Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 12:00

« Poprzedni Następny »


Europa na łasce Kataru?


Drieu Godefridi 2023-01-10

<span>Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (na zdjęciu), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest przerażające. (Zdjęcie: Eva Kaili - Wikipedia)</span>
Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (na zdjęciu), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest przerażające. (Zdjęcie: Eva Kaili - Wikipedia)

Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (Ogólnohelleński Ruch Socjalistyczny), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. Obecnie jest w więzieniu. Aresztowano także Lucę Visentiniego, sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych oraz byłego socjalistycznego posła do Parlamentu Europejskiego Pier-Antonio Panzeriego. Francesco Giorgi, partner Kaili i były asystent parlamentarny Panzeriego, również został aresztowany. Przeszukano mieszkanie posła do Parlamentu Europejskiego Marca Tarabelli (Partia Socjalistyczna).

Warto zauważyć, że Panzeri jest prezesem organizacji pozarządowej „Fight impunity” [Walcz z bezkarnością], której Giorgi jest jednym z założycieli. Niccolò Figà-Talamanca również został zatrzymany, według włoską agencję informacyjną Ansa. Figà-Talamanca jest dyrektorem wykonawczym innej organizacji pozarządowej „No Peace Without Justice” [Nie ma pokoju bez sprawiedliwości], która ma swoje siedziby w Rzymie i Brukseli i rzekomo koncentruje się na międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, prawach człowieka i promocji demokracji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Tak się składa, że ma ten sam brukselski adres co Fight Impunity: 41 rue Ducale.


Według doniesień medialnych i z poszanowaniem zasady domniemania niewinności, ta elita europejskiego socjalizmu i związków zawodowych została skorumpowana przez Katar, by wychwalać „postęp” emiratu w dziedzinie „prawa pracy”. Według „New York Timesa”:

„Sprawa, którą władze belgijskie przygotowywały przez ponad rok z pomocą swoich tajnych służb, ujawniła to, co według prokuratorów było systemem ‘gotówka za przysługę’ w samym sercu Unii Europejskiej. I uwypukliła słabe punkty w nieprzejrzystym, notorycznie zbiurokratyzowanym systemie, który decyduje o polityce dla 450 milionów ludzi w najbogatszym klubie krajów na świecie”.

Pierwszą reakcją dużej liczby Europejczyków na tę informację, (sądząc po sieciach społecznościowych), było poczucie upokorzenia. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest rzeczywiście przerażające.


Przypomnijmy fakty. Stadiony na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze zostały zbudowane w warunkach określanych jako niewolnicze i potworne. Przez dziesięć lat armie azjatyckich robotników były zmuszane do pracy za nędzne zarobki w nędznych warunkach. Według „Guardiana”, odkąd emirat otrzymał prawo zorganizowania mistrzostw świata, na budowach Kataru zginęło 6500 pracowników. Ta rzeź nie przepowiadała pochwał Kataru przez Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim.


Na przykład zmiana w dyskursie Tarabelli była zdumiewająca. Tarabella, początkowo wrogo nastawiony do Kataru jako gospodarza mundialu, nagle stał się jej orędownikiem w telewizji: „Katar poczynił niezwykłe wysiłki w zakresie praw pracowniczych”, stwierdził socjalistyczny eurodeputowany 11 grudnia w LN24.

„Katar, z pomocą organizacji pozarządowych, Międzynarodowej Organizacji Pracy… poczynił wyraźne postępy, które są teraz mile widziane… Sygnał mówiący, że zamierzamy zastosować bojkot dyplomatyczny, jest złym sygnałem. Dlaczego tak jest? Ponieważ oznacza, że nawet jeśli poczynili postępy, zwłaszcza w zakresie dobrostanu pracowników, zasiłków mieszkaniowych, godziwej płacy minimalnej, warunków pracy, w których podczas gorących letnich miesięcy ludzie nie pracują już od dziesiątej rano do 15:30, i porzucenie niewolnictwa… nie wszystko jest idealne w Katarze, powtarzam… jeśli mimo wszystko bojkotujesz, dajesz sygnał, że podjęte wysiłki są bezużyteczne”.

Kaili osobiście odwiedziła Katar i pochwaliła „reformy pracy” emiratu. Według lokalnej prasy Kaili powiedziała, że reprezentuje 500 milionów obywateli Europy, którzy uważają, że „postęp Kataru reprezentuje wspólne wartości”.


Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego są w potrzebie finansowej? Poseł do PE zarabia miesięcznie 13 944 euro (około 14 tysięcy dolarów), plus dodatek na wydatki, plus 4 716 euro (5 tysięcy dolarów) rocznie na pokrycie kosztów podróży i 338 euro (358 dolarów) za każdy dzień obecności na posiedzeniach organów Parlamentu. Zwykle jednak takie rozważania nie mają znaczenia. Ludzie są na ogół podatni na łapówki.


„Choć może to być najbardziej rażący przypadek domniemanej korupcji, jaki Parlament Europejski widział od wielu lat - wyjaśnił Michiel van Hulten, dyrektor Transparency International UE - nie jest to odosobniony przypadek”.

„Przez wiele dziesięcioleci Parlament pozwolił na rozwój kultury bezkarności, z połączeniem niefrasobliwych zasad finansowych i kontroli oraz całkowitym brakiem niezależnego (lub w rzeczywistości jakiegokolwiek) nadzoru etycznego. Pod wieloma względami stał się prawem samym dla siebie. Każda poważna próba poprawy odpowiedzialności jest blokowana przez Prezydium Parlamentu, za zgodą większości posłów do PE. Niedawne zakulisowe porozumienie zatwierdzone przez Prezydium w sprawie mianowania nowego Przewodniczącego Generalnego PE jest symbolem instytucji, która uważa, że zasady etyki i uczciwość powinny dotyczyć tylko innych.... W pierwszej kolejności Komisja Europejska powinna teraz opublikować swój długo odkładany wniosek w sprawie utworzenia niezależnego unijnego organu ds. etyki, posiadającego uprawnienia do prowadzenia dochodzeń i egzekwowania prawa”.

To, że Grupa Socjalistyczna, druga co do wielkości w Parlamencie Europejskim, została tak łatwo przekupiona przez mały Katar, do tego stopnia, że kibicowała „reformom prawa pracy” w niewolniczym emiracie, nie zostało jeszcze potwierdzone przez sądy. Jest to również prawdopodobnie tylko „wierzchołek góry lodowej”.


Jeszcze większymi środkami dysponują inni aktorzy geopolityczni, o których wiadomo, że są zainteresowani rezolucjami Parlamentu Europejskiego.


Ta afera ujawnia również – jakby to było nadal potrzebne – poważne problemy energetyczne kontynentu europejskiego. Od 20 lat Europa systematycznie niszczy jedyne produkowane prawdziwie europejskie źródło energii – energię jądrową, i odmawia nawet rozważenia eksploatacji podziemnych zasobów gazu łupkowego, który jest tak obfity w niektórych regionach Europy. W rezultacie Europa znajduje się w sytuacji skrajnej zależności od reżimów, na ogół autorytarnych, które dostarczają jej gaz. Oznacza to Rosję i coraz bardziej Katar.


Sytuację tę doskonale zrozumiał Katar, który po wykryciu domniemanej korupcji opublikował następujące oświadczenie, gdy tylko ogłoszono możliwe działania odwetowe:

„Decyzja o nałożeniu… dyskryminującego ograniczenia, które ogranicza dialog i współpracę z Katarem przed zakończeniem procesu prawnego, negatywnie wpłynie na regionalną i globalną współpracę w zakresie bezpieczeństwa, a także na toczące się dyskusje na temat globalnego ubóstwa energetycznego i bezpieczeństwa”.

Szantaż jest oczywisty.


Europe at the Mercy of Qatar?

Gatestone Institute, 6 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*
Drieu Godefridi - belgijski prawnik wykładający na Saint-Louis University of Louvain.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk