Prawda

Piątek, 24 marca 2023 - 14:11

« Poprzedni Następny »


Mansour Abbas i libanizacja Izraela


Mordechai Kedar 2021-04-11

Mansour Abbas, zdjęcie via Wikimedia Commons
Mansour Abbas, zdjęcie via Wikimedia Commons

Islamski Ruch w Izraelu jest gałęzią Bractwa Muzułmańskiego, ideologicznej wylęgarni, z której powstały takie organizacje, jak Hamas, Al-Kaida, ISIS i rozmaite sunnickie grupy dżihadystyczne, które odrzucają prawo Izraela do istnienia. Dawanie Islamskiemu Ruchowi pieczęci aprobaty ustawia Izrael na tej samej destrukcyjnej drodze, jaką szedł Liban od chwili, kiedy Hezbollah stał się częścią tego kraju.  

Polityczna walka w Izraelu znalazła się w martwym punkcie, ponieważ strony skupiają się nie na problemach i ideologii, ale na względach osobistych, sekciarskich, frakcyjnych i partyjnych. Narodowe interesy zostały zepchnięte na margines politycznego dyskursu zamiast zająć swoje właściwe miejsce w rozważaniach partii. Jedną z oznak tego zjawiska jest całkowita nieobecność kwestii palestyńskiej w publicznym i politycznym dyskursie, który towarzyszył wyborom, jak gdyby ten problem został dawno temu rozwiązany.   


Ta sytuacja bardzo przypomina proces, jakiego doświadczał Liban od początku niepodległości w 1943 roku do dzisiaj. Tym, co zniszczyło “Szwajcarię Bliskiego Wschodu” i spowodowało, że Liban wpadł w ramiona Hezbollahu i Iranu, było wyborem dokonanym przez polityków – chrześcijan, Druzów i sunnickich muzułmanów – podporządkowania narodowych interesów interesom osobistym i sekciarskim. Poświęcili kraj na ołtarzu własnych karier przez delegitymizowanie przeciwników i opiekę nad swoimi krewnymi i wspólnikami. Co najgorsze, spędzili 40 lat godząc się na obecność Hezbollahu jako wojskowej organizacji, potem zaakceptowali jego wejście na arenę polityczną, a nawet na tworzenie formalnych koalicji politycznych z islamistyczną grupą terrorystyczną. Wszystko to mimo faktu, który wszyscy wiedzą z całkowitą pewnością, że całym sensem działań Hezbollahu jest umożliwienie przejęcia Libanu przez Iran.


Każdy, kto śledził izraelską politykę w ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich kilku miesiącach, nie może uniknąć przygnębiającego wrażenia, że libańskie doświadczenie powtarza się w Izraelu. Zakłada się i kieruje partiami na osobistej podstawie i politycy delegitymizują się wzajemnie bez najmniejszej nawet troski o dobro kraju. Najgorsze ze wszystkiego jest to, że wszyscy – zarówno z lewa, jak z prawa – chętnie szukają wsparcia Ruchu Islamskiego, ideologii, która koncentruje się na likwidacji Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Ta organizacja nawet nie próbuje ukrywać swoich celów.  


Islamski Ruch w Izraelu jest gałęzią Bractwa Muzułmańskiego, ideologicznej wylęgarni, z której powstały takie organizacje, jak Hamas, Al-Kaida, ISIS i rozmaite sunnickie grupy dżihadystyczne, które uważają Izrael za nielegalne państwo, które powinno być wymazane z mapy. Także Południowa Gałąź, która jest reprezentowana w Knesecie od 1996 roku, stała się częścią legislatury, a więc może wpływać na politykę i populację Izraela w kierunku, do którego dąży. To, co dzieje się dzisiaj – zamiana Bractwa Muzułmańskiego w legalną partię – jest spełnieniem marzenia Ruchu Islamskiego i zwycięstwem jego strategii: mieć kontrolę nad izraelskim systemem politycznym i wykorzystywać jego słabości, które wypływają z osobistych, sekciarskich i frakcyjnych konfliktów między wiodącymi stronami.    


Izraelska prawica i lewica są w równym stopniu winne za ten proces. Ciągną Izrael podobną drogą do tej, która położyła kres Libanowi stworzonemu jako bezpieczne schronienie dla chrześcijańskiej mniejszości wśród muzułmańskiej większości na Bliskim Wschodzie. Potrzeba takiego schronienia była wnioskiem, do jakiego doszli chrześcijanie po ludobójstwie Ormian podczas I wojny światowej.


Podobieństwo między sprawą Libanu i Izraela mrozi krew w żyłach. Państwo Izrael zostało założone, by wznowić suwerenność narodu żydowskiego w ziemi jego przodków. Wojna Izraela ze światem islamskim o przeżycie jest zakorzeniona w fakcie, że islam nie uważa go za legalne państwo. Islam postrzega judaizm (podobnie jak chrześcijaństwo) jako din batal - fałszywą religię – a Żydów nie jako naród, ale jako zestaw religijnych społeczności, należących do wielu narodów na świecie, wśród których żyli przez 1900 lat wygnania. Islam uważa także Ziemię Izraela za integralną część “Domu Islamu” od momentu muzułmańskiego podboju.

 

W dniu, w którym usłyszymy posła do Knesetu, Mansoura Abbasa, jak odrzuca te islamskie przekonania i mówi przed kamerami wraz z wszystkimi członkami Knesetu z ramienia swojej partii, że wierzy iż judaizm jest din hak (prawdziwą religią); że naród żydowski istnieje i ma prawo do swojego państwa na ziemi swoich przodków; i że Jerozolima jest historyczną i wieczną stolicą narodu żydowskiego – wtedy i tylko wtedy będziemy mogli uważać Ruch Islamski za prawomocną  grupę, z którą można tworzyć koalicje w żydowskim państwie. Szanse jednak, że Ruch Islamski wygłosi takie oświadczenie, choćby nawet nieszczerze, wynoszą zero.  

 

Wszystkie polukrowane slogany, którymi karmiono media przez ostatnie miesiące, takie jak “w arabskim sektorze zaszła głęboka wewnętrzna przemiana”, “młodzi Arabowie myślą inaczej”, “całkowicie są za izraelskim sposobem życia”, “chcą zintegrować się ze społeczeństwem i państwem”, “chcą przestać być widzami i wejść na arenę polityczną” – każdy z nich ma na celu przykrycie nagości polityków i ich braku zainteresowania w uratowaniu systemu politycznego przed kryzysem, w jaki go wepchnęli. Gdyby chcieli, mogliby bardzo szybko rozwiązać problem: przez wyrzeczenie się osobistych i sekciarskich względów, jakie nimi kierują i przez działanie na rzecz narodowego interesu. Ale nie: wolą zamiast tego pokładać nadzieję w ruchu, którego jedynym celem jest wymazanie Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Tak więc, wszyscy oni – lewica, centrum i prawica – są winni wepchnięcia Izraela na drogę utorowaną przez Libańczyków, którzy w podobny sposób ignorowali niebezpieczeństwo, jakie stanowił Hezbollah i twierdzili (jak niektórzy izraelscy komentatorzy), że “porzucił cykl terroru i zajął miejsce na arenie politycznej”.


Nie powinny imponować garnitury i krawaty posłów Ruchu Islamskiego, ich bezbłędny hebrajski, ich dyplomy akademickie i slogany, jakie wygłaszają. Ruch Islamski w Izraelu nie wyrzekł się swojego ostatecznego celu – zniszczenia Izraela jako państwa żydowskiego – i wszystko, co robił od wejścia do Knesetu, było nastawione na moment, kiedy zostanie uznany za koszerny przez syjonistycznych Żydów, którym osobiste ambicje i polityczne spory zniszczyły zdolność stawiania na pierwszym miejscu interesów swojego kraju.


Mansour Abbas and the Lebanonization of Israel

BESA Center, 5 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Mordechai Kedar


Wykładowca na wydziale arabistyki w Bar-Ilan University. Przez 25 lat pracował w wywiadzie wojskowym, zajmując się, arabskimi mediami i organizacjami islamistycznymi. Jest częstym gościem w mediach arabskich jak i komentatorem spraw arabskich w mediach izraelskich. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Popieram, bo cenię opinię Kedara, ale... Marek Eyal 2021-04-11


Syjonizm

Znalezionych 278 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk