Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 10:53

« Poprzedni Następny »


Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju


Khaled Abu Toameh 2021-11-13

Administracja Bidena ma najwyraźniej nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy. Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie dokładnie w odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi. (Zdjęcie: Biden i Abbas)
Administracja Bidena ma najwyraźniej nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy. Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie dokładnie w odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi. (Zdjęcie: Biden i Abbas)

Polityka administracji Bidena kontaktów z Autonomią Palestyńską (AP) i wzmacniania jej natknęła się na poważny problem: większość Palestyńczyków nadal wyraża niezadowolenie z prezydenta AP, Mahmouda Abbasa i żąda jego rezygnacji.


Nadzieje administracji  Bidena na wskrzeszenie procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami doznały także innego ciosu: większość Palestyńczyków sprzeciwia się powrotowi do negocjacji z Izraelem pod auspicjami USA. W dodatku, połowa Palestyńczyków woli powrót do walki zbrojnej z Izraelem.


Ponadto wielu Palestyńczyków nie jest przekonanych, że odniosą korzyści z decyzji administracji Bidena o wznowieniu pomocy finansowej dla AP z powodu korupcji palestyńskiego kierownictwa.


Palestyńskie postawy pokazują wyniki sondaży opinii publicznej opublikowane w ostatnich dwóch miesiącach przez Palestyński Ośrodek Badań Polityki i Sondaży.


Wyniki sondaży wskazują, że polityka administracji Bidena wobec Palestyńczyków w szczególności, a wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego ogólnie jest oderwana od rzeczywistości.


Administracja Bidena ma widocznie nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy.


Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie w dokładnie odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi i jest rozczarowane przywódcami AP.


Rosnące antyizraelskie nastroje wśród Palestyńczyków są głównie wynikiem dziesięcioleci indoktrynacji i podżegania przeciwko Izraelowi w palestyńskich mediach, meczetach, szkołach i retoryce palestyńskich przywódców.


Najnowszy sondaż, opublikowany 27 października, pokazuje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nastąpił znaczący spadek popularności Abbasa i jego rządzącego Fatahu. Autorzy sondażu przypisali ten spadek kilku czynnikom, włącznie z decyzją Abbasa o odwołaniu wyborów powszechnych w Autonomii Palestyńskiej, niedawnej wojnie w maju między Izraelem a Hamasem i zamordowaniu działacza przeciwko korupcji, Nizara Banata, przez siły bezpieczeństwa AP, którego funkcjonariusze pobili go na śmierć w czerwcu.


Według sondażu, około 71% respondentów deklaruje niezadowolenie z rządów Abbasa, a około 74% chce, by zrezygnował ze stanowiska.


Sondaż pokazał, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, większość Palestyńczyków głosowałaby na przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję, lub uwięzionego działacza Fatahu, Marwana Barghoutiego, który obecnie odsiaduje pięciokrotny wyrok dożywocia za jego rolę w zamachach terrorystycznych na Izraelczyków.


Ci, którzy chcą widzieć Haniję jako swojego prezydenta, popierają Kartę Hamasu, która otwarcie wzywa do dżihadu (świętej wojny) przeciwko Izraelowi.


Najnowsza, rzekomo umiarkowana wersja Karty Hamasu uznaje "problem Palestyny" za religijno-polityczną sprawę muzułmańską, a izraelsko-palestyński konflikt za starcie między islamem a „niewiernymi” Żydami. „Palestyna” jest przedstawiana jako święta islamska ziemia i jest surowo zabronione rezygnowanie choćby z jej jednego centymetra, bo nikt nie ma prawa tego zrobić.


Drugi paragraf zrewidowanej Karty Hamasu stanowi: “Izrael będzie istniał i będzie kontynuował istnienie aż islam unicestwi go, tak jak unicestwił innych przed nim”.


Artykuł 7 brzmi:

"Islamski Ruch Oporu ma ambicję zrealizowania obietnicy Allaha, niezależnie od tego, jak długo to zabierze. Prorok, (modlitwy i pokój Allaha niechaj będą z nim), mówi: ‘Godzina sądu nie nadejdzie aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i zabiją ich, a kiedy Żydzi schowają się za drzewami i kamieniami, każde drzewo i kamień powiedzą: O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go’”.

Artykuł 11 Karty Hamasu:

"Islamski Opór [Hamas] wierzy, że ziemia Palestyny była islamskim Wakf od pokoleń i będzie do dnia Zmartwychwstania; nikt nie może zrzec się jej lub jej części ani opuścić ją lub jej część”.

Artykuł 13:

"Nie ma rozwiązania palestyńskiego problem poza dżihadem. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są tylko marnowaniem czasu”.

Artykuł 14:

"Jest niezbędne wpojenie ducha dżihadu w serce narodu, żeby przeciwstawili się wrogowi i dołączyli do szeregów wojowników. Jest niezbędne wpojenie w umysły pokoleń muzułmanów, że palestyński problem jest religijnym problemem i należy zajmować się nim na tej podstawie".

Poprzedni sondaż przeprowadzony przez ten sam Ośrodek, pokazał, że 45% Palestyńczyków uważa, że Hamas bardziej zasługuje na reprezentowanie i przewodzenie palestyńskiemu narodowi, podczas gdy tylko 19% uważało, że Abbas i Fatah bardziej na to zasługują.


Barghouti zaś jest popularny wśród Palestyńczyków, ponieważ jest uważany za bardziej skrajnego od Abbasa i ponieważ został oskarżony w izraelskim sądzie o 26 morderstw i działań zmierzających do popełnienia morderstwa. W 2014 roku, ze swojej celi więziennej, Barghouti wezwał do rozpoczęcia trzeciej intifady (powstania) przeciwko Izraelowi. Namawiał także kierownictwo AP do natychmiastowego zakończenia współpracy z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa.


Hanija i Barghouti są popularni wśród Palestyńczyków, ponieważ każdy z nich spędził czas w izraelskim więzieniu. Abbas, z drugiej strony, nigdy nie spędził ani jednego dnia w izraelskim więzieniu, co jest jednym z powodów, że palestyńska ludność mniej go szanuje.


W świecie Palestyńczyków ci, którzy mordują Żydów lub są oddani idei zlikwidowania Izraela, są najbardziej odpowiednimi kandydatami do prezydentury.


Inny ciekawy, choć nie zaskakujący wynik sondażu: połowa palestyńskiego społeczeństwa  opisuje stan praw człowieka i demokracji w AP jako bardzo zły.  


W sprawie procesu pokojowego z Izraelem 68% Palestyńczyków powiedziało, że sprzeciwia się powrotowi do negocjacji z Izraelem prowadzonych przez USA za administracji Bidena.


Według wrześniowego sondażu, 83% Palestyńczyków uważa, że w instytucjach Autonomii Palestyńskiej panuje korupcja. To powinno stanowić czerwone światło dla administracji Bidena w sprawie decyzji o przywróceniu finansowej pomocy dla AP.


Kiedy Palestyńczycy mówią o szalejącej korupcji, wysyłają ostrzeżenie do administracji Bidena i innych zachodnich darczyńców przeciwko bezwarunkowemu obsypywaniu pieniędzmi palestyńskich przywódców – bez przejrzystości i odpowiedzialności.  


18 października Abbas postanowił stworzyć “Narodowy Komitet Reform” w próbie przekonania Palestyńczyków i międzynarodowych darczyńców, że myśli poważnie o zwalczaniu finansowej i administracyjnej korupcji w AP. Część Palestyńczyków nie daje się jednak nabrać na sztuczkę Abbasa. W reakcji na decyzję Abbasa Palestyńska Koalicja na rzecz Odpowiedzialności i Uczciwości (AMAN) powiedziała:

"AP jest w pilnej potrzebie poważnej, strukturalnej reformy, szczególnie przy zakłóceniach pokojowego przekazywania władzy i wyborów, które służą jako demokratyczny mechanizm dostępu do władzy… Rządową praktykę psują słaba przejrzystość, brak uczestnictwa i prawości. Choć gałąź wykonawcza rządu ma wielki wpływ na system polityczny, formalny nadzór nad nią został osłabiony ...


Podniesiono również zastrzeżenia do ciemiężących praktyk, włącznie z posunięciami określanymi jak naruszanie swobód obywatelskich i podstawowych praw. W połączeniu z trwającym palestyńskim podziałem wewnętrznym (między Fatahem i Hamasem) ta sytuacja wywołała dalszy spadek prawości rządu i stoczenie się  w totalitarny i autorytarny system polityczny”.

Polityka wzmacniania Abbasa i AP jest może dobra na krótką metę. Jest dobra tak długo, jak długo AP nadal zarządza codziennymi sprawami Palestyńczyków (Izraelczycy nie chcą powrotu do dni, kiedy musieli prowadzić szkoły i szpitale Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy) i prowadzi koordynację w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem, nie dopuszczając tym samym do przejęcia panowania na Zachodnim Brzegu przez Hamas.


Na długą metę jednak ta polityka nie zmieni nastrojów w palestyńskim społeczeństwie.


Miliony dolarów, którymi administracja Bidena obsypuje teraz Palestyńczyków, nie uczyni ich bardziej umiarkowanymi ani nie zachęci ich do porzucenia przemocy i terroryzmu. Jest tylko jeden sposób deradykalizacji Palestyńczyków: zatrzymanie kampanii delegitymizacji Izraela i demonizowania Żydów. Katastrofą jest zaniechanie pociągania Abbasa i AP do odpowiedzialności za podżeganie przeciwko Izraelowi i za ich korupcję, które ośmielają Hamas i innych, dążących do zniszczenia Izraela.  


Why Biden’s Palestinian Policies Will Not Bring Peace

Gatestone Institute, 2 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2010 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paradoks hazardzisty i regresja do średniej   Novella   2022-01-21
Gaza mogłaby być drugim Dubajem   Rosenberg   2022-01-20
Kazachstan, czyli dramat w głębokiej mgle   Koraszewski   2022-01-19
W sprawie wolności dla Palestyńczyków Emma Watson ma rację   Flatow   2022-01-18
Podpalony pomnik Kasema Solejmaniego   Fitzgerald   2022-01-18
Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk