Prawda

Poniedziałek, 17 stycznia 2022 - 10:39

« Poprzedni Następny »


Wiara, woda, odsalanie i inne problemy


Andrzej Koraszewski 2021-07-29

Wysychający starożytny wodociąg.  (Źródło: Wikipedia)
Wysychający starożytny wodociąg.  (Źródło: Wikipedia)

Jak daleko zajdą obecne protesty w Islamskiej Republice Iranu? Tego oczywiście nie możemy wiedzieć. Trwająca od wielu lat susza zagraża rolnictwu, zagraża egzystencji mieszkańców wsi, zagraża egzystencji narodu. W jakim stopniu? Czy nie ma w tym przesady? Reakcja Najwyższego Przywódcy, który po raz pierwszy powiedział, że protestujący mają pewne powody do niepokoju, może wskazywać na to, że irańskie władze zaczęły się bać. Na ulicach irańskich miast coraz częściej słychać okrzyk „śmierć dyktatorowi”, nie widziałem transparentu z napisem: „nie chcemy bomby atomowej, chcemy odsalania wody”.

Pojawia się pytanie, czy prezydent Biden będzie umiał podać umierającemu z pragnienia szklankę wody, czy raczej będzie się upierał przy koncepcji, że trzeba zapewnić, żeby islamscy terroryści w Iranie nie mieli problemu z zaopatrzeniem w wodę swoich oddziałów, kiedy pacyfikują irański naród?


Dramatyczna wieloletnia susza jest faktem. Szaleje na całym Bliskim Wschodzie, w Afryce i w innych miejscach, (niedobory słodkiej wody zagrażają również Polsce, chociaż proporcje są zupełnie inne). W rejonie Bliskiego Wschodu podobny jak w Iranie spowodowany suszą dramat dotyka Iraku, Libanu i Syrii. Tylko Izrael nie musi się niepokoić, ponieważ niezależnie od ilości opadów, odsalanie wody gwarantuje pełne zaopatrzenie w wodę do picia, w wodę dla rolnictwa, a nawet rozważano już możliwość uzupełniania odsalaną wodą Jeziora Tyberiadzkiego (to chwilowo okazało się zbędne ponieważ obfite opady znacząco podniosły poziom wody w tym zbiorniku).


Jordania poprosiła Izrael o znaczne zwiększenie dostaw wody i Izrael nie miał żadnych problemów, żeby tę prośbę spełnić. Równo trzy lata temu (2 lipca 2018) generał brygady Gholam Reza Dżalali, dowodzący Irańską Obroną Cywilną (cokolwiek to znaczy w kraju, którego politykę wyznaczają spory o to, czy ukryty imam powróci lada chwila, czy dopiero po pewnym czasie), oskarżył na konferencji prasowej Izrael o kradzież irańskich chmur deszczowych. Generał zapewnił, że nie są to żadne spekulacje, tylko solidny wynik badań irańskich naukowców.


Możemy się zastanawiać czy naukowe rewelacje tak wysokiego przedstawiciela irańskiego establishmentu mogły mieć związek z wcześniejszą o niespełna miesiąc ofertą izraelskiego premiera udzielenia pomocy w rozwiązaniu dramatycznych niedoborów wody. Ta propozycja odbiła się w Iranie szerokim echem i nie można wykluczyć, że dowódca obrony cywilnej Iranu próbował zneutralizować obrzydliwy cywilny atak izraelskiego premiera.


Aczkolwiek Izrael jest mistrzem świata w dziedzinie oszczędzania wody w rolnictwie i w gospodarstwach domowych, odzyskiwania i wtórnego użytku wody, a wreszcie odsalania wody morskiej, jednak największe zakłady odsalania wody morskiej znajdują się w sąsiadującej z Iranem Arabii Saudyjskiej, gdzie od wielu lat znaczącą część dochodów ze sprzedaży ropy naftowej przeznacza się na przygotowanie się do zmian klimatycznych i zabezpieczenie zaopatrzenia w wodę niezależnie od warunków pogodowych.

Arabia Saudyjska jest największym krajem na świecie bez bieżącej wody powierzchniowej i ma jeden z najwyższych wskaźników zużycia wody na świecie. Zapewnienie nowych źródeł wody pitnej dla rosnącej populacji królestwa i rozwijającego się przemysłu od dawna ma kluczowe znaczenie w tym pustynnym kraju. Przy dobowym zużyciu wody na poziomie 263 litrów na mieszkańca (w 2019 r.), całkowite zużycie wody przekroczyło 8 mln m3 na dobę (m 3/d) i prognozowane jest na poziomie 12,3 mln m 3/d do 2040 r. Arabia Saudyjska od lat 50. polega na odsolonej wodzie i od tego czasu stała się wiodącym producentem odsolonej wody na świecie, z 7,6 mln m3 produkcji dziennej, co stanowi 22 procent światowej produkcji. Od 2019 r. 60 procent wody w kraju pochodzi z odsalania, przy czym większość pozostałej części przypada na niknące zasoby wód gruntowych, a odzyskane ścieki komunalne i przemysłowe dostarczają resztę.  (Źródło: https://ussaudi.org/water-in-saudi-arabia-desalination-wastewater-and-privatization/)

Islamska Republika Iranu prowadzi wojnę zastępczą z Arabią Saudyjską, więc raczej zleci bombardowanie saudyjskich zakładów odsalania wody przez zdjętą z listy organizacji terrorystycznych jemeńską milicję Huti, aniżeli zdecyduje się na poszukiwanie możliwości współpracy z muzułmańskimi kuzynami w sprawie zaopatrzenie swojego narodu w wodę.     


David Patrikarakos, brytyjski pisarz i dziennikarz (autor interesującej książki pod tytułem Wojna na 140 liter. Jak media społecznościowe zniekształcają konflikty w XXI wiekuopublikował w „Spectatorze” artykuł o irańskim dramacie zaczynając od interesującego porównania – litr ropy naftowej kosztuje dziś 45 centów (amerykańskich), litr butelkowanej wody do picia kosztuje w Wielkiej Brytanii dwukrotnie więcej. Iran siedzi na złożach ropy naftowej, ale jest „wodnym bankrutem” i grozi mu los króla Midasa. Żywiąca się nieustającym kłamstwem dyktatura przestała już zaprzeczać, że jest problem i Najwyższy Przywódca zlecił swoim dygnitarzom, żeby „załatwili problem”.          


Oczywiście brak wody jest problemem wyłącznie zwykłych ludzi, ponieważ ci, którzy znajdują się w pobliżu świątobliwej władzy, żyją w nieprawdopodobnym przepychu, a na ich zagranicznych kontach są miliardy dolarów.    


Jeśli idzie o zanikające zasoby wody pitnej, władcy Iranu otrzymywali ostrzeżenia od wielu lat (również od własnych specjalistów) i konsekwentnie ignorowali je, najwyraźniej licząc na to, że Allah nie opuści swojego ludu.

Iran wykorzystuje  około 90 procent swoich zasobów wodnych na rolnictwo, podczas gdy 71 procent z 82 milionów ludzi mieszka na obszarach, na których nadmierne wydobycia zasobów wód gruntowych doprowadziło do masowego wysychania studni. Oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi ucieka z obszarów wiejskich do miast w poszukiwaniu możliwości życia. Ale bez odpowiednich umiejętności i kwalifikacji stoją w obliczu bezrobocia, większego ubóstwa, większego upokorzenia.

Islamska Republika Iranu od dziesięcioleci tłumi protesty bijąc demonstrantów, strzelając do nich, aresztując, torturując i zabijając ich w więzieniach. Bezwzględny terror jest skuteczny, ale w pewnym momencie może się zacząć bunt wśród tych, którzy zaczynają się obawiać, że tama pęknie i żadne siły bezpieczeństwa nie uratują ludzi władzy. W przepełnionych miastach koczuje coraz więcej uciekinierów ze wsi. Staje produkcja rolna, pojawia się coraz więcej kłopotów z elektrycznością. Dziesięciolecia temu przewidywano, że zbliża się czas wojen o wodę. Iran zajmuje się dziś podbojami Iraku, Jemenu, Syrii, Libanu, Afganistanu, krajów równie zrujnowanych jak sam Iran. Władcy Iranu liczą na pomoc Zachodu, a równocześnie w roli nowego prezydenta Najwyższy Przywódca obsadził człowieka, który niegdyś otrzymał polecenie wymordowania tych, którzy wcześniej pomagali obalić szacha, a który po wykonaniu tego zadania nadzorował irański wymiar sprawiedliwości. Chwilowo amerykańska administracja całkowicie ignoruje dramat irańskiego narodu i prosi pokornie irańskich tyranów, żeby łaskawie zechcieli rozmawiać o wzbogacaniu. Irański Najwyższy Przywódca ufa Allhowi, że hasła „Śmierć Ameryce” i „Śmierć Izraelowi” sprowadzą łaski Allaha i obfite deszcze oraz uśmierzą niepokoje Irańczyków. Głęboka wiara nie pozwala na żadną zmianę kursu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2005 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk