Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 04:59

« Poprzedni Następny »


Obrona obiektywnego dziennikarstwa


Jeff Jacoby 2023-03-31

Wieloletni prezenter wiadomości CBS Walter Cronkite, który zdobył tytuł „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”.
Wieloletni prezenter wiadomości CBS Walter Cronkite, który zdobył tytuł „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”.

Kiedy „Boston Globe” miał jeszcze swoją siedzibę główną przy Morrissey Boulevard w Dorchester, w zagraconych pokojach wisiały tabliczki z napisem: „Rzetelność jest kamieniem węgielnym naszej działalności”. Podobnie jak milion innych rzeczy, które pozostały, gdy Globe w 2017 roku przeniósł się do wieżowca w centrum miasta — czterotonowa marmurowa mapa Nowej Angliifałszywa winda zbudowana na potrzeby  filmu, eleganckie spiralne schody prowadzące w dół do biblioteki, ogromne parkingi — podobnie jak te tabliczki są już tylko wspomnieniem.

Czy rzetelność nadal jest kamieniem węgielnym branży informacyjnej? A może to też zostało w starym budynku?


Marty Baron, były redaktor „Boston Globe”, „Miami Herald”, a ostatnio „Washington Post”, był w tym miesiącu w mieście, aby przedyskutować właśnie ten problem. Podczas wykładu na Uniwersytecie Brandeis zapowiedział zamiar „zrobienia czegoś strasznie niepopularnego w moim zawodzie” — mianowicie obrony zasady obiektywności w dziennikarstwie. Opisał siebie jako należącego do „malejącej mniejszości” dziennikarzy, którzy nadal uważają, że wiadomości powinny być przekazywane bez ideologicznych uprzedzeń lub partyjnego programu, i ubolewał nad „błędnym i ostatecznie autodestrukcyjnym kierunkiem”, w którym poszła większość mediów.


W styczniu dwie ważne postaci branży informacyjnej — Leonard Downie, jeden z poprzedników Barona jako redaktor „Washington Post”, oraz Andrew Heyward, były prezes CBS News — opublikowali raport zatytułowany „Beyond Objectivity” [Poza obiektywność], który opracowali po przeprowadzeniu wywiadów z wieloma „liderami wiadomości, dziennikarzami i innymi ekspertami”. Na pierwszej stronie Downie i Heyward, którzy obecnie wykładają na Arizona State University, opisują obiektywność w dziennikarstwie jako „przestarzałą”. Na ostatniej stronie nazywają to „koncepcją dziennikarską, która straciła aktualność”. Strona po stronie cytują redaktorów, reporterów i profesorów dziennikarstwa, którzy mówią to samo.


Na przykład były dziekan Columbia Journalism School odrzuca obiektywność jako „niezbyt przydatne słowo” – takie, które ma tradycję, „słusznie kwestionowaną” przez obiecujących reporterów. Kathleen Carroll, która kierowała Associated Press, mówi, że przestała używać słowa „obiektywność” w latach 70., ponieważ uważała, że odzwierciedla ono pogląd „białych, wykształconych, dość zamożnych facetów”. Redaktor naczelny „San Francisco Chronicle” mówi Downiemu i Heywardowi, że „młodsi dziennikarze są zgodni co do tego, że wszystko źle zrozumieliśmy. To my jesteśmy problemem. Obiektywność musi odejść”.


Baron odpowiada: obiektywność musi zostać. „Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne, jeśli tak się nie stanie” – powiedział słuchaczom w Brandeis. „Będziemy przyczyniać się do politycznej plemienności, zamiast pomagać w jej pokonaniu. Podczas gdy  chcemy, by widziano nas jako arbitrów faktów, będziemy postrzegani jako aktywiści i partyzanci”.


Samotna obrona dziennikarskiej obiektywności przez Barona jest godna pochwały. Ale złe skutki, przed którymi ostrzega, już się spełniły.


Pięćdziesiąt lat temu, kiedy Gallup po raz pierwszy zaczął mierzyć stosunek opinii publicznej do mediów, znaczna większość respondentów mówiła, że ufa dziennikarzom, iż przekazują wiadomości „w pełni, dokładnie i uczciwie”. W 1976 roku, kiedy Robert Redford, Dustin Hoffman i Jason Robards wystąpili w filmie „Wszyscy ludzie prezydenta”, zaufanie opinii publicznej do rzetelności mediów osiągnęło najwyższy poziom 72 procent.


Ale od dziesięcioleci coraz więcej Amerykanów przestawało wierzyć, że prasie można ufać. W 2015 roku, kiedy „Spotlight” zdobył Oscara za najlepszy film, zaufanie do branży spadło do zaledwie 40 procent. Kiedy Gallup testował to pytanie we wrześniu zeszłego roku, spadło ono do 34 procent, podczas gdy 28 procent powiedziało, że ma „niewielkie” zaufanie do mediów, a 38 procent stwierdziło, że „nie ma żadnego”.


Amerykański biznes informacyjny znacznie podupadł od czasów, gdy Walter Cronkite, długoletni prezenter CBS Evening News, był uważany za „człowieka cieszącego się największym zaufaniem w Ameryce”. Prezenterzy wiadomości i redaktorzy są obecnie powszechnie uważani za przeciwieństwo beznamiętnych poszukiwaczy prawdy, którzy unikają opowiadania się po którejkolwiek ze stron. Mają program polityczny, którego nie starają się ukryć. Zamiast dawnego zaangażowania w przedstawianie faktów, dzisiejsza branża dziennikarska jest zobowiązana do przedstawienia poprawnych narracji. Rezultatem są media, które nie starają się ukryć lub zaprzeczyć swoim silnym politycznym poglądom: CNN, „New York Times” i większość tradycyjnych mediów przechylają się ostro w lewo; Fox News przechyla się ostro w prawo; a jak potwierdzają przygnębiające sondaże Gallupa, coraz mniej ludzi wierzy, że dziennikarzom można zaufać, że opowiedzą całą prawdę o każdej sprawie.


Oczywiście, stronniczy dziennikarze nie uważają się za stronniczych. Uważają się za oświeconych. Postrzegają siebie jako posiadających moralną jasność — i moralny obowiązek — do zajmowania stanowiska w publicznych kontrowersjach. Postrzegają siebie, choć mogą nie mówić tego wprost, jako bojowników w wojnie kulturowej, w której ważne jest, aby nie dać wiary niewłaściwemu myśleniu.


„Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne”, jeśli porzuci ideał obiektywności, mówi Marty Baron, który był redaktorem „Miami Herald”, „Boston Globe” i „Washington Post”.
„Nasz zawód strasznie ucierpi i straci zaufanie publiczne”, jeśli porzuci ideał obiektywności, mówi Marty Baron, który był redaktorem „Miami Herald”, „Boston Globe” i „Washington Post”.

W wykładzie na Brandeis University Baron opisał, w jaki sposób pewien doświadczony dziennikarz wzmacniał stary ideał obiektywności. Kiedy Paul Taylor, reporter polityczny w „Washington Post”, zaczynał pracę nad artykułem, zapisywał to, co według niego miał pokazać jego reportaż. „Kiedy skończył artykuł - powiedział Baron - sprawdzał, co napisał. Jeśli nadal uważał, że historia jest dokładnie taka sama, jak wtedy, gdy rozpoczynał, wiedział, że nie wykonał pełnej roboty reportera”.


Z pewnością nadal są dziennikarze, którzy sumiennie pracują nad ujarzmieniem swoich uprzedzeń i nad zachowaniem otwartego umysłu na źródła, informacje i wyjaśnienia, które nie zgadzają się z poglądami powszechnie wyznawanymi w ich kręgach społecznych i zawodowych. O wiele bardziej typowi są ci, którzy tego nie robią. Odwracając się od obiektywności, mówi Baron, przemysł informacyjny jest winny „arogancji”. Błaga o powrót do dziennikarstwa charakteryzowanego przez „więcej pokory i mniej pychy”. Publiczność w Brandeis oklaskiwała jego słowa. Ale czy w krajowych redakcjach jest ktoś skłonny słuchać?


Marty Baron, in dissent, rises in defense of objective journalism

The Boston Globe, 26 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk