Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:44

« Poprzedni Następny »


Nadzieja w pesymizmie i rozsądku


Andrzej Koraszewski 2022-10-31


Nic się nie da zrobić z Putinem pisze „ Niezawisimaja Gazieta” i może mieć rację. W różnych analizach jest więcej przyglądania się samemu rosyjskiemu tyranowi niż jego otoczeniu. Ponoć schudł, analitycy zwracają uwagę na rozbiegane oczy, chromy krok, drżące ręce. Wzdychamy pospołu, daj mu panie boże brak zdrowia, bo nieszczęście z tym draniem. Wstępniak w rosyjskim piśmie dla wykształconych stwierdza, że jest źle, a będzie gorzej. Czy ma rację redakcja tej gazety, że pozycji Putina nic nie zagraża?  Nie można tego wykluczyć, ale ponieważ jest to wróżenie z tego, co widać gołym okiem, można to uznać za mniej istotne, od ich spojrzenia na efekty trwającej od ośmiu miesięcy wojny, którą gazeta zgodnie z przyjętą w kraju nomenklaturą nazywa operacją specjalną.  

Rosja sprzed 24 lutego i dzisiejsza Rosja to dwa różne kraje, a tych zmian nie da się odwrócić przez długie lata. Rzeczywistość w Rosji zmienia się tak szybko, że trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać jutro. Dominuje niepewność i niestabilność. Gazeta na pierwszym miejscu wymienia częściową mobilizację, ucieczkę młodych ludzi z kraju, zmobilizowanie ćwierć miliona poborowych. Nie piszą tego wprost, ale dają do zrozumienia, że branka do wojska musiała naruszyć skuteczność oficjalnej propagandy i zmienić proporcje w opinii publicznej. Natomiast niszczenie ukraińskiej infrastruktury i grożenie bronią atomową zmienia zdaniem rosyjskiej gazety pozycję Rosji w świecie.            


Podziały postaw i poglądów stają się wyraźniejsze, chociaż są, jak pisze gazeta, asymetryczne. Wzajemne oskarżenia są coraz głośniejsze, retoryka bardziej ostra. Padają zarzuty zdrady i kolaboracji, władza pospiesznie zmienia programy nauczania, publikuje nowe podręczniki szkolne. Życie polityczne toczy się w kłębach tytoniowego dymu i w oparach alkoholu. Nowe podziały będą ludzi dzielić na dziesięciolecia.      


Władza sądownicza jest ramieniem rządu, ogranicza swobodę opinii, ale widać jakieś podziały wśród prorządowych polityków, dziennikarzy, a nawet wśród generalicji.


Początkowo jedyną prawdą były komunikaty Ministerstwa Obrony, a wszystko inne miało stempel karalnych „fałszywych wiadomości”. Potem pojawiły się głosy domagające się prawdy (co, jak pisze gazeta, było przyznaniem wcześniejszych niedoborów prawdy w oficjalnych informacjach). Problem w tym, że ta odrobina prawdy nie zmieniała celów operacji specjalnej, czyli nie zmieniała niczego.


„Ochrona ludu Donbasu”, demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, jako wstępnie zadeklarowane cele nie zostały oficjalnie wycofane. Co więcej, wysocy rangą rzecznicy powtarzają jak papugi, że „wszystkie cele operacji specjalnej zostaną bezwarunkowo zrealizowane”. 

 

Rosja praktycznie zerwała z Zachodem i poszukuje przyjaciół, sojuszników i rynków zbytu w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej, ale wątpliwe, czy to przyniesie oczekiwane rezultaty. Gazeta przypomina, że kraje rozwijające się są w długach i są uzależnione finansowo od Zachodu i jego kluczowych instytucji: Banku Światowego i MFW. Indie zawierają z USA umowę o wspólnej produkcji mikrochipów, a Stany Zjednoczone pilnują, aby żaden z mikroukładów, których Rosja potrzebuje w swoich krytycznych sektorach gospodarki i obrony, nie dotarł do Rosji. Sankcje działają.


Gospodarka będzie zatem skazana na własne zasoby i własnych specjalistów, a przecież wcześniejsze donowocześnianie, tak za czasów Piotra Wielkiego, jak i Stalina mogło się odbyć tylko dzięki wsparciu Zachodu.


Co będzie dalej? Gazeta twierdzi, że Putin nie traci animuszu i jest przekonany, że wszystko robi dobrze. Cieszy się poparciem i nie jest to tylko jego urojenie. Gazeta twierdzi, że większość Rosjan popiera jego ochronę Rosjan z Donbasu. Autorytarny (ja bym powiedział paranoiczny), przywódca atomowego mocarstwa ma poparcie społeczeństwa i klasy politycznej. Wydaje się być nie do ruszenia, ani od góry, ani od dołu i trzeba się z tym liczyć, jeśli nie chce się żyć złudzeniami.          


Ta konkluzja artykułu redakcyjnego rosyjskiej niezależnej gazety jest ponura, nie można jednak wykluczyć, że okaże się poprawna, co może mieć katastrofalne następstwa nie tylko dla Ukrainy, ale i dla reszty wolnego świata. Najczarniejszy scenariusz, to upodobnienie się wojny w Ukrainie do wojny syryjskiej, ciągnącej się latami wojny na wyniszczenie. Jak długo Putin jest u władzy to prawdopodobieństwo wydaje się wręcz większe niż atak bronią atomową. Zapewne z myślą o takiej możliwości Ukraina przypomina dziś wielki głód i domaga się od świata uznania go za ludobójstwo. Ważniejsze jest jednak pytanie, czy można w warunkach wojennych, pod bombami, przeprowadzić reformy ekonomiczne i połączyć wysiłek wojenny z rozwojem? Izrael pokazuje, że nie jest to tak zupełnie niemożliwe (chociaż różnice mogą być większe niż podobieństwa sytuacji). Ogromnym plusem jest silne przywództwo i wysokie morale. Obecnie podziały w ukraińskim społeczeństwie są stosunkowo najmniejsze od chwili uzyskania niepodległości, walka o władzę nie zajmuje umysłów, autorytet Zełenskiego jest duży i rzadko jest kwestionowany. Pojawia się pytanie o wizję, o umiejętność uwolnienia ludzkiego potencjału. Wiara w to, że ta wojna niebawem się jednak skończy, może być nie tylko zwodnicza, ale i niebezpieczna. Przygotowanie się do najgorszego scenariusza, w którym Putin nie znika, a wojna przeradza się w trwające latami nękanie, może pozwolić nie tylko przetrwać, ale wręcz rozwijać się mimo trwającej wojny.


Jeśli Rosja nie zdołała powtórzyć chińskiego manewru i nadal ma całkowicie zbiurokratyzowaną gospodarkę opartą na eksporcie paliw i najgorszym gatunku kapitalizmu oligarchów sprzymierzonych z władzą, Ukraińcy są uzależnieni od eksportu żywności, a ich system gospodarczy miał wiele podobnych problemów co Rosja, chociaż w nieco mniejszym stopniu. Wysoki poziom korupcji paraliżował innowacyjność i rozwój. Ukraińskie być albo nie być zależy nie od pomocy, (która jest niezbędna i która prawdopodobnie będzie, ale zawsze dostarczana w stopniu niewystarczającym), a od samopomocy. Zachodnia Ukraina przed drugą wojną światową miała imponującą spółdzielczość rolniczą, dziś albo Ukraina zmieni się w naród start-upów, albo długotrwała wojna na wyniszczenie zagrozi jej egzystencji.


Wielu powtarza, że Ukraina jest głównym frontem walki wolnego świata z totalitaryzmem. To nie jest prawda. Ta wojna toczy się dziś na wszystkich kontynentach. Stany Zjednoczone nie bez powodu bardziej obawiają się Chin niż Rosji, ta wojna jest dziś bardziej krwawa w Afryce niż w Ukrainie, patrzymy z podziwem i nadzieją na bunt Irańczyków, czasem zapominając, że paranoiczni przywódcy z totalitarnymi ambicjami nie są zjawiskiem ani nowym, ani przejściowym. Chiny, Rosja, Korea Północna, Iran i Turcja to oś zła. Dla nas jednak ukraiński front jest najbliższy i nic dziwnego że wielu z nas zaczyna dzień od sprawdzenia wiadomości z Ukrainy. Nadzieją jest ich mądrość w tej walce. Nadieżda Mandelsztam napisała kiedyś książkę pod tytułem Nadzieja w beznadziejności, chciałbym mieć nadzieję w rozsądku, ale to może być nadmiar optymizmu na temat Ukraińców, Polaków i innych.   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Niestety Teresa i Daffi 2022-10-31


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk