Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 07:22

« Poprzedni Następny »


Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk


Burak Bekdil 2023-01-06

Oblubienice.
Oblubienice.

W Turcji wybitny islamski szejk, przywódca zakonu zaciekle oddanego prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, wydał swoją sześcioletnią córkę za 29-letniego wyznawcę. Dziewczynka została zmuszona do stosunków seksualnych i w wieku 14 lat została matką. Złożyła skargę do prokuratury, ale władze Erdogana najwyraźniej nie chciały niepokoić szejka. 


Bez wątpienia Turcja jest bardziej świecka i nowoczesna niż Afganistan i Iran. Ale to nie jest wystarczająco dobra wiadomość dla tureckich dziewcząt i kobiet.


W sumie 327 kobiet zostało zamordowanych przez swoich mężów, byłych mężów, narzeczonych i partnerów, między 1 stycznia a 11 listopada 2022 r., według Tureckiej Federacji Stowarzyszeń Kobiet. Islamistyczny rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana powinien być dumny.


Chociaż obecnie są „byłymi sojusznikami”, Erdogan, kiedy był premierem Turcji w 2007 roku, pomógł wybrać na urząd prezydenta swojego długoletniego, najbardziej zagorzałego wówczas sojusznika, Abdullaha Gula, innego islamistę. Gul podobno poślubił swoją żonę Hayrunnisę, gdy on miał 30 lat, a ona 14 lat.


Małżeństwa nieletnich dziewcząt są częścią kultury islamistycznej, także w Turcji.


W marcu 2021 r., pod naciskiem pobożnych muzułmanów, Erdogan ogłosił, że Turcja wycofuje się z „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”, co weszło w życie 1 lipca 2021 r. Porozumienie jest lepiej znane jako Konwencja Stambulska od nazwy największego miasta Turcji, gdzie w 2011 roku została podpisana, również przez Erdogana.


„Decyzja Turcji o porzuceniu przełomowego międzynarodowego traktatu dotyczącego walki z przemocą wobec kobiet i dziewcząt może znacznie zahamować wysiłki zmierzające do rozwiązania problemu” – powiedziała Reem Alsalem, znana niezależna ekspertka ds. praw mianowana przez ONZ.


Oficjalnie co czwarta kobieta w Turcji padła ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony swoich partnerów, zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi rządowymi z ankiety z 2014 roku, powiedziała Alsalem. Dodała, że każdego roku dochodzi również prawdopodobnie do „setek zabójstw kobiet”, wskazując na poważne niedostateczne zgłaszanie problemu z powodu braku zaufania do mechanizmów ochrony, powszechnej bezkarności oraz uprzedzeń i dyskryminacji związanych z płcią.


Oto ponure tło w kraju, w którym kobiety zdobyły prawo głosu w wyborach krajowych w 1934 roku, dziesięć lat przed Francuzkami. W 1935 r. 18 kobiet zostało posłami do parlamentu tureckiego, czyli stanowiły 4,6% parlamentu.


To była świecka Turcja.


Dziś w Turcji siłą napędową jest polityczny islam. 25 listopada protestujący zgromadzili się w kilku prowincjach, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Spotkali się z silną obecnością policji i brutalnymi represjami. Podczas protestów zatrzymano kilka kobiet, w tym 20 dziennikarzy. „Nie wolno nam opuszczać [policyjnej] blokady” – napisał na Twitterze dziennikarz Sultan Eylem Keleş.


Oto obraz tureckiego „postępu” między 1934 a 2022 rokiem.


To tylko wierzchołek góry lodowej. Kiedy polityczny islam Erdogana zatruł wolność w ciągu ostatnich dwóch dekad, życie społeczne rodzin stało się „średniowieczne”. Wybitny turecki publicysta, Yilmaz Ozdil, sporządził listę przestępstw popełnionych w Turcji Erdogana w ciągu ostatnich kilku lat:

 • 11-letnia dziewczynka, która była żoną imama, urodziła dziecko: prowincja Bolu.
 • 12-letnia dziewczynka urodziła na podstawie fałszywego dokumentu tożsamości, który wskazywał jej wiek na 18 lat: prowincja Gaziantep.
 • 12-letnia dziewczynka urodziła: prowincja Izmir.
 • Dziewczynka o imieniu Kader, czyli „los”. Nie miała dobrego losu. Wyszła za mąż w wieku 12 lat, została matką w wieku 13 lat i popełniła samobójstwo w wieku 14 lat: prowincja Siirt.
 • Dziewczynka w wieku 13 lat wyszła za mąż za 40-letniego mężczyznę. Uciekła po brutalnej przemocy ze strony męża. Jej rodzina ją odrzuciła. W wieku 17 lat wraz z trójką dzieci nie miała gdzie mieszkać: prowincja Ordu.
 • 15-latka została siłą wydana za mąż. Schroniła się na posterunku policji w prowincji Sakarya.
 • Notariusz został przyłapany na popieraniu nielegalnego małżeństwa 14-letniej dziewczynki: prowincja Tekirdag.
 • 12-latka, która została zmuszona do małżeństwa, była w czwartym miesiącu ciąży: prowincja Tokat.
 • 16-letnia dziewczyna, która została wydana za mąż przez rodzinę, popełniła samobójstwo, rzucając się pod pociąg: prowincja Adana.
 • 16-letnia mężatka skoczyła z siódmego piętra budynku w prowincji Konya.
 • Był przypadek 14-letniej dziewczynki, która została przymusowo poślubiona 70-letniemu mężczyźnie, ojcu pięciorga dzieci i dziadkowi dziewięciorga dzieci.
 • Szpital Kanuni Sultan Suleyman w Stambule przyjął 115 ciężarnych dziewczynek poniżej 15 roku życia w ciągu zaledwie pięciu miesięcy. Szpital powiedział, że przyjmuje 500 ciężarnych dziewczynek w ciągu jednego roku.

Przed dojściem Erdogana do władzy małżeństwo cywilne było w Turcji obowiązkowe, a zawarcie małżeństwa wyznaniowego przed ślubem cywilnym karane było więzieniem. Pod rządami Erdogana sądy tureckie zalegalizowały małżeństwa wyznaniowe i obniżyły ustawowy wiek przyzwolenia na seks do 12 lat.


W tym kontekście nawet Turcja była zszokowana wiadomością, że wybitny islamski szejk, przywódca zakonu zaciekle oddanego Erdoganowi, wydał swoją sześcioletnią córkę za 29-letniego wyznawcę. Sześć lat! Dziewczynka została zmuszona do seksu i w wieku 14 lat została matką. Złożyła skargę do prokuratury, ale władze Erdogana najwyraźniej nie chciały niepokoić szejka. Gdy dorosła, zebrała dowody nadużyć, upubliczniła je i dopiero wtedy wymiar sprawiedliwości podjął działania. Początkowo sąd zdecydował o sądzeniu podejrzanych bez aresztu, ale pod ogromną presją opinii publicznej sąd aresztował zarówno ojca, jak i męża. Ojciec w oświadczeniu powiedział, że odpowiada tylko przed Allahem, a nie przed sądem.


Hej, Zachodzie! Czas poznać twojego partnera z NATO. Minister ds. Rodziny i opieki społecznej Erdogana, Derya Yanık (kobieta), stwierdziła, że przemoc wobec kobiet i wykorzystywanie dzieci nie są przedmiotem polityki, ponieważ są „kwestiami natury ludzkiej i można je dostrzec w każdym społeczeństwie”.


Jaki jest związek między tymi przestępstwami a rządem Erdogana? Po pierwsze, szejk, który wydał swoją sześcioletnią córkę za mąż, kieruje fundacją powiązaną z wpływową radykalną islamistyczną społecznością Ismailaga. Po drugie, społeczność Ismailaga jest jedną z wielu należących do zakonu Naqshbandi-Khalidi, odłamu islamu sunnickiego, którego zwolennikiem jest podobno Erdogan. Po trzecie, w pogrzebie wieloletniego przywódcy sekty Ismailaga na początku tego roku wzięli udział Erdogan i minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu.


W XXI wieku istnieją cywilizowane i średniowieczne światy – i są średniowieczni przywódcy ubrani w garnitury i krawaty, którzy udają, że należą do cywilizowanego świata.


Turkish ‘Progress’: Six-Year-Old Girl Married by Her Sheik Father

Gatestone Insritute, 30 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Burak Bekdil - znany turecki publicysta, który w 2017 roku w obawie przed aresztowaniem wyjechał do Grecji.   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2492 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk