Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 06:03

« Poprzedni Następny »


Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości


Jonathan S. Tobin 2021-09-17

Ludzie przed synagogą Tree of Life*Or L’Simcha w dzielnicy Squirrel Hill w Pittsburghu oddają hołd 11 żydowskim ofiarom masowej strzelaniny, która miała miejsce tydzień wcześniej, 4 listopada 2018. Zdjęcie: Wikimedia Commons.
Ludzie przed synagogą Tree of Life*Or L’Simcha w dzielnicy Squirrel Hill w Pittsburghu oddają hołd 11 żydowskim ofiarom masowej strzelaniny, która miała miejsce tydzień wcześniej, 4 listopada 2018. Zdjęcie: Wikimedia Commons.

Brak reakcji na kłamstwo prezydenta Bidena o jego wizycie w synagodze w Pittsburghu po masowej strzelaninie, przypomina, że kiedy dyskurs o nienawiści do Żydów splamiony jest stronniczością, Żydzi są przegranymi.  

 

Parę lat temu po wygłoszeniu pogadanki, otrzymałem pytanie, które uderzyło mnie jako całkowicie dziwaczne. Zapytano mnie, dlaczego ówczesny prezydent, Donald Trump, nigdy nie wyraził współczucia ani nie złożył kondolencji po masowej strzelaninie, która miała miejsce w synagodze Tree of Life*Or L’Simcha w Pittsburghu w październiku 2018 roku? Moje zdumienie nasiliło się na widok wielu głów na sali potakujących w zgodzie z zadanym pytaniem.


W odpowiedzi wyjaśniłem, że cokolwiek sądzą na temat prezydenta Trumpa, w rzeczywistości wystosował formalne wyrazy kondolencji po tej zbrodni – z największą liczbą ofiar śmiertelnych w historii amerykańskich Żydów. Biały nacjonalista, antysemita, 46-letni bandyta, wdarł się do synagogi w żydowskiej dzielnicy Squirrel Hill podczas porannego nabożeństwa w szabat i zabił 11 modlących się (w większości ludzi w starszym wieku) oraz ranił sześć innych osób.


Co więcej, w kilka dni po tej tragedii Trump odwiedził synagogę razem ze swoją żoną Melanią, córką Ivanką i zięciem oraz doradcą, Jaredem Kushnerem, jak również sekretarzem skarbu, Stevenem Mnuchinem. Podczas gdy byli gorąco witani przez rabina synagogi Tree of Life, Jeffreya Myersa, przywitał ich także masowy protest, który ściągnął kilka tysięcy ludzi nie tylko po to, by wyrazić przerażenie z powodu morderstw, ale by obwinić o nie Trumpa – niektórzy uczestnicy tego protestu przynieśli plakaty porównujące prezydenta do Adolfa Hitlera i nazistów.

 

Nie było tak bardzo zaskakujące, że cały ten dramat najwyraźniej zniknął z pamięci wielu ludzi. Znaczna część organizacji żydowskich pomogła w tworzeniu przekłamań o zachowaniu Trumpa z oskarżeniami o antysemityzm lub o torowanie drogi antysemitom. Choć jego zamiłowanie do podburzających wypowiedzi i tweetów powiązało go ze skrajną retoryką, podczas całej prezydentury konsekwentnie sprzeciwiał się antysemityzmowi, włącznie z zastosowaniem bezprecedensowej polityki przeciwko propagowaniu nienawiści do Żydów na campusach uniwersyteckich oraz cechowało go zdecydowane poparcie Izraela.


Nic z tego jednak — ani też jego zachowanie po strzelaninie w Pittsburghu — nie miało znaczenia dla amerykańskich Żydów, którzy uznawali, że osoba, której polityka i styl bycia były dla nich tak odrażające, musi także być antysemitą. Uwierzyli w fałszywe twierdzenia, że na wiecu “Unite the Right” na rok przed sierpniem 2017 roku powiedział, że neonaziści, którzy wykrzykiwali antyżydowskie hasła w Charlottesville, byli  “bardzo porządnymi ludźmi”, i uważali za oczywiste, że należy widzieć w nim człowieka, który ułatwił drogę mordercy, mimo że morderca w tyradach wypisywanych w internecie potępiał Trumpa za to, że jest sojusznikiem Żydów.

 

To wszystko przypomniało mi się, kiedy czytałem sprawozdanie z dorocznej rozmowy prezydenta Joego Bidena z reformowanymi rabinami przed Rosz Haszana.

 

Przez poprzednie cztery lata lewicowe grupy żydowskie bojkotowały podobne rozmowy z Trumpem. Nie było jednak żadnego takiego bojkotu Bidena ze strony przedstawicieli ruchu, który jest tak wyraźnie zgodny z polityka Partii Demokratycznej i który był bardzo chętny do pogodnej wymiany pozdrowień i błahych pytań.


Niemniej podczas tej rozmowy Biden powiedział coś, co powinno było doprowadzić jego słuchaczy do zdecydowanej reakcji.


Wyrażając niepokój o narastający antysemityzm, powiedział: “Pamiętam czas spędzony w – no wiecie, jazdę do – wiecie, synagogi Tree of Life Synagogue, rozmowę z – właśnie – to jest właśnie zdumiewające, że te rzeczy dzieją się – dzieją się w Ameryce”.


Biden nigdy jednak nie był na miejscu morderstwa. Potwierdzono to, kiedy reporter zapytał o to Boba Faige, dyrektora synagogi. Faige potwierdził, że słowa Bidena były kłamstwem. Później Biały Dom próbował ratować sytuację, kiedy rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że Biden w rzeczywistości chciał powiedzieć, że rozmawiał z rabinem Myersem przez telefon w 2019 roku. Nawet jednak przyjazne źródło, takie jak CNN zauważyło; „Rozmowa telefoniczna nie jest tym samym. A jeśli chciał poprawić swoje słowa o ‘spędzaniu czasu w’ i ‘jeździe do’ synagogi przez dodanie o ‘rozmowie z’ kimś, mógł to jasno powiedzieć”. 

 

Oczywiście nie zrobił tego. I tu ten brak reakcji ze strony rabinów i wiodących grup żydowskich, które były najbardziej zaangażowane w próbę pociągania Trumpa do odpowiedzialności za jego uniki, mówi niezmiernie dużo o tym, do jakiego stopnia partyjna stronniczość rządzi żydowskim dyskursem o antysemityzmie.  


Biden miał zawsze przyjazne stosunki ze społecznością żydowską. Jest jednak równie dobrze znany ze swojej tendencji do konfabulacji. Ma długą historię przesadnej i podburzającej retoryki (jego twierdzenie z 2012 roku, że Republikanie wpakują czarnych “z powrotem w kajdany”), plagiatorstwa (jak posłużenie się życiorysem Neala Kinnocka i jego standardowym przemówieniem, i przedstawienie tego jako własne, mimo że Biden nie jest ani pierwszą osobą w swojej rodzinie, która ukończyła uniwersytet, ani nie jest potomkiem górników). Opowiadał inne nieprawdziwe historie o swoich osiągnięciach uniwersyteckich, był jeszcze inny wypadek, kiedy przywłaszczył sobie pracę kogoś innego i sprawa jego zaangażowania w ruch praw obywatelskich. Ani nie są to sprawy z odległej przeszłości, jak pokazał zaskakująco szczery artykuł w „New York Times” o kłamstwach i dezinformacji Bidena w sprawie jego wycofania się z Afganistanu.

 

Odpowiedź na to ze strony zwolenników Bidena jest oczywista: A Trump? Mają rację. Trump miał to, co najłagodniej można określić jako wątłe stosunki z prawdą i nigdy nie wahał się  przed odrzuceniem jej, jeśli mógł wyostrzyć tym przytyk pod adresem przeciwnika, lub jeśli przeszkadzała w przechwałce, która postawiłaby go w lepszym świetle. Ponieważ jednak jednym z głównych argumentów Bidena było to, że przywróci uczciwość i prawość do Białego Domu, jego fałszywe twierdzenie o Pitttsburghu wraz z innymi sytuacjami, kiedy mijał się z prawdą, podważa tę wątpliwą narrację.     


Nie chodzi tu jednak o to, kto wygrywa ten wyścig na dno między dwoma mężczyznami, którzy – niezależnie od reputacji – nigdy nie byli wzorami uczciwości.


Chodzi raczej o to, że traktowanie Trumpa i Bidena przez zorganizowaną społeczność żydowską i tych, których zadaniem jest monitorowanie nienawiści, jak Anti-Defamation League, jest nie tylko pełne hipokryzji; ma wyraźny i negatywny wpływ na zdolność społeczności żydowskiej do walki z antysemityzmem.


Jest jasne, że wobec Trumpa stosowano inne standardy. Nigdy nie chwalił i często potępiał ekstremizm, niemniej twierdzono, że jego styl w jakiś sposób zachęca do antysemityzmu, nieustannie atakowali go za umożliwianie nienawiści. W odróżnieniu od tego, nie tylko brak pociągania Bidena do odpowiedzialności za jego skandalicznie fałszywe twierdzenie o jego wizycie w Pittsburgu, ale nie ma żadnych nacisków na niego w sprawie jego bardzo realnych związków z jawnymi antysemitami.  


Chodzi mi tu o grupę lewicowych izraelożerców, znaną jako “Squad”, której dwie członkinie - Ilhan Omar (D-Minn.) i Rashida Tlaib (D-Mich.) szerzą antysemickie stereotypy i oszczerstwa. I, jak widzieliśmy wiosną, taką retorykę można z łatwością uznać za pomoc w wywoływaniu antyżydowskiej przemocy, jaka pojawiła się na naszych ulicach po ostatnich walkach w maju między Izraelem a Hamasem. Od tego czasu szczególnie Tlaib jest winna szerzenia teorii spiskowych o Żydach i o zwolennikach Izraela jako o tych, którzy są odpowiedzialni za cierpienia Afro-Amerykanów.  

 

Co powiedział o tym wieloletni przyjaciel społeczności żydowskiej, Joe Biden? Nic. Ani też jego słuchacze podczas rozmowy przed Rosz Haszana nie zapytali go o to lub o jego poparcie dla Tlaib, którą chwalił jako “bojowniczkę”.

 

Do czasu, kiedy Biden będzie gotowy potępić tych antysemitów, którzy są jego politycznymi sojusznikami, nie zasługuje na pochwały za przeciwstawianie się nienawiści, nie mówiąc już o puszczaniu mimo uszu jawnego kłamstwa o Pittsburghu. I jak długo żydowski dyskurs na ten temat jest tak splamiony nieuczciwością wynikającą z politycznej stronniczości, wspólne wysiłki przeciwstawienia się nienawiści nie mogą się powieść.


In addressing anti-Semitism, honesty matters

JSN.Org., 5 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2119 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16
Sprawa Ilyi Szapiro demaskuje podwójne rasistowskie standardy uniwersytetu Georgetown   Greenfield   2022-02-15
Intrygi na oddziale intensywnej opieki   Taheri   2022-02-11
Gwałtownie rosnące ceny energii to dopiero początek   Lomborg   2022-02-09
“Unsilenced” - historia chińskich represji   Jacoby   2022-02-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk