Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.


Elder of Ziyon 2023-09-02


Khaled Elgindy, pracownik Instytutu Bliskiego Wschodu, ostrzega w „Hill”:

Nie dowiemy się tego z nagłówków gazet, ale następna gwałtowna erupcja w Strefie Gazy może być tuż za rogiem. Podczas gdy Waszyngton pogrążony jest w tradycyjnym sierpniowym zastoju, w już odizolowanej i zubożałej Strefie Gazy szykuje się kolejny potencjalny kryzys. Przez ostatnie kilka miesięcy w Kongresie wstrzymywano pilnie potrzebną pomoc żywnościową dla Palestyńczyków w wysokości 75 milionów dolarów nie z powodu przeszkód biurokratycznych czy logistycznych, ale z powodów czysto politycznych. Co więcej, jeśli administracja Bidena nie podejmie działań do końca sierpniaprawdopodobnie doprowadzi to do dalszego pogorszenia i tak już tragicznych warunków humanitarnych w Gazie —z potencjalnie poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa Jordanii, Egiptu i Izraela.  

Kwota 75 milionów dolarów, zatwierdzona przez Kongres i Departament Stanu na początku tego roku, jest wstrzymywana przez senatora Idaho Jamesa Rischa, republikanina w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Chce on zapewnień, że środki te nie trafią do grup terrorystycznych. 


Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.


Oto najważniejsi darczyńcy na rzecz UNRWA w 2021 r.:Zauważyliście, że kogoś brakuje? Tak, nigdzie nie można znaleźć krajów arabskich. W rzeczywistości kraje arabskie zapewniają jedynie niewielki procent budżetu UNRWA. Największy arabski darczyńca, Katar, przekazuje zaledwie 5% tego, co USA przekazały w 2021 roku. 


Stany Zjednoczone już zapewniają UNRWA większą pomoc niż ktokolwiek inny – ponad 300 milionów dolarów rocznie. Dlaczego ma obowiązek przekazać dodatkowe 75 milionów dolarów, czyli więcej niż cały świat arabski razem wzięty przekazuje UNRWA? Gdzie są wściekli dziennikarze żądający, aby Arabia Saudyjska lub Chiny przekazały UNRWA dziesiątki milionów?


Czy to wszystko będzie „pomocą żywnościową”? Chociaż pierwotny projekt ustawy mówi, że 75 milionów dolarów przeznaczono na „pomoc żywnościową dla narażonych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie”, nie można tych pieniędzy oznakować; UNRWA po prostu przekieruje inne pieniądze na bardziej problematyczne programy, takie jak szkoły uczące piękna „męczeństwa”. 

 

Trochę szerszy kontekst: ludzie od wielu lat ostrzegają o głodujących Palestyńczykach. W 2008 roku Jimmy Carter powiedział, że mieszkańcy Gazy dosłownie „umierają z głodu”, i powtórzył w 2009 roku: „dosłownie umierają z głodu”.

 

Co roku z głodu umiera dziewięć milionów ludzi.  Żaden z nich nie jest Palestyńczykiem. 


Co ciekawe, USAID zapewnia bezpośrednią pomoc żywnościową – amerykańskie produkty spożywcze – oraz bony żywnościowe do krajów, gdzie gotówka mogłaby trafić do terrorystów. Jeśli grozi tam kryzys żywnościowy, Stany Zjednoczone mogą wnieść swój wkład w postaci… żywności. Pomogłoby to także amerykańskim rolnikom i producentom żywności, a Hamasowi byłoby trudniej ukraść żywność i odsprzedać ją, jak ma to miejsce obecnie w przypadku produktów UNRWA. (Oczywiście utworzenie bezpośredniego programu żywnościowego wymaga logistyki, a przygotowanie takiego programu zajmuje miesiące, ale można to zrobić w przyszłym roku.)Oto najlepsza część artykułu Elgindy’ego:


Pomimo apeli Departamentu Stanu, UNRWA i kilka rządów arabskich Risch nie zamierza ustąpić. „Administracja posiada wszelkie uprawnienia, których potrzebuje, aby zapewnić UNRWA pomoc żywnościową w sytuacjach nadzwyczajnych” – zauważył rzecznik senatora, dodając, że Risch „będzie ich przetrzymywał do czasu rozwiązania jego długoterminowych obaw dotyczących UNRWA”.  


Przynajmniej w tym przypadku Risch ma rację. Biden rzeczywiście ma władzę, której potrzebuje, aby wypłacić środki pomimo sprzeciwu Rischa. Będzie to jednak wymagało zajęcia stanowiska i przeznaczenia przynajmniej części kapitału politycznego na kwestię Palestyńczyków, która dotychczas nie była dla administracji priorytetem politycznym.  


Zatem kiedy Republikanin wstrzymuje pomoc, jest odpowiedzialny za grożącą eskalację kryzysu, który może doprowadzić do głodu, niestabilności i wojny. Kiedy jednak Biden postanawia nie uchylać decyzji senatora, jest po prostu niechętny do wydatkowania kapitału politycznego.


Mamy 1 września. Biden nie wydał decyzji uchylającej sprzeciw Rischa. Zobaczymy, czy złowieszcze ostrzeżenia się spełnią.


Rzeczywistość jest taka, że UNRWA w obecnym stanie jest nie do utrzymania. Jej wyjątkowa i dziwaczna definicja „uchodźcy palestyńskiego” gwarantuje, że co roku będzie ona potrzebowała coraz więcej funduszy. Najwyraźniej świat ma dość płacenia na tę instytucję: w czerwcu konferencja darczyńców na rzecz UNRWA zebrała zaledwie 107 milionów dolarów z żądanych 300 milionów dolarów. 


Rozwiązanie jest proste. Wyeliminować z listy podopiecznych UNRWA 2 miliony Palestyńczyków będących obywatelami Jordanii. (Zapewnić dodatkowe finansowanie Królestwu Jordanii na kilka lat, aby rząd mógł wykonać swoją pracę i wziąć odpowiedzialność za potrzeby edukacyjne, medyczne i mieszkaniowe swoich obywateli.) To obcina budżet UNRWA o około 35%. 


Następnie należy zrobić to samo dla Palestyńczyków mieszkających na obszarze Brytyjskiego Mandatu Palestyny, którzy w żadnym wypadku nie są „uchodźcami”. Odpowiedzialna za nich jest Autonomia Palestyńska, która zapewnia swoim obywatelom usługi edukacyjne i medyczne – z wyjątkiem „uchodźców”, co jest absurdalną dyskryminacją, która zdaje się nie przeszkadzać światu. Ci „uchodźcy” pochłaniają około 40% budżetu UNRWA. 


Palestyńczycy, którzy nadal są w prawdziwej potrzebie – ci w Libanie i Syrii – naprawdę potrzebują funduszy, mimo że też nie są żadnymi uchodźcami, ale nie mają po swojej stronie rządu. Należy jednak wywrzeć presję polityczną na te kraje, aby pozwoliły Palestyńczykom, którzy mieszkają tam od ponad siedmiu dekad, na naturalizację, tak jak to jest możliwe w przypadku każdego innego Araba.


Ludzie, którym zależy na Palestyńczykach, nie powinni sprzeciwiać się żadnemu z tych pomysłów. Ale jak wiemy, świat nie przejmuje się Palestyńczykami, chyba że można ich wykorzystać jako narzędzia propagandy – „uchodźców” – w celu wyrządzenia szkody Izraelowi. 


Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/09/unrwa-didnt-get-75-million-from-us-by.html

Elder of Ziyon, 1 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon – blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk