Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu


Majid Rafizadeh 2022-01-08

Irański reżim jasno stawia sprawę, że jego misją jest przejęcie regionu i stworzenie jednej społeczności pod irańską wersją islamskiego przywództwa. Iran od dziesięcioleci okrąża Bliski Wschód – w Syrii, Libanie, Iraku i Jemenie – przez budowanie okrążającego manewru znanego jako „szyicki półksiężyc”. Wyobraźcie sobie, do jakiego stopnia bardziej destabilizujący będzie Iran, jeśli zdobędzie broń jądrową. (Rakieta balistyczna dalekiego zasięgu Bavar-373 pokazana na paradzie w Teheranie. Zdjęcie: Wikipedia)
Irański reżim jasno stawia sprawę, że jego misją jest przejęcie regionu i stworzenie jednej społeczności pod irańską wersją islamskiego przywództwa. Iran od dziesięcioleci okrąża Bliski Wschód – w Syrii, Libanie, Iraku i Jemenie – przez budowanie okrążającego manewru znanego jako „szyicki półksiężyc”. Wyobraźcie sobie, do jakiego stopnia bardziej destabilizujący będzie Iran, jeśli zdobędzie broń jądrową. (Rakieta balistyczna dalekiego zasięgu Bavar-373 pokazana na paradzie w Teheranie. Zdjęcie: Wikipedia)

Irański reżim jasno stawia sprawę, że jego misją jest przejęcie regionu i stworzenie jednej społeczności pod irańską wersją islamskiego przywództwa. Konstytucja Islamskiej Republiki stanowi:

"Konstytucja dostarcza niezbędnej podstawy dla zapewnienia kontynuacji Rewolucji w kraju i za granicą. Szczególnie w rozwoju stosunków międzynarodowych Konstytucja będzie dążyła wraz z islamskimi i ludowymi ruchami do utorowania drogi do stworzenia jednej światowej społeczności (zgodnie z koranicznym wersetem: Zaprawdę, ten wasz naród - to naród jedyny! I Ja jestem waszym Panem, przeto czcijcie Mnie!)".


Dla rządzących Iranem mułłów ich misją jest rodzaj Dżihadu, który musi zostać dokonany siłą militarną. W konstytucji mułłów czytamy dalej:

"Zatem Armia Islamskiej Republiki Iranu i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej  [IRGC] mają być zorganizowane zgodnie z tym celem i będą odpowiedzialne nie tylko za strzeżenie i utrzymanie granic kraju, ale także za wypełnienie ideologicznej misji dżihadu na sposób Boga; to jest, rozszerzenia suwerenności prawa Boga na cały świat (zgodnie z koranicznym wersetem [8:60]: Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wrogów Boga i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi". [podkreślenie dodane]

Choć mułłowie używają religii, by uzasadnić misję przejęcia regionu, prawdopodobnie próbują przejąć kontrolę nad całą ropą naftową regionu; wydaje się, że w tym celu starają się realizować swoje hegemoniczne ambicje.


Iran od dziesięcioleci okrąża Bliski Wschód – zdobywając przyczółki w Syrii, Libanie, Iraku i Jemenie – wykonuje okrążający manewr znany jako „szyicki półksiężyc”; próbuje zdestabilizować królestwo Arabii Saudyjskiej poprzez swoje marionetki w Jemenie – Hutich, i od dawna związał się z najbogatszym w ropę naftową krajem Ameryki Północnej, Wenezuelą.  


Wyobraźcie sobie teraz o ile bardziej destabilizujący byłby reżim irański, gdyby miał broń jądrową, o ile łatwiej byłoby mu wypełnić swoją konstytucyjną misję "rozszerzenia suwerenności prawa Boga na cały świat". Misja zaczęłaby się od usunięcia z drogi “Małego Szatana”, Izraela, potem przejęcie panowania nad państwami Zatoki z zamiarem okrążenia z czasem “Wielkiego Szatana”, Stanów Zjednoczonych. W dodatku, broń jądrową można sprzedać lub może wpaść w ręce dobranych czarnych charakterów i grup terrorystycznych świata.


Jeśli administracja Bidena nie chce powstrzymać irańskiego reżimu, są kraje w regionie, które są gotowe nie dopuścić, by rządzący Iranem mułłowie zdobyli broń jądrową dla osiągnięcia tego celu. Administracja Bidena powinna przynajmniej pomóc tym krajom.


"Nie można patrzeć na Iran jako na problem tylko Izraela i wyłączyć z tego resztę świata” - powiedział izraelski minister obrony, Benny Gantz. Zapytany, czy należy przeciwstawić się irańskiemu reżimowi militarnie, powiedział: "Tak, tak, a Izrael musi wykonać swoją część [zadania]”.


"Widzimy, że Iran zmierza ku poziomowi wzbogacania [uranu], który pozwoli mu, kiedy zechce, na stanie się państwem nuklearnym – a my czynimy wszystkie starania, by do tego nie dopuścić” - powiedział.


Izrael zamówił produkowane w USA, nowoczesne samoloty – tankowce powietrzne - KC-46 Pegasus, które są niezbędne do uderzenia w instalacje nuklearne Iranu. Dzięki tankowcom powietrznym izraelskie samoloty na dalekich misjach nie muszą lądować, by dokonać zatankowania. Jak napisał “Times of Israel”:

"W doniesieniu [w “New York Times”] jest uwaga, że te tankowce byłyby znaczącym unowocześnieniem dla Izraela i że bez nich Izrael musiałby polegać na starzejących się tankowcach, by móc uderzyć na Iran, albo też lądować w Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a żaden z tych krajów nie chciałby być wiązany z atakiem na Iran”.

Chociaż Departament Stanu zaaprobował sprzedaż ośmiu nowych samolotów KC-46 dla Izraela już w marcu 2020 roku za czasów poprzedniej administracji, administracja Bidena odmawia dostarczenia ich.


Tymczasem były sekretarz stanu, John Kerry, podobno ujawnił Iranowi informacje o "SETKACH tajnych ataków Izraela”. Choć Kerry zaprzeczył, by ujawnił jakiekolwiek tajemnice Iranowi, jego zaprzeczenia, jak się twierdzi, " pełne sprzeczności", a administracja Bidena odmawia zajęcia się tą sprawą.


Wygląda teraz na to, że dziedzictwo Bidena będzie składało się z poddania Afganistanu talibom; pozwolenia Iranowi na zdobycie broni jądrowej; pozwolenia Chinom na zajęcie Tajwanu; umożliwienie Rosji na szantażowanie Europy rurociągiem Nord Stream 2; niemożnością odstraszenia Rosji od zajęcia Ukrainy; zaszkodzenia najbiedniejszym Amerykanom przez zablokowanie wydobycia amerykańskiej ropy naftowej i wzbogacanie Rosji przez kupowanie od niej ropy naftowej po zawyżonych cenach; praktycznego  zmniejszenia płac w armii i grożenia ukaraniem ludzi, którzy pracują, podniesionymi podatkami, przy równoczesnym wypłacaniu milionów innym ludziom, żeby nie pracowali; a na domiar do tego wszystkiego sparaliżowaniem armii USA przez odciągnięcie jej od jej podstawowej misji: utrzymywania pełnej gotowości bojowej.  


Jeśli, z powodu zatrzymania dostawy amerykańskich samolotów, jakakolwiek realna reakcja na groźby Iranu będzie musiała poczekać do 2024 roku, czy będzie zbyt późno, by zatrzymać choćby jedną z tych wiszących w powietrzu katastrof?  


Biden Administration Must At Least Help Any Country Trying to Confront Iran’s Mullahs

Gatestone Institute, 1 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk