Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 17:17

« Poprzedni Następny »


Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny


Sheri Oz 2019-03-12

Na izraelskich uniwersytetach lawinowo rośnie nie tylko liczba studentów arabskich, ale również studentów z środowisk ultraortodoksyjnych Żydów.
Na izraelskich uniwersytetach lawinowo rośnie nie tylko liczba studentów arabskich, ale również studentów z środowisk ultraortodoksyjnych Żydów.

Spotkałam izraelskiego Araba, który należy do prawicowej partii. To nie zdarza się często. Sajid (to nie jest jego prawdziwe imię) nie ubiega się o wybór na żadne stanowisko. Jest po prostu szeregowym członkiem obok izraelskich Żydów, którzy wyznają prawicową ideologię. Jest młodym akademikiem tuż po trzydziestce, mieszka w arabskiej wsi i dorastał tak jak tysiące innych izraelskich Arabów. Tęskni jednak do swobody mówienia tego, co myśli, do prawa otwartego wyrażania swojej opinii, do przełamania izolacji, jakiej doświadcza we własnej społeczności. Do tego, by nie musiał używać pseudonimu podczas rozmów takich jak ta ze mną.

Kiedyś próbował otwarcie stanąć po stronie Izraela, kraju, który pokochał. Chciał służyć w Izraelskich Siłach Obronnych (IDF). Po tym jednak, jak otrzymał poważne groźby śmierci, zrezygnował. Do dnia dzisiejszego boleje nad stratą możliwości, którą musiał porzucić.


Czy zawsze popierałeś Izrael, czy jest to coś, co rozwinęło się z czasem?

Kiedy dorastałem, moje poglądy zaczęły się zmieniać i światopogląd, w jakim zostałem wychowany, obrócił się do góry nogami. Zacząłem wierzyć, że ten kraj należy tylko do narodu żydowskiego, że należał do narodu żydowskiego przez tysiące lat przed pojawieniem się islamu. Jest faktem, że pierwsza i druga Świątynia były zbudowane w Jerozolimie. Pragnę, aby naród żydowski zasiedlił całą ziemię Izraela w bezpieczeństwie i, by bronił się przed wrogami.


Przeważającą postawą w mojej społeczności jest, niestety, wrogość wobec państwa i poparcie dla arabskiego terroru. Klaszczą, kiedy przychodzi wiadomość o zamachu terrorystycznym na Żydów; to spowodowało, że zdystansowałem się od mojej rodziny i społeczności i jestem wyalienowany od tych, z którymi wyrosłem.

Co stało się, co skłoniło cię do pójścia w innym kierunku niż twoje otoczenie?

Wszystko zaczęło się w liceum, kiedy nasza nauczycielka historii uczyła nas historii narodu żydowskiego. Podczas gdy uczyła nas według oficjalnego materiału ministerstwa edukacji, mówiła nam, że mamy nie wierzyć w to, czego nas uczy. Mówiła, że musi uczyć nas tych rzeczy, ale że fakty są inne niż te, których nas uczy i że nie powinniśmy dać się oszukać. To wywołało moją ciekawość i zacząłem badać ten temat. Szukałem książek historycznych i poszedłem do biblioteki uniwersytetu w Tel Awiwie, tylko po to, żeby samemu sprawdzić, co jest prawdą, a co nie jest. Odkryłem, że nie ulega wątpliwości, iż historia tego kraju jest historią narodu żydowskiego. Jest to sprzeczne z palestyńską narracją, z jaką wyrosłem i w jaką wierzyłem przez wiele lat.  

Było wielu innych uczniów w klasie; dlaczego właśnie ty postanowiłeś to zbadać, skoro najprawdopodobniej twoi koledzy szkolni tego nie zrobili?  

Zawsze taki byłem. Pamiętam, że jako dziecko zawsze sprawdzałem wszystko, co usłyszałem. Na przykład, słyszałem coś o Kanadzie i szedłem do biblioteki, żeby przeczytać o Kanadzie i dowiedzieć się więcej o tym kraju.

Ale twoje nowe rozumienie Izraela niekoniecznie znaczyło, że dołączysz do prawicowej partii. Co zaprowadziło cię na prawo?

Kiedy zacząłem interesować się historią Izraela jako kraju należącego do narodu żydowskiego, zobaczyłem organizacje terrorystyczne atakujące Żydów, bo są Żydami i zobaczyłem, że mają poparcie izraelskiej lewicy. Zrozumiałem, że rozwiązanie w postaci dwóch państw po prostu nie jest właściwe. W Porozumieniu z Oslo Izrael dał Palestyńczykom duże obszary ziemi Izraela i przyznał im samostanowienie, ale ich odpowiedzią był terror w Judei i Samarii,  i w Gazie zamiast akceptacji tego planu.  Dlatego doszedłem do wniosku, że porozumienie, z podpisania którego byłem szczęśliwy, kiedy byłem młodszy, tylko przyniosło szkody Izraelowi i mordowanie Żydów. Dla mnie znaczyło to, że podejście partii prawicowych jest właściwsze dla izraelskiej rzeczywistości.

Co sądzisz o arabskich partiach politycznych?

Arabskie partie działają wyłącznie jako przedstawicielstwo OWP. Nie troszczą się o potrzeby arabskiej populacji w Izraelu. Zaniedbują nas i popierają terror. Arabowie głosują na nie, bo nie ma wielu opcji, a równocześnie prawicowe partie nie walczą o arabskie głosy. Mimo tego, moim zdaniem, prawicowi członkowie Knesetu i arabscy członkowie głównie żydowskich partii bardziej zajmują się potrzebami arabskich obywateli niż robią to arabskie partie. Obecnie jest wezwanie do bojkotu wyborów, ponieważ kandydaci partii arabskich są zainteresowani tylko własnymi miejscami w Knesecie, a nie troszczeniem się o potrzeby arabskiego sektora, ale to jest tylko marginalne zjawisko.  


Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie nowa partia arabska, która będzie reprezentować proizraelskie stanowisko i będzie popierała państwo. Wtedy będziemy mieli prawdziwą alternatywę. Wątpię jednak, by ta partia przekroczyła próg wyborczy do zdobycia miejsca w Knesecie; na przykład, Ahmed Tibi jest członkiem Knesetu od 1999 roku. Dopóki nie będzie racjonalnej partii arabskiej, chciałbym widzieć więcej Arabów w partiach prawicowych jako bardziej realistyczną opcję wprowadzenia proizraelskich Arabów do Knesetu.

Co sądzisz o Prawie o Państwie Narodowym?

Nie mam problemu z Prawem o Państwie Narodowym – wręcz przeciwnie, Prawo o Państwie Narodowym nie dyskryminuje obywateli, ale podkreśla, że jest to państwo narodu żydowskiego i hebrajski jest oficjalnym językiem, z arabskim mającym specjalny status.  

Czy możesz otwarcie wyrażać tę opinię?

Mówiłem, że nie jestem przeciwny Prawu o Państwie Narodowym, ale nie wyjaśniałem moich poglądów. Nie spotkałem nikogo  kto popiera to prawo, ale jest wielu, którym jest całkowicie obojętne. Mają wyprane mózgi i dlatego nie rozumieją, że to prawo nie odmawia im praw, ale że jest to raczej wyjaśnienie. Czytałem, że Adalah [arabska NGO], popierana przez [arabskie partie] Balad i Hadasz, planują petycję do Sądu Najwyższego przeciwko symbolom państwa, ponieważ uważają, że te symbole dyskryminują ich. Jako obywatel, który ma równe prawa z Żydami w państwie żydowskim, z całego serca popieram Prawo o Państwie Narodowym.

Co należy zrobić, by zachęcić innych Arabów do otworzenia się na możliwość popierania Izraela?

Moim zdaniem musi istnieć plan do szerzenia syjonizmu wśród izraelskich Arabów i wpajania im miłości do ich kraju. Powinno się to zaczynać w przedszkolu i trwać przez całą szkołę, ze specjalnymi programami oferowanymi przez społeczność. Należałoby założyć do tego specjalną agencję rządową i przyznać jej budżet. Ta agencja miałaby podwójne zadanie wpajania miłości do kraju wśród Arabów oraz ochrony arabskich syjonistów, którzy są zagrożeni, kiedy mówią otwarcie.  


Rząd powinien z otwartymi rękami przyjmować arabskich syjonistów; obywatele muszą wiedzieć, że żydowscy posłowie i pracownicy rządowi troszczą się o nich.  


Ale nawet przedtem, jako pierwszy krok, policja musi być wszędzie, na każdym rogu w sektorze arabskim. I musi się zbierać dane wywiadowcze przez okrągłą dobę, żeby identyfikować przestępców i zabierać nielegalną broń. Pomogłoby, gdyby dużo Arabów wstąpiło do policji i IDF. Jest konieczne, by siły bezpieczeństwa miały bezpośredni kontakt z arabską populacją, żeby czuła, że należy do tego kraju. Żeby wiedziała, że to, co broni ten kraj, broni ich także.   


Nie będzie to jednak możliwe bez zgody i współpracy samych mieszkańców. Na to musi być silne przywództwo w sektorze arabskim. Potrzebni są nowi przywódcy, którzy popierają Izrael, zamiast obecnych parlamentarzystów, władz miejskich i starszyzny wioskowej, którzy wyłącznie sprzeciwiają się Izraelowi i podżegają przeciwko niemu; nowi przywódcy arabscy, którzy zachęcaliby mieszkańców do współpracy z policją i do zaprowadzenia prawa i porządku we własnych miejscowościach. 

* * * * *

Najgorszą rzeczą, jaka mi się przydarzyła, kiedy sama przeszłam z lewej strony mapy politycznej na prawą, było to, że kilku moich byłych lewicowych przyjaciół (wszyscy moi przyjaciele byli lewicowi) określiło mnie nieprzyjemnymi nazwami, a kilku odcięło się ode mnie całkowicie. Moje życie nie było jednak nigdy zagrożone. Byłam w stanie znaleźć nowych przyjaciół, bo mogłam mówić otwarcie o moich poglądach i znaleźć ludzi podobnie myślących w całym kraju.


Sajid nie może tego zrobić.


Sajid podziela tę izolację i samotność z Habibem, moim przyjacielem z Hebronu. To powoduje, że zastanawiam się, ilu innych Sajidów i Habibów jest zarówno w Izraelu, jak w Autonomii Palestyńskiej. I obaj ci mężczyźni nadal nie są żonaci. Zastanawiam się, czy jest to przypadek, czy nie. I to powoduje moje przygnębienie. Sajid powiedział mi, że ma nadzieję na znalezienie kobiety, która myśli niestandardowo. A ja rozpaczam – jak może ją znaleźć, skoro nie może mówić otwarcie o swoich postawach i przekonaniach?

 

A my, izraelscy Żydzi (i nasi wybrani przedstawiciele) powinniśmy zadawać sobie pytanie, co możemy zrobić dla Sajidów i Habibów, by mogli bezpiecznie być sobą.


Arab Israeli Right-winger Wants To Be Safe

Israel Diaries, 3 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Sheri Oz jest publicystką  Israel Diaries

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wolny postęp jest najlepszy Marek Eyal 2019-03-12


Syjonizm

Znalezionych 195 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk