Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 20:24

« Poprzedni Następny »


W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu


Hugh Fitzgerald 2021-11-30


Iran odczuwa skutki najgorszej suszy od 50 lat. Już w lipcu były protesty w Ahwaz, stolicy stanu Chuzestan w południowowschodnim Iranie z powodu nieumiejętności rządu radzenia sobie z kryzysem wodnym na tych obszarach. Obecnie protest w sprawie wody właśnie wybuchły w Isfahanie, trzecim największym mieście Iranu, do którego zarówno historyczna susza, jak wieloletnie przekierowanie wody płynącej przez miasto rzeki Zayanderud, do stanu Jazd, ściągnęły farmerów i ich zwolenników na trwające od kilku tygodni pokojowe protesty. Relacja o tych protestach i o tym, jak reżim je dławi, znajduje się tutaj: Iranian regime kills protestors in central city of Isfahan, Benjamin Weinthal, Reuters, 26 listopada 2021 roku donosił:

W czwartek i w piątek irańskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na trwające pokojowe protesty w regionie zaatakowały farmerów ogniem karabinowym i gazem łzawiącym w centralnym mieście Isfahan.


Ludność protestuje przeciwko brakom wody ale również przeciwko teokratycznemu państwu. Ze zdjęć na Twitterze wydaje się wynikać, że zamordowano co najmniej dwóch Irańczyków.


“Koszmarne zdjęcia moich rodaków w irańskim mieście Isfahan, masakrowanych przez bezlitosnych zbirów & aparaty bezpieczeństwa reżimu ajatollaha za pokojowe protesty przeciwko reżimowi! Ta starsza kobieta została zastrzelona na ulicy z zimną krwią.
Czy widzisz to @DepartamencieStanu?” tweetował Karmel Melamed, irańsko-amerykański dziennikarz.


To nie byli chuligani ani bandyci, którzy do mnie strzelali. To były siły bezpieczeństwa” – powiedział zakrwawiony farmer na wideo zamieszczonym przez irańsko-amerykańską dziennikarkę, Masih Alinejad.

W całym Iranie wiadomości rozeszły się teraz w mediach społecznościowych o tym, jak bezlitosny reżim używa ostrej amunicji, by zdusić pokojowy protest, zabijając co najmniej  dwie osoby, z których jedna była starszą kobietą.

[Masih Alinejad] tweetowała: “Przez lata Islamska Republika winiła chuliganów za ataki na ludzi. On [zakrwawiony farmer] jest jednym z wielu naocznych świadków, który mówi, że siły bezpieczeństwa stoją za atakami. Potrzebujemy międzynarodowych mediów”.


Alinejad dodała w drugim tweecie, “To dzieje się w Iranie teraz. Ludzie wyszli na ulice w Isfahanie na pokojowy protest, ale są terroryzowani przez reżim. Zachód jest zajęty dążeniem do umowy nuklearnej. Musicie ostrzec Islamską Republikę, że będą konsekwencje takiej brutalności”.


Irańscy dysydenci rozpowszechnili na Twitterze hasztag #KrwawyPiątek w Isfahanie. Irańscy obrońcy praw człowieka mówią, że reżim odciął połączenia internetowe w Isfahanie.


Alinejad pokazała dramatyczne zdjęcia ciężko rannych demonstrantów oraz funkcjonariuszy bezpieczeństwa strzelających do farmerów….

Te obrazy brutalności reżimu w Isfahanie wryły się teraz w pamięć Irańczyków. Mogą sami zobaczyć poważnie rannych – niektórym strzelano w twarz – i martwych, zamordowanych przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa reżimu – nie „chuliganów”, jak reżim lubił mówić za każdym razem, kiedy przemocą dławiono protesty – którzy z bliska strzelają do nieuzbrojonych i pokojowych protestujących.


Na jednym z szeroko rozprowadzanych zdjęć z Isfahanu jest mężczyzna w średnim wieku, siedzący na ziemi, z twarzą wykrzywioną psychicznym cierpieniem i fizycznym bólem – widać głębokie, pokryte krwią rany na jego twarzy od szrapnela.


To, co zaczęło się jako protest w sprawie polityki wodnej, przerodziło się w bezpośrednie wyzwanie reżimu, z protestującymi, którzy skandowali hasła przeciwko najwyższemu przywódcy, Alemu Chameneiemu: „Śmierć dyktatorowi! Śmierć Chameneiemu!” To spowodowało użycie ostrej amunicji przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, by szybko przerwać te wywrotowe wyrazy wściekłości na władców. A skandowano nie tylko o najwyższym przywódcy, ale o całej zgrai pazernych i okrutnych duchownych, którzy rządzą krajem od 1979 roku i doprowadzili kraj do gospodarczej, a co ważniejsze, moralnej ruiny.  

Isfahan, trzecie największe miasto Iranu, było miejscem protestów w sprawie braków wody. Protesty odbywały się przy wyschniętym korycie rzeki Zayanderud, największej rzeki w regionie. Kontrolowana przez reżim agencja informacyjna Fars powiedziała, że demonstranci rzucali kamieniami, podpalili policyjny motocykl i ambulans.

Przez niemal dwadzieścia lat wodę z rzeki Zayanderud odprowadzano z Isfahanu do nawadniania ziemi uprawnej w Jazd. Niektórzy mieszkańcy Isfahanu uważają, że odprowadzanie wody było dziełem Mohammada Chatamiego, prezydenta Iranu w latach 1997 - 2005, który pochodzi z Jazd i mógł chcieć pomóc swojemu miastu rodzinnemu.


Przedstawiciele reżimu twierdzą, że protestujący rzucali kamieniami w policję i podpalili policyjny motocykl oraz ambulans. Nie ma na to jednak żadnych dowodów, ani według tych, którzy brali udział w protestach, ani na wideo protestujących, ani też jakiejkolwiek przemocy ze strony protestujących. Były pożary, ale te wywołali ludzie sił bezpieczeństwa, którzy podpalali namioty protestujących.

“Demonstranci są w grupach po 40-50 osób na ulicach koło mostu Chaju i ocenia się ich na około 300” – pisze Fars.

Jeśli oficjalna agencja informacyjna, Fars, mówi, że było 300 protestujących, można być pewnym, że prawdziwa liczba sięga tysięcy. Fars jest irańską wersją “Prawdy” lub “Izwiesti”; wymyśla “wiadomości” zależnie od potrzeb, a w tym wypadku reżim chce zmniejszyć rozmiary protestów w Isfahan.

Setki protestujących starły się z policją w Isfahanie, według irańskich agencji informacyjnych i postów w mediach społecznościowych, po tym jak policjanci obrzucili gazem łzawiącym demonstrujących farmerów, którzy żądali wody do swoich upraw.

Starcie przyszły dopiero po tym jak policja ostrzelała gazem łzawiącym demonstrantów, którzy do tego momentu byli całkowicie pokojowi. Proszę zauważyć, że nie ma tutaj wzmianki o demonstrantach „rzucających kamieniami” lub podpalających policyjne pojazdy, jak później twierdziła agencja informacyjna Fars.  

W ciągu nocy farmerzy, którzy prowadzili dwutygodniowy, pokojowy protest na miejscu w sprawie niedoborów wody w ich dotkniętym suszą regionie, zostali rozproszeni przez niezidentyfikowanych mężczyzn, którzy podpalili ich namioty. Posty w mediach społecznościowych mówiły, że były to siły bezpieczeństwa, podczas gdy media państwowe mówiły, że była to grupa “zbirów”. Wcześniej media państwowe oznajmiły, że farmerzy zgodzili się odejść po osiągnięciu umowy z władzami….

Jeśli media społecznościowe twierdzą, że “siły bezpieczeństwa” podpaliły namioty farmerów, a media państwowe mówią, że podpalaczami nie byli policjanci ale “niezidentyfikowane zbiry”, wiem, w czyją wersję wierzę.


W Ahwaz w lipcu protestujący także byli pokojowi, ale tam także reżim dał zielone światło na używanie ostrej amunicji. Zabito co najmniej tuzin ludzi.  

Sheina Vojoudi, irańska dysydentka, która uciekła do Niemiec, powiedział gazecie “Post”, że protestujący w Isfahanie zebrali się spokojnie i żądali swoich praw. Prawo używania rzeki Zayanderud otrzymali w czasach Szaha Rezy i ten reżim odebrał im to prawo. Niedobór wody jest bardzo ważnym problemem w Iranie, ale z tym tyrańskim i autorytarnym reżimem u władzy nigdy go nie rozwiążemy”.  

Powiedziała: ”Wszystkie te problemy mogą być rozwiązane po upadku Islamskiej Republiki, ponieważ ten reżim popiera tylko swoje marionetki, by destabilizowały Bliski Wschód i nigdy nie myśli o prawdziwych właścicielach ziemi, którą okupuje. Protestujący tylko żądali swoich praw, ale reżim odpowiedział im kulami. Irańczycy muszą zrozumieć, że z tym reżimem nasze życie będzie coraz gorsze. Dzisiaj ludzie w Isfahanie obwiniali bezpośrednio Alego Chameneiego i skandowali “armia (ludu) pojawiła się, by walczyć z Przywódcą (Alim Chameneim)”.…

To wywrotowe hasło skandowane w Isfahanie przeciwko najwyższemu przywódcy niewątpliwie wzbudziło najwyższe obawy w Teheranie: “Armia (ludu) pojawiła się, by walczyć z przywódcą (Alim Chameneim)”. Bezpośredniego wezwania do obalenia reżimu nie można było tolerować, dlatego więc ludzie sił bezpieczeństwa podpalili namioty farmerów i strzelali do demonstrantów, by rozproszyć ich i zmusić do ucieczki.  


Vojoudi dodała, że “Irańczycy z innych miast ogłosili, że zaprotestują w poparciu dla ludzi z Isfahanu. Obecnie my, Irańczycy, dobrze wiemy, że wróg naszego narodu okupuje nasz kraj od 1979 roku i musimy wyzwolić nasz kraj. Jest pewne, że to stanie się niedługo. Jeśli wolny świat chce stać po właściwej stronie historii, powinni popierać irański naród, który przez ostatnie 43 lata walczy o wolność. Irańczycy potrzebują wolnego Internetu, ponieważ reżim już zamknął Internet w Isfahanie. Chcą zabić protestujących, jak w listopadzie 2019 roku i temu trzeba zapobiec. Wkrótce Chuzestan, Jazd i inne miasta także wyjdą na ulice i staną przed tym samym niebezpieczeństwem”.  


Czy protesty pojawią się gdzie indziej? W Chuzestanie w południowozachodnim Iranie już to zrobiły. Pokojowe protesty zaczęły się w Chuzestanie w lipcu, ale zostały zdławione przemocą przez reżim; od lata protestujący zachowali spokój. Teraz jednak te protesty rozpoczęły się znowu w Ahwazie (stolicy Chuzestanu) i miło byłoby pomyśleć, że jest to wyraz solidarności z protestującymi farmerami w Isfahanie. W Jazd muszą mieć mieszane uczucia. Z jednej strony farmerzy z Jazd są po stronie swoich kolegów farmerów w Isfahanie przeciwko reżimowi, a z drugiej strony nie chcą rezygnować z wody, którą przez niemal dwadzieścia lat odprowadzano z rzeki Zayanderud w Isfahanie i używano do nawadniania pól na farmach w Jazd.


Wielu Irańczyków - i to nie tylko w Isfahanie – doszło do wniosku, że nie będzie polepszenia sytuacji z wodą aż do obalenia samego reżimu. Dlatego więc, ku wielkiej trwodze reżimu, farmerzy z Isfahanu przeszli od żądania rozwiązania problemu wody do skandowania ostatniej rzeczy, jaką chcą słyszeć ludzie u władzy w Teheranie: „Śmierć dyktatorowi!  Śmierć Chameneiemu! “ I przystosowując centralną koncepcję imamitów o Ukrytym Imamie, który pojawi się pewnego dnia i wraz z Jezusem przyniesie światu pokój i sprawiedliwość, ci skrzywdzeni farmerzy także krzyczeli, jeszcze bardziej przerażająco: “Armia (ludu) pojawiła się, by walczyć z przywódcą (Alim Chameneim)”.


Czy to jest kolejny przykład reżimu dławiącego z mściwą siłą wyzwania wobec swojego istnienia, czy też może to być początek końca, jak ma nadzieję wielu Irańczyków, rządów okrutnych duchownych? Czekamy na dalsze informacje.


In Iran, Water and the Downfall of the regime

Jihad Watch, 28 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Hugh Fitzgerald

Publicysta Jihad Watch


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2010 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paradoks hazardzisty i regresja do średniej   Novella   2022-01-21
Gaza mogłaby być drugim Dubajem   Rosenberg   2022-01-20
Kazachstan, czyli dramat w głębokiej mgle   Koraszewski   2022-01-19
W sprawie wolności dla Palestyńczyków Emma Watson ma rację   Flatow   2022-01-18
Podpalony pomnik Kasema Solejmaniego   Fitzgerald   2022-01-18
Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk