Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów


Alex Abutu 2023-08-14

[Reinout Dujardin/ Pixabay]

[Reinout Dujardin/ Pixabay]



Odkąd organizmy zmodyfikowane genetycznie zostały wprowadzone w Afryce, szerzono błędne przekonania i mity dotyczące ich bezpieczeństwa, wpływu na środowisko i korzyści.


Jak na ironię, debatę prowadzą działacze na rzecz ochrony środowiska, którzy opierają swoje rozumienie na pogłoskach, a nie na faktach naukowych.

 

W Afryce, gdzie rolnictwo odgrywa kluczową rolę w gospodarce i jako źródło utrzymania milionów ludzi, te mity na temat GMO utrudniały przyjęcie biotechnologii rolniczej.


Jednak w ostatnich latach kilka krajów afrykańskich zaczęło przezwyciężać te błędne przekonania i wykorzystywać potencjał GMO jako trwałego rozwiązania dla bezpieczeństwa żywnościowego.


Przywódcy Afryki uznają również kluczową rolę, jaką inżynieria genetyczna może odegrać w ulepszaniu upraw oraz zwiększaniu bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego.


W 2022 roku nowy rząd Kenii zniósł dziesięcioletni zakaz upraw GMO.


Podczas gdy naukowcy i badacze świętowali, że posunięcie to przyczyni się do dążenia ich kraju do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, grupa osób udała się do sądu, by zakwestionować tę decyzję.


Ta taktyka nie jest nowa.


Odporna na insekty kukurydza Bt.
Odporna na insekty kukurydza Bt.

Ta taktyka została wcześniej zastosowana przez grupę anty-GMO w Nigerii, kiedy wydano zgodę na ograniczoną próbę polową kukurydzy GM.


Nie oszczędzono również Ghany, ponieważ pozew wszczęty przez grupę anty-GM toczy się od ponad dziesięciu lat.


Dr Ogbonnaya-Onu, były minister nauki, technologii i innowacji w Nigerii. 
Dr Ogbonnaya-Onu, były minister nauki, technologii i innowacji w Nigerii. 

Kiedy Nigeria skomercjalizowała swoją pierwszą odmianę bawełny Bt w 2018 roku, a działacze antytechnologiczni domagali się całkowitego zakazu GMO, dr Ogbonnaya Onu, ówczesny minister nauki, technologii i innowacji, powiedział, że debata na temat tego, że GMO są niebezpieczne, była tylko wynikiem wyobraźni mediów.


„Nauka i społeczność naukowa zgadzają się, że GMO są bezpieczne i nie szkodzą ludziom, środowisku ani zwierzętom” – powiedział dr Onu.


Dr Kwaku Afriyie, minister środowiska, nauki, technologii i innowacji Ghany. [Aleks Abutu]
Dr Kwaku Afriyie, minister środowiska, nauki, technologii i innowacji Ghany. [Aleks Abutu]

Dr Kawaku Afriyie, minister ds. środowiska, nauki, technologii i innowacji w Ghanie, podczas otwierania spotkania przeglądu i planowania AATF 2023 w ramach projektu odpornej na szkodnika Maruca vitrata (PBR) wspięgi wężowatej, powiedział: „Afryka potrzebuje innowacyjnego sposobu wyżywienia swojej ludności. Stare praktyki nie mogą nam pomóc.


Biotechnologia dała nam doskonałe narzędzie w postaci inżynierii genetycznej, która pomogła innym kontynentom osiągnąć samowystarczalność w produkcji krytycznych upraw, w których mają teraz komparatywną przewagę. Afryka nie może być inna”.


Grupy anty-GM zawsze twierdziły, że GMO są niebezpieczne do spożycia przez ludzi.


Aby temu przeciwdziałać, rządy i naukowcy w Afryce aktywnie zaangażowali się w rygorystyczne badania naukowe mające na celu ocenę bezpieczeństwa upraw GMO.


Liczne badania przeprowadzone przez renomowane instytucje, takie jak African Biosafety Network Expertise (ABNE), niezmiennie potwierdzają bezpieczeństwo upraw GM dopuszczonych do spożycia przez ludzi.


Odkrycia te stopniowo obaliły mit, prowadząc do bardziej pozytywnego publicznego postrzegania biotechnologii rolniczej.


Bawełna BT. [ISAAA KC/ Pixabay]
Bawełna BT. [ISAAA KC/ Pixabay]

Rolnicy w Nigerii sadzą bawełnę Bt, sadzą i jedzą wspięgę PBR od ponad trzech lat i nie ma wypadków, chorób lub szkód dla środowiska.


Wspiega wężowata
Wspiega wężowata

W 2022 roku Ghana zatwierdziła wypuszczenie wspięgi PBR, podczas gdy Burkina Faso, jeden z wiodących krajów afrykańskich w uprawie bawełny Bt, w ostatniej dekadzie również zatwierdziła dopuszczenie wspięgi PBR.


W miarę jak kraje w coraz większym stopniu akceptują uprawy GMO, krytycy wciąż uważają, że mogą one szkodzić środowisku, zagrażając różnorodności biologicznej i sprzyjając pojawianiu się superszkodników i superchwastów.


Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury Burkina Faso. [Aleks Abutu]
Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury Burkina Faso. [Aleks Abutu]

Profesor Paco Sereme, prezes Narodowej Akademii Nauki,  Sztuki i Literatury Burkina Faso, powiedział: „Narody afrykańskie pamiętają o potrzebie ochrony środowiska, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjątkową różnorodność ekologiczną kontynentu.


Agencje regulacyjne i badacze przeprowadzili szeroko zakrojone oceny ryzyka, aby rozwiać te obawy przed zatwierdzeniem jakiejkolwiek uprawy GMO do komercyjnej uprawy”.


Co więcej, niektóre odmiany zmodyfikowane genetycznie zostały zmodyfikowane w celu zmniejszenia zapotrzebowania na pestycydy chemiczne, co może pomóc złagodzić wpływ pestycydów na inne gatunki.


Stawiając na pierwszym miejscu dowody naukowe i surowe ramy regulacyjne, kraje afrykańskie przezwyciężają mit, że GMO stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.


Rolnik z Tanzanii przewożący banany. [Nici Keil/ Pixabay]
Rolnik z Tanzanii przewożący banany. [Nici Keil/ Pixabay]

Innym powszechnym błędnym przekonaniem głoszonym przez działaczy anty-GMO jest to, że tylko międzynarodowe korporacje odnoszą korzyści, podczas gdy drobni rolnicy pozostają w niekorzystnej sytuacji.


Jednak podejście afrykańskie w rzeczywistości przynosi korzyści wszystkim rolnikom.


Wszystkie uprawy opracowane przy użyciu tej technologii są uprawiane przez rządowe instytucje badawcze, które zgodnie z prawem są finansowane w celu ulepszania różnych upraw dla dobra społeczeństwa.


W Nigerii 100-letni Instytut Badań Rolniczych (IAR) przoduje w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek genetycznie modyfikowanych odmian upraw.


Nasiona są tanio sprzedawane firmom nasiennym, aby zachęcić rolników do przyjęcia odmian.

 

Pojawienie się upraw GM otworzyło również system nasiennictwa w Afryce, zachęcając rolników do kupowania nasion w każdym sezonie sadzenia, zamiast oszczędzania ziarna do ponownego sadzenia.


Większość zmodyfikowanych genetycznie upraw opracowanych i wprowadzonych na rynek w Afryce została zaprojektowana tak, aby była odporna na szkodniki lub suszę, co może zwiększyć plony i obniżyć koszty środków ponoszone przez rolników.


Dzięki współpracy z lokalnymi instytucjami rolniczymi kraje afrykańskie opracowały odmiany roślin GM dostosowane do ich specyficznych potrzeb, wzmacniając pozycję drobnych rolników i zachęcając do ich powszechnego stosowania.


Link do oryginału: https://allianceforscience.org/blog/2023/08/anti-gm-crops-activists-in-africa-spread-fear-and-myths-but-do-not-provide-scientific-evidence/

Alliance for Science, 3 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Alex Abutu korespondent naukowy African Agricultural Technology Foundation (AATF), zajmujący się rozwojem nowoczesnych technologii w rolnictwie Afryki Zachodniej i Środkowej.