Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 09:21

« Poprzedni Następny »


Kiedy człowiek ma naście lat...


Andrzej Koraszewski 2013-11-17


Jesienią i zimą 2012 roku prezentowałem na łamach "Racjonalisty" cykl artykułów pod tytułem „Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania”. To co powstało z całą pewnością nie jest podręcznikiem etyki. Ponieważ jest w tym materiale do dyskusji sporo filmów, nie można tego było wydać w formie książki, powstał natomiast e-book, książka dostępna w Internecie i teraz mogę to oddać w Wasze ręce.

Kiedy człowiek ma naście lat jest filozofem. Mądrość podobno przychodzi z wiekiem, albo nie przychodzi wcale, ale najważniejsze pytania filozoficzne powtarzane są pokolenie za pokoleniem, kiedy mamy naście lat. To wspaniały czas, kiedy pytamy o sens życia, o to kim jesteśmy, co znaczy miłość i czym jest przyjaźń. Te pytania są dla nas ważne, chociaż nie wiadomo, czy coś zmieniają. Są tym ważniejsze im ciekawsza jest grupa, w której zaczynamy głośno o nich mówić. O tak ważnych sprawach nie chcemy mówić w przypadkowym gronie, ani z kimś, kto będzie patrzył na nas z góry i mówił nam, co mamy myśleć. Tak było zawsze, w szkole, po lekcjach, w domu, w kawiarni, czy gdzieś na łące zbierali się młodzi ludzie, żeby pogadać o sprawach zasadniczych.

Wśród tych wielkich pytań jest oczywiście pytanie o to, czy człowiek jest dobry czy zły i skąd się wzięło dobro i zło? Czy źródłem dobra jest Bóg, czy dobro wyewoluowało wraz z różnorodnością życia? Jak mogło wyewoluować? Powstawały coraz bardziej złożone organizmy, rozmnażanie przez podział zostało zastąpione w bardziej złożonych gatunkach przez rozmnażanie płciowe, macierzyństwo powoli prowadziło do opieki nad potomstwem, która wymagała czułości, życie w grupach wymagało respektu dla krewnych i nie tylko krewnych. Okrutna natura nie zawsze jest okrutna, jest w niej współpraca, czułość i altruizm.

Pytanie o to, czy człowiek jest dobry czy zły tak często prowadzi do mnóstwa innych ciekawych pytań, które są okazją do fascynujących rozmów.

Jesienią i zimą 2012 roku prezentowałem tu cykl artykułów pod tytułem „Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania”. To co powstało z całą pewnością nie jest podręcznikiem etyki. Nie przyszłoby mi nawet do głowy pisanie podręcznika. Po części  były to notatki z moich spotkań z uczniami gimnazjum, podczas których czasem dzieliłem się wrażeniami z książek, które mnie szczególnie interesują, a po części, kontynuacja tych rozmów w wyobraźni, kiedy musiałem się z tych spotkań wycofać z powodów zdrowotnych.

Nastoletni ludzie są naturalnymi filozofami, a ja się zastanawiałem, czy umiem im pomóc w stawianiu pytań. Ponieważ jest w tym materiale do dyskusji sporo filmów, nie można tego było wydać w formie książki, powstał natomiast e-book, książka dostępna w Internecie. Znajdziecie ją tu: http://moralne-zwierze.racjonalista.pl/. Tworząc ten link automatycznie napisałem „Moralne zwierzę”. To tytuł wspaniałej książki Roberta Wrighta, w której autor próbuje odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy?”. Ta książka jest tłumaczona na polski, ale ja wolę okładkę angielskiego wydania, ponieważ wydawca wybił na niej to główne pytanie: dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy – skłonni do agresji i zła, zdolni do dobra i przyjaźni?

Czy udało mi się opowiedzieć o tych sporach, skąd się wzięło dobro i zło, w taki sposób, żeby chcieli to czytać nastoletni filozofowie, żeby to było pomocne do dyskusji w gronie młodych ludzi, którzy lubią dyskutować? Nie wiem, chociaż kiedy publikowałem tu rozdział po rozdziale dostałem sporo sympatycznych listów. Najbardziej cieszyły mnie oczywiście listy od młodych czytelników. Po zakończeniu cyklu, jeden z naszych autorów, a zarazem dyrektor gimnazjum, Adam Kalbarczyk pisał:

„Bardzo mi się to podoba. Dostosowane do poziomu młodzieży, objaśniające z naukowego punktu widzenia zagadnienia etyczne i społeczne. Nie mam do tego żadnych uwag, może jedynie przyjrzałbym się układowi treści, choć on nie musi być jakoś bardzo linearny. Pomysł z przeniesieniem całości na DVD świetny i o ile wiem, nie ma czegoś takiego na rynku. Zdecydowanie popieram!”

Wtedy planowałem jeszcze zrobienie z tego DVD, ale specjaliści powiedzieli, że to byłoby trudne i mało sensowne. Specjalista to człowiek (przynajmniej w dziedzinie, w której jest specjalistą) znacznie mądrzejszy ode mnie, więc uznałem argumenty Henryka Rubinsteina z Goeteborga, który jest nie tylko specjalistą, ale i starym przyjacielem oraz właścicielem firmy http://www.textalk.se/ . Prosiłem starego przyjaciela o dobrą radę, ale przyjaciel jak to przyjaciel, żadnej dobrej rady mi nie dał, tylko powiedział, ja ci to przygotuję. Specjaliści to ludzie zajęci, więc przygotował program i napisał, a teraz znajdź sobie kogoś, kto to wszystko wklei i sprawdzi czy działa, jak będą problemy, zadzwoń. W tej sytuacji zwróciłem się do innego przyjaciela (o pół wieku młodszego, ale czasem przyjaźń z wiekiem się nie liczy). Jakub Darecki, bo o nim mowa, zrobił resztę roboty, dodał do tego możliwość komentowania i dyskutowania, czyli forum, ostatnią część pracy wykonał  nieoceniony Webmaster "Racjonalisty", czyli Michał Przech, który umieścił to wszystko na serwerze i teraz mogę to oddać w Wasze ręce.

Zanim jednak uznałem, że już można to pokazać, trzeba było zrobić jeszcze jedną korektę, usunąć literówki, poprawić przecinki, wygładzić niektóre zdania. Tu w rolę korektora wcieliła się polonistka dobrzyńskiego gimnazjum, Elżbieta Wierzbicka. Z Elżbietą przez lata prowadziliśmy wspólnie gimnazjalne kółko dziennikarskie i internetową „Nawojkę” (do której programu oczywiście dostarczył Henryk).

Wśród osób, które dostarczyły mi cennych uwag była Justyna Trawińska, dziś studentka biologii, ale kiedyś jedna z Nawojek, która złapała bakcyla do naukowego dziennikarstwa i do biologii, więc oczywiście jestem z niej dumny jak paw. Justyna prowadzi swój blog, http://malpimozdzek.blog.pl/ , który ja odwiedzam codziennie i polecam gdzie mogę. (Z wielu ludzi, których poznałem kiedy mieli 14-15 lat, a dziś są już dorośli, jestem niesłychanie dumny i z wieloma łączy mnie dziwna, bo rozdzielona ogromną różnicą wieku przyjaźń.)

Jak sami widzicie, możemy być naprawdę wdzięczni ewolucji, że wykształciła w nas zdolność do przyjaźni, bo dzięki przyjaźniom życie jest milsze i  łatwiejsze.

Teraz zobaczymy, czy ta książka (e-book) będzie żyła własnym życiem. Kiedy człowiek ma naście lat rozmowy „o życiu” są jedną z radości życia, a pytanie skąd się wzięło dobro i zło jest jednym z ciekawszych i doskonale się do tych rozmów nadaje.

Przypominam link: http://moralne-zwierze.racjonalista.pl/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Edukacja

Znalezionych 37 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wesołych Świąt   Kruk   2021-08-26
Krytyczne myślenie w afrykańskiej szkole   Igwe   2021-03-08
Ochrona amerykańskich dzieci przed dzisiejszymi aktywistami edukacji   Hill   2021-03-03
Przekupieni: korumpowanie amerykańskich uniwersytetów   Ibrahim   2020-12-04
Ministrze, daj małpie brzytwę Ockhama   Kruk   2020-09-26
Różne drogi poznawania świata   Koraszewski   2020-09-23
Jak walczyć z wrogami wolności akademickiej   Klainerman   2020-08-20
Niedokończony projekt edukacji zdalnej   Kruk   2020-06-06
Strach przed czarami na nigeryjskich uniwersytetach   Igwe   2019-12-16
Wydział studiów antyizraelskich   Rosenthal   2019-06-30
Jak pisze się m-o-t-y-w-a-c-j-a?   Jacoby   2019-06-07
Jurassic Park à la polonaise   Kruk   2019-06-05
"Postępowi" atakują czarnego profesora jako ”rasistowskiego, seksistowskiego islamofoba”, ponieważ na czelność myśleć samodzielnie     2019-04-27
Ministerialny kult fallusa i organów kompatybilnych   Kruk   2019-02-23
Nauczyciel – nieudacznik, czy skarb?   Koraszewski   2019-02-22
Chiński problem amerykańskich uniwersytetów   Precht   2019-01-17
Kolejna szkoła waldorfska, kolejna epidemia. Co za niespodzianka!     2018-12-06
Zawrotnie szybka islamizacja systemu edukacyjnego Turcji   Bulut   2018-11-04
Turecka edukacja: ta sama religijna obsesja tylko gorsza   Bekdil   2018-09-26
Awaria w Zakładach Produkcji Wody Święconej   Kruk   2018-09-17
Pochwała Głupoty i wieża z kości słonowej   Koraszewski   2018-08-08
Po drugiej stronie lustra w Concordia University   Newman   2018-07-16
Propozycja powszechnego nauczania krytycznego myślenia   Igwe   2018-07-11
Rasa, klasa i nauka afirmująca nieuctwo   Koraszewski   2018-07-04
Moje trzy grosze do reformy Gowina   Koraszewski   2018-06-21
Czy małe dzieci kochają naukę?   Koraszewski   2018-06-19
O skutecznym rad sposobie   Kruk   2015-06-22
Życie jest traumatyczne, literatura też   Coyne   2015-05-20
Krytyka oparta na wiedzy   Kruk   2015-05-08
Piętaszek w cyfrowym świecie   Koraszewski   2014-04-05
Seks w małym palcu   Kruk   2014-04-04
Meandry racjonalizmu   Koraszewski   2014-01-03
Uniwersytety amerykańskie odrzucają wezwanie do bojkotu uniwersytetów izraelskich   Coyne   2013-12-27
Dzisiejsza młodzież    Koraszewski   2013-12-20
Droga do gospodarki opartej na wiedzy   Koraszewski   2013-12-05
Demokracja w rodzinnym domu   Koraszewski   2013-12-05
Kiedy człowiek ma naście lat...   Koraszewski   2013-11-17
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk