Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:01

« Poprzedni Następny »


Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach


Seth J. Frantzman 2021-01-07

Europa jest oburzona. Dlaczego Izrael nie zaszczepił najpierw prezydenta Abbasa? Pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem (19 grudnia 2020) był premier Netanjahu. Milionowym był Muhammad Abd al-Wahhab Jabarin w dniu 1 stycznia 2021.
Europa jest oburzona. Dlaczego Izrael nie zaszczepił najpierw prezydenta Abbasa? Pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem (19 grudnia 2020) był premier Netanjahu. Milionowym był Muhammad Abd al-Wahhab Jabarin w dniu 1 stycznia 2021.

 

2 stycznia na stronie internetowej BBC opublikowano nadzwyczajną wiadomość. „Izrael prowadzi wyścig szczepień przeciwko wirusowi z 12%, którzy otrzymali zastrzyk”. W artykule zanotowano, że przy “ponad jednym milionie zaszczepionych ludzi Izrael ma bez porównania najwyższy poziom zaszczepień na świecie”. To była pozytywna wiadomość i to właśnie było niezwykłe. Jednak, zamiast zainteresować się, jak Izrael tego dokonał i jakie konsekwencje może to mieć dla innych kampanii szczepień od Londynu do Ammanu, uruchomiono antyizraelski porządek dnia, by wynaleźć opowieść o Izraelu, który nie szczepi Palestyńczyków. 


Twierdzenie, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest całkowicie zmyśloną historią, opartą na dezinformacji. „Guardian” donosił, że “Palestyńczycy na okupowanych przez Izrael Zachodnim Brzegu i w Gazie mogą tylko patrzeć i czekać”. W artykule zaznaczono, że Izrael “transportuje partie szczepionek Pfizer/BioNTech w głąb Zachodniego Brzegu. Rozdziela je jednak tylko między żydowskich osadników, nie zaś wśród z grubsza 2,7 miliona Palestyńczyków, którzy żyją wokół nich”.

 

Artykuł, który był tak zatytułowany, by dawać wrażenie, że Palestyńczycy są “wykluczeni”, zawiera fakty, które przeczą temu tytułowi. Nic w artykule nie pokazuje, że Palestyńczycy, którzy chcieli być zaszczepieni, zostali wykluczenie. Faktycznie mówi, że “odczuwająca brak gotówki Autonomia Palestyńska, która sprawuje ograniczone rządy na tych terytoriach, stara się o szczepionki. Jeden urzędnik państwowy mówił, może optymistycznie, że szczepionki powinny przybyć w ciągu następnych dwóch tygodni”. Ali Abed Rabbi, dyrektor generalny palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, ocenia że kampania odbędzie się w lutym. W artykule, którego tytuł mówi o “wykluczeniu” Palestyńczyków, jest również informacja, że palestyński rząd nawet „nie prosił oficjalnie Izraela o pomoc”.  

 

Palestyńczycy rządzą na wpół autonomicznym regionem na Zachodnim Brzegu, a terrorystyczna grupa, Hamas, rządzi Strefą Gazy od 2006 roku. 139 krajów uznaje Palestynę jako kraj. Jest członkiem wielu organizacji ONZ. Fakt, że Autonomia Palestyńska będzie czekać ze szczepieniami, był znany od połowy grudnia, ponieważ „Washington Post” informował, że podczas gdy Izrael przygotowuje kampanię szczepień, Palestyńczycy czekali z tym.

 

Fakty są jasne. Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu nie są obywatelami Izraela ani członkami izraelskiego systemu opieki zdrowotnej, który składa się z kilku dużych, kontrolowanych przez państwo, półprywatnych dostarczycieli opieki zdrowotnej. Władze odpowiedzialne za zdrowie w Izraelu wykonują wzorowo pracę, szczepiąc każdego, kogo mogą, Żydów i Arabów, bez żadnej dyskryminacji. Zaszczepili nawet nie-obywateli, którzy żyją w Izraelu, włącznie z arabskimi mieszkańcami Jerozolimy. W ostatnich dniach rozmawiałem z kilkoma takimi ludźmi.

 

Większość Palestyńczyków żyje jednak pod rządami Autonomii Palestyńskiej.

 

Izrael od dziesięcioleci nie jest odpowiedzialny za opiekę zdrowotną Palestyńczyków w Gazie ani na Zachodnim Brzegu. Izrael opuścił Strefę Gazy w 2005 roku. Jednak pojawiły się głosy żądające, by Izrael prowadził program szczepień w Gazie, twierdząc, że Strefa Gazy jest „okupowana” przez Izrael. Oszukańczo używają tego określenia, próbując zmusić Izrael do dostarczania opieki zdrowotnej regionowi rządzonemu przez grupę uzbrojonych terrorystów, nad którymi – o czym ci komentatorzy wiedzą doskonale – Izrael nie sprawuje żadnej kontroli.

 

Twierdzenie, że to jest przykład “apartheidu” i że Izrael zawiódł i nie “dostarczył szczepionek na Zachodni Brzeg i do Gazy”, retweetował szef biura “New York Times” w Jerozolimie i był za to krytykowany online. Ken Roth, szef Human Rights Watch także twierdził, że istnieje “dyskryminacyjne traktowanie przez Izrael Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie”. Posłużył się zdjęciem państwowego medium Turcji, TRT, by napaść na Izrael „jako okupujące państwo, które nie zaszczepiło ani jednego Palestyńczyka. To znaczy, że mieszkańcy nielegalnych osiedli są zaszczepieni, ale nie Palestyńczycy tuż obok”. Posłużenie się państwowymi mediami Turcji, by napadać na Izrael, wygląda na hipokryzję, biorąc pod uwagę fakt, że Turcja nielegalnie okupuje Afrin w północnej Syrii, kurdyjski obszar, na którym Turcja przeprowadziła czystkę etniczną. Roth nie krytykował Turcji za dyskryminację ludzi na obszarach, które okupuje. Co szczególnie interesujące w tym kontekście, od żadnego innego „okupującego” państwa nie żąda się w ten sposób dostarczania opieki zdrowotnej i szczepionek.

  

W przeszłości Roth twierdził, że arabscy mieszkańcy Jerozolimy są Palestyńczykami. W sierpniu 2017 roku tweetował o cofnięciu statusu rezydenta “tysiącom Palestyńczyków” w Jerozolimie. W 2015 roku tweetował, że groźby wyburzenia domów mogą dotyczyć Palestyńczyków we wschodniej Jerozolimie. Istnieje sprzeczność między jego twierdzeniem, że Izrael nie zaszczepił “ani jednego” Palestyńczyka, a mówieniem o mieszkańcach wschodniej Jerozolimy jako Palestyńczykach, skoro ci ludzie mają dostęp do izraelskich szczepień. Sprawdziłem to bardzo starannie. Ludzie we wschodniej Jerozolimie byli szczepieni i mogą być szczepieni. Ponadto sprawdziłem z kimś, kto nie jest obywatelem Izraela, ale mieszka w Beit Jala, za Zieloną Linią, który był także zaszczepiony, mimo że nie ma karty ubezpieczenia zdrowotnego. Pokazuje to, że władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w Izraelu robią wszystko, co mogą, by zaszczepić tak wielu ludzi, jak to możliwe, niezależnie od tego czy są Arabami, czy Żydami.  

 

Oszczerstwo, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest zbudowane na rozmaitych, wprowadzających w błąd informacjach. Należałoby raczej zapytać, dlaczego społeczność międzynarodowa nie pomogła bardziej Palestyńczykom. Jednak społeczność międzynarodowa ogólnie wykonuje marną robotę w dziedzinie pomocy ze szczepionkami dla  globalnego południa. Wiele bogatych krajów nie potrafi nawet zaszczepić własnej ludności, więc proces jest ogólnie chaotyczny. Izrael jest wyjątkiem, ale także jego szybkie tempo szczepień jest pierwsze i w pewien sposób eksperymentalne, ponieważ Izrael traktuje szczepienia jak wojnę.

 

Autonomia Palestyńska zdecydowała, które grupy będą miały pierwszeństwo, kiedy przybędzie szczepionka. Obejmują one osoby starsze, dziennikarzy i siły bezpieczeństwa. Nie jest więc tak, że nie planowali. Planowali. Dziennikarze powinni przyjrzeć się ich planom. Autonomia Palestyńska pod koniec grudnia zajmowała się próbą aresztowania DJ oskarżonej o zorganizowanie przyjęcia w świątyni o nazwie Nebi Musa, zamiast zajmować się szczepionkami.

  

W tej opowieści oskarżającej Izrael o nieszczepienie Palestyńczyków jest jeszcze jedna warstwa hipokryzji. Sąsiednie państwa nie szczepią niemal nikogo. W sprawie dostarczenia szczepień Izrael wykonał wzorową robotę, zapewniając je Arabom i Żydom. Ci, którzy mówią o Arabach w Jerozolimie jako o Palestyńczykach, muszą przyznać, że Izrael szczepi Palestyńczyków. Wymyślono tę sprawę po to, by zaszargać pozytywny obraz, nie po to, by informować o faktach. Izrael nikogo nie “wykluczył ani nie “zawiódł” w zrobieniu czegoś w Gazie lub na Zachodnim Brzegu. Ci sami ludzie, którzy uznają Palestynę jako państwo, są tymi, którzy twierdzą, że Izrael powinien szczepić w tym państwie, a ci sami, którzy nazywają Arabów w Jerozolimie Palestyńczykami, kłamią, że Izrael ich nie szczepi, podczas gdy oczywiście Izrael robi to.

 

Ta pełna hipokryzji postawa wobec Izraela nie ma żadnego odpowiednika, kiedy patrzy się na inne okupowane lub sporne terytoria. Te same głosy nie zadały pytania, kto zaszczepi mieszkańców prowincji Idlib w Syrii, Palestyńczyków w Libanie, lub kto będzie szczepił w północnym Cyprze, Abchazji, na Krymie lub w Donbasie.

 

Opieka zdrowotna jest prawem obywateli, nie jest jednak jasne, czego wymaga się od państwa w stosunku do nie-obywateli. Na ogół władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną często nie dyskryminują i próbują dostarczać ratującej życie opieki zdrowotnej, kiedy jest to potrzebne. Tak powinna działać opieka zdrowotna, kiedy pojawia się wirus, który nie rozróżnia obywatela od nie-obywatela. W sytuacjach, kiedy istnieją samorządne obszary, takie jak Strefa Gazy, nagłe twierdzenie, że Izrael powinien przyjąć odpowiedzialność za szczepienia, ale nie za inne dziedziny opieki zdrowotnej, jest wymyślone wyłącznie po to, by oszkalować Izrael obarczając go winą za coś, za co nie jest winny. Gdyby Izrael dostarczył szczepień, byłoby to czymś fenomenalnym; szkalowanie go za niezrobienie tego i próba przekształcenia terenu, który opuścił 15 lat temu, w tereny „okupowane” jest częścią antyizraelskiej agendy.   

 

Nienawidzący Izraela zawsze znajdą sposób, by napadać na Izrael. Zamiast podziwiać osiągnięcie Izraela i uczyć się od niego, celem krytyków jest znalezienie jakiejś nieistniejącej i dezinformującej rzekomej winy w bezprecedensowym programie Izraela. Zamiast powiedzieć, że kraje mogłyby się z tego czegoś nauczyć, a także pomóc Palestyńczykom, celem jest po prostu oczernianie Izraela.

 

How anti-Israel voices made a hypocritical, inaccurate story on vaccines

Jerusalem Post, 4 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1837 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk