Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 10:23

« Poprzedni Następny »


Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety


Phyllis Chesler 2021-08-17


Próbuję uratować tylko jedną kobietę w Afganistanie. Okazuje się to niewyobrażalnie mozolnym zadaniem, które od ponad tygodnia zajmuje cały mój czas i do którego zaangażowałam co najmniej 14 innych ludzi – do tej jednej misji ratunkowej.

 

Ta kobieta w Kabulu szczególnie zasługuje na miejsce w amerykańskim samolocie wojskowym, który zabierze ją z piekła terrorystów talibów. Pracowała dla amerykańskiego uniwersytetu i wielu europejskich NGO i międzynarodowych agencji w sprawach zdrowia i praw kobiet. Ma wykształcenie medyczne i prowadziła wykłady w całym kraju. Jest znana. W Afganistanie jest celem ataku; tutaj niewątpliwie będzie produktywną i zasymilowaną Afganką-Amerykanką.


Niestety, nasze wyjście z Afganistanu jest powtórką Wietnamu.


Wiemy, co się stanie – co się już dzieje. Będą niekończące się masakry, egzekucje, nakazane przez szariat amputacje i kamienowania. Dziewczęta i kobiety będą na stałe uwięzione w domach, pod burką i purdah.

 

W zeszłą środę zabito 21-letnią kobietę za noszenie ubrania, które uznano za zbyt obcisłe i za to, że była poza domem bez męskiego opiekuna..

 

W zeszłym tygodniu talibowie dokonali samobójczego ataku w Kabulu na dom ministra obrony Afganistanu, generała Bismillaha Chana Mohammediego, byłego dowódcę mudżahedinów „z długą historią walk z talibami”. Nie było go w domu, ale ośmioro cywilów, w tym kobiety i dzieci straciły życie, a 20 ludzi odniosło rany.

 

Stany Zjednoczone niemądrze ufały obietnicom talibów i zmusiły afgański rząd do uwolnienia pięciu tysięcy więzionych talibów – którzy natychmiast złamali porozumienie i powrócili do walki z rządem. Stawką są pola maku w południowym Afganistanie, które zaopatrują talibów w wielką gotówkę za opium. Stawką jest panowanie nad krajem.

 

Kiedy amerykańscy dyplomaci nauczą się, że takim obietnicom nigdy nie można ufać? Fundamentalni muzułmańscy wojownicy zgodzą się na “trwałe” zawieszenie broni w zachodnim stylu, które sami uważają za chwilowe – do czasu, kiedy uda im się przegrupować i zacząć znowu walczyć. Choć Kongres USA rozszerzył kryteria do otrzymania wizy, by obejmowały dziennikarzy, nie ma planu zweryfikowania ich i wydostania z Afganistanu do Stanów Zjednoczonych przed 31 sierpnia. Dziennikarze są wysoko na liście celów terrorystów i talibowie „od dawna "prowadzą kampanię gróźb i zabijania dziennikarzy”.  

 

Administracja Bidena właśnie rozszerzyła kryteria otrzymania wizy na kobiety takie jak ta, którą próbuję uratować, ale tylko dla dwóch tysięcy takich kobiet. Możemy argumentować, że już poświęciliśmy zbyt dużo krwi i pieniędzy przez ostatnie 20 lat, ale nadal stoimy przed zarówno humanitarnym, jak potencjalnie militarnym kryzysem. Nasze wyjście było zbyt pospieszne, a teraz jest marnie administrowane.  


Co stanie się, jeśli nie będę w stanie uwolnić tej afgańskiej kobiety? Jeśli będzie miała szczęście i nie zostanie zamordowana, to talibowie wydadzą ją za mąż za któregoś ze swoich wojowników, by rodziła i wychowywała kolejne pokolenie islamskich wojowników.


Triumf talibów powinien na zawsze pogrzebać złudzenia Zachodu o reformowaniu, a także prowadzeniu negocjacji z fundamentalistycznym islamem. Obecnie naszym zadaniem jest obrona przed takim średniowiecznym barbarzyństwem i przed konsekwencjami chińskiego, rosyjskiego, irańskiego i tureckiego sojuszu z antyzachodnimi dżihadystami.


Nie jesteśmy moralnie zobowiązani do robienia tego, czego nie da się zrobić, ale czy nie jesteśmy moralnie zobowiązani do uratowania tak wielu prozachodnich Afgańczyków, jak uznamy, że jest możliwe?


Poza logistyką i ekonomią są inne olbrzymie problemy. Na przykład, obawiam się, że niektórzy z mężczyzn, których przesiedlamy na Zachód (włącznie z tłumaczami) mogą nie „pozwolić” swoim żonom i córkom na chodzenie do szkoły, wychodzenie z domu, odmowę zamążpójścia lub samodzielne wybranie przyszłego małżonka. Co zamierzamy z tym zrobić, jeśli cokolwiek? Mówiła mi brytyjska działaczka, która pracowała przy przesiedleniu tej właśnie populacji, że niektórzy z tłumaczy zabierali ze sobą tylko najmłodsze żony i wszystkie dzieci urodzone przez starsze żony, które pozostawiali  same.


Rozumiem i podzielam poczucie zobowiązania wobec tych Afgańczyków, głównie mężczyzn, którzy pracowali z zachodnimi armiami – jest jednak jeszcze jedna, dodatkowa populacja, znacznie bardziej obiecująca, którą należy uwolnić.


Zaczęłabym od kobiet
, szczególnie tych, które są wykształcone i które walczyły o prawa kobiet w Heracie, Kabulu, Kandaharze i Mazar-i-Szarif.

 

Wymieniam emaile z jedną z tych kobiet w Kabulu dniem i nocą. Opublikowałam zredagowaną wersję jej listu do mnie 31 lipca.

"Po opuszczeniu Afganistanu przez międzynarodowe siły – napisała – moje życie będzie w niebezpieczeństwie, więc uprzejmie proszę cię o uratowanie mnie. Ich wycofanie się zagraża życiu tych wszystkich kobiet i dziewcząt, które pracowały z międzynarodowymi organizacjami i były społecznymi działaczkami. Jestem jedną z nich”.

Niewiele samotnych afgańskich kobiet opuści Afganistan ze szmuglerami. I to z dobrych powodów. Szmuglerzy prawdopodobnie zgwałcą, obrabują i porzucą samotną kobietę. Życie w obozach dla uchodźców jest także niebezpieczne dla samotnych kobiet. Jedynym bezpiecznym sposobem dla afgańskiej kobiety na opuszczenie kraju jest obecnie wojskowy transport z kimś czekającym, by ją przyjąć i zorganizowanym procesem, dzięki któremu może żyć i pracować w oczekiwaniu na polityczny azyl. To jest jedyna droga, która nie wymaga niemal niemożliwej do zdobycia wizy na podstawie związków z Ameryką. Jeśli ktoś nie pracował bezpośrednio dla amerykańskiej NGO lub amerykańskiej armii, nie może składać podania o wizę. Powiedziano mi, że jeśli afgańska kobieta chce złożyć podanie o "specjalną” wizę, musi pojechać do trzeciego kraju i przebywać tam przez rok.


Są tysiące afgańskich kobiet, które były prezenterkami w afgańskim radiu i telewizji (jak też była prezenterką kobieta z Kabulu, o której piszę) i które pisały do afgańskich gazet. Są lekarki, pielęgniarki, nauczycielki, policjantki, polityczki, pracujące naukowo, sportsmenki itd. Co stanie się z nimi pod rządami talibów?  


Być może Ameryka i Zachód zbyt długo pozostawali w tym kraju. Przez 20 lat ani nie znaleźliśmy bin Ladena ukrywającego się w jaskini, ani nie byliśmy w stanie wyplenić lub złagodzić wartości talibskich watażków. Są oni  typowymi islamistami, którzy walczą, zabijają i giną „dla Allaha”.  


Równocześnie jednak obecność zachodnich żołnierzy w kraju pozwoliła niezliczonym cywilom, szczególnie kobietom, na odnoszenie sukcesów w edukacji i życiu zawodowym. Zakosztowały tego, co może oferować zachodnia, postoświeceniowa cywilizacja. Teraz porzucamy je w Średniowieczu, ponieważ nie pomagały bezpośrednio Stanom Zjednoczonym. Nawet teraz Afgańczycy są na ulicach, dopingując siły rządowe do walki z talibami. Porzucamy ich także.  


Co innego możemy zrobić? Nie możemy przewieźć samolotami połowy populacji Afganistanu i osiedlić ich na Zachodzie.


Ale, jak już pisałam: w momencie, kiedy ostatni zachodni żołnierz wyjdzie z Afganistanu, pozostałe schroniska dla maltretowanych kobiet i szkoły dla dziewczynek będą spalone, jedna po drugiej, jak spalone też zostaną kobiety, które je prowadzą. Cały kraj stanie się bezkresnym, spustoszonym krajobrazem, dystopijną, średniowieczną scenerią prosto z  Orwella lub Atwood.


I, tak, talibowie udzielą schronienia i szkolenia antyzachodnim terrorystom z całego świata.  


Saving Just One Afghan Woman

Investigative Project, 9 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk