Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:16

« Poprzedni Następny »


Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety


Phyllis Chesler 2021-08-17


Próbuję uratować tylko jedną kobietę w Afganistanie. Okazuje się to niewyobrażalnie mozolnym zadaniem, które od ponad tygodnia zajmuje cały mój czas i do którego zaangażowałam co najmniej 14 innych ludzi – do tej jednej misji ratunkowej.

 

Ta kobieta w Kabulu szczególnie zasługuje na miejsce w amerykańskim samolocie wojskowym, który zabierze ją z piekła terrorystów talibów. Pracowała dla amerykańskiego uniwersytetu i wielu europejskich NGO i międzynarodowych agencji w sprawach zdrowia i praw kobiet. Ma wykształcenie medyczne i prowadziła wykłady w całym kraju. Jest znana. W Afganistanie jest celem ataku; tutaj niewątpliwie będzie produktywną i zasymilowaną Afganką-Amerykanką.


Niestety, nasze wyjście z Afganistanu jest powtórką Wietnamu.


Wiemy, co się stanie – co się już dzieje. Będą niekończące się masakry, egzekucje, nakazane przez szariat amputacje i kamienowania. Dziewczęta i kobiety będą na stałe uwięzione w domach, pod burką i purdah.

 

W zeszłą środę zabito 21-letnią kobietę za noszenie ubrania, które uznano za zbyt obcisłe i za to, że była poza domem bez męskiego opiekuna..

 

W zeszłym tygodniu talibowie dokonali samobójczego ataku w Kabulu na dom ministra obrony Afganistanu, generała Bismillaha Chana Mohammediego, byłego dowódcę mudżahedinów „z długą historią walk z talibami”. Nie było go w domu, ale ośmioro cywilów, w tym kobiety i dzieci straciły życie, a 20 ludzi odniosło rany.

 

Stany Zjednoczone niemądrze ufały obietnicom talibów i zmusiły afgański rząd do uwolnienia pięciu tysięcy więzionych talibów – którzy natychmiast złamali porozumienie i powrócili do walki z rządem. Stawką są pola maku w południowym Afganistanie, które zaopatrują talibów w wielką gotówkę za opium. Stawką jest panowanie nad krajem.

 

Kiedy amerykańscy dyplomaci nauczą się, że takim obietnicom nigdy nie można ufać? Fundamentalni muzułmańscy wojownicy zgodzą się na “trwałe” zawieszenie broni w zachodnim stylu, które sami uważają za chwilowe – do czasu, kiedy uda im się przegrupować i zacząć znowu walczyć. Choć Kongres USA rozszerzył kryteria do otrzymania wizy, by obejmowały dziennikarzy, nie ma planu zweryfikowania ich i wydostania z Afganistanu do Stanów Zjednoczonych przed 31 sierpnia. Dziennikarze są wysoko na liście celów terrorystów i talibowie „od dawna "prowadzą kampanię gróźb i zabijania dziennikarzy”.  

 

Administracja Bidena właśnie rozszerzyła kryteria otrzymania wizy na kobiety takie jak ta, którą próbuję uratować, ale tylko dla dwóch tysięcy takich kobiet. Możemy argumentować, że już poświęciliśmy zbyt dużo krwi i pieniędzy przez ostatnie 20 lat, ale nadal stoimy przed zarówno humanitarnym, jak potencjalnie militarnym kryzysem. Nasze wyjście było zbyt pospieszne, a teraz jest marnie administrowane.  


Co stanie się, jeśli nie będę w stanie uwolnić tej afgańskiej kobiety? Jeśli będzie miała szczęście i nie zostanie zamordowana, to talibowie wydadzą ją za mąż za któregoś ze swoich wojowników, by rodziła i wychowywała kolejne pokolenie islamskich wojowników.


Triumf talibów powinien na zawsze pogrzebać złudzenia Zachodu o reformowaniu, a także prowadzeniu negocjacji z fundamentalistycznym islamem. Obecnie naszym zadaniem jest obrona przed takim średniowiecznym barbarzyństwem i przed konsekwencjami chińskiego, rosyjskiego, irańskiego i tureckiego sojuszu z antyzachodnimi dżihadystami.


Nie jesteśmy moralnie zobowiązani do robienia tego, czego nie da się zrobić, ale czy nie jesteśmy moralnie zobowiązani do uratowania tak wielu prozachodnich Afgańczyków, jak uznamy, że jest możliwe?


Poza logistyką i ekonomią są inne olbrzymie problemy. Na przykład, obawiam się, że niektórzy z mężczyzn, których przesiedlamy na Zachód (włącznie z tłumaczami) mogą nie „pozwolić” swoim żonom i córkom na chodzenie do szkoły, wychodzenie z domu, odmowę zamążpójścia lub samodzielne wybranie przyszłego małżonka. Co zamierzamy z tym zrobić, jeśli cokolwiek? Mówiła mi brytyjska działaczka, która pracowała przy przesiedleniu tej właśnie populacji, że niektórzy z tłumaczy zabierali ze sobą tylko najmłodsze żony i wszystkie dzieci urodzone przez starsze żony, które pozostawiali  same.


Rozumiem i podzielam poczucie zobowiązania wobec tych Afgańczyków, głównie mężczyzn, którzy pracowali z zachodnimi armiami – jest jednak jeszcze jedna, dodatkowa populacja, znacznie bardziej obiecująca, którą należy uwolnić.


Zaczęłabym od kobiet
, szczególnie tych, które są wykształcone i które walczyły o prawa kobiet w Heracie, Kabulu, Kandaharze i Mazar-i-Szarif.

 

Wymieniam emaile z jedną z tych kobiet w Kabulu dniem i nocą. Opublikowałam zredagowaną wersję jej listu do mnie 31 lipca.

"Po opuszczeniu Afganistanu przez międzynarodowe siły – napisała – moje życie będzie w niebezpieczeństwie, więc uprzejmie proszę cię o uratowanie mnie. Ich wycofanie się zagraża życiu tych wszystkich kobiet i dziewcząt, które pracowały z międzynarodowymi organizacjami i były społecznymi działaczkami. Jestem jedną z nich”.

Niewiele samotnych afgańskich kobiet opuści Afganistan ze szmuglerami. I to z dobrych powodów. Szmuglerzy prawdopodobnie zgwałcą, obrabują i porzucą samotną kobietę. Życie w obozach dla uchodźców jest także niebezpieczne dla samotnych kobiet. Jedynym bezpiecznym sposobem dla afgańskiej kobiety na opuszczenie kraju jest obecnie wojskowy transport z kimś czekającym, by ją przyjąć i zorganizowanym procesem, dzięki któremu może żyć i pracować w oczekiwaniu na polityczny azyl. To jest jedyna droga, która nie wymaga niemal niemożliwej do zdobycia wizy na podstawie związków z Ameryką. Jeśli ktoś nie pracował bezpośrednio dla amerykańskiej NGO lub amerykańskiej armii, nie może składać podania o wizę. Powiedziano mi, że jeśli afgańska kobieta chce złożyć podanie o "specjalną” wizę, musi pojechać do trzeciego kraju i przebywać tam przez rok.


Są tysiące afgańskich kobiet, które były prezenterkami w afgańskim radiu i telewizji (jak też była prezenterką kobieta z Kabulu, o której piszę) i które pisały do afgańskich gazet. Są lekarki, pielęgniarki, nauczycielki, policjantki, polityczki, pracujące naukowo, sportsmenki itd. Co stanie się z nimi pod rządami talibów?  


Być może Ameryka i Zachód zbyt długo pozostawali w tym kraju. Przez 20 lat ani nie znaleźliśmy bin Ladena ukrywającego się w jaskini, ani nie byliśmy w stanie wyplenić lub złagodzić wartości talibskich watażków. Są oni  typowymi islamistami, którzy walczą, zabijają i giną „dla Allaha”.  


Równocześnie jednak obecność zachodnich żołnierzy w kraju pozwoliła niezliczonym cywilom, szczególnie kobietom, na odnoszenie sukcesów w edukacji i życiu zawodowym. Zakosztowały tego, co może oferować zachodnia, postoświeceniowa cywilizacja. Teraz porzucamy je w Średniowieczu, ponieważ nie pomagały bezpośrednio Stanom Zjednoczonym. Nawet teraz Afgańczycy są na ulicach, dopingując siły rządowe do walki z talibami. Porzucamy ich także.  


Co innego możemy zrobić? Nie możemy przewieźć samolotami połowy populacji Afganistanu i osiedlić ich na Zachodzie.


Ale, jak już pisałam: w momencie, kiedy ostatni zachodni żołnierz wyjdzie z Afganistanu, pozostałe schroniska dla maltretowanych kobiet i szkoły dla dziewczynek będą spalone, jedna po drugiej, jak spalone też zostaną kobiety, które je prowadzą. Cały kraj stanie się bezkresnym, spustoszonym krajobrazem, dystopijną, średniowieczną scenerią prosto z  Orwella lub Atwood.


I, tak, talibowie udzielą schronienia i szkolenia antyzachodnim terrorystom z całego świata.  


Saving Just One Afghan Woman

Investigative Project, 9 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk