Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 09:37

« Poprzedni Następny »


Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?


Jerry A. Coyne 2021-11-13

Allison Pearson
Allison Pearson

. . . Tak twierdzi Allison Pearson w artykule w “Telegraph”. (Zarówno ta gazeta, jak i sama Pearson skłaniają się ku centroprawicy.) Także amerykańska prawica ostrzegała nas na długo przed wtorkowymi wyborami, że Przebudzeni działają na ich korzyść, szczególnie przez sposób swoich kampanii. Powinniśmy to zauważyć.   


Mamy więc brytyjską odmianę amerykańskiej prawicy, mówiącą nam o ostrym sprzeciwie Brytyjczyków wobec ruchu “przebudzonych”, który jest niemal równie wszechobecny w tym kraju, jak jest w USA.Pearson przytacza wiele wypadków ludzi, którzy zatrzymali datki dla instytucji takich jak Oxford, Imperial College i University of Edinburgh jako sposób wyrażenia dezaprobaty wobec kampanii „anulowania”. Część z tego prawdopodobnie zadziałała; Pearson pisze, że kiedy Oxford rozważał usunięcie popiersia Cecila Rhodesa, dobroczynne wpłaty „gwałtownie spadły”. Jak pisze Pearson: ”Byli studenci, którzy uważali, że uniwersytet datujący się wstecz do roku 1326 powinien mieć odwagę bronienia swojej historii , a więc wydziedziczyli Oriel College”. Rhodes zachwiał się, ale nie upadł. Zamiast tego college ustanowił nowe stypendia dla afrykańskich studentów, używając swojego majątku do zapewnienia sobie przyszłości, rezygnując z wymazywania przeszłości.  


Pokazuję tu tylko dwa fragmenty, bo możecie sami przeczytać jej artykuł. Pearson zajmuje się potępieniem, jakie spadło na University of Edinburgh, kiedy zmienił nazwę Hume Tower:

Dziesiątki darczyńców wstrzymało finansowe wpłaty dla University of Edinburgh, od kiedy zmienił nazwę David Hume Tower z powodu uwag filozofa o rasie spisanych ponad 250 lat temu. Hume, filar szkockiego Oświecenia, miał poglądy, które obecnie wyglądają jak albo radykalne i chwalebnie wyprzedzające jego czasy, albo odrzucające. Ten zdecydowany przeciwnik niewolnictwa pomógł swojemu mecenasowi, Lordowi Hertfordowi kupić plantację z niewolnikami. Wiecie co, ludzie byli wówczas równie skomplikowani i z licznymi wadami jak są obecnie. University of Edinburgh powiedział, że działał, by chronić “wrażliwość” studentów. Wielu absolwentów nie zgadza się. “Hume był anulowany za życia przez wiele szkockich uniwersytetów za to, że nie trzymał się religijnych nakazów swoich dni – napisał jeden z absolwentów – więc podziwiam go, że również po śmierci ma taki sam efekt na  ważne figury tej nowej [przebudzonej] religii”.  

Zmiana nazwy Hume Tower była aktem najwyższej głupoty.

Jak pisałem wcześniej, zarówno Imperial College, jak Western Washington University są w trakcie anulowania największego biologa i popularyzatora nauki, Thomasa Henry Huxleya (patrz tutaj i tutaj). To jest absolutnie skandaliczne, jeśli znasz historię Huxleya (patrz artykuł Nicka Matzke’go tutaj). Pearson podaje cytat, który pokazuje, że co najmniej w jednej dziedzinie jego myślenie znacznie wyprzedzało jego czasy:

Podejrzewam, że absolwenci Imperial College London zareagują podobnie, kiedy usłyszą, że budynek imienia Thomasa Henry Huxleya, wielkiego biologa i antropologa, który ustalił, że ptaki pochodzą od dinozaurów, ma zostać przemianowany. Raport mrożąco określającej się jako “grupa niezależnej historii” Uniwersytetu zalecał, by nazwisko Huxleya zostało usunięte z powodu jego poglądów na inteligencję człowieka. Grupa cytowała esej Huxleya z 1865 roku, “Emancypacja — czarna i biała”, w którym, jak twierdzi ta grupa, “opowiada się za rasową hierarchią inteligencji, systemie przekonań ‘naukowego rasizmu’, którego dziedzictwo odczuwamy do dzisiaj”.


Trzeba to przyznać staremu Huxley’owi. Przebiegle ukrywał swój rasizm zostając wiodącym głosem ruchu na rzecz zniesienia niewolnictwa. Tak, pewne jego uwagi czynią, że wzdragamy się dzisiaj. Wczoraj jednak zajrzałam do tego samego, “obraźliwego” eseju i tutaj jest zupełnie inny fragment: “Uważamy dziewczynki za naturalnie nieśmiałe, skłonne do zależności, urodzone konserwatystki; i uczymy je, że niezależność nie przystoi damie; że ślepa wiara jest właściwym stanem umysłu; i że na cokolwiek możemy pozwolić, ba, zachęcać naszych braci, nasze siostry muszą pozostać pod tyranią autorytetu i tradycji. Z kilkoma nic nieznaczącymi wyjątkami dziewczynki są wychowywane albo na woły robocze, albo na zabawki, poniżej mężczyzny lub jako rodzaj aniołów powyżej niego… Możliwość, że idealna kobiecość nie leży ani w świętości, ani w grzechu; że kobiecy typ charakteru nie jest ani lepszy, ani gorszy niż męski; że kobiety nie mają być ani przewodniczkami mężczyzn, ani ich zabawkami, ale ich towarzyszkami, ich partnerkami i ich równymi, jako że natura nie stawia żadnych przeszkód dla takiej równości, zdaje się nie przyszła do głów tych, którzy prowadzą edukację dziewczynek”.   


Ponad 150 lat później niemal mam w oczach łzy wdzięczności, natykając się na postać establishmentu taką jak Thomas Henry Huxley, kiedy z tak nieubłaganą logiką i imponującą elokwencją przedstawia sprawę na rzecz tego, by moja płeć otrzymywała takie samo wykształcenie, jak płeć męska. Czy sądzicie, że grupa niezależnej historii Imperial College London wzięła pod uwagę niezwykle wczesny feminizm Huxley’a w swojej decyzji, by zedrzeć jego imię z ulubionego budynku?


Oczywiście, że nie. Inkwizycja szuka zbrodniarzy do retroaktywnego spalenia na stosie, ale  nie widzi istoty ludzkiej z pełnym zestawem wad i zalet. Powinni nazwać budynek Huxleya w Imperial budynkiem Pol Pota Rok Zero, ku pamięci kulturowych wandali, którzy anulowali Huxleya. A swoją drogą, jak długo uniwersytet będzie miał pozwolenie na nazywanie się Imperial? Trochę nietaktowne, czyż nie?

To jest dobry tekst i wspaniale sarkastyczny.


Pearson ostrzega przed skutkami ruchu Przebudzonych na finansowe wsparcie uniwersytetów, to jednak może dotyczyć również polityki. Obecnie Wielka Brytania ma torysowskiego premiera, który mnie nie odpowiada, ale jeśli brytyjskie “przebudzenie” będzie trwało, torysi mogą rządzić nadal. Tutaj jest jej zakończenie:

Zadufana młoda tłuszcza myśli, że może zmusić uniwersytety do płaszczenia się przed ich groźbami, że zostaną anulowane. Moje pokolenie uczy się, jak pokonać ich w tej grze: po prostu anulujemy stałe zlecenia na przekazywanie datków.

A to może działać również z głosami w wyborach i polityką.


h/t: Paul


Is Wokeness moving Brits to the right?

Why Evolution Is True, 5 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (polskie wydanie "Wiara vs. fakty. Dlaczego religia i nauka nie są zgodne", wydawnictwo "Stapis"). Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk