie lat 1980. “mieszkańcy miast będą musieli nosić maski gazowe, by przeżyć zanieczyszczenie powietrza”.


Panika była oczywiście całkowicie błędna w obu sprawach. Mylili się, ponieważ pominęli największy zasób naturalny ze wszystkich – ludzką pomysłowość. Nie tylko zużywamy zasoby, ale wymyślamy coraz lepsze wersje udostępniania większej ilości zasobów. Równocześnie technologia rozwiązuje wiele problemów najbardziej upartego zanieczyszczenia, jak zrobił to reaktor katalityczny. Dlatego poziom zanieczyszczenia powietrza w zamożnych krajach maleje od dziesięcioleci.  


Niemniej, po 50 latach niepoprawnych przepowiedni, prowadzący kampanię klimatyczną, dziennikarze i politycy nadal kupczą czyhającą Apokalipsą ku wielkiemu poklaskowi gawiedzi.

 

Robią to przez nieustanne ignorowanie adaptacji. Nagłówki mówiące, że podnoszenie się poziomu mórz może do końca stulecia zatopić 187 milionów ludzi, są idiotycznie ignoranckie. Wyobrażają sobie, że miliony ludzi będą stały nieruchomo, kiedy woda sięgnie ich kostek, bioder, piersi, a wreszcie ust. Mówiąc poważnie, ci ludzie absurdalnie zakładają, że żaden naród nie zbuduje ochrony przed morzem. W rzeczywistym świecie coraz zamożniejsze kraje już się przystosowują i będą coraz lepiej chronić swoich obywateli, co doprowadzi do mniejszej liczby powodzi i, zaskakująco, do zmniejszania się części ich PKB przeznaczonej na koszty szkód po powodziach i ochronę przed nimi.  


Podobnie, kiedy aktywiści mówią, że zmiana klimatu spowoduje, iż kolejne pokolenie będzie doświadczało dwukrotnie więcej pożarów, opierają to twierdzenie na modelach komputerowych, które obejmują temperaturę, ale ignorują ludzkie działania. Rzeczywiste społeczeństwa adaptują się i redukują pożary, ponieważ pożary są kosztowne. Dlatego też globalna statystyka pokazuje przez ostatnich 120 lat zmniejszanie się spalonych obszarów, nie zaś zwiększanie. Niezbyt zaskakująco, modele tych aktywistów błędnie pokazały nawet przeszłość, ale czy coś takiego kiedykolwiek powstrzymało przekonanych o słuszności własnego postępowania?


To nieuzasadnione sianie paniki ma negatywne konsekwencje w rzeczywistym świecie. Akademickie badanie nad psychiką młodzieży na całym świecie stwierdziło, że większość cierpi z powodu “eko-lęków”, z dwiema trzecimi z nich wręcz przerażonymi i niemal połową, która mówi, że ich niepokoje wpływają na ich codzienne życie. Jest brakiem odpowiedzialności takie straszenie młodzieży, kiedy w rzeczywistości Panel Klimatyczny ONZ stwierdza, że nawet jeśli nie zrobimy niczego, by złagodzić zmianę klimatyczną, wpływ pod koniec stulecia spowoduje, że przeciętny wzrost dochodu zostanie zredukowany z 450 procent do 438 procent – co niewątpliwie jest problemem, ale jeszcze nie końcem świata.  

 

Ponadto, panika jest okropnym doradcą politycznym. Polityczni aktywiści w bogatym świecie majsterkują na marginesach problemu zmiany klimatycznej, obsypując subsydiami kosztowne, schlebiające ich próżności projekty, takie jak elektryczne samochody, energia słoneczna i wiatrowa, podczas gdy ONZ odkrywa, że nie można dostrzec rzeczywistego wpływu ostatnich dziesięciu lat propagowania sprawy klimatu na wielkość emisji. Mimo górnolotnych oświadczeń o ratowaniu świata, 78 procent energii w bogatych krajach nadal pochodzi z paliw kopalnych. I, jak pokazał szczyt klimatyczny w Glasgow (po raz 26.), krajów rozwijających się – których emisje będą się najbardziej liczyć przez resztę stulecia – nie stać na to, by także wydawać biliony na nieskuteczną politykę zatrzymania zmian klimatycznych, jeśli chcą pomóc swojej ludności w ucieczce od biedy.  


Pięćdziesiąt lat paniki nie doprowadziło nas choćby w pobliże rozwiązania problemu zmiany klimatycznej. Potrzebujemy inteligentniejszego podejścia, takiego które nie zajmuje się straszeniem i skupia się na realistycznych rozwiązaniach: adaptacji i innowacji. Adaptacja nie spowoduje, że zniknie cały koszt zmiany klimatycznej, ale radykalnie go zmniejszy. A przez tworzenie bodźców dla innowacji potrzebnych, by z czasem wytwarzać czystą energię taniej niż paliwa kopalne, możemy pozwolić wszystkim krajom – włącznie z rozwijającymi się krajami – by w sposób zrównoważony zmierzały do zielonej energii.


The comic cries of climate apocalypse – 50 years of spurious scaremongering

New York Post, 30 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1342 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk