Prawda

Wtorek, 31 stycznia 2023 - 07:54

« Poprzedni Następny »


Nadzieja w pesymizmie i rozsądku


Andrzej Koraszewski 2022-10-31


Nic się nie da zrobić z Putinem pisze „ Niezawisimaja Gazieta” i może mieć rację. W różnych analizach jest więcej przyglądania się samemu rosyjskiemu tyranowi niż jego otoczeniu. Ponoć schudł, analitycy zwracają uwagę na rozbiegane oczy, chromy krok, drżące ręce. Wzdychamy pospołu, daj mu panie boże brak zdrowia, bo nieszczęście z tym draniem. Wstępniak w rosyjskim piśmie dla wykształconych stwierdza, że jest źle, a będzie gorzej. Czy ma rację redakcja tej gazety, że pozycji Putina nic nie zagraża?  Nie można tego wykluczyć, ale ponieważ jest to wróżenie z tego, co widać gołym okiem, można to uznać za mniej istotne, od ich spojrzenia na efekty trwającej od ośmiu miesięcy wojny, którą gazeta zgodnie z przyjętą w kraju nomenklaturą nazywa operacją specjalną.  

Rosja sprzed 24 lutego i dzisiejsza Rosja to dwa różne kraje, a tych zmian nie da się odwrócić przez długie lata. Rzeczywistość w Rosji zmienia się tak szybko, że trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać jutro. Dominuje niepewność i niestabilność. Gazeta na pierwszym miejscu wymienia częściową mobilizację, ucieczkę młodych ludzi z kraju, zmobilizowanie ćwierć miliona poborowych. Nie piszą tego wprost, ale dają do zrozumienia, że branka do wojska musiała naruszyć skuteczność oficjalnej propagandy i zmienić proporcje w opinii publicznej. Natomiast niszczenie ukraińskiej infrastruktury i grożenie bronią atomową zmienia zdaniem rosyjskiej gazety pozycję Rosji w świecie.            


Podziały postaw i poglądów stają się wyraźniejsze, chociaż są, jak pisze gazeta, asymetryczne. Wzajemne oskarżenia są coraz głośniejsze, retoryka bardziej ostra. Padają zarzuty zdrady i kolaboracji, władza pospiesznie zmienia programy nauczania, publikuje nowe podręczniki szkolne. Życie polityczne toczy się w kłębach tytoniowego dymu i w oparach alkoholu. Nowe podziały będą ludzi dzielić na dziesięciolecia.      


Władza sądownicza jest ramieniem rządu, ogranicza swobodę opinii, ale widać jakieś podziały wśród prorządowych polityków, dziennikarzy, a nawet wśród generalicji.


Początkowo jedyną prawdą były komunikaty Ministerstwa Obrony, a wszystko inne miało stempel karalnych „fałszywych wiadomości”. Potem pojawiły się głosy domagające się prawdy (co, jak pisze gazeta, było przyznaniem wcześniejszych niedoborów prawdy w oficjalnych informacjach). Problem w tym, że ta odrobina prawdy nie zmieniała celów operacji specjalnej, czyli nie zmieniała niczego.


„Ochrona ludu Donbasu”, demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, jako wstępnie zadeklarowane cele nie zostały oficjalnie wycofane. Co więcej, wysocy rangą rzecznicy powtarzają jak papugi, że „wszystkie cele operacji specjalnej zostaną bezwarunkowo zrealizowane”. 

 

Rosja praktycznie zerwała z Zachodem i poszukuje przyjaciół, sojuszników i rynków zbytu w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej, ale wątpliwe, czy to przyniesie oczekiwane rezultaty. Gazeta przypomina, że kraje rozwijające się są w długach i są uzależnione finansowo od Zachodu i jego kluczowych instytucji: Banku Światowego i MFW. Indie zawierają z USA umowę o wspólnej produkcji mikrochipów, a Stany Zjednoczone pilnują, aby żaden z mikroukładów, których Rosja potrzebuje w swoich krytycznych sektorach gospodarki i obrony, nie dotarł do Rosji. Sankcje działają.


Gospodarka będzie zatem skazana na własne zasoby i własnych specjalistów, a przecież wcześniejsze donowocześnianie, tak za czasów Piotra Wielkiego, jak i Stalina mogło się odbyć tylko dzięki wsparciu Zachodu.


Co będzie dalej? Gazeta twierdzi, że Putin nie traci animuszu i jest przekonany, że wszystko robi dobrze. Cieszy się poparciem i nie jest to tylko jego urojenie. Gazeta twierdzi, że większość Rosjan popiera jego ochronę Rosjan z Donbasu. Autorytarny (ja bym powiedział paranoiczny), przywódca atomowego mocarstwa ma poparcie społeczeństwa i klasy politycznej. Wydaje się być nie do ruszenia, ani od góry, ani od dołu i trzeba się z tym liczyć, jeśli nie chce się żyć złudzeniami.          


Ta konkluzja artykułu redakcyjnego rosyjskiej niezależnej gazety jest ponura, nie można jednak wykluczyć, że okaże się poprawna, co może mieć katastrofalne następstwa nie tylko dla Ukrainy, ale i dla reszty wolnego świata. Najczarniejszy scenariusz, to upodobnienie się wojny w Ukrainie do wojny syryjskiej, ciągnącej się latami wojny na wyniszczenie. Jak długo Putin jest u władzy to prawdopodobieństwo wydaje się wręcz większe niż atak bronią atomową. Zapewne z myślą o takiej możliwości Ukraina przypomina dziś wielki głód i domaga się od świata uznania go za ludobójstwo. Ważniejsze jest jednak pytanie, czy można w warunkach wojennych, pod bombami, przeprowadzić reformy ekonomiczne i połączyć wysiłek wojenny z rozwojem? Izrael pokazuje, że nie jest to tak zupełnie niemożliwe (chociaż różnice mogą być większe niż podobieństwa sytuacji). Ogromnym plusem jest silne przywództwo i wysokie morale. Obecnie podziały w ukraińskim społeczeństwie są stosunkowo najmniejsze od chwili uzyskania niepodległości, walka o władzę nie zajmuje umysłów, autorytet Zełenskiego jest duży i rzadko jest kwestionowany. Pojawia się pytanie o wizję, o umiejętność uwolnienia ludzkiego potencjału. Wiara w to, że ta wojna niebawem się jednak skończy, może być nie tylko zwodnicza, ale i niebezpieczna. Przygotowanie się do najgorszego scenariusza, w którym Putin nie znika, a wojna przeradza się w trwające latami nękanie, może pozwolić nie tylko przetrwać, ale wręcz rozwijać się mimo trwającej wojny.


Jeśli Rosja nie zdołała powtórzyć chińskiego manewru i nadal ma całkowicie zbiurokratyzowaną gospodarkę opartą na eksporcie paliw i najgorszym gatunku kapitalizmu oligarchów sprzymierzonych z władzą, Ukraińcy są uzależnieni od eksportu żywności, a ich system gospodarczy miał wiele podobnych problemów co Rosja, chociaż w nieco mniejszym stopniu. Wysoki poziom korupcji paraliżował innowacyjność i rozwój. Ukraińskie być albo nie być zależy nie od pomocy, (która jest niezbędna i która prawdopodobnie będzie, ale zawsze dostarczana w stopniu niewystarczającym), a od samopomocy. Zachodnia Ukraina przed drugą wojną światową miała imponującą spółdzielczość rolniczą, dziś albo Ukraina zmieni się w naród start-upów, albo długotrwała wojna na wyniszczenie zagrozi jej egzystencji.


Wielu powtarza, że Ukraina jest głównym frontem walki wolnego świata z totalitaryzmem. To nie jest prawda. Ta wojna toczy się dziś na wszystkich kontynentach. Stany Zjednoczone nie bez powodu bardziej obawiają się Chin niż Rosji, ta wojna jest dziś bardziej krwawa w Afryce niż w Ukrainie, patrzymy z podziwem i nadzieją na bunt Irańczyków, czasem zapominając, że paranoiczni przywódcy z totalitarnymi ambicjami nie są zjawiskiem ani nowym, ani przejściowym. Chiny, Rosja, Korea Północna, Iran i Turcja to oś zła. Dla nas jednak ukraiński front jest najbliższy i nic dziwnego że wielu z nas zaczyna dzień od sprawdzenia wiadomości z Ukrainy. Nadzieją jest ich mądrość w tej walce. Nadieżda Mandelsztam napisała kiedyś książkę pod tytułem Nadzieja w beznadziejności, chciałbym mieć nadzieję w rozsądku, ale to może być nadmiar optymizmu na temat Ukraińców, Polaków i innych.   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Niestety Teresa i Daffi 2022-10-31


Notatki

Znalezionych 2310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk