Prawda

Poniedziałek, 17 stycznia 2022 - 10:28

« Poprzedni Następny »


Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami


David Collier 2021-07-27


Larry Sanger, współzałożyciel Wikipedii powiedział niedawno, że „nikt nie powinien ufać Wikipedii”. Sanger opisuje środowisko Wikipedii – w którym konserwatywne głosy są dławione lub zakazane, a krytyka lewicowej ideologii – kiedy się w ogóle pojawia – brzmi jak mowa obrończa.

 

To jest miażdżąca krytyka ze strony człowieka, który wie o Wikipedii więcej niż większość ludzi. Sanger jednak zauważa tylko część obrazu. Ocenia środowisko Wikipedii, w którym walczą dwie strony – obie równie potężne – i jedna przeważa. To prowadzi do nieuniknionego i wyraźnego skrzywienia i redakcyjnej dominacji – i o tym pisze Sanger. Nie obejmuje jednak całej skali problem. Na przykład – sytuacji, w której jedna strona jest nieporównywalnie liczniejsza od drugiej.


Żydzi są typową grupą mniejszościową. Wrogowie Żydów są nieporównywalnie liczniejsi. Islamiści, skrajnie lewicowi aktywiści i neonaziści wszyscy tam są i redagują Wikipedię. Strony Wikipedii, które nawiązują do Żydów lub Izraela są często celem ataków.


Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami.
 To nie ulega wątpliwości.

 

Wikipedia jest 13. najczęściej odwiedzanym miejscem internetowym na świecie. Prawdopodobnie wpływa bardziej na opinie ludzi niż jakiekolwiek inne źródło na planecie. To znaczy, że nie da się przecenić szkód, jakie wyrządza.


Dzieci, które dzisiaj czerpią swoją wiedzę i opinie z Wikipedii, będą jutrzejszymi przywódcami.


Niemal każda strona Wikipedii, która zajmuje się historią Żydów lub Izraela, jest  skażona. Wikipedia szerzy “fake news” i dostarcza legitymacji antysemickim argumentum. Toksyczni wykładowcy akademiccy, tacy jak David Miller, dostarczają pisemnego materiału źródłowego, ekstremistyczne strony internetowe, takie jak Electronic Intifada produkują teorie spiskowe, a armia islamistów/skrajnej lewicy wśród redaktorów Wikipedii spędza cały czas na przerabianiu historii. Jest to współzależny sojusz, który wpycha kłamstwa coraz dalej do głównego nurtu. Weźmy niedawną kampanię na rzecz zrewidowania materiału edukacyjnego w Szkocji, by dostarczyć “propalestyńskiej” narracji – jest to kolejny krok w tej liczącej dziesięciolecia strategii. Gdyby nie istniała sieć toksycznych wykładowców akademickich – gdyby zaciekle antysemickie NGO nie przedstawiały tak skandalicznych twierdzeń – gdyby Wikipedia nie była opanowana przez islamistów i aktywistów skrajnej lewicy – nie byłoby wystarczającego impetu do kampanii na rzecz zatruwania młodych umysłów w Szkocji.  

 

Jeśli przez cały czas będziemy zajmować się gaszeniem pożarów (takich właśnie jak szkolny materiał w Szkocji) – zamiast zająć się źródłami tych problemów (uniwersytety, Wikipedia) – będziemy walczyć w bitwie, którą przegramy.


Pisanie na nowo niedawnej historii


Pisanie na nowo izraelskiej historii jest częścią antysemickiej strategii. Na przykład, próba zamiany tego, co było trudną i krwawą wojną domową – bitwą o żydowskie przetrwanie w 1948 roku – w akt z góry zaplanowanej czystki etnicznej. „Fake news” – według której potężna żydowska “milicja” wykonywała plan masakry i wygnania niewinnej populacji arabskiej. Ta historia “Nakby” nigdy nie zdarzyła się – więc antyizraelscy aktywiści są zajęci pisaniem na nowo historii, żeby „dowieść” kłamstwo.


Tylko kilka przykładów. Weźmy “masakrę w Balad al Shajch” w 1948 roku. Jest to wydarzenie, o którym źródłowe dokumenty dowodzą, że nigdy nie miała miejsca – ale mimo wielu protestów Wikipedia nadal mówi wszystkim, że to zdarzyło się. Albo wydarzenia podczas święta Nebi Musa w 1920 roku. To były antyżydowskie rozruchy, podsycane antyżydowską retoryką religijnych przywódców islamskich. Niemniej strona Wikipedii, która pierwotnie podawała wersję znacznie bliższą prawdy – była przeredagowywana przez wrogów Izraela, aż nie zostało praktycznie nic z prawdy.

 

Historia palestyńskiej tożsamości – która w ogóle nie istniała zanim Brytyjczycy nie przeciągnęli kilku linii na mapie – obecnie sięga tysięcy lat wstecz.

 

Nie ma ani jednej strony dotyczącej konfliktu, przy której nie manipulowaliby podstępni antyizraelscy aktywiści, demonizując Izrael i szerząc kłamstwa. Ponieważ nauczyciele i pracownicy uniwersytetów używają informacji z Wikipedii do pisania materiałów dla szkół, te kłamstwa szybko znajdują drogę do klas szkolnych – również do podręczników.


Szkalowanie grup poparcia


Strony, które zajmują się grupami poparcia Izraela, także są celem ataków. Oto pierwsze zdanie strony Wikipedii o organizacji “Stand with Us”:Proszę zauważyć niepotrzebne wstawienie etykietki “prawicowa”. Strona jest pełna wartościujących określeń i krytyki. W odróżnieniu od tego grupy poparcia Palestyńczyków są traktowane nabożnie. Stronę o Palestine Solidarity Campaign czyta się jak reklamę. Nie ma wzmianki o antysemityzmie, którym przesiąknięta jest ta grupa.

 

Strona o proizraelskiej BICOM przesadza siłę tej grupy – dając odnośnik do toksycznego artykułu w „Guardianie”. Tak działa stronniczość – dlaczego użyto toksycznego artykułu “Guardiana”, a nie innych, znacznie mniej krytycznych źródeł? To jest klasyczna kampania oszczerstw.

 

Artykuł o BICOM podaje także link do strony o „Izraelskim lobby w Wielkiej Brytanii”. Ta strona należy do neonazistowskiej witryny internetowej, podobnej do Stormfront. Jest pełna antysemickich teorii spiskowych i niekończących się oszczerstw. Wikipedia używa nawet jako źródła antysemickiego artykułu – za który University of Glasgow niedawno przepraszał.


Ta strona dowodzi centralnej części argumentu w moim artykule. Jeśli popierasz Izrael, to są redaktorzy Wikipedii, którzy szukają brudów, żeby je o tobie opublikować.


Umniejszanie antyżydowskiej nienawiści


Podczas gdy na wielu stronach Wikipedia szerzy antyżydowską nienawiść, deprecjonuje także walkę z antysemityzmem. Strona o ekstremistycznej grupie popierającej Corbyna, Jewish Voice for Labour, nie zawiera w ogóle żadnej krytyki. Najwyraźniej redaktorzy tej strony Wikipedii nie widzieli ani jednego z setek artykułów demaskujących ekstremizm tej grupy. Strona zawiera zamiast tego listę bezpodstawnych oskarżeń i twierdzeń autorstwa JVL – wszystkie zaplanowane do dławienia walki z antysemityzmem. Jeśli ktoś chce poparcia argumentu, że Partia Pracy za Corbyna nie była antysemicka, - odwoła się do tej strony.   

 

Oto przykład – na stronie są częste wzmianki o walce przeciwko antysemityzmowi Corbyna jako “zorganizowanej kampanii”, w której chodziło o socjalistyczne przekonania i popieranie Palestyńczyków przez Corbyna:


[W lipcu JVL krytykowała film dokumentalny BBC Panorama „Czy Partia Pracy jest antysemicka?\

[W lipcu JVL krytykowała film dokumentalny BBC Panorama „Czy Partia Pracy jest antysemicka?" Organizacja oznajmiła: „Jest haniebne, że BBC dołączyła do zorganizowanej kampanii, której głównym celem było niedopuszczenie, by Jeremy Corbyn został premierem rządu Labour, oddanego socjalizmowi".]

 Ponieważ na tej stronie nie ma żadnej krytyki, te wypowiedzi (a jest ich bardzo dużo) nigdy nie zostają zakwestionowane. Jeśli wejdziesz do Wikipedii i spróbujesz zakwestionować je, twój wkład zostanie wymazany. Jeśli będziesz upierać się, otrzymasz zakaz dokonywania wpisów.


Na którą stronę spojrzysz, tam widać stronniczość. Strona o wybielającym Partię Pracy raporcie Chakrabarti nie zawiera działu o górach krytyki, z jaką spotkał się ten raport. Tam gdzie zaprzeczanie nie jest możliwe, wstęp dostarczony na stronie Wikipedii jest tak przeładowany zbędnymi informacjami, że prawda zostaje ukryta. Na stronie zajmującej się antysemityzmem w Partii Pracy trzeba przeczytać 470 słów sugerujących, że nie ma poważnego problemu, zanim znajdzie się jakakolwiek wzmiankę o obciążających odkryciach raportu EHRC.


Ukrywanie żydowskiej historii


Pod atakiem jest wszystko, co dotyczy żydowskiej historii. Jezus – Żyd głoszący swoją naukę Żydom – ma wymazaną tożsamość na stronach Wikipedii. Jezus znajduje się na liście „przedmandatowych” Palestyńczyków.

 

Ponieważ żydowska historia stała się upolitycznioną częścią bieżącej konwersacji, stała się także celem dla chmar antysemickich redaktorów Wikipedii. Jedną z metod jest zrównywanie historii – jak gdyby palestyńska tożsamość (wynalazek XX wieku) i żydowska tożsamość (licząca 3000 lat) były w jakiś sposób sobie równe. Wprowadzenie do strony o Jerozolimie jest dobrym przykładem tej strategii:


To zasadniczo zamienia 3000 lat żydowskiej historii w spór “między narracjami”, a prawda przestaje istnieć.   


Innym dobrym przykładem jest strona o “historii Palestyny” – która odwołuje się do strony „region Palestyny”. Na tych stronach “Palestyna” jest definiowana przez granice stworzone dla Mandatu w 1922 roku. Jako region – ten konkretny obszar nie ma poza tym historii. Jeśli zaakceptujemy “Palestynę” jako termin historyczny (który pozostał w zachodniej świadomości tylko dlatego, że chrześcijanie uważali go za Ziemię Świętą) to musi się także włączyć części Jordanii i Syrii. Nie są one jednak włączone. Jest to więc wypaczona i upolityczniona strona – bezsensowna w geopolitycznym i historycznym kontekście – którą stworzono wyłącznie dla celów antyizraelskich.  

 

Wszystkie te strony – podkreślam wszystkie – zostały stworzone przez antyizraelskich aktywistów, którzy starają się zminimalizować żydowskie związki z żydowską ojczyzną.  


Wojna Wikipedii z Żydami


Przykłady pokazane powyżej są zaledwie kilkoma z tysięcy, jakie można znaleźć w Wikipedii.


Wszystko to znaczy, że Larry Sanger nie docenia problemu. Nie wziął pod uwagę środowiska, w którym antyżydowscy rasiści niesłychanie przewyższają liczebnie opozycję i zdominowali redaktorską narrację. W Wikipedii rządzą antysemici wszędzie tam, gdzie wspomniany jest naród żydowski lub Izrael.


Ci redaktorzy kłamią przez pomijanie faktów, demonizują Izrael, zniekształcają żydowską historię, obsesyjnie tworzą nowe strony za każdym razem, kiedy cokolwiek dzieje się w Izraelu i nakładają sankcje na wszystkich, którzy się im sprzeciwiają. Wizja świata Wikipedii jest wizją antysemicką.


Kiedy więc Larry Sanger mówi, że “Wikipedii nie można ufać”, nie idzie wystarczająco daleko. W rzeczywistości z Wikipedią musi się walczyć – antysemickich redaktorów trzeba usunąć z tej platformy – i powinno tam być ostrzeżenie, że nie nadaje się do użytku w akademickim lub szkolnym środowisku.


Mówiąc prosto – Wikipedia jest wrogiem Żydów.


Wikipedia and it’s war with the Jews

19 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier
Brytyjski badacz i bloger badający amtsemityzm w mediach, organizacjach i w Intenrecie. 


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 2005 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk