Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 10:58

« Poprzedni Następny »


UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom


Itamar Marcus 2021-11-15

Palestyńczycy czekają w kolejce na pomoc żywnościową od UNWRA w centrum rozdzielczym w Chan Junis na południu Strefy Gazy w marcu tego roku.(zdjęcie: FADI FAHD/FLASH90)

Palestyńczycy czekają w kolejce na pomoc żywnościową od UNWRA w centrum rozdzielczym w Chan Junis na południu Strefy Gazy w marcu tego roku.

(zdjęcie: FADI FAHD/FLASH90)Kraje-darczyńcy zbiorą się we wtorek [15 listopada] w Brukseli z nadzieją zebrania 800 milionów dolarów na Agencję Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Palestyńskim Uchodźcom (UNRWA) na utrzymanie obozów palestyńskich uchodźców. Czy jednak finansowanie UNRWA jest mądrą inwestycją dla tych krajów? A co ważniejsze, czy finansowanie UNRWA jest dobre dla Palestyńczyków?

 

Było bardzo dużo negatywnych wiadomości o UNRWA. Stany Zjednoczone i inni żądają, by UNRWA poprawiła swoje podręczniki szkolne i zagwarantowała, że szkoły UNRWA nie będę dłużej chroniły wejść do terrorystycznych tuneli. Z pewnością te żądania są uzasadnione.  


Czym się jednak nikt nie zajmuje, to tym, że nawet gdyby UNRWA zlikwidowała te wszystkie problemy, pozostaje prawdopodobnie najgorszą instytucją łamiącą prawa człowieka, którą finansuje międzynarodowa społeczność.

 

W tym roku USA już dały UNRWA 318 milionów dolarów, a przed administracją Trumpa USA były największym darczyńcą UNRWA. Podczas ośmiu lat administracji Obamy, Stany Zjednoczone dały na UNRWA ponad 2 miliardy dolarów. Co Stany Zjednoczone otrzymały w zamian za tę inwestycję?

 

Według UNRWA, liczba uchodźców wzrosła w latach rządów Obamy z 4,6 miliona do 5,3 miliona – wzrost o 700 tysięcy uchodźców. Inwestycja USA w wysokości dwóch miliardów dolarów nie zmieniła statusu ani jednego uchodźcy. Kiedy doda się wszystkie miliardy podarowane przez inne kraje, totalne marnotrawstwo jest gigantyczne. Ponadto podstawowy budżet UNRWA urósł od pierwszego roku administracji Obamy z 545 milionów dolarów do 806 milionów dolarów obecnie. UNRWA jest wylęgarnią nowych uchodźców i workiem bez dna dla międzynarodowych pieniędzy. Fundamentalnym problemem z UNRWA nie są jej związki z terrorem; fundamentalnym problemem z UNRWA – jest sama UNRWA.


Palestyńscy uczniowie w klasie w szkole prowadzonej przez UNRWA w obozie dla uchodźców al-Fari’ah na Zachodnim Brzegu w kwietniu 2021. (zdjęcie: RANEEN SAWAFTA/ REUTERS)
Palestyńscy uczniowie w klasie w szkole prowadzonej przez UNRWA w obozie dla uchodźców al-Fari’ah na Zachodnim Brzegu w kwietniu 2021. (zdjęcie: RANEEN SAWAFTA/ REUTERS)

Rzut oka na historię UNRWA pokazuje to jeszcze wyraźniej. UNRWA została założona w 1949 roku, kiedy około 726 tysięcy Arabów (według danych ONZ), którzy uciekli ze swoich domów lub zostali wysiedleni podczas wojny Izraela o niepodległość, umieszczono pod opieką UNRWA. Niewiarygodnie, ta liczba wzrosła dzisiaj do 5,7 milionów w 58 obozach. Przez odmowę osiedlenie pierwotnych uchodźców UNRWA świadomie zamieniła ograniczony problem w permanentne nieszczęście i niedolę zarówno dla rzeczywistych uchodźców, jak dla 5,5 miliona ludzi, którzy urodzili się ze statusem uchodźcy. Być może najgorszą rzeczą, jaka kiedykolwiek przydarzyła się Palestyńczykom, było utworzenie UNRWA. UNRWA jest prawdziwą palestyńską Nakbą (katastrofą).

 

Nie musiało tak być. Kilka miesięcy po utworzeniu UNRWA, otwarto urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) dla wszystkich innych uchodźców świata. UNHCR opisuje swój sukces: “Za naszego istnienia (od 1950 r.) pomogliśmy ponad 50 milionom uchodźców!” Kontrast jest niesłychany. UNHCR osiedliła miliony uchodźców w tym samym okresie, w którym UNRWA nie osiedliła ani jednego, a zamiast tego narzuciła status uchodźcy milionom dzieci, niektórym urodzonym aż 72 lata temu. Każde dziecko ma prawo do urodzenia się w wolności, ale UNRWA podeptała te prawa człowieka ponad pięć milionów razy. Finansowanie UNRWA jest nie tylko marnowaniem ograniczonych zasobów międzynarodowych, ale jest finansowaniem organizacji, która w zasadniczy sposób systematycznie łamie prawa człowieka.  

 

W szokującym wyznaniu minister rozwoju społecznego Autonomii Palestyńskiej (AP), Ahmed Madżdalani, powiedział niedawno komisarzowi generalnemu UNRWA, Philippe Lazzariniemu, jak AP widzi UNRWA (o czym donosi artykuł online w „Al-Kuds” z 27 października): “Madżdalani podkreślił konieczność chronienia UNRWA nie jako instytucji, która dostarcza usług uchodźcom, ale raczej jako politycznego symbolu prawa powrotu uchodźców”.

 

UNRWA nie ma za zadanie pomagać uchodźcom, ale zachować ich jako uchodźców służących celom AP. Świat widział tragiczny przykład ideologii AP podczas wojny domowej w Syrii. Palestyńczycy w obozach uchodźców byli zabijani, a Izrael zaoferował ich przesiedlenie na terytorium AP pod warunkiem, że zostaną usunięci z list uchodźców ONZ. Szokująco, Mahmoud Abbas odmówił. AP wolała, by zginęli jako uchodźcy, zamiast by żyli jako wolni ludzie na terenach AP. Ocenia się, że zabito około 4 tysiące mieszkańców tych obozów.

 

Powinno być najwyższym międzynarodowym priorytetem zrobienie czegoś, by uratować 5,7 milionów ofiar UNRWA i istnieje rozwiązanie. Infrastruktura UNWRA musi zostać zamknięta i administracja wszystkich ich obozów musi zostać przeniesiona do UNHCR – wolna od dyktatów AP. UNHCR otrzyma zadanie rozwiązania problemu w odróżnieniu od UNRWA, której zadaniem było utrwalanie problemu. UNHCR powinno wejść do Libii, Syrii, Jordanii i terytoriów AP z mandatem zdjęcia kajdan z uchodźców i dania im wolności.

 

UNHCR użyje tych miliardów dolarów do szkolenia uchodźców, tworzenia miejsc pracy i dania im domów w krajach, w których urodzili się i spędzili całe życie i gdzie muszą otrzymać obywatelstwo. Kraje, które odmówią osiedlenia swoich braci Arabów, muszą być usunięte poza nawias międzynarodowej społeczności i nie otrzymywać pomocy międzynarodowej, dopóki nie zgodzą się na to. Zamiast zakuwać w kajdany dodatkowych, nowych 100 tysięcy uchodźców rocznie, setki tysięcy, a z czasem miliony będzie można osiedlić każdego roku, aż wszyscy polityczni uchodźcy zostaną uwolnieni.

 

UNRWA jako “polityczny symbol” Autonomii Palestyńskiej nie pasuje do wartości świata ani nie służy interesom tych, którzy są zamknięci w więzieniach  UNRWA. Rozwiązanie UNRWA i osiedlenie tych skutych kajdanami ludzi przez UNHCR jest imperatywem praw człowieka. Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli na kontynuację działania UNRWA, w 2030 roku będzie siedem milionów uchodźców, a w 2050 prawdopodobnie 10 milionów lub więcej. Codziennie 274 dzieci rodzi się w 58 więzieniach UNRWA. Co roku kolejnym 100 tysiącom dzieci odmawia się wolności. Jest niemoralne pozwolenie, by UNRWA istniała choćby jeden dodatkowy dzień.

 

UNRWA - the worst thing that ever happened to Palestinians

Jerusalem Post, 13 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Itamar Marcus 
Jest badaczem i publicystą instytutu Palestian Media Watch.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Export, import i sandwich na drogę. Marek Eyal 2021-11-15


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk