Prawda

Piątek, 2 maja 2025 - 19:04

« Poprzedni Następny »


Myszunkulus: jak umysł szkicuje małego ciebie


Carl Zimmer 2016-08-24


Wewnątrz każdego z nas jest miniaturowa wersja nas samych. Neurolog kanadyjski, Wilder Penfield, odkrył tę małą osobę w latach 1930, kiedy otwierał czaszki swoich pacjentów do operacji chirurgicznych na mózgu. Czasami dotykał elektrodą różnych miejsc na powierzchni mózgu i pytał pacjentów – przytomnych – by mu powiedzieli, czy coś poczuli. Czasami odczuwali mrowienie na języku. Kiedy indziej drgała im ręka. Penfield narysował mapę tych reakcji. Otrzymał surrealistyczny portret ciała ludzkiego, rozciągający się na całą powierzchnię mózgu. W książce z 1950 r. zamieścił mapę tego tak zwanego homunkulusa.


Wilder Penfield’s homunkulus. Źródło: http://cercor.oxfordjournals.org/content/23/5/1005.ful

Wilder Penfield’s homunkulus. Źródło: http://cercor.oxfordjournals.org/content/23/5/1005.ful



Dla neurochirurgów mapa Penfielda była praktycznym dobrodziejstwem, pomagając im planować operacje. Dla naukowców jednak, zainteresowanych bardziej podstawowymi pytaniami o mózgu, było to po prostu fascynujące. Ujawniało, że mózg porządkował informacje czuciowe przychodzące ze skóry w kształt podobny do ciała.


Oczywiście były różnice między homunkulusem a ciałem ludzkim. Było tak, jakby twarz została usunięta z ciała i zabrana tuż poza zasięg. Obszar, jaki każda część ciała zajmowała w mózgu, nie była proporcjonalna do jej rzeczywistych rozmiarów. Na przykład, wargi i palec wskazujący były gigantyczne, podczas gdy przedramię zajmowało mniej miejsca niż język.


Ta różnica w naszych mózgach znajduje odzwierciedlenie w naszych zakończeniach nerwowych. Czubki palców są znacznie bardziej wrażliwe niż plecy. Dlatego nie musimy mieć dokładnego obrazu naszych pleców, ale rąk używamy do wszelkiego rodzaju czynności – jak chwytanie przedmiotów lub używanie narzędzi – a to wymaga silniejszego odbioru przez zmysły.


Kształt naszej mapy zmysłowej odzwierciedla naszą ewolucję jako dwunożnych użytkowników narzędzi. Kiedy naukowcy zwrócili się do innych zwierząt, znaleźli homunkulusy o innych kształtach, wynik ich odmiennej drogi ewolucyjnej. Poniższa ilustracja, wzięta z mojej książki The Tangled Bank, pokazuje zwierzęta podziemne: kreta, golca i gwiazdonosa amerykańskiego.


Z The Tangled Bank, 2nd ed., Carl Zimmer, Roberts & Company 2013
Z The Tangled Bank, 2nd ed., Carl Zimmer, Roberts & Company 2013

Górny rząd pokazuje rzeczywisty kształt ich ciał, a dolny pokazuje stosunkową przestrzeń na mapie czuciowej przeznaczoną każdej części. Powiększone części odzwierciedlają rodzaj informacji czuciowej, jaką zbierają. Krety, na przykład, kopią przednimi łapami w poszukiwaniu robaków i innego pokarmu. Nie mogą polegać w ciemności na wzroku; zamiast tego używają zmysłu węchu, włosków czuciowych i wrażliwej skóry na nosie. Z drugiej strony, golce używają do kopania zębów zamiast łap przednich. Wreszcie, gwiazdonos amerykański wyewoluował dziwaczną, rękopodobną strukturę na nosie, której używa do  szybkiego sprawdzania miękkiego błota, przez jakie się przekopuje.


Dennis O’Leary, biolog z Salk Institute for Biological Studies, i jego koledzy spędzili kilka ostatnich lat na badaniu, jak kształtują się te mapy czuciowe. Badali myszy, które mają mapy czuciowe dobrze dostrojone do ich sposobu życia nocnych gryzoni, które szukają pokarmu na powierzchni ziemi. Myszy polegają na włoskach czuciowych (zatokowych lub „wąsach”), by zorientować się w otoczeniu. Każdy włosek otoczony jest gęstą grupą zakończeń nerwów, które wszystkie przekazują informacje do mózgu.


Tutaj jest rysunek myszy w jej rzeczywistych proporcjach, z zaznaczonymi włosami zatokowymi i innymi częściami ciała.


Mapa czuciowa myszy. Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454
Mapa czuciowa myszy. Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454

A tutaj jest mapa czuciowa myszy – co O’Leary i jego koledzy nazwali myszunkulusem:


Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454
Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454

Odzwierciedlając ich zależność od “wąsów”, na mapie czuciowej dominują zgrupowania neuronów zwane „baryłkami” (ang. barrel), które przetwarzają sygnały z wąsów. Każde z tych zgrupowań jest większe niż zgrupowanie neuronów poświęcone całej stopie myszy.


Myszunkulus – lub jakakolwiek inna mapa czuciowa ssaka – nie nabiera natychmiast kształtu w mózgu embriona. Wymaga doświadczenia, by powstawać. Przed urodzeniem i po nim komórki nerwowe w skórze dostarczają sygnały do mózgu. Stymulują one wzrost nowych neuronów, jak również pojawianie się połączeń między komórkami. Jeśli mózg nie dostaje sygnałów z części swojego ciała – na przykład z powodu wady okołoporodowej, która prowadzi do utraty kończyny lub z powodu uszkodzenia nerwów – mapa czuciowa rozwinie się nienormalnie.


Czy znaczy to, że istnienie map czuciowych zależy po prostu od sygnałów docierających ze skóry? O’Leary i jego koledzy stwierdzili, że tak nie jest, jak informują w nowym numerze „Nature Neuroscience”. Geny ssaka także pomagają kierować ołówkiem kartografa.


Nowe badanie opiera się na wcześniejszym odkryciu O’Leary’ego, że mutacje pewnych genów zmieniają budowę kory, cienkiej zewnętrznej warstwy mózgu, gdzie zachodzi najbardziej wyrafinowane przetwarzanie danych. O’Leary z kolegami postanowili przyjrzeć się temu, jak jeden z tych genów, Pax6, wpływa na rozwój mapy czuciowej.


W tym celu wypracowali skomplikowaną technikę wyłączenia Pax6 tylko w mapie czuciowej i nigdzie indziej w mózgu mysiego embriona. Myszy rodziły się zdrowe i były w stanie karmić swoje mapy czuciowe typowym pokarmem informacyjnym.


W tydzień po narodzinach myszy naukowcy poszli w ślady Penfielda i zmapowali myszunkulusa. A oto, co zobaczyli:


Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454
Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454

Mapa pokazuje, że bez Pax6 wiele baryłek neuronów urosło zaledwie do małego ułamka ich normalnych rozmiarów, w niektórych wypadkach były o 80% mniejsze niż u myszy z Pax6 włączonym w mapie czuciowej. Kilka baryłek w ogóle się nie rozwinęło.


Badanie o’Leary’ego pokazuje wyraźnie, że geny odgrywają dużą rolę w budowaniu dokładnej mapy czuciowej. Robią jednak więcej. Ich efekty przenikają dalej do wcześniejszych kroków na szlaku informacyjnym w mózgu.


Poniższy diagram pokazuje kilka kroków wzdłuż tego szlaku. Sygnały z ciała podróżują w tył mózgu, a następnie do przodu do struktury głęboko w mózgu, która nazywa się wzgórze, zanim wreszcie docierają do mapy czuciowej. Na każdym kroku neurony, które przetwarzają te sygnały, są także uporządkowane w mapy odpowiadające ciału myszy. Mają odrębne pęczki neuronów zwane po angielsku barreloid lub barrelette, zależnie od tego, w której części mózgu znajdują się.


Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454
Ilustracja z Zembrzycki et al. Nature Neuroscience, Sierpień 2013, doi:10.1038/nn.3454

O’Leary i jego koledzy odkryli, że kiedy wyłączają Pax6 w mapie czuciowej, nie tylko mapa czuciowa zmienia kształt. Wzgórze zmieniło się także. Podobnie jak w mapie czuciowej „baryłeczki” (barreloids) wzgórza skurczyły się lub zniknęły. Badania O’Leary’ego wskazują, że wzgórze polega na sygnałach z mapy czuciowej, by rozwijać się normalnie. Bez tych sygnałów część rozwijających się neuronów we wzgórzu umiera.


Mapa czuciowa i neurony, które dostarczają jej danych okazują się być splątane ze sobą bliską konwersacją. Sygnały wychodzące ze skóry kształtują mapę, podczas gdy geny w mapie także na nią wpływają – i ten wpływ rozciąga się dalej do szlaku. Ten dialog może być zasadniczy dla dostrojenia całego układu nerwowego, byśmy rozwinęli mapy czuciowe i nerwy czuciowe, które ściśle do siebie pasują.


Podobnie jak mapa Penfielda, badania O’Leary’ego naświetlają pewne fundamentalne pytania o to, jak działa mapa czuciowa, a także może okazać się, że dają pewne praktyczne korzyści. Mutacje genów takich jak Pax6 mogą zmienić mapę czuciową, a ich zakłócenia mogą rozciągnąć się do wzgórza. Te mutacje mogą odgrywać rolę w takich zaburzeniach mózgu jak autyzm.


Jak wskazują O’Leary i jego koledzy w tym nowym artykule, poprzednie badania ludzi z autyzmem ujawniły pewne różnice w aktywności genów w mózgu. Inne wzory aktywności mają szczególnie geny biorące udział w zaznaczaniu różnych obszarów w korze.


Ta zmiana genów kształtujących mózg może wyjaśnić fakt, że niektórzy naukowcy znaleźli zmiany budowy kory. Choć ogólny rozmiar kory jest taki sam w mózgach autystycznych i normalnych, u ludzi z autyzmem czołowa część kory jest powiększona.


Ta zmiana może także znaczyć, że obszar kory leżący bardziej z tyłu mózgu staje się mniejszy. A tak się składa, że tam z tyłu kryje się nasz homunkulus. Innymi słowy, jest możliwe, że u ludzi z autyzmem zakłócenie kory powoduje, że mają mniejsza mapę czuciową.


Jeśli mapa czuciowa istotnie jest mniejsza u ludzi z autyzmem, efekty mogą promieniować na zewnątrz, do wzgórza. Niedawne badanie mózgów 17 ludzi z autyzmem ujawniło, że istotnie mieli, przeciętnie rzecz biorąc, mniejsze wzgórze.


Jeśli ta hipoteza jest poprawna – a ważne jest zaznaczenie, że to nadal oparte jest na badaniu stosunkowo niewielu ludzi – może to wyjaśnić, dlaczego ludzie z autyzmem często mają kłopoty z przetwarzaniem informacji swoich zmysłów. I może także wskazać nowe sposoby leczenia autyzmu przez pielęgnowanie wewnętrznego homunkulusa.   


Mouseunculus: How The Brain Draws A Little You

The Loom, 24 lipca 2013



Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1510 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rządy prawa: Między literą a duchem prawa   Walter   2025-04-27
Chytra manipulacja płci   Tonhasca Júnior   2025-04-20
Colin Wright przedstawia historię gametycznej definicji biologicznej płci   Coyne   2025-04-11
Granice władzy państwa, granice wolności: Hayek i liberalna tradycja myślenia o władzy   Walter   2025-03-23
Król i jego muchy   Tonhasca Júnior   2025-03-16
Niezależna i wielokrotna ewolucja płci binarnej   Coyne   2025-03-01
Barbarzyńcy u bram   Tonhasca Júnior   2025-02-02
Przeleciało z wiatrem   Tonhasca Júnior   2025-01-12
Biologia nie jest bigoterią   Coyne   2025-01-05
Jeszcze więcej cenzurowania nauki przez poprawność polityczną: małżeństwo kuzynów jest tematem tabu w Wielkiej Brytanii   Coyne   2024-12-22
Cobb o Cricku: “Centralny Dogmat”   Coyne   2024-12-15
Najbardziej bzdurny artykuł roku   Coyne   2024-12-08
Errare humanum est   Koraszewski   2024-12-03
Trzepoczące dusze   Tonhasca Júnior   2024-11-10
Katastrofy mieszkaniowe   Tonhasca Júnior   2024-10-30
Oparta na ideologii i wprowadzająca w błąd krytyka sposobu nauczania współczesnej genetyki   Coyne   2024-10-22
Ignorowanie przez świat głodu w Sudanie dowodzi, że rasizm i antysemityzm to dwie strony tej samej monety     2024-09-25
Zarażenie i uzależnienie: metafory antysemityzmu   Garrard   2024-08-19
„Wyżeraj ich czaszki”: przyjemności antysemityzmu ponownie rozpatrzone po 7 października   Garrard   2024-08-18
Dumania o “Ewolucja jest faktem”   Coyne   2024-08-15
Imperializm i irredentyzm islamski i arabski napędzają konflikt między rzeką a morzem   Landes   2024-08-11
Zombi antysyjonizm    Tabarovsky   2024-08-08
Nowe odkrycia o „ostatnim uniwersalnym wspólnym przodku” Stworzenie, które dało początek wszystkim żywym istotom - istniało znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono   Coyne   2024-08-06
Dowody na to, że ludzie współcześni opuścili Afrykę znacznie wcześniej niż nam się wydawało   Coyne   2024-07-25
Nowe odkrycia o denisowianach   Coyne   2024-07-18
Gdzie jest dziś Ameryka?   Koraszewski   2024-07-17
Pierwszy dowód na to, że owady przekraczają ocean   Coyne   2024-07-11
Podejrzenia i dowody   Tonhasca Júnior   2024-07-06
Tajemnica ewolucji ryb flądrokształtnych: częściowo rozwiązana    Coyne   2024-07-03
Starożytne kości ofiar ludzkich składanych przez Majów wykazują pokrewieństwo między zabitymi (i nie tylko to)   Coyne   2024-06-27
Nature” pisze o semantyce płci, a nie o nauce   Coyne   2024-06-18
Czerwone skarby   Tonhasca Júnior   2024-05-16
“Lancet” wychwala tradycyjną wiedzę rdzennych ludów   Coyne   2024-05-10
Więcej ludzi, więcej dobrobytu: wskaźnik obfitości SimonaWedług Simon Abundance Index 2024 zasoby Ziemi są o 509% większe niż w 1980 roku.   Tupy   2024-05-08
Rdzenna matematyka: zasłona dymna   Coyne   2024-05-02
Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk