Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:46

« Poprzedni Następny »


Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze


Matt Ridley 2022-03-22

Grypa hiszpanka zabiła w Europie w latach 1918-1920 kilkanaście milionów ludzi.
Grypa hiszpanka zabiła w Europie w latach 1918-1920 kilkanaście milionów ludzi.

Królowa miała “łagodne, podobne do przeziębienia objawy” z powodu infekcji Covid-19, jak podał Buckingham Palace. Te słowa przypominają nam, że poza wyjątkowo narażonymi ludźmi zwykłe przeziębienie jest zawsze i wszędzie łagodną chorobą. Istnieje 200 rodzajów wirusów, które powodują przeziębienia i doprawdy nie obezwładniają one zdrowych ludzi, nie mówiąc już o zabijaniu ich. Niemniej New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group [Grupa doradcza ds. nowych i wyłaniających się wirusów dróg oddechowych] (Nervtag) powiedziała nam, że „jest rozpowszechnionym błędnym przekonaniem, że ‘wirusy mutują, by powodować mniej poważne choroby’”. Jeśli tak jest, to jak wszystkie przeziębienia stały się łagodniejsze – i dlaczego Covid nie robi tego samego?

Ponieważ studiowałem biologię ewolucyjną, widziałem, że twierdzenie Nervtag (która dziwacznie powoływała się na poparcie swojego argumentu na myksomatozę, przenoszoną przez pchły chorobę królików) jest błędne. Z pewnością wiedzieli, że – głównie dzięki pracom profesora Paula Ewalda – dominującym przekonaniem teorii ewolucyjnej o zjadliwości choroby jest to, że zależy ona od sposobu przekazywania? Choć czasami początkowo śmiertelne, choroby układy oddechowego ewoluują w łagodniejsze, podczas gdy choroby przekazywane seksualnie, przez wodę lub przez owady (jak myksomatoza) tego nie robią.


I właściwym słowem jest tu “ewoluują”, nie zaś “mutują”. Sposób, w jaki medycy mówią o ewolucji, jest czasami alarmująco naiwny, jak gdyby siłą napędową były losowe mutacje.  Nie, nie, tysiąc razy nie: siłą napędową jest dobór. Na przykład, w tym tygodniu jechałem pociągiem, co narażało mnie na ryzyko złapania Covid od współpasażera. Jeśli jednak dwoje innych ludzi planowało podróż tym samym pociągiem, jeden z łagodnym omikronem i drugi z poważnym wariantem delta, ten drugi prawdopodobnie zmieniłby plany i został w domu, bo czułby się źle. To jest dobór. Najgorszym wrogiem wirusa jest inny wirus. Omikron wypchnął delta przynajmniej częściowo dlatego, że ludzie z łagodnymi objawami częściej chodzili do pracy lub na przyjęcia (lub w ogóle nie zauważali, że są chorzy) niż ludzie z poważnymi objawami.


Wśród ekspertów zdrowia publicznego panowała granicząca z obsesją niechęć do przyznania, że omikron jest z natury łagodny. „Nie ma powodów do wiary, że [omikron] jest z natury mniej zjadliwy” – pisał profesor Sunetra Gupta na stronie internetowej “Spectatora” w zeszłym tygodniu, dodając: „Koncepcja, że wszystkie wirusy ewoluują w tym kierunku jest całkowicie niepoprawna”.  Niemniej dowody pokazują, że to nie tylko ochronne działanie szczepionki uczyniło omikron łagodniejszym, ale przyczyniło się do tego także zachowanie samego wirusa. Wniosek jednego z badań opublikowanych w “Nature” brzmi: “Niższa patogeniczność wirusowa i wyższa odporność populacji nie muszą się wzajemnie wykluczać. Najprawdopodobniej oba czynniki odegrały rolę”.   


Jest prawdą, że dawno temu biolodzy ewolucyjni argumentowali czasem, że w doborze naturalnym chodzi o “dobro gatunku”, raczej niż jednostki, a więc wszystkie wirusy z czasem stają się łagodne. Biolog René Dubos powiedział w 1965 roku, że “przy wystarczającej ilości czasu stan pokojowego współistnienia ustanowi się w końcu między gospodarzem a pasożytem”. Jednak tego rodzaju entuzjastyczny optymizm zniknął już dziesięciolecia temu. Konkurencja napędza złośliwość jednych chorób i łagodność innych, zależnie od tego, jak są przenoszone.  


Są cztery koronawirusy, które powodują przeziębienia i wszystkie są łagodne. Około połowę wszystkich przeziębień powodują rinowirusy, których jest około 100 rodzajów. Żaden nie jest śmiertelny. To nie może być przypadek. Jeśli mutacja czyni chorobę bardziej niebezpieczną, dlaczego rinowirusy nigdy nie zamieniły się w zabójców? Jak ujęli to Niall Shanks i Rebecca Pyles w artykule z 2007 roku zatytułowanym Evolution and medicine: the long reach of “Dr Darwin”: ”Rinowirus robi ewolucyjne psoty przez utrzymywanie swojego gospodarza w ruchu – a więc w kontakcie z innymi podatnymi osobami”. Osiąga to przez, na przykład, pozostawanie w śluzie w nosie i nie wnika do krwiobiegu.  


W odróżnieniu od tego w przypadku choroby przenoszonej przez owady, takiej jak żółta febra, dżuma lub malaria, zabicie ofiary jest w porządku, jeśli najpierw owady ją ukąszą, żeby choroba mogła się szerzyć. Dr Shanks i Dr Pyles napisali: “Ponieważ malarię przenoszą komary, pasożyt nie płaci żadnej kary za unieruchomienie gospodarza – szczególnie takiego, który jest zbyt słaby, by odpędzić owada”. Zabijanie przenoszącego chorobę owada byłoby jednak błędem i istotnie, taka choroba zabija ludzi, ale nie owady. Ani też choroby przekazywane drogą płciową, takie jak HIV i syfilis, nie stają się łagodne, chociaż zabijają bardzo powoli i po długich okresach utajenia: muszą poczekać, aż zmienisz partnera.


Anomalią jest grypa z 1918 roku, która była łagodna do sierpnia 1918 roku, a wtedy zamieniła się w paskudną. Profesor Ewald sądzi, że ten wyjątek potwierdza regułę. W szczególnych warunkach w okopach poważne przypadki szerzyły się szybciej niż łagodne, ponieważ ewakuowano chorych do szpitali i domów, zarażając po drodze innych, podczas gdy łagodne przypadki pozostawały w miejscu. Innymi słowy, pielęgniarki i ci, którzy nieśli nosze, działali jak komary. Tak więc profesor Ewald nie niepokoi się zbytnio, że historia może się powtórzyć: "Przez zaniechanie badania procesów doboru, który faworyzuje wzmożoną lub zmniejszoną zjadliwość szczepów wirusa, specjaliści ryzykują, że poświęcą zbyt dużo czasu i zbyt dużo zasobów na próbach zablokowania pandemii typu 1918 roku”.  


Z pewnością jednak jest tu niepokojąca lekcja tych ostatnich dwóch lat. W dziwacznym świecie lockdownu, dobór faworyzował poważne szczepy. Jeśli twój test był pozytywny, ale czułeś się dobrze, kazano ci zostać w domu. Jeśli czułeś się źle, zabierano cię do szpitala, gdzie przekazywałeś chorobę pracownikom medycznym i innym pacjentom. A więc odmiany wirusa, które były bardziej zakaźne, takie jak alfa i delta, nie płaciły żadnej kary za zjadliwość. Być może naturalną ewolucję Covidu w kolejne łagodne przeziębienie opóźniliśmy w ten sposób o co najmniej rok.


Oczywiście, koncepcja, że tylko wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze, jest tylko teorią i należy ją kwestionować. Ciągła zjadliwość chorób bezpośredniego kontaktu, takich jak odra i ospa wietrzna, potrzebuje wyjaśnienia. Jest jednak niewybaczalne dla oficjalnych doradców z Nervtag, że nie znają tej teorii. Wyślij im kilku darwinistów, Borysie!  


My article for Spectator:

How respiratory viruses evolve to become milder

Rational Optimist, 28 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Najnowsza książka Matta Ridley’a o poszukiwaniach źródła Covid19 jest  już w księgarniach.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk