Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 16:50

« Poprzedni Następny »


Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami


David Collier 2021-07-27


Larry Sanger, współzałożyciel Wikipedii powiedział niedawno, że „nikt nie powinien ufać Wikipedii”. Sanger opisuje środowisko Wikipedii – w którym konserwatywne głosy są dławione lub zakazane, a krytyka lewicowej ideologii – kiedy się w ogóle pojawia – brzmi jak mowa obrończa.

 

To jest miażdżąca krytyka ze strony człowieka, który wie o Wikipedii więcej niż większość ludzi. Sanger jednak zauważa tylko część obrazu. Ocenia środowisko Wikipedii, w którym walczą dwie strony – obie równie potężne – i jedna przeważa. To prowadzi do nieuniknionego i wyraźnego skrzywienia i redakcyjnej dominacji – i o tym pisze Sanger. Nie obejmuje jednak całej skali problem. Na przykład – sytuacji, w której jedna strona jest nieporównywalnie liczniejsza od drugiej.


Żydzi są typową grupą mniejszościową. Wrogowie Żydów są nieporównywalnie liczniejsi. Islamiści, skrajnie lewicowi aktywiści i neonaziści wszyscy tam są i redagują Wikipedię. Strony Wikipedii, które nawiązują do Żydów lub Izraela są często celem ataków.


Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami.
 To nie ulega wątpliwości.

 

Wikipedia jest 13. najczęściej odwiedzanym miejscem internetowym na świecie. Prawdopodobnie wpływa bardziej na opinie ludzi niż jakiekolwiek inne źródło na planecie. To znaczy, że nie da się przecenić szkód, jakie wyrządza.


Dzieci, które dzisiaj czerpią swoją wiedzę i opinie z Wikipedii, będą jutrzejszymi przywódcami.


Niemal każda strona Wikipedii, która zajmuje się historią Żydów lub Izraela, jest  skażona. Wikipedia szerzy “fake news” i dostarcza legitymacji antysemickim argumentum. Toksyczni wykładowcy akademiccy, tacy jak David Miller, dostarczają pisemnego materiału źródłowego, ekstremistyczne strony internetowe, takie jak Electronic Intifada produkują teorie spiskowe, a armia islamistów/skrajnej lewicy wśród redaktorów Wikipedii spędza cały czas na przerabianiu historii. Jest to współzależny sojusz, który wpycha kłamstwa coraz dalej do głównego nurtu. Weźmy niedawną kampanię na rzecz zrewidowania materiału edukacyjnego w Szkocji, by dostarczyć “propalestyńskiej” narracji – jest to kolejny krok w tej liczącej dziesięciolecia strategii. Gdyby nie istniała sieć toksycznych wykładowców akademickich – gdyby zaciekle antysemickie NGO nie przedstawiały tak skandalicznych twierdzeń – gdyby Wikipedia nie była opanowana przez islamistów i aktywistów skrajnej lewicy – nie byłoby wystarczającego impetu do kampanii na rzecz zatruwania młodych umysłów w Szkocji.  

 

Jeśli przez cały czas będziemy zajmować się gaszeniem pożarów (takich właśnie jak szkolny materiał w Szkocji) – zamiast zająć się źródłami tych problemów (uniwersytety, Wikipedia) – będziemy walczyć w bitwie, którą przegramy.


Pisanie na nowo niedawnej historii


Pisanie na nowo izraelskiej historii jest częścią antysemickiej strategii. Na przykład, próba zamiany tego, co było trudną i krwawą wojną domową – bitwą o żydowskie przetrwanie w 1948 roku – w akt z góry zaplanowanej czystki etnicznej. „Fake news” – według której potężna żydowska “milicja” wykonywała plan masakry i wygnania niewinnej populacji arabskiej. Ta historia “Nakby” nigdy nie zdarzyła się – więc antyizraelscy aktywiści są zajęci pisaniem na nowo historii, żeby „dowieść” kłamstwo.


Tylko kilka przykładów. Weźmy “masakrę w Balad al Shajch” w 1948 roku. Jest to wydarzenie, o którym źródłowe dokumenty dowodzą, że nigdy nie miała miejsca – ale mimo wielu protestów Wikipedia nadal mówi wszystkim, że to zdarzyło się. Albo wydarzenia podczas święta Nebi Musa w 1920 roku. To były antyżydowskie rozruchy, podsycane antyżydowską retoryką religijnych przywódców islamskich. Niemniej strona Wikipedii, która pierwotnie podawała wersję znacznie bliższą prawdy – była przeredagowywana przez wrogów Izraela, aż nie zostało praktycznie nic z prawdy.

 

Historia palestyńskiej tożsamości – która w ogóle nie istniała zanim Brytyjczycy nie przeciągnęli kilku linii na mapie – obecnie sięga tysięcy lat wstecz.

 

Nie ma ani jednej strony dotyczącej konfliktu, przy której nie manipulowaliby podstępni antyizraelscy aktywiści, demonizując Izrael i szerząc kłamstwa. Ponieważ nauczyciele i pracownicy uniwersytetów używają informacji z Wikipedii do pisania materiałów dla szkół, te kłamstwa szybko znajdują drogę do klas szkolnych – również do podręczników.


Szkalowanie grup poparcia


Strony, które zajmują się grupami poparcia Izraela, także są celem ataków. Oto pierwsze zdanie strony Wikipedii o organizacji “Stand with Us”:Proszę zauważyć niepotrzebne wstawienie etykietki “prawicowa”. Strona jest pełna wartościujących określeń i krytyki. W odróżnieniu od tego grupy poparcia Palestyńczyków są traktowane nabożnie. Stronę o Palestine Solidarity Campaign czyta się jak reklamę. Nie ma wzmianki o antysemityzmie, którym przesiąknięta jest ta grupa.

 

Strona o proizraelskiej BICOM przesadza siłę tej grupy – dając odnośnik do toksycznego artykułu w „Guardianie”. Tak działa stronniczość – dlaczego użyto toksycznego artykułu “Guardiana”, a nie innych, znacznie mniej krytycznych źródeł? To jest klasyczna kampania oszczerstw.

 

Artykuł o BICOM podaje także link do strony o „Izraelskim lobby w Wielkiej Brytanii”. Ta strona należy do neonazistowskiej witryny internetowej, podobnej do Stormfront. Jest pełna antysemickich teorii spiskowych i niekończących się oszczerstw. Wikipedia używa nawet jako źródła antysemickiego artykułu – za który University of Glasgow niedawno przepraszał.


Ta strona dowodzi centralnej części argumentu w moim artykule. Jeśli popierasz Izrael, to są redaktorzy Wikipedii, którzy szukają brudów, żeby je o tobie opublikować.


Umniejszanie antyżydowskiej nienawiści


Podczas gdy na wielu stronach Wikipedia szerzy antyżydowską nienawiść, deprecjonuje także walkę z antysemityzmem. Strona o ekstremistycznej grupie popierającej Corbyna, Jewish Voice for Labour, nie zawiera w ogóle żadnej krytyki. Najwyraźniej redaktorzy tej strony Wikipedii nie widzieli ani jednego z setek artykułów demaskujących ekstremizm tej grupy. Strona zawiera zamiast tego listę bezpodstawnych oskarżeń i twierdzeń autorstwa JVL – wszystkie zaplanowane do dławienia walki z antysemityzmem. Jeśli ktoś chce poparcia argumentu, że Partia Pracy za Corbyna nie była antysemicka, - odwoła się do tej strony.   

 

Oto przykład – na stronie są częste wzmianki o walce przeciwko antysemityzmowi Corbyna jako “zorganizowanej kampanii”, w której chodziło o socjalistyczne przekonania i popieranie Palestyńczyków przez Corbyna:


[W lipcu JVL krytykowała film dokumentalny BBC Panorama „Czy Partia Pracy jest antysemicka?\

[W lipcu JVL krytykowała film dokumentalny BBC Panorama „Czy Partia Pracy jest antysemicka?" Organizacja oznajmiła: „Jest haniebne, że BBC dołączyła do zorganizowanej kampanii, której głównym celem było niedopuszczenie, by Jeremy Corbyn został premierem rządu Labour, oddanego socjalizmowi".]

 Ponieważ na tej stronie nie ma żadnej krytyki, te wypowiedzi (a jest ich bardzo dużo) nigdy nie zostają zakwestionowane. Jeśli wejdziesz do Wikipedii i spróbujesz zakwestionować je, twój wkład zostanie wymazany. Jeśli będziesz upierać się, otrzymasz zakaz dokonywania wpisów.


Na którą stronę spojrzysz, tam widać stronniczość. Strona o wybielającym Partię Pracy raporcie Chakrabarti nie zawiera działu o górach krytyki, z jaką spotkał się ten raport. Tam gdzie zaprzeczanie nie jest możliwe, wstęp dostarczony na stronie Wikipedii jest tak przeładowany zbędnymi informacjami, że prawda zostaje ukryta. Na stronie zajmującej się antysemityzmem w Partii Pracy trzeba przeczytać 470 słów sugerujących, że nie ma poważnego problemu, zanim znajdzie się jakakolwiek wzmiankę o obciążających odkryciach raportu EHRC.


Ukrywanie żydowskiej historii


Pod atakiem jest wszystko, co dotyczy żydowskiej historii. Jezus – Żyd głoszący swoją naukę Żydom – ma wymazaną tożsamość na stronach Wikipedii. Jezus znajduje się na liście „przedmandatowych” Palestyńczyków.

 

Ponieważ żydowska historia stała się upolitycznioną częścią bieżącej konwersacji, stała się także celem dla chmar antysemickich redaktorów Wikipedii. Jedną z metod jest zrównywanie historii – jak gdyby palestyńska tożsamość (wynalazek XX wieku) i żydowska tożsamość (licząca 3000 lat) były w jakiś sposób sobie równe. Wprowadzenie do strony o Jerozolimie jest dobrym przykładem tej strategii:


To zasadniczo zamienia 3000 lat żydowskiej historii w spór “między narracjami”, a prawda przestaje istnieć.   


Innym dobrym przykładem jest strona o “historii Palestyny” – która odwołuje się do strony „region Palestyny”. Na tych stronach “Palestyna” jest definiowana przez granice stworzone dla Mandatu w 1922 roku. Jako region – ten konkretny obszar nie ma poza tym historii. Jeśli zaakceptujemy “Palestynę” jako termin historyczny (który pozostał w zachodniej świadomości tylko dlatego, że chrześcijanie uważali go za Ziemię Świętą) to musi się także włączyć części Jordanii i Syrii. Nie są one jednak włączone. Jest to więc wypaczona i upolityczniona strona – bezsensowna w geopolitycznym i historycznym kontekście – którą stworzono wyłącznie dla celów antyizraelskich.  

 

Wszystkie te strony – podkreślam wszystkie – zostały stworzone przez antyizraelskich aktywistów, którzy starają się zminimalizować żydowskie związki z żydowską ojczyzną.  


Wojna Wikipedii z Żydami


Przykłady pokazane powyżej są zaledwie kilkoma z tysięcy, jakie można znaleźć w Wikipedii.


Wszystko to znaczy, że Larry Sanger nie docenia problemu. Nie wziął pod uwagę środowiska, w którym antyżydowscy rasiści niesłychanie przewyższają liczebnie opozycję i zdominowali redaktorską narrację. W Wikipedii rządzą antysemici wszędzie tam, gdzie wspomniany jest naród żydowski lub Izrael.


Ci redaktorzy kłamią przez pomijanie faktów, demonizują Izrael, zniekształcają żydowską historię, obsesyjnie tworzą nowe strony za każdym razem, kiedy cokolwiek dzieje się w Izraelu i nakładają sankcje na wszystkich, którzy się im sprzeciwiają. Wizja świata Wikipedii jest wizją antysemicką.


Kiedy więc Larry Sanger mówi, że “Wikipedii nie można ufać”, nie idzie wystarczająco daleko. W rzeczywistości z Wikipedią musi się walczyć – antysemickich redaktorów trzeba usunąć z tej platformy – i powinno tam być ostrzeżenie, że nie nadaje się do użytku w akademickim lub szkolnym środowisku.


Mówiąc prosto – Wikipedia jest wrogiem Żydów.


Wikipedia and it’s war with the Jews

19 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier
Brytyjski badacz i bloger badający amtsemityzm w mediach, organizacjach i w Intenrecie. 


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 2191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk