Prawda

Środa, 7 maja 2025 - 06:51

« Poprzedni Następny »


Photoshop czy nie photoshop?


Piotr Naskręcki 2015-07-13

Skorpion Hadogenes granulatus z twardzielca Bunga w Gorongosa, jeden z największych skorpionów na świecie.
Skorpion Hadogenes granulatus z twardzielca Bunga w Gorongosa, jeden z największych skorpionów na świecie.

Jedną z zabawnych konsekwencji zamieszczania w postach na tym blogu lub na mojej stronie Facebooka zdjęć mało znanych i rzadko widzianych zwierząt jest to, że czasami oskarżają mnie o fałszowanie ich, szczególnie, jeśli wątpiący w prawdziwość moich zdjęć nie znajdują w Google podobnych zdjęć innych fotografów. Zdarza się to szczególnie często ze zwierzętami, które są największe w swoim rodzaju, czy to olbrzymi krab palmowy, czy pasożytnicza mucha nietoperza. Zastanawiam się, czy zdjęcia z tego postu także spotkają się z podobnym niedowierzaniem.


 


Twardzielce Bunga w parku narodowym Gorongosa, Mozambik
Twardzielce Bunga w parku narodowym Gorongosa, Mozambik

W zeszłym miesiącu prowadziłem (zwabiłem) grupę badaczy do odległego kąta parku narodowego Gorongosa, żeby kontynuować dokumentowanie bogactwa biologicznego tego niezwykłego miejsca. Mieliśmy obóz u podnóża twardzielca Bunga, jednej z kilku małych, izolowanych gór w zachodniej części parku. Te twardzielce nigdy nie były zbadane przez biologów i chociaż nie spodziewaliśmy się znalezienia gatunków endemicznych, zawsze była szansa natknięcia się na organizmy rzadkie lub nowe dla nauki. Twardzielce Bunga są w zasadzie gigantycznymi stertami skały wulkanicznej pokrytymi bardzo cienką warstwą gleby i gęstym dywanem lesistej roślinności. Takie środowisko jest rajem dla wielu zwierząt, ale ku mojej wielkiej uldze, nie dla lwów i słoni. Znaczyło to, że mogliśmy swobodnie wędrować po twardzielcach, stosunkowo bezpieczni, bez ograniczeń potrzebą stałego towarzystwa uzbrojonych strażników. Mówię „stosunkowo”, ponieważ Afryka pełna jest stworzeń, które mogą cię dopaść, i twardzielce Bunga nie są inne – podczas pierwszej wizyty w tym miejscu moich przyjaciół i mnie zaatakowała chmara dzikich pszczół i następnego dnia wyciągnąłem niemal 150 żądeł z ramion i karku. (Pamiętam, że zanim straciłem przytomność pomyślałem: „Przynajmniej jest to koniec właściwy dla entomologa”.) Na szczęście nie mieliśmy żadnych podobnych przygód podczas tego badania, chociaż upewniłem się, że każdy członek wyprawy miał zestaw Epipen, w razie potencjalnego szoku anafilaktycznego.

Podniesione krawędzie chronią środkowe przyoczka skorpiona Hadogenes granulatus przed zadrapaniem o skały (zielona strzałka). Nie ma ich u gatunków, które żyją w równie ograniczonym, ale miększym środowisku, takich jak ten Opistacanthus (poniżej) znaleziony pod korą drzewa.
Podniesione krawędzie chronią środkowe przyoczka skorpiona Hadogenes granulatus przed zadrapaniem o skały (zielona strzałka). Nie ma ich u gatunków, które żyją w równie ograniczonym, ale miększym środowisku, takich jak ten Opistacanthus (poniżej) znaleziony pod korą drzewa.

Podnoszenie ciężkich kamieni wulkanicznych w poszukiwaniu zwierząt było ciężką pracą, ale także niezmiernie nagradzającą. Każdy płaski kawałek bazaltu mógł ukrywać gekona, węża, rodzinę świerszczy, jakieś fantastyczne chrząszcze albo skorpiona i to ten ostatni najbardziej mnie zaskoczył. Skorpiony skalne rodzaju Hadogenes uważane są za największe, a przynajmniej najdłuższe skorpiony na świecie. Niektóre gatunki mogą osiągnąć długość 22 cm i kilka osobników z Bunga miało co najmniej tę długość. To prawda, że dużą częścią ciała jest długi i cienki telson („ogon”), ale nadal jest to widowiskowy stwór, który każe ci wstrzymać oddech, gdy przeplata się między twoimi palcami. Wszystkie gatunki Hadogenes są skałolubne czyli kochają skały. Ich ciała są doskonale przystosowane do wciskania się w wąskie szczeliny, a ich stopy mają sztywne szczecinki i zakrzywione pazurki, co pozwala im trzymanie się najgładszej nawet skały (i wisieć ze skały do góry nogami, czego potrafi dokonać niewiele innych skorpionów). Podniesione krawędzie chronią ich środkowe przyoczka – główną parę oczu - przed zadrapaniem o skały, a całe ciało jest bardziej spłaszczone niż u jakiegokolwiek innego skorpiona podobnych rozmiarów.


Podobnie jak wiele skorpionów rodzaj Hadogenes pokazują one piękną niebieską fluorescencję przy wystawieniu na światło ultrafioletowe. Niedawne badanie sugeruje, że pomaga to tym nocnym zwierzętom w wykrywaniu i unikaniu światła.
Podobnie jak wiele skorpionów rodzaj Hadogenes pokazują one piękną niebieską fluorescencję przy wystawieniu na światło ultrafioletowe. Niedawne badanie sugeruje, że pomaga to tym nocnym zwierzętom w wykrywaniu i unikaniu światła.

Jak to się jednak często zdarza, duże rozmiary i przerażający wygląd niekoniecznie idą w parze z prawdziwą zdolnością zrobienia krzywdy. Zdradza to telson, który u skorpionów skalnych jest długi i cienki, pokazując słabe mięśnie i mały gruczoł jadowy, a więc nie polegają na jadzie ani do chwytania zwierzyny, ani do obrony. Oczywiście mogą ukłuć i robią to, ale moc ich jadu nie jest większa niż pszczoły (i na szczęście nie poruszają się w wielkich rojach jak te chrzanione małe kawałki fruwającego bólu). Kilka gatunków Hadogenes ma zdolność opryskania napastnika jadem, co może spowodować bolesne podrażnienie, jeśli krople dostaną się do oczu, ale poza tym są niegroźne. W rzeczywistości artykuł (pdf) opisujący znaczenie skorpionów skalnych dla medycyny, kładzie większy nacisk na ich zdolność uszczypnięcia twoich palców niż wstrzyknięcia jadu.


Skorpiony rodzaju Hadogenes występują w środowiskach skalistych w całej południowej i wschodniej Afryce, często na izolowanych górach, co prowadzi do częstej specjacji allopatrycznej i wysokiej liczby gatunków endemicznych. Kiedy po raz pierwszy znalazłem skorpiony skalne na Bunga, miałem nadzieję na nowy, nieopisany jeszcze gatunek, ale niestety, tak się nie stało, bo wszystkie były członkami H. granulatus, gatunku znanego z innych miejsc w Mozambiku.


Fotografowałem jednego osobnika, który siedział na pionowej skale, tuż obok mojej ręki. Wiedziałem, że to zwierzę jest dość niegroźne, ale i tak nie chciałem porównywać jego jadu do pszczelego i postanowiłem nie robić jego zdjęcia w bezpośrednim sąsiedztwie mojej ręki. I, oczywiście, spowodowało to, że było znacznie łatwiej manipulować wizerunkiem w Photoshopie, żeby skorpion wydawał się większy. (Żartuję!)


Ciało skorpionów skalnych jest silnie spłaszczone, doskonale przystosowane do wciskania się w najwęższe szczeliny.

Ciało skorpionów skalnych jest silnie spłaszczone, doskonale przystosowane do wciskania się w najwęższe szczeliny.




Flavio Artur, Ricardo Guta i ja 24 godziny po ataku roju dzikich pszczół afrykańskich. Tego ranka wyciągnąłem z mojej skóry niemal 150 żądeł.
Flavio Artur, Ricardo Guta i ja 24 godziny po ataku roju dzikich pszczół afrykańskich. Tego ranka wyciągnąłem z mojej skóry niemal 150 żądeł.

Photoshop or not

The Smaller majoraty, 22 czerwca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Piotr (Peter) Naskręcki

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.


Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk