Ostatnie wybory na urząd przewodniczącego/prezydenta w Autonomii Palestyńskiej przeprowadzono dziewiątego stycznia 2005 roku. Mahmoud Abbas został demokratycznie wybrany. Paragraf 3(2) prawa AP z 2007 roku dotyczącego wyborów powszechnych stanowi, że “Kadencja urzędu prezydenta będzie trwała cztery lata. On/ona nie będzie wybierany/a na więcej niż dwie kadencje”. Mimo tego prawa Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas może dzisiaj obchodzić początek 18. roku swojej pierwszej, 4-letniej kadencji jako Przewodniczący/Prezydent Autonomii Palestyńskiej.
W przygotowaniach do wyborów 2005 roku Centralna Komisja Wyborcza AP poinformowała, że było 1 760 481 zarejestrowanych wyborców. W praktyce, ponieważ Hamas zbojkotował wybory, tylko 802 077 wyborców rzeczywiście głosowało. Z tych, którzy głosowali, tylko 501 448 głosowało na Abbasa. Innymi słowy, Abbas został wybrany głosami zaledwie 28% uprawnionych do głosowania Palestyńczyków.
Od 2006 roku nie było wyborów do parlamentu AP. Choć Abbas zdecydował w grudniu 2018 roku o rozwiązaniu parlamentu AP wybranego w 2006 roku, obiecując nowe wybory w ciągu 6 miesięcy, żadne takie wybory nie odbyły się.
W styczniu 2021 roku Abbas wreszcie ogłosił, że parlamentarne wybory AP odbędą się w maju 2021 roku. Jednak, kiedy data wyborów zbliżała się, Abbas zrozumiał, że jego podzielona na odłamy partia Fatahu przegra z Hamasem i odwołał wybory.
Choć Unia Europejska zadeklarowała w dokumencie o swojej "Wspólnej Strategii ku Demokratycznemu i Odpowiedzialnemu Państwu Palestyńskiemu na lata 2017-2020”, że spełnianie przez AP “demokratycznych zasad” i “przeprowadzanie wyborów” są “niezbywalnymi zasadami”, w praktyce, nie tylko są to żądania „zbywalne”, ale w rzeczywistości całkowicie nieistotne.
Mimo braku jakichkolwiek wyborów przez prawie dwa dziesięciolecia i całkowity brak parlamentarnej działalności (ponieważ w rzeczywistości parlament nie spotykał się ani nie funkcjonował od połowy roku 2006) finansowe raporty AP pokazują, że w latach 2011 - 2018 (włącznie) AP wydała nie mniej niż 104 566 000 szekli (około 33 miliony dolarów/ 29 milionów euro) na “Centralną Komisję Wyborczą” AP. AP wydała także nie mniej niż 336 746 000 szekli (około 108 milionów dolarów/ 95 milionów euro) na “Radę Legislacyjną” AP – tj., parlament AP.
W listopadzie 2021 roku AP i UE otworzyły nowy budynek dla Centralnej Komisji Wyborczej AP. UE ofiarowała 6 milionów euro na ten budynek. Wiedząc, że przez lata nie było żadnych wyborów, UE mogła zasadnie zadać pytanie, na co idą te pieniądze?
Jak już informował Palestinian Media Watch, w braku jakiejkolwiek demokratycznej tradycji, kiedy Abbas odejdzie ze stanowiska przewodniczącego AP, w AP najprawdopodobniej zapanuje okres chaosu. Według palestyńskich sondaży opinii publicznej, wiodącymi kandydatami do zastąpienia Abbasa są: Marwan Barghouti – skazany terrorysta odsiadujący pięciokrotny wyrok dożywocia w izraelskim więzieniu, między innymi za udział w zamordowaniu 5 ludzi; i Ismail Hanija – szef Hamasu, uznanego przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się zgodnie z listami wyborczymi przedstawionymi do anulowanych wyborów majowych, Hamas znowu zdobyłby większość miejsc w parlamencie AP, jak to zrobił w wyborach 2006 roku.
Robert Kennedy Jr. powiedział, że "Demokracja jest chaotyczna i jest trudna. Nigdy nie jest łatwa", ale demokracja w stylu AP, w której wybory są tak rzadkimi wydarzeniami, okazała się jak dotąd dziecinnie łatwa dla Abbasa i jego towarzyszy w partii Fatahu.
Democracy PA style
Palestinian Media Waych, 9 stycznia 2022
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Maurice Hirsch
Badacz i publicysta Palestinian Media Watch.