Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:55

« Poprzedni Następny »


Europa na łasce Kataru?


Drieu Godefridi 2023-01-10

<span>Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (na zdjęciu), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest przerażające. (Zdjęcie: Eva Kaili - Wikipedia)</span>
Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (na zdjęciu), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest przerażające. (Zdjęcie: Eva Kaili - Wikipedia)

Belgijska policja federalna znalazła niedawno 150 tysięcy euro (157 700 dolarów) w gotówce w brukselskim domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili (Ogólnohelleński Ruch Socjalistyczny), którą następnie aresztowano i oskarżono o korupcję. Obecnie jest w więzieniu. Aresztowano także Lucę Visentiniego, sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych oraz byłego socjalistycznego posła do Parlamentu Europejskiego Pier-Antonio Panzeriego. Francesco Giorgi, partner Kaili i były asystent parlamentarny Panzeriego, również został aresztowany. Przeszukano mieszkanie posła do Parlamentu Europejskiego Marca Tarabelli (Partia Socjalistyczna).

Warto zauważyć, że Panzeri jest prezesem organizacji pozarządowej „Fight impunity” [Walcz z bezkarnością], której Giorgi jest jednym z założycieli. Niccolò Figà-Talamanca również został zatrzymany, według włoską agencję informacyjną Ansa. Figà-Talamanca jest dyrektorem wykonawczym innej organizacji pozarządowej „No Peace Without Justice” [Nie ma pokoju bez sprawiedliwości], która ma swoje siedziby w Rzymie i Brukseli i rzekomo koncentruje się na międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, prawach człowieka i promocji demokracji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Tak się składa, że ma ten sam brukselski adres co Fight Impunity: 41 rue Ducale.


Według doniesień medialnych i z poszanowaniem zasady domniemania niewinności, ta elita europejskiego socjalizmu i związków zawodowych została skorumpowana przez Katar, by wychwalać „postęp” emiratu w dziedzinie „prawa pracy”. Według „New York Timesa”:

„Sprawa, którą władze belgijskie przygotowywały przez ponad rok z pomocą swoich tajnych służb, ujawniła to, co według prokuratorów było systemem ‘gotówka za przysługę’ w samym sercu Unii Europejskiej. I uwypukliła słabe punkty w nieprzejrzystym, notorycznie zbiurokratyzowanym systemie, który decyduje o polityce dla 450 milionów ludzi w najbogatszym klubie krajów na świecie”.

Pierwszą reakcją dużej liczby Europejczyków na tę informację, (sądząc po sieciach społecznościowych), było poczucie upokorzenia. To, że mały kraj, taki jak Katar, mógł tak łatwo przekupić Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim, do tego stopnia, że powiedziała ona coś przeciwnego do tego, co popierała tydzień wcześniej, jest rzeczywiście przerażające.


Przypomnijmy fakty. Stadiony na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze zostały zbudowane w warunkach określanych jako niewolnicze i potworne. Przez dziesięć lat armie azjatyckich robotników były zmuszane do pracy za nędzne zarobki w nędznych warunkach. Według „Guardiana”, odkąd emirat otrzymał prawo zorganizowania mistrzostw świata, na budowach Kataru zginęło 6500 pracowników. Ta rzeź nie przepowiadała pochwał Kataru przez Grupę Socjalistyczną w Parlamencie Europejskim.


Na przykład zmiana w dyskursie Tarabelli była zdumiewająca. Tarabella, początkowo wrogo nastawiony do Kataru jako gospodarza mundialu, nagle stał się jej orędownikiem w telewizji: „Katar poczynił niezwykłe wysiłki w zakresie praw pracowniczych”, stwierdził socjalistyczny eurodeputowany 11 grudnia w LN24.

„Katar, z pomocą organizacji pozarządowych, Międzynarodowej Organizacji Pracy… poczynił wyraźne postępy, które są teraz mile widziane… Sygnał mówiący, że zamierzamy zastosować bojkot dyplomatyczny, jest złym sygnałem. Dlaczego tak jest? Ponieważ oznacza, że nawet jeśli poczynili postępy, zwłaszcza w zakresie dobrostanu pracowników, zasiłków mieszkaniowych, godziwej płacy minimalnej, warunków pracy, w których podczas gorących letnich miesięcy ludzie nie pracują już od dziesiątej rano do 15:30, i porzucenie niewolnictwa… nie wszystko jest idealne w Katarze, powtarzam… jeśli mimo wszystko bojkotujesz, dajesz sygnał, że podjęte wysiłki są bezużyteczne”.

Kaili osobiście odwiedziła Katar i pochwaliła „reformy pracy” emiratu. Według lokalnej prasy Kaili powiedziała, że reprezentuje 500 milionów obywateli Europy, którzy uważają, że „postęp Kataru reprezentuje wspólne wartości”.


Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego są w potrzebie finansowej? Poseł do PE zarabia miesięcznie 13 944 euro (około 14 tysięcy dolarów), plus dodatek na wydatki, plus 4 716 euro (5 tysięcy dolarów) rocznie na pokrycie kosztów podróży i 338 euro (358 dolarów) za każdy dzień obecności na posiedzeniach organów Parlamentu. Zwykle jednak takie rozważania nie mają znaczenia. Ludzie są na ogół podatni na łapówki.


„Choć może to być najbardziej rażący przypadek domniemanej korupcji, jaki Parlament Europejski widział od wielu lat - wyjaśnił Michiel van Hulten, dyrektor Transparency International UE - nie jest to odosobniony przypadek”.

„Przez wiele dziesięcioleci Parlament pozwolił na rozwój kultury bezkarności, z połączeniem niefrasobliwych zasad finansowych i kontroli oraz całkowitym brakiem niezależnego (lub w rzeczywistości jakiegokolwiek) nadzoru etycznego. Pod wieloma względami stał się prawem samym dla siebie. Każda poważna próba poprawy odpowiedzialności jest blokowana przez Prezydium Parlamentu, za zgodą większości posłów do PE. Niedawne zakulisowe porozumienie zatwierdzone przez Prezydium w sprawie mianowania nowego Przewodniczącego Generalnego PE jest symbolem instytucji, która uważa, że zasady etyki i uczciwość powinny dotyczyć tylko innych.... W pierwszej kolejności Komisja Europejska powinna teraz opublikować swój długo odkładany wniosek w sprawie utworzenia niezależnego unijnego organu ds. etyki, posiadającego uprawnienia do prowadzenia dochodzeń i egzekwowania prawa”.

To, że Grupa Socjalistyczna, druga co do wielkości w Parlamencie Europejskim, została tak łatwo przekupiona przez mały Katar, do tego stopnia, że kibicowała „reformom prawa pracy” w niewolniczym emiracie, nie zostało jeszcze potwierdzone przez sądy. Jest to również prawdopodobnie tylko „wierzchołek góry lodowej”.


Jeszcze większymi środkami dysponują inni aktorzy geopolityczni, o których wiadomo, że są zainteresowani rezolucjami Parlamentu Europejskiego.


Ta afera ujawnia również – jakby to było nadal potrzebne – poważne problemy energetyczne kontynentu europejskiego. Od 20 lat Europa systematycznie niszczy jedyne produkowane prawdziwie europejskie źródło energii – energię jądrową, i odmawia nawet rozważenia eksploatacji podziemnych zasobów gazu łupkowego, który jest tak obfity w niektórych regionach Europy. W rezultacie Europa znajduje się w sytuacji skrajnej zależności od reżimów, na ogół autorytarnych, które dostarczają jej gaz. Oznacza to Rosję i coraz bardziej Katar.


Sytuację tę doskonale zrozumiał Katar, który po wykryciu domniemanej korupcji opublikował następujące oświadczenie, gdy tylko ogłoszono możliwe działania odwetowe:

„Decyzja o nałożeniu… dyskryminującego ograniczenia, które ogranicza dialog i współpracę z Katarem przed zakończeniem procesu prawnego, negatywnie wpłynie na regionalną i globalną współpracę w zakresie bezpieczeństwa, a także na toczące się dyskusje na temat globalnego ubóstwa energetycznego i bezpieczeństwa”.

Szantaż jest oczywisty.


Europe at the Mercy of Qatar?

Gatestone Institute, 6 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*
Drieu Godefridi - belgijski prawnik wykładający na Saint-Louis University of Louvain.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk