Prawda

Środa, 4 października 2023 - 14:51

« Poprzedni Następny »


Rakiety i ataki hipokryzji


Liat Collins 2023-05-13

Rakiety z Gazy. Niebo nad południowym Izraelem. (Zrzut z ekranu filmu IDF.)
Rakiety z Gazy. Niebo nad południowym Izraelem. (Zrzut z ekranu filmu IDF.)

Kiedy piszę te słowa, kraj jest ponownie atakowany – zarówno fizycznie, jak i w przenośni. Chociaż ataki rakietowe w tym tygodniu rozpoczęły się w środę, były częścią długiego łańcucha wydarzeń sięgającego dziesięcioleci. Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia, w kwietniu Izrael znalazł się pod ostrzałem rakietowym ze strony Gazy, Libanu i Syrii. W zeszłym tygodniu Islamski Dżihad wystrzelił około 100 rakiet na południe po śmierci w izraelskim więzieniu Chadera Adnana, jednego z jego wysokich rangą członków tej organizacji, który zdecydował się umrzeć w wyniku strajku głodowego.

Izrael nie odpowiedział natychmiast na ten grad rakiet, ale czekał na odpowiedni moment i miejsce. Wczesnym rankiem we wtorek, 9 maja, podczas operacji wskazującej na doskonałe zdolności wywiadowcze i operacyjne, Izrael w ciągu kilku minut zlikwidował trzech wysokich rangą członków Islamskiego Dżihadu w trzech różnych miejscach. (Nie płaczcie z tego powodu.)


Tali Hatuel i jej cztery córki zamordowane w 2004 roku.
Tali Hatuel i jej cztery córki zamordowane w 2004 roku.

Ta trójka to Chalil Bahitini, dowódca Brygad al-Kuds w północnej Strefie Gazy; Tarek Izz al-Din, który próbował zbudować sieć wyrzutni rakiet na Zachodnim Brzegu (Judea i Samaria), oraz Dżihad al-Ghannam. Ghannam, który zostanie zapamiętany między innymi jako odpowiedzialny za szczególnie odrażający atak w 2004 roku, w którym 34-letnia Tali Hatuel i jej cztery córki w wieku od 2 do 11 lat zostały zastrzelone w swoim samochodzie z bliskiej odległości, w pobliżu skrzyżowania Kissufim w Gazie. Tali, pracownica socjalna, była w ciąży ze swoim piątym dzieckiem, kiedy została zamordowana, a dziecko zmarło razem z nią. 


W tym tygodniu jej rodzice i wdowiec wspominali, jak trudno im było – i jak nadal jest trudno – zrozumieć, że nikt nie przeżył ataku. Nie udało się uratować nawet nienarodzonego dziecka, jednej z najmłodszych ofiar palestyńskiego terroryzmu.


Kiedy Lucy Dee i jej dwie córki – Rina i Maia – zginęły zastrzelone w samochodzie w zeszłym miesiącu, przypomniało to morderczy atak na Tali, Hilę, Hadar, Roni i Merav Hatuel. Terroryści odpowiedzialni za zabójstwa rodziny Dee zostali zabici podczas skomplikowanej operacji w Nablusie 4 maja. Pewnym pocieszeniem jest świadomość, że mordercy nie żyją już i nie mogą przeprowadzić kolejnych ataków. 


Czasami terroryści są likwidowani szybko, innym razem wymierzenie im sprawiedliwości trwa dłużej, kiedy chroni ich dżihadystyczny raj.


Operacja Tarcza i Strzała: Izrael kontratakuje w Strefie Gazy


Kiedy Operacja Tarcza i Strzała – prawdopodobnie nazwana na cześć tradycyjnej strzały Lag Ba'omer – została rozpoczęta we wtorek, była ostatnią z długiej serii operacji o podobnie poetycko brzmiących nazwach, których celem było przywrócenie odstraszania i pewnej formy spokoju, zwłaszcza na południu.


Ataki w tym tygodniu wymierzone były w terrorystów w ich konkretnych mieszkaniach, przy czym dołożono wszelkich starań, aby uniknąć zniszczenia reszty budynku i przyległych obszarów. Niemniej, według źródeł palestyńskich, oprócz trzech dowódców terrorystów zginęło co najmniej 10 niewalczących Palestyńczyków, w tym podobno cztery kobiety i czworo dzieci oraz znany miejscowy dentysta, który posiadał również obywatelstwo rosyjskie.


Jak oświadczył premier Benjamin Netanjahu, Izrael żałuje śmierci niewinnych świadków; dokłada wszelkich starań, aby ich było jak najmniej. Z drugiej strony, kiedy terroryści strzelają rakietami lub przeprowadzają ataki strzeleckie lub taranują samochodami, ich celem jest masowy mord i zranienie jak największej liczby Izraelczyków. Każda rakieta wystrzelona z Gazy to zbrodnia wojenna.


Określenie „szkody uboczne” jest brzydkie, ale niewinnych ofiar wojny nie daje się uniknąć – a jest to wojna i bardzo trudno zredukować do zera cywilne ofiary, o czym doskonale wiedzą Stany Zjednoczone i ich partnerzy z NATO. Różnica polega na tym, że te kraje, na czele z Izraelem, dokładają wszelkich starań, aby chronić ludność cywilną, a kraje i organizacje terrorystyczne celowo uderzają w ludność cywilną – by (jak mówi Koran), siać terror w ich sercach.


I tu szczególnie wyraźnie widać hipokryzję i podwójne standardy. Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych, w swojej odruchowej odpowiedzi, nie były w stanie odróżnić aktów samoobrony Izraela – zwalczania terroryzmu i ataków rakietowych – od aktów organizacji uznanej przez społeczność międzynarodową za organizację terrorystyczną. Nazwa Islamski Dżihad to coś więcej niż tylko aluzja do jego celów i natury. Jej zaprzysiężonym celem jest zniszczenie Izraela, cel, który dzieli z Iranem, swoim głównym sponsorem.


We wtorek specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland, wydał oświadczenie, w którym stwierdził: „Jestem głęboko zaniepokojony wydarzeniami w Strefie Gazy po tym, jak Izrael rozpoczął dziś rano operację wojskową wymierzoną w członków ruchu Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ)”. .. I dalej:


„Potępiam śmierć cywilów w izraelskich nalotach. To jest niedopuszczalne."


Ponad 100 rakiet wystrzelonych w ciągu 24 godzin ze Strefy Gazy w zeszłym tygodniu lub setki rakiet wystrzelonych w środę i czwartek na Izrael nie zostały jednak określone jako niedopuszczalne. Można odnieść wrażenie, że międzynarodowy strażnik światowego pokoju uważa je za zrozumiałe. Palestyńskie rakiety nie robią wrażenia na ONZ, natomiast palestyńska narracja – najwyraźniej robi ogromne wrażenie. W przyszłym tygodniu, 15 maja, Organizacja Narodów Zjednoczonych organizuje specjalne wydarzenia z okazji 75. rocznicy „Nakby” – arabskiego słowa oznaczającego „katastrofę”, tj. powstania państwa Izrael. 


Jordania, która w tym tygodniu przeprowadziła naloty na irańskie ośrodki przemytu narkotyków w Syrii, dołączyła do antyizraelskiego chóru. [W jednym z tych jordańskich ataków zginęło sześcioro dzieci. przyp. tłum]. Tymczasem Rosja poparła apel o zwołanie specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Izraela. Nie rozśmieszajcie mnie. Cóż, jeśli doceniasz kiepski żart, pomyśl, że Rosja, wciąż w pełni zaangażowana w swoje okrucieństwa na Ukrainie, w zeszłym miesiącu przewodniczyła Radzie Bezpieczeństwa. Nie jestem pewna, kto w rezultacie czuł się bezpiecznie – poza Władimirem Putinem.


Nic dziwnego, że prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, ma tak szeroki uśmiech na twarzy, gdy kłusuje po świecie – finansując globalny terroryzm.


Ataki rakietowe wydobyły z Izraelczyków to, co najlepsze, pomimo tygodni zawirowań wokół rządowego planu reformy sądownictwa. Nawet nominalny lider opozycji, Jair Lapid, zaoferował premierowi Benjaminowi Netanjahu wsparcie dla działań rządu i nie było mowy o odmowie rezerwistów reagowania na wezwanie. Zupełnie obcy ludzie udostępniali swoje domy szukającym schronienia mieszkańcom Południa (chociaż w środę rakiety z Gazy dotarły do Tel Awiwu i regionu Dan). Były też jak zwykle wzruszające historie o narzeczonych, którym udzielono pomocy, by ich śluby mogły odbyć się w bezpieczniejszych miejscach. Moje kanały w mediach społecznościowych i grupy na WhatsAppie wypełniły się opowieściami o parach szukających nowego miejsca na ceremonię w ten wtorkowy wieczór, a potem zdjęciami szczęśliwych nowożeńców, których ślub odbył się, tylko nie tam, gdzie planowali.


Były też znajome wzruszające zdjęcia noworodków przenoszonych z oddziałów położniczych do odpornych na uderzenia rakiet podziemnych pomieszczeń. Żaden kraj nie powinien zachowywać się tak, jakby to było normalne. Zdjęcia dzieci pomagają wyjaśnić światu zewnętrznemu, z czym muszą się borykać mieszkańcy południowego Izraela. Trudna sytuacja osób starszych, które starają się dotrzeć w bezpieczne miejsce mając zaledwie kilkusekundowe ostrzeżenie o nadlatujących rakietach, jest mniej fotogeniczna, ale nie mniej poważna. Sderot i okoliczne społeczności muszą należeć do nielicznych miejsc na świecie, gdzie zapinanie pasów bezpieczeństwa jest czasami zabronione – ze względów bezpieczeństwa. Kiedy masz tylko siedem sekund na szukanie schronienia przed nadlatującą rakietą, nie ma wystarczająco dużo czasu, aby odpiąć pasy i wysiąść, nie mówiąc już o pomocy pasażerom z tylnych siedzeń. 


Szkoda rodziców z pokolenia, które musi zaganiać w bezpieczne miejsce dzieci i własnych rodziców – a często bardzo ukochanego zwierzaka – gdy wyją syreny. I nie miejcie wątpliwości: izraelskie dzieci doznają nie mniej traumy niż ich rówieśnicy w Gazie. Wszyscy, po obu stronach granicy, są ofiarami Hamasu i ich dżihadystycznych partnerów.


Były burmistrz Sderot, David Buskila, powiedział mi kiedyś, że jego miasto, które jest celem rakiet Kassam, jest jak maltretowana żona. Nawet jeśli kobieta jest bita „tylko” raz w miesiącu przez męża, nie uważa się tego za coś do zaakceptowania – a ona na co dzień żyje w strachu, że dziś znów zostanie uderzona nie z własnej winy.


Nie zapominajcie, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Gdyby palestyńskie organizacje terrorystyczne zaprzestały swoich morderczych kampanii, zapanowałby pokój.


Pamiętajcie, słowo „szahid” można przetłumaczyć jako „męczennik”, ale nie znaczy to święty.

 

Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-742771

Jerusalem Post, 11 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Eksperyment
Hili: Idę sprawdzić co nowego.
Ja: Gdzie?
Hili: W południowej części ogrodu, tam powinno być cieplej.

Więcej

Lekcje z Karabachu
dla ofiar i  prześladowców
Alberto M. Fernandez


Łatwo byłoby powiedzieć, że Ilham Alijew, skorumpowany, chełpliwy dyktator Azerbejdżanu, przechytrzył i pokonał administrację Bidena i przywództwo Unii Europejskiej. Ale to nie jest cała prawda. Prawda jest taka, że chcieli być przechytrzeni w sprawie niewygodnego istnienia Ormian w Górskim Karabachu. Jest to problem, którego zniknięcia pragnęli. Starożytny naród chrześcijański, żyjący przez stulecia w swojej górzystej ojczyźnie, został umieszczony w granicach Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przez ówczesnego sowieckiego komisarza ds. narodowości Józefa Stalina w 1923 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego granice te były w dużej mierze traktowane przez społeczność międzynarodową jako święte. Teraz wygląda na to, że reżim Alijewa zakończył akceptowanie Ormian po dziewięciu miesiącach rosnącego głodu i cierpień, po których nastąpiła krótka, ale krwawa inwazja.

Więcej

Zakrzykiwanie cywilizowanego
dialogu
Phyllis Chesler

Demonstranci protestują przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu w Nowym Jorku, 20 września 2023. Fot. Luke Tress/Flash90

Jak można usłyszeć kogoś w hałasie? Jak można brać pod uwagę czyjś głos i wdawać się z  nim dyskusję, skoro rozdzierające uszy, wstrząsające ziemią bębny, gwizdki, megafony i nieprzerwanie skandowane krzyki zagłuszają wszystko oprócz chaotycznego, przerażającego hałasu?


O to właśnie chodzi. Ci, którzy demonstrują w ten sposób, nie chcą słyszeć – i nie chcą, aby ktokolwiek inny słyszał cokolwiek prócz ich własnego wrzasku. Z powodu nieustannego hałasu nie można nawet usłyszeć wywiadów z tymi demonstrantami. Ten hałas można wręcz zakwalifikować jako formę tortur. Jest intensywnie, głośno, wściekle, balistycznie, militarystycznie. Czas rozmów już dawno minął. Nadszedł czas wojny. 

Moglibyśmy nazwać to „kulturą anulowania” w stylu młodzieżowym, z wrzaskiem, chamstwem, w imię demokracji.

Więcej
Blue line

Płeć męska lub żeńska:
nie ma nic pomiędzy
Zachary A. Elliott


Płeć męska i żeńska są pradawne i pojawiły się w krajobrazie ewolucyjnym ponad miliard lat temu. Jest to znacznie starsze niż ludzie, starsze niż większość gatunków roślin i zwierząt, starsze niż większość organizmów morskich, a nawet starsze niż sam mózg. To coś więcej niż tylko utrzymywanie przy życiu jednostki, jak to robi żywność i woda - dwie płci utrzymują przy życiu całe gatunki, produkując więcej genetycznie unikatowych osobników w drodze rozmnażania płciowego: mieszania genomów i fuzji komórek płciowych zwanych gametami. Ewolucja płci męskiej i żeńskiej jest głównym powodem istnienia różnorodności gatunków roślin i zwierząt. Dlatego my, ludzie, istniejemy. Dlatego ty istniejesz.

Więcej

Dlaczego Hamas wysyła
Palestyńczyków na śmierć?
Khaled Abu Toameh

<span>Hamas wysyła teraz Palestyńczyków w Gazie, by atakowali Izraelczyków na granicy z Izraelem za pomocą materiałów wybuchowych, koktajli Mołotowa i kamieni, ponieważ Hamas jest najwyraźniej zdenerwowany faktem, że jego przyjaciele w Katarze zmniejszyli swoje miesięczne dotacje finansowe. Na zdjęciu: protestujący na granicy z Izraelem w maju 2019 (<span>Abed Rahim Khatib/Flash90</span> ).</span>

Ostatnio wspierana przez Iran palestyńska grupa terrorystyczna Hamas ponownie zachęca Palestyńczyków żyjących pod jej rządami w Strefie Gazy do maszerowania w kierunku granicy z Izraelem i atakowania Izraelczyków. Podobne protesty w 2018 r., również zachęcane i sponsorowane przez Hamas, doprowadziły do śmierci lub obrażeń setek Palestyńczyków.


Te antyizraelskie protesty trwały rok i zakończyły się bez zauważalnych osiągnięć Hamasu. Izrael zgodził się złagodzić niektóre ograniczenia nałożone na Strefę Gazy, takie jak rozszerzenie strefy połowowej o trzy mile i zezwolenie na import większej ilości surowców dla fabryk cywilnych.

Więcej
Blue line

Jaka religia,
jaki ateizm?
Andrzej Koraszewski 

Warszawa \

Poruszenie w sieci z powodu opublikowania informacji statystycznych. Dane z ostatniego spisu ludności pokazują, że  liczba osób deklarujących się jako katolicy zmalała od 2011 roku o ponad sześć i pół miliona. W zasadzie nie powinniśmy się dziwić. Fala skandali pedofilskich, afery finansowe, antyaborcyjna obsesja. To wszystko wywołało wrzenie w mediach głównego nurtu i w mediach społecznościowych. Ucieczka młodego pokolenia od religii w szkołach, spadek powołań, bunt wierzących i (prawdopodobnie w najmniejszym stopniu) wpływ nauki.

Więcej

Palestyńczycy: Izraelskie
ustępstwa są oznaką słabości
Bassam Tawil

<span>W osiemnastą rocznicę wycofania się Izraela ze Strefy Gazy wspierane przez Iran palestyńskie grupy terrorystyczne wciąż mówią o konieczności nasilenia ataków na Izrael aż do „wyzwolenia całej Palestyny”, od rzeki Jordan po Morze Śródziemne. Na zdjęciu: Pokojowa demonstracja Palestyńczyków. </span>

Po osiemnastu latach od wycofania się Izraela ze Strefy Gazy wspierane przez Iran palestyńskie grupy terrorystyczne wciąż mówią o konieczności nasilenia ataków na Izrael aż do „wyzwolenia całej Palestyny”, od rzeki Jordan po Morze Śródziemne.
Grupy te w dalszym ciągu postrzegają wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy nie jako humanitarny dar umożliwiający Gazańczykom zbudowanie „Singapuru Bliskiego Wschodu”, jak to ujął były izraelski prezydent Szimon Peres, ale zamiast tego jako początek „Planu dziesięciopunktowego” Organizacji Wyzwolenia Palestyny z 1974 r. (znanego również jako „plan etapowy”) „całkowitego wyzwolenia” całej ziemi „od rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego]” – eufemizm określający eliminację Izraela. Plan zasadniczo stwierdza, że Palestyńczycy powinni wziąć każdą ziemię, jaką im dadzą i wykorzystać ją jako bazę do zdobycia reszty.

Nadal deklarują, że chcą poprzez „walkę zbrojną” ustanowienie „niezależnej bojowej władzy narodowej” na każdym terytorium „wyzwolonym” spod izraelskiego panowania.

Więcej

Trudna sztuka zrozumienia
istoty rzeczy
Lucjan Ferus


Na wstępie krótkie wyjaśnienie. Powyższy tytuł nawiązuje do znanej konstatacji Alberta Einsteina: „Każdy głupi może wiedzieć, sztuką jest zrozumieć”. Pozwolę sobie nieco inaczej widzieć ten problem: jeśli głupi posiada jakąś wiedzę, nie jest już głupi, bo głupota (potocznie pojmowana), to rozumowe ograniczenie w aspekcie posiadania wiedzy. Dlatego kusi mnie drobna zmiana: „Każdy głupi może wierzyć, sztuką jest zrozumieć”. Aby osoby wierzące nie czuły się dotknięte, uzasadnię o co mi chodzi.

Więcej

Kult „antysyjonizmu”
i jego początki
Izabella Tabarovsky


Amerykańscy postępowi ideolodzy utworzyli nową ideologię opartą na zwalczaniu  wszechpotężnego potwora, którego nazywają „syjonizmem”. Aby z nimi walczyć, musimy zrozumieć pochodzenie ich urojenia, a pochodzi ono z sowieckiego akademickiego aparatu propagandowego.
Grupa antyizraelskich naukowców i działaczy BDS podjęła nowy krok w kierunku odbudowania dawno zapomnianej sowieckiej dyscypliny „naukowego antysyjonizmu” na amerykańskich kampusach. „Kolektyw założycielski”, składający się z 10 osób, założył Instytut Krytycznych Studiów nad Syjonizmem [Institute for the Critical Study of Zionism – ICSZ], którego celem jest „wspieranie oddzielenia studiów nad syjonizmem od studiów żydowskich” oraz „odzyskanie środowiska akademickiego i dyskursu publicznego na rzecz studiów nad syjonizmem”.

Więcej

Afryka: dzielenie kury,
która znosi złote jaja
Amir Taheri

<span>(Źródło: iStock)</span>

"Reset!" Magiczne słowo często używane podczas pierwszej wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Afryce, z przesłaniem, że „lata zaniedbań” pod rządami Trumpa dobiegły końca i że za prezydentury Bidena nadejdzie nowy złoty świt w stosunkach USA z tym burzliwym kontynentem. Niewiele osób pamiętało wówczas, że Hillary Clinton podczas pierwszej administracji Obamy posługiwała się frazesem „resetu” w sprawie stosunków USA-Rosja.
Ale jeśli „reset” Hillary Clinton potrzebował dziesięciu lat, zanim okazał się niebezpieczną iluzją, „reset” Blinkena okazał się kolejną monumentalną gafą w ciągu niecałych dwóch lat. Administracja Bidena urządza zwykłą dyplomatyczną farsę, organizując szczyt USA-Afryka.

Więcej

Porozumienia z Oslo –
jak zawiódł izraelski wywiad
Ze'ev B. Begin i Yigal Carmon

 Podpisanie Porozumień z Oslo 13 września 1993 r. (Wikipedia)

Wszechstronnie dyskutowano na temat niepowodzeń izraelskiego wywiadu podczas wojny Jom Kippur w 1973 r. oraz amerykańskiego wywiadu przed 11 września 2001 r. Ale była jeszcze jedna porażka izraelskiego wywiadu, która zasługuje na uwagę: przez ponad dwa lata po podpisaniu Porozumień z Oslo 13 września 1993 r. jego eksperci nie wykryli zagrożenia ze strony Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Jasera Arafata. Klimat polityczny, jaki panował w Izraelu na początku lat 90., miał negatywny wpływ na ocenę sytuacji przez izraelski wywiad, a z tych wydarzeń można wyciągnąć ogólną lekcję. W tym artykule zostaną najpierw omówione kluczowe niepowodzenia izraelskiego wywiadu w tamtych latach, a następnie ocenimy rolę, jaką odegrał w tych niepowodzeniach ówczesny klimat politycznym w Izraelu.

Więcej
Blue line

Myślenie intuicyjne
i analityczne
Steven Novella


Oto stosunkowo proste zadanie matematyczne: Kij baseballowy i piłka kosztują łącznie 1,10 dolara. Kij kosztuje o 1 dolara więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka? 

Więcej

Kolejne palestyńskie
marzenie
Raymond Ibrahim 

29 sierpnia 2023 r. szejk Issam Amira, wybitny członek palestyńskiej partii Hizb al-Tahrir, argumentował, że „wyzwolenie” Palestyny jest niczym w porównaniu z potencjalnie wielkimi podbojami, jakie islam przygotował dla reszty świata nie-muzułmańskiego – w tym Stanów Zjednoczonych. (Zdjęcie: MEMRI)

Szejk Issam Amira, wybitny członek palestyńskiej partii Hizb al-Tahrir, 29 sierpnia 2023 r. ogłosił, że „wyzwolenie” Palestyny jest niczym w porównaniu z potencjalnie wielkimi podbojami, jakie islam przygotował dla reszty świata nie-muzułmańskiego – w tym Stanów Zjednoczonych:

„Czym jest sprawa palestyńska w porównaniu na przykład z podbojem Rzymu? Albo podbojem całej Ameryki Łacińskiej? Albo podbojem Ameryki Północnej?”

Amira powiedział następnie, że osobiście wie, że Australijczycy „umierają ze strachu” z powodu bliskości narodów muzułmańskich, Malezji i Indonezji, „ponieważ wiedzą, że pewnego dnia armie muzułmańskie przybędą z Indonezji i sprowadzą islam do Australii, czy im się to podoba, czy nie”.
Jaką zbrodnię te niemuzułmańskie miasta, narody i kontynenty popełniły przeciwko muzułmanom, żeby zasłużyć na brutalny podbój?

Więcej
Blue line

Nieuniknione dysproporcje
możliwości 
Hannah Gal

Thomas Sowell (Zdjęcie: Basic Books)

„Bez względu na sytuację istot ludzkich na początku gatunku” – pisze Thomas Sowell w swojej nowej książce Social Justice Fallacies – „minęły dziesiątki tysiącleci, zanim ktokolwiek ukuł pojęcie sprawiedliwości społecznej”. W niezmiernie długim czasie „różne narody ewoluowały odmiennie w bardzo różnych miejscach na świecie, rozwijając różne talenty, co spowodowało wzajemną nierówność osiągnięć w różnych przedsięwzięciach”. Robili to „niekoniecznie zapewniając równość, a nawet porównywalność w którymkolwiek z tych przedsięwzięć”. 

Więcej

Dlaczego Palestyńczycy
uciekają ze Strefy Gazy?
Bassam Tawil

<span>Tysiące Palestyńczyków w dalszym ciągu ucieka ze Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszego życia w innych krajach. Uciekają, ponieważ nie mogą dłużej tolerować życia pod islamistycznym ruchem Hamasu. Oni nie uciekają z powodu Izraela. Na zdjęciu: Palestyńczycy w Gazie w kolejce po wizy do Turcji. (Kadr z wideo na TikTok)</span>

Tysiące Palestyńczyków w dalszym ciągu uciekają ze Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszego życia w innych krajach, w tym w Kanadzie i Unii Europejskiej. W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji na ten temat.. 

Więcej

Problem imigracji
i polityki imigracyjnej
John Lloyd

Migranici zatrzymani w ośrodku dla uchodźców w północnej Grecji. (Wikipedia) 

Imigracja z krajów biednych ma przewrotny wpływ na bogatych. Zamiast wypracowywać, poprzez obserwację i doświadczenie, jak zająć się biedą i przemocą, które wstrząsają tak wieloma krajami rozwijającymi się, preferowaną reakcją jest połączenie pozerstwa moralnego i ignoranckich uprzedzeń. Sir Paul Collier, profesor z Oksfordu, wyróżnia się jasnym myśleniem na ten temat i niestrudzonym nawoływaniem do zmiany. Jego praca i jego wezwania do reformy sposobu, w jaki stawiamy czoła tej coraz bardziej palącej sprawie, zasługują na znacznie większą uwagę.

Więcej

Dlaczego lekceważą sytuację
Palestyńczyków w Libanie?
Bassem Eid

Obóz palestyński Nahr al-Baret zbombardowany przez armię libańską w 2007 roku<span style=\

Jako palestyński działacz na rzecz praw człowieka często jestem rozczarowany tym, jak wielu rzekomych zwolenników naszej sprawy jest w rzeczywistości tak zaślepionych niechęcią do jednego z naszych sąsiadów – Izraela – że ignoruje cierpienia, jakie nasz naród znosił od dziesięcioleci gdzie indziej. Dlaczego organizacje takie jak Students for Justice in Palestine (SJP) plamią naszą sprawę, oddając się wściekłemu antysemityzmowi, ale nie mają nic do powiedzenia na temat losu Palestyńczyków?

Więcej

Płacimy za grzechy
dziadów
Andrzej Koraszewski

Dni kolonialne. Poznań w 1938 r.

Film Agnieszki Holland apeluje do naszej wrażliwości, artystka namawia nas, żebyśmy byli bardziej ludzcy, a może tylko mniej nieludzcy. Ten film nie wyjaśnia problemu masowej imigracji. Nie taki jest jego cel. Ten film nie odpowiada również na pytanie, jaka polityka imigracyjna byłaby mądra i skuteczna, ani dlaczego mamy dziś do czynienia z rosnącą falą migracyjną. Ponownie możemy powiedzieć, że nie taki jest jego cel. Ktokolwiek wygra zbliżające się wybory, kolejny rząd będzie musiał szukać polityki imigracyjnej mądrzejszej, bardziej skutecznej i bardziej ludzkiej, niż ta, którą mamy obecnie.

Więcej

Terror palestyński
jest wojną religijną
Itamar Marcus

Kaznodzieja z Gazy Hussein Qasem: Żydzi są wrogami ludzkości: Jesteśmy spragnieni ich krwi [Kazanie nadane przez telewizję 23 czerwca 2023r.]

Jedenastego września 2001 roku światem wstrząsnęły akty terroryzmu dokonane przez Al-Kaidę na amerykańskiej ziemi. Te ataki terrorystyczne przypomniały o niszczycielskiej sile terroru religijnego i potrzebie globalnych działań przeciwko terroryzmowi na tle religijnym.

ONZ uznała, że terroryzm na tle religijnym jest znaczący, niebezpieczny i na tyle wyjątkowy, że można go umieścić w osobnej kategorii, i wyznaczyła 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub przekonania.

 Najwyższy czas zrozumieć, że palestyński terror przeciwko Izraelowi jest także wojną religijną przeciwko Żydom.

Więcej

„Kryzys klimatyczny”
to mistyfikacja
Robert Williams

<span> „Modele klimatyczne mają wiele niedociągnięć i nie są w najmniejszym stopniu wiarygodne jako narzędzia polityki.… ignorują fakt, że wzbogacanie atmosfery CO </span><sub>2</sub><span> jest korzystne… Nie ma statystycznych dowodów na to, że globalne ocieplenie nasila huragany, powodzie, susze i takich jak klęski żywiołowe lub zwiększanie ich częstotliwości”. — Z deklaracji „Nie ma zagrożenia klimatycznego” podpisanej przez 1609 naukowców. </span>

Ponad 1600 naukowców, w tym dwóch fizyków, laureatów Nagrody Nobla, podpisało deklarację stwierdzającą, że „nie ma kryzysu klimatycznego”. Niestety, jest mało prawdopodobne, aby deklaracja ta spotkała się z zainteresowaniem mediów głównego nurtu, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli: należy położyć kres masowej histerii klimatycznej i niszczeniu gospodarki USA w imię zmian klimatycznych.
„Nauki o klimacie powinny być mniej polityczne, a polityka klimatyczna powinna być bardziej naukowa” – stwierdza deklaracja podpisana przez 1609 naukowców.

Więcej

“Żyd zachowuje się źle”
– sfilmujmy to
David Collier


Żaden naród na ziemi nie jest bardziej pod czujnym okiem kamer niż Żydzi. Z jednej strony organizacje żydowskie używają kamer do ochrony – a każda żydowska szkoła i każda synagoga ma sieć kamer CCTV działających jako środek odstraszający. Jednak na każdą kamerę zapewniającą Żydom ochronę przypada 100 innych, a ich celem jest  demonizacja Izraela.

Więcej
Blue line

Błądzenie -
ludzka rzecz (II)
Lucjan Ferus

(Rycina z artykułu „Najważniesze odkrycia Izaaka Newtona”.

Jest to kontynuacja pierwszej części o tym samym tytule.  „Np. taki Izaak Newton, dzięki wielkiemu talentowi i mądrości w dziedzinie matematyki, wyliczył z niesłychaną dotąd dokładnością wymiary globu ziemskiego. Rozwiązywał nieomal od ręki niesłychanie trudne problemy matematyczne, które najznamienitszym matematykom tamtych czasów zajmowały całe miesiące. Swe największe dzieło Principia napisał w ciągu niecałych 18 miesięcy. Tworzył on swoje konstrukcje geometryczne i równania matematyczne, jak Mozart swoje symfonie i opery - tak szybko jak tylko atrament spływał z pióra, bez cienia wysiłku.

Więcej

Abbas już wcześniej
powiedział to wszystko
Z materiałów MEMRI


Oświadczenia złożone przez prezydenta AP Mahmouda Abbasa na 11. sesji Rady Rewolucyjnej Fatahu w dniu 24 sierpnia 2023 r. , które spotkały się z międzynarodową krytyką ze strony mediów i polityków, nie były nowe. Były one bardzo podobne do jego wypowiedzi z kwietnia 2018 roku. Stwierdzenia te są w rzeczywistości częścią kompleksowej ideologii antysemickiej, którą Abbas propagował i którą rozwijał przez lata. Ideologia ta obejmuje zrzucanie winy za prześladowania europejskich Żydów, od średniowiecza po Holokaust, na ich zachowanie lub „rolę społeczną” w Europie, przy jednoczesnym powtarzaniu klasycznych antysemickich stereotypów.

Więcej

Jak (i dlaczego) ośmiornica
edytuje swój RNA
Ricki Lewis


Tym, co najbardziej kocham w nauce w ogóle, a w genetyce w szczególności, jest to, że nowe odkrycia wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy, że o czymś wiemy. Tak było w 1977 r., kiedy odkryto, że „interweniujące sekwencje DNA” – czyli „introny” – zakłócają geny kodujące białka.

Czasami odkrywamy nowe sposoby działania organizmów. Zmiana ekspresji genów – zestawu genów, które w określonych okolicznościach ulegają transkrypcji na mRNA, a następnie translacji na białka – to sposób, w jaki organizmy szybko reagują na wyzwanie. W przypadku ośmiornicy może to być nagły spadek temperatury wody, który spowalnia aktywność enzymów.

Więcej

Wątpliwy związek między
edukacją a antysemityzmem
Jeff Jacoby

Boštjan Zupančič, wieloletni wybitny europejski sędzia i prawnik, jest także zaciekłym antysemitą.

Jaki człowiek uważa Żydów za „głównych wrogów zachodniej cywilizacji”? Jaki człowiek szerzy karykatury złośliwie uśmiechniętych Żydów z haczykowatymi nosami lub twierdzi, że niemieccy Żydzi wykorzystali swoje wpływy do wprowadzenia „wszelkiego rodzaju perwersji seksualnych”, w tym „sadyzmu, masochizmu i dużej ilości homoseksualizmu”?


Prawdopodobnie nie zdziwiłoby cię, gdyby powiedziano ci, że te groteskowe i pełne nienawiści obelgi, które ostatnio przyciągnęły uwagę brytyjskiej prasy, wypowiedział podpierający się kłykciami prostak, który nigdy nie skończył szkoły podstawowej. 

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Poranne refleksje
mieszkańca Polski
Andrzej Koraszewski

Arabscy Izraelczycy
przeprowadzają się do Strefy C
Elder of Ziyon 

Donald Tusk, „człowiek
Euroislamu” w Unii Europejskiej
Grzegorz Lindenberg

Jerycho NIE jest miejscem
palestyńskiego dziedzictwa
Robert Williams

Dlaczego film Holland
jest zły
Jan Wójcik

Zwykła kobieta
na wojnie
Michael Oren

YouTube  
i polscy neonaziści
Z marteriałów MEMRI

ARABSKA gazeta w Londynie
i jej karykatury 
Camera UK

Śmierć
byłego nauczyciela historii
Marcin Kruk

Pierwszy Sekretarz Wszystkich
Narodów Świata przemówił
Andrzej Koraszewski 

Błądzenie
- ludzka rzecz
Lucjan Ferus

Celem procesu pokojowego
było zwiększenie terroryzmu
Itamar Marcus

Erdoğan: ochoczy zakładnik
antyzachodniej doktryny Putina
Burak Bekdil

Modlitwa
za rok 5784
Caroline B. Glick

Początki XIV-wiecznej
Czarnej Śmierci?
Ricki Lewis

Blue line
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk