Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 11:12

« Poprzedni Następny »


"Guardian" Palsplains antysemityzm


Adam Levick 2021-11-12Po raz trzeci w okresie dwóch lat “Guardian” 29 października opublikował list napisany przez palestyńską grupę, która tym razem skarżyła się, że szeroko zaakceptowana definicja antysemityzmu, zaprojektowana do ochrony Żydów, stanowi rodzaj ucisku Palestyńczyków (“If we endorse the IHRA definition of antisemitism we put at risk Australia’s academic freedom” [Jeśli zaakceptujemy definicję antysemityzmu IHRA, narażamy wolność akademicką Australii]).

List, napisany przez “grupę Palestyńczyków, którzy pracują i studiują na australijskich uniwersytetach”, był reakcją na oświadczenie premiera Australii, że ten kraj przyjmie roboczą definicję IHRA. Otwiera go moralne odchrząknięcie, przyznanie, że “antysemityzm pozostaje uporczywym zagrożeniem narodu żydowskiego”, notując “rozrost neonazistowskich grup białej supremacji w Australii”.   


Jednak, choć neonazistowski antysemityzm jest poważną groźbą w Australii, badanie, które obecnie jest recenzowane przez specjalistów, pokazało inny silny mechanizm wyzwalający antysemityzm w kraju i antyizraelskie protesty podczas konfliktu z Hamasem. To oczywiście jest podobne jak sytuacja w Wielkiej BrytaniiUSA i innych krajach, gdzie w okresach, takich jak konflikt w maju, antysemickie incydenty, nieproporcjonalnie dokonywane przez propalestyńskich muzułmanów, rosną w zawrotnym tempie.


Sygnatariusze oznajmiają, że “sprawa palestyńska jest zasadniczo intersekcjonalną walką” i że ich “walka przeciwko antypalestyńskiemu rasizmowi… niewątpliwie obejmuje walkę przeciwko antysemityzmowi”, zanim przedstawiają swój główny argument: że „zatwierdzenie definicji IHRA na kampusach uniwersyteckich będzie stanowiło niebezpieczne zagrożenie wolności akademickiej”.  


Ich oddanie wolności akademickiej jest jednak w najlepszym wypadku podejrzane, jako że główna propalestyńska grupa w Australii (Australian Students for Justice in Palestine) wyraża poparcie dla akademickiego bojkotu Izraela. Podpisali oni petycję wzywającą do zakończenia współpracy akademickiej z izraelskimi uniwersytetami, które - jak twierdzą – są związane lub współwinne izraelskich “zbrodni”. Ten język jest tak wszechobejmujący, że może dotyczyć każdej izraelskiej instytucji akademickiej. Hipokryzja tych propalestyńskich bojówkarzy ze świata akademickiego, którzy, z jednej strony, potępiają przyjęcie IHRA jako zagrożenie wolności akademickiej, a równocześnie umieszczają na czarnej liście cały izraelski świat akademicki, jest osłupiająca.


Ponadto, jak pisał Dave Rich z Community Security Trust i inni, IHRA nie jest prawnie wiążącą definicją, jest pełna zastrzeżeń, które wyjaśniają, że w sytuacjach, w których rozważane jest zastosowanie IHRA, trzeba rozważyć ogólny kontekst, taki jak prawna ochrona wolności akademickiej, jaka istnieje w danym kraju. Jak wyjaśnił Michael Whine, jeden z współautorów IHRA, w artykule w Fathom, definicja “miała być przewodnikiem do lepszego zrozumienia antysemityzmu, a nie kodeksem mowy wyrytym w kamieniu”. Dla zachowania niezbędnej równowagi, podkreślił, że autorzy dodali ważne słowa: “zależnie od kontekstu” i oświadczyli wyraźnie, że “krytyka Izraela, podobna do krytyki jakiegokolwiek innego państwa, nie może być uważana za antysemicką”.


Palestyńscy sygnatariusze, ignorując zastrzeżenia IHRA o zwykłej krytyce Izraela, która nie jest antysemicka, piszą: “definicja IHRA nie będzie chronić Żydów przed antysemityzmem, ale będzie potępiać prawomocną krytykę Izraela“. To zdanie ma link do wypowiedzi antysemickiej grupy ‘Jewish Voices for Peace’ – ruchu tak skrajnego, że stowarzysza się z grupami terrorystycznymi i stowarzyszonymi z terrorem, a niedawno świętowała ucieczkę z więzienia terrorystów odsiadujących wyroki za zamordowanie izraelskich Żydów.


Palestyńscy sygnatariusze wydają się również wierzyć, że rozumieją judaizm lepiej od samych Żydów, twierdząc w tym liście, że IHRA “fałszywie splata judaizm z syjonizmem”.  Ignorują oni fakt, że przytłaczająca większość Żydów widzi Izrael jako z natury rzeczy związany z ich żydowską tożsamością. W liście jest także skarga, że definicja IHRA wyłącznie zwiększy dyskryminację palestyńskich i propalestyńskich badaczy, podając profesora Davida Millera jako przykład tych, którzy są „fałszywie oskarżeni” o antysemityzm. Piszą, że David Miller został niedawno “oskarżony o antysemityzm z powodu uwag o Izraelu i zwolniony z pracy”.  


Miller, oczywiście, nie został zwolniony z powodu “uwag o Izraelu” ale dlatego, że systematycznie szerzył klasyczne antysemickie oszczerstwa, przywoływał koncepcję, że Żydzi i żydowskie grupy w Wielkiej Brytanii są częścią globalnego syjonistycznego spisku, by propagować islamofobiczną agendę. W liście piszą także, że “Profesor Miller… oskarżył uniwersytet o ugięcie się pod presją izraelskiego lobby”, czemu zaprzeczył sam Miller, który niedawno przyznał, że skargę przeciwko niemu złożyli jego żydowscy studenci.


Wypaczanie faktów i kłamstwa w liście ciągną się dalej, kiedy pada argument, “definicja IHRA była szeroko kontestowana od momenty jej powstania”. To ignoruje fakt, że została przyjęta przez ponad 30 (demokratycznych) krajów, jak też Radę, Parlament, Komisję i Specjalnego Sprawozdawcę ds. wolności religii, Ahmeda Shaheeda, Unii Europejskiej, Sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa i dziesiątki rad miejskich, agencji porządku publicznego i uniwersytetów.


Sygnatariusze listu do “Guardiana” ujawniają się, kiedy robią szybki zwrot do tego, co prawdopodobnie stanowi dla nich główny problem z definicją, czyli stwierdzenie, że antysemityzmem jest odrzucenie prawa Izraela do istnienia. W tym miejscu zaczynają przedstawiać argument, dlaczego Izrael jest ich zdaniem unikatowo złowrogi:  


Piszą, że Izrael “został założony po wygnaniu 700 tysięcy Palestyńczyków z ich domów w 1948 roku”, choć ci Palestyńczycy stracili domy w wyniku arabskiej wojny w celu unicestwienia Izraela rozpoczętej w dniu ponownych narodzin żydowskiego państwa;

Piszą, że Izrael “nadal odmawia Palestyńczykom ich równego prawa do samostanowienia”, ignorując wiele izraelskich ofert państwowości, które odrzucili palestyńscy przywódcy;  


Twierdzą, że izraelscy Arabowie są poddani “dyskryminującym prawom” i na dowód podają link do 
całkowicie zdyskredytowanej bazy danych antysyjonistycznego NGO Adalah.


Piszą o “nielegalnym oblężeniu Strefy Gazy” przez Izrael, ignorując fakt, że nawet 
komisja ONZ w 2011roku ustaliła, że blokada morska Izraela jest zgodna z prawem międzynarodowym.  


Piszą, że Izrael odmawia “Palestyńczykom w diasporze naszego międzynarodowo uznanego prawa powrotu od 1948 roku” mimo faktu, że
nie ma żadnego takiego prawa przyznanego przez społeczność międzynarodową, które pozwala milionom potomków uchodźców z 1948 roku na imigrację do Izraela.  


Wreszcie, jest w tym liście cały szereg kłamliwych twierdzeń i nielogiczności:

Australijscy uczeni muszą pozostać wolni, by krytycznie badać Izrael, tak samo jak wszystkie inne państwa są otwarte na krytykę. Nie możemy pozwolić, by IHRA robiła wyjątek z Izraela. Jest absurdem sugerowanie, że kwestionowanie państwowego rasizmu jest rasistowskie; w rzeczywistości jest tego odwrotnością.

Nie tylko australijscy uczeni i uczeni na całym świecie mają swobodę “krytycznego badania Izraela”, ale jest to państwo, które prawdopodobnie jest badane najbardziej krytycznie ze wszystkich państw na świecie. A jeśli z Izraela czyni się “wyjątek”, to tylko w sposób, w jaki każda wada Izraela –problemy takie jak rasizm, uważane za poważne, choć nie wyjątkowe, kiedy znajduje się je w innych państwach – przedstawiane są jako wyjątkowe zło, stanowiące jakiś rodzaj organicznej przeszkody dla międzynarodowego pokoju i postępu.


Tym, co naprawdę jest “absurdem”, to że Palestyńczycy, którzy należą do najbardziej antysemickich grup na świecie, nie tylko nie potrafią zająć się introspekcją i są zatwardziali w sprawie własnego rasizmu, ale zamieniają debatę o antyżydowskim rasizmie w debatę o sobie – upierając się, że oni znają lepiej od Żydów związek między judaizmem a syjonizmem;  i że oni wiedzą lepiej niż Żydzi, co stanowi antysemityzm i jakie posunięcia pomogą w walce z nim.  


Fakt, że “Guardian” dostarcza forum takim głosom - które Palsplain antysemityzm – jest tylko kolejnym dowodem, że jego pełne poparcie palestyńskiej sprawy nadal rozbija wszystkie pozory, że ten rodzaj “progresizmu” może kiedykolwiek dać priorytet bezpieczeństwu i dobru Żydów.  


The Guardian Palsplains Antisemitism

CAMERA, 31 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Brytyjski dziennikarz, współzałożyciel i przewodniczący CAMERA UK


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk