Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 07:07

« Poprzedni Następny »


Obrona obiektywnego dziennikarstwa


Jeff Jacoby 2023-03-31

Wieloletni prezenter wiadomości CBS Walter Cronkite, który zdobył tytuł „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”.
Wieloletni prezenter wiadomości CBS Walter Cronkite, który zdobył tytuł „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”.

Kiedy „Boston Globe” miał jeszcze swoją siedzibę główną przy Morrissey Boulevard w Dorchester, w zagraconych pokojach wisiały tabliczki z napisem: „Rzetelność jest kamieniem węgielnym naszej działalności”. Podobnie jak milion innych rzeczy, które pozostały, gdy Globe w 2017 roku przeniósł się do wieżowca w centrum miasta — czterotonowa marmurowa mapa Nowej Angliifałszywa winda zbudowana na potrzeby  filmu, eleganckie spiralne schody prowadzące w dół do biblioteki, ogromne parkingi — podobnie jak te tabliczki są już tylko wspomnieniem.

Czy rzetelność nadal jest kamieniem węgielnym branży informacyjnej? A może to też zostało w starym budynku?


Marty Baron, były redaktor „Boston Globe”, „Miami Herald”, a ostatnio „Washington Post”, był w tym miesiącu w mieście, aby przedyskutować właśnie ten problem. Podczas wykładu na Uniwersytecie Brandeis zapowiedział zamiar „zrobienia czegoś strasznie niepopularnego w moim zawodzie” — mianowicie obrony zasady obiektywności w dziennikarstwie. Opisał siebie jako należącego do „malejącej mniejszości” dziennikarzy, którzy nadal uważają, że wiadomości powinny być przekazywane bez ideologicznych uprzedzeń lub partyjnego programu, i ubolewał nad „błędnym i ostatecznie autodestrukcyjnym kierunkiem”, w którym poszła większość mediów.


W styczniu dwie ważne postaci branży informacyjnej — Leonard Downie, jeden z poprzedników Barona jako redaktor „Washington Post”, oraz Andrew Heyward, były prezes CBS News — opublikowali raport zatytułowany „Beyond Objectivity” [Poza obiektywność], który opracowali po przeprowadzeniu wywiadów z wieloma „liderami wiadomości, dziennikarzami i innymi ekspertami”. Na pierwszej stronie Downie i Heyward, którzy obecnie wykładają na Arizona State University, opisują obiektywność w dziennikarstwie jako „przestarzałą”. Na ostatniej stronie nazywają to „koncepcją dziennikarską, która straciła aktualność”. Strona po stronie cytują redaktorów, reporterów i profesorów dziennikarstwa, którzy mówią to samo.


Na przykład były dziekan Columbia Journalism School odrzuca obiektywność jako „niezbyt przydatne słowo” – takie, które ma tradycję, „słusznie kwestionowaną” przez obiecujących reporterów. Kathleen Carroll, która kierowała Associated Press, mówi, że przestała używać słowa „obiektywność” w latach 70., ponieważ uważała, że odzwierciedla ono pogląd „białych, wykształconych, dość zamożnych facetów”. Redaktor naczelny „San Francisco Chronicle” mówi Downiemu i Heywardowi, że „młodsi dziennikarze są zgodni co do tego, że wszystko źle zrozumieliśmy. To my jesteśmy problemem. Obiektywność musi odejść”.


Baron odpowiada: obiektywność musi zostać. „Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne, jeśli tak się nie stanie” – powiedział słuchaczom w Brandeis. „Będziemy przyczyniać się do politycznej plemienności, zamiast pomagać w jej pokonaniu. Podczas gdy  chcemy, by widziano nas jako arbitrów faktów, będziemy postrzegani jako aktywiści i partyzanci”.


Samotna obrona dziennikarskiej obiektywności przez Barona jest godna pochwały. Ale złe skutki, przed którymi ostrzega, już się spełniły.


Pięćdziesiąt lat temu, kiedy Gallup po raz pierwszy zaczął mierzyć stosunek opinii publicznej do mediów, znaczna większość respondentów mówiła, że ufa dziennikarzom, iż przekazują wiadomości „w pełni, dokładnie i uczciwie”. W 1976 roku, kiedy Robert Redford, Dustin Hoffman i Jason Robards wystąpili w filmie „Wszyscy ludzie prezydenta”, zaufanie opinii publicznej do rzetelności mediów osiągnęło najwyższy poziom 72 procent.


Ale od dziesięcioleci coraz więcej Amerykanów przestawało wierzyć, że prasie można ufać. W 2015 roku, kiedy „Spotlight” zdobył Oscara za najlepszy film, zaufanie do branży spadło do zaledwie 40 procent. Kiedy Gallup testował to pytanie we wrześniu zeszłego roku, spadło ono do 34 procent, podczas gdy 28 procent powiedziało, że ma „niewielkie” zaufanie do mediów, a 38 procent stwierdziło, że „nie ma żadnego”.


Amerykański biznes informacyjny znacznie podupadł od czasów, gdy Walter Cronkite, długoletni prezenter CBS Evening News, był uważany za „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”. Prezenterzy wiadomości i redaktorzy są obecnie powszechnie uważani za przeciwieństwo beznamiętnych poszukiwaczy prawdy, którzy unikają opowiadania się po którejkolwiek ze stron. Mają program polityczny, którego nie starają się ukryć. Zamiast dawnego zaangażowania w przedstawianie faktów, dzisiejsza branża dziennikarska jest zobowiązana do przedstawienia poprawnych narracji. Rezultatem są media, które nie starają się ukryć lub zaprzeczyć swoim silnym politycznym poglądom: CNN, „New York Times” i większość tradycyjnych mediów przechylają się ostro w lewo; Fox News przechyla się ostro w prawo; a jak potwierdzają przygnębiające sondaże Gallupa, coraz mniej ludzi wierzy, że dziennikarzom można zaufać, że opowiedzą całą prawdę o każdej sprawie.


Oczywiście, stronniczy dziennikarze nie uważają się za stronniczych. Uważają się za oświeconych. Postrzegają siebie jako posiadających moralną jasność — i moralny obowiązek — do zajmowania stanowiska w publicznych kontrowersjach. Postrzegają siebie, choć mogą nie mówić tego wprost, jako bojowników w wojnie kulturowej, w której ważne jest, aby nie dać wiary niewłaściwemu myśleniu.


„Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne”, jeśli porzuci ideał obiektywności, mówi Marty Baron, który był redaktorem „Miami Herald”, „Boston Globe” i „Washington Post”.
„Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne”, jeśli porzuci ideał obiektywności, mówi Marty Baron, który był redaktorem „Miami Herald”, „Boston Globe” i „Washington Post”.

W wykładzie na Brandeis University Baron opisał, w jaki sposób pewien doświadczony dziennikarz wzmacniał stary ideał obiektywności. Kiedy Paul Taylor, reporter polityczny w „Washington Post”, zaczynał pracę nad artykułem, zapisywał to, co według niego miał pokazać jego reportaż. „Kiedy skończył artykuł - powiedział Baron - sprawdzał, co napisał. Jeśli nadal uważał, że historia jest dokładnie taka sama, jak wtedy, gdy rozpoczynał, wiedział, że nie wykonał pełnej roboty reportera”.


Z pewnością nadal są dziennikarze, którzy sumiennie pracują nad ujarzmieniem swoich uprzedzeń i nad zachowaniem otwartego umysłu na źródła, informacje i wyjaśnienia, które nie zgadzają się z poglądami powszechnie wyznawanymi w ich kręgach społecznych i zawodowych. O wiele bardziej typowi są ci, którzy tego nie robią. Odwracając się od obiektywności, mówi Baron, przemysł informacyjny jest winny „arogancji”. Błaga o powrót do dziennikarstwa charakteryzowanego przez „więcej pokory i mniej pychy”. Publiczność w Brandeis oklaskiwała jego słowa. Ale czy w krajowych redakcjach jest ktoś skłonny słuchać?


Marty Baron, in dissent, rises in defense of objective journalism

The Boston Globe, 26 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2492 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk