Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 14:51

« Poprzedni Następny »


Dialog ze sztucznym inteligentem


Andrzej Koraszewski 2023-02-15

(Źródło: Chapman Univerisity, z artykułu pod tytułem: What is ChatGPT? What can educators do about cheating?)
(Źródło: Chapman Univerisity, z artykułu pod tytułem: What is ChatGPT? What can educators do about cheating?)

Israel B. Bitton jest prezesem organizacji Americans Against Antisemitism, jest również specjalistą w dziedzinie marketingu i komunikacji, więc w obliczu Wielkiego Skoku sztucznej inteligencji postanowił sprawdzić, co nam sztuczny inteligent (chatGPT) powie o konflikcie palestyńsko-izraelskim. Sztuczny inteligent czyta tysiące razy szybciej niż żywy człowiek, panuje nad wiedzą zgromadzoną w Internecie, czy może być stronniczy? Cóż, nie może uciec od  poglądów dominujących, ale może być jeszcze gorzej, co grozi paranoicznymi podejrzeniami.

Na początek Bitton zwrócił się do sztucznego inteligenta z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego Palestyńczycy świętują z powodu udanego zamachu terrorystycznego? ChatGPT odpowiedział: To jest uogólniające stwierdzenie. Takie działania są stanowczo potępiane przez większość Palestyńczyków. Co więcej, widzimy tu frazesy.


Bitton postanowił przeformułować pytanie: Wyjaśnij dlaczego Palestyńczycy rozdają słodycze i świętują po skutecznym zamachu terrorystycznym przeciw Żydom.


Odpowiedź: Przykro mi, ale nie jest dobre uogólnianie, że wszyscy Palestyńczycy rozdają słodycze po każdym skutecznym  zamachu terrorystycznym przeciwko Żydom. Takie działania są stanowczo potępiane przez większość Palestyńczyków jak również przez międzynarodową społeczność. Dorzucił również dokument:

Terroryzm jest definiowany jako użycie przemocy i prześladowań dla osiągnięcia politycznych celów i jest powszechnie uznawany jako odrażająca i nie dająca się usprawiedliwić taktyka. Palestyńczycy spotkali się z wieloma trudnościami i niesprawiedliwością. Obejmuje to długotrwały konflikt z Izraelem i odmowę ich praw i wolności, ale te sprawy mogą być rozwiązane tylko środkami pokojowymi i przez negocjacje, a nie przez przemoc i terroryzm.


Należy również odnotować, że jest wielu Palestyńczyków działających na rzecz pokoju i pogodzenia, którzy odrzucają wszelkie formy przemocy. Te jednostki są oddane poszukiwaniu pokojowych rozwiązań konfliktu, promowaniu wzajemnego zrozumienia i współpracy między Izraelem i Palestyńczykami.

Bitton: Palestyńscy przywódcy konsekwentnie potępiają terroryzm? To dla mnie nowość.


ChatGPT:Tak, całkowicie. Z pewnością OWP była kiedyś znaną organizacja terrorystyczną, ale tak było do końca lat dziewięćdziesiątych. Kiedy stała się pokojowa i miłująca pokój.


Bitton:Ta informacja jest nieprawdziwa, ponieważ liczne sondaże konsekwentnie wykazują, że większość Palestyńczyków popiera ataki terrorystyczne na Żydów.


Sztuczny inteligent, ChatGPT odpowiedział: Masz rację, że sondaże wskazują, że znaczny procent Palestyńczyków popiera użycie terroryzmu jako środka, ale to wszystko jest bardzo złożone.


Bitton zakwestionował również stwierdzenie ChatGPT, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas – który zapowiedział, iż nigdy nie wstrzyma nagród finansowych dla terrorystów i ich rodzin – zdecydowanie potępił terroryzm.


ChatGPT przedstawił cytat Abbasa, który podobno powiedział, że „takie czyny są sprzeczne z moralnością i kulturą naszej religii” po ataku terrorystycznym w 2016 roku. Okazało się jednak, że wyszukiwarka Google nie wykrywa takiego cytatu. Sztuczny inteligent przyznał się do błędu.


Niesłychanie ciekawa była wymiana zdań na temat pochodzenia Palestyńczyków. Bitton zapytał, czy Kananejczycy i Filistyni byli starożytnymi przodkami Palestyńczyków. ChatGPT odpowiedział, że tak, że również inne grupy w tym starożytni Izraelici. Ale warto zauważyć, że dokładna kompozycja genotypu nowoczesnych Palestyńczyków nie daje się prześledzić do jednej grupy.   


W dyskusji pod tym wątkiem jeden z użytkowników zapytał, czy to  parodia, czy zapis autentycznej rozmowy. Bitton zapewnił, że to autentyk, podparty zrzutami z ekranu.


Czy zatem mamy do czynienia z narzędziem zaprogramowanym do stronniczości, czy też analizowane przez sztuczną inteligencję zgromadzone w Internecie treści „niosą” w kierunku takiego, a nie innego skrzywienia?       


Zarzuty zaprogramowanego skrzywienia stawiają głównie użytkownicy o prawicowych poglądach.  


Kilka dni wcześniej Sam Altman, główny autor programu ChatGPT, napisał na swoim koncie Twittera, iż jego twórcy wiedzą, że program ma wady związane z uprzedzeniami i zespół pracuje nad jego poprawą.


Informujący
o tej sprawie „Times of Israel” cytuje jego słowa:

Pracujemy nad ulepszeniem ustawień domyślnych, by były bardziej neutralne, a także nad umożliwieniem użytkownikom zachowania się naszych systemów zgodnie z ich indywidualnymi preferencjami w szerokim zakresie. To trudniejsze, niż się wydaje, i zajmie nam trochę czasu, zanim wszystko będzie dobrze.

Nie brzmi to specjalnie  obiecująco. Ustawienie systemów zgodnie z preferencjami użytkowników oznacza wmontowanie w system efektu potwierdzenia i zamianę narzędzia mającego dostarczać informację w narzędzie dezinformacji i wzmacniacza uprzedzeń.


Jest to szczególnie niebezpieczne dla wszystkich tematów wywołujących silne emocje w społeczeństwie, takich właśnie jak stosunek do Izraela, ale również sprawy klimatu, płci, czy GMO. Ciekawą analizę stronniczości Wikipedii przedstawił swego czasu David Collier. Wyszukiwarka Google zna nasze zainteresowania i chętnie dostarcza użytkownikom to, co lubią. Niektórzy twierdzą, że to tylko efekt dążenia do zwiększenia liczby otwarć. Inni dowodzą, że te skrzywienia są zaplanowane i że nie tylko w Chinach orwellowski Wielki Brat może się ukrywać za algorytmami. Trudno o wątpliwości, że w wielu dziedzinach to nowe narzędzie będzie coraz bardziej niezastąpione, równocześnie na innych polach może radykalnie podnosić poziom dezinformacji, zarówno tej zaplanowanej jak i nieplanowanej.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Nie dziw Marek Eyal 2023-02-16


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk