Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:35

« Poprzedni Następny »


Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości


Jeff Jacoby 2023-07-11

<span>Urodzony w niewoli, Frederick Douglass uciekł jako młody człowiek i został znanym abolicjonistą. (Courtesy of HBO)</span>
Urodzony w niewoli, Frederick Douglass uciekł jako młody człowiek i został znanym abolicjonistą. (Courtesy of HBO)

5 lipca 1852 roku Frederick Douglass przemawiał do Ladies' Antislavery Society w Rochester w stanie Nowy Jork i wygłosił coś, co często określa się jako najwspanialsze przemówienie abolicjonistów w historii Stanów Zjednoczonych. „Czym dla amerykańskiego niewolnika - zapytał Douglass swojej publiczności - jest wasz Czwarty Lipca?”


To nie przypadek, że Douglass wygłosił swoje słynne przemówienie z okazji 4 lipca dzień po 4 lipca. Nalegał na to. Odkąd niewolnictwo zostało zniesione kilkadziesiąt lat wcześniej w stanie Nowy Jork, czarnoskórzy nowojorczycy świętowali swoją emancypację 5 lipca. Data została wybrana zarówno jako symbol niepodległości, wciąż odmawianej niewolnikom w 15 innych stanach i Dystrykcie Kolumbii, jak i jako cierpki komentarz na temat fałszywości narodu, który upamiętniał swoją wolność paradami i fajerwerkami, jednocześnie zezwalając i egzekwując niewolnictwo Afroamerykanów.


Kiedy więc Douglass wyznaczył datę swojego przemówienia na 5 lipca, jego słuchacze prawdopodobnie spodziewali się, że zjadliwie potępi te groteskowe podwójne standardy. Nie zawiódł ich.


Z gniewem proroka Starego Testamentu Douglass oświadczył, że „z punktu widzenia niewolnika” czwarty lipca bardziej niż jakikolwiek inny dzień podkreśla „rażącą niesprawiedliwość i okrucieństwo, jakich jest nieustanną ofiarą”.


Douglass, który urodził się w niewoli i uciekł jako młody dorosły, wyładował swoje moralne oburzenie.

„Wasze świętowanie to oszustwo, wasza wychwalana wolność to bezbożne zezwolenie na wszystko, wasza narodowa wielkość to nadmuchana próżność. Wasze modlitwy i hymny, kazania i dziękczynienia, z całą religijną pompą i namaszczeniem, są… tylko patosem, oszustwem, podstępem, bezbożnością i hipokryzją – cienką zasłoną zakrywającą zbrodnie, które zhańbiłyby naród dzikusów. Nie ma narodu na ziemi winnego praktyk bardziej szokujących i krwawych niż naród Stanów Zjednoczonych w obecnej godzinie”.

Przemówienie Douglassa pojawia się w wielu antologiach i przedrukach; często jest lekturą obowiązkową uczniów i studentów; i można je usłyszeć w licznych nagraniach w sieci, gdzie słowa Douglassa recytują wszyscy, od znanych aktorów po potomków tego wielkiego człowieka. Ponieważ jednak przemówienie jest bardzo długie — prawie 10 500 słów — rzadko jest prezentowane w całości. Zamiast tego czytelnicy i widzowie na ogół otrzymują tylko kilka najważniejszych fragmentów, a przede wszystkim jego żarliwe ataki na dwulicowość, która utrzymywała niewolnictwo przy życiu.


Choć te fragmenty zapadają w pamięć i są wymowne, nie stanowiły one jednak sedna jego przesłania. Douglass ostro potępił hipokryzję Ameryki. Radowała go jednak demokratyczna obietnica Ameryki. Pokładał wiarę w zasadzie równości i sprawiedliwości zapisaną w Deklaracji Niepodległości i Konstytucji. Przybył do Rochester nie po to, by potępić białych Amerykanów, ale by błagać ich, by spełniali najwyższe ideały Założycieli. Wiele lat później Martin Luther King Jr., kiedy przemawiał do ogromnego tłumu pod pomnikiem Lincolna, przedstawiał podobny argument.


Pierwszy jednak zrobił to Douglass. Tym samym odrzucał poglądy niektórych wybitnych abolicjonistów swoich czasów, także swojego mentora, bohatera i byłego sojusznika, Williama Lloyda Garrisona z Bostonu.


W swoich wykładach i artykułach we wpływowej gazecie „The Liberator” Garrison głosił, że Konstytucja jest złym dokumentem, paktem z diabłem, który chroni niewolnictwo, i nie może być tu kompromisu. Na jednym z wieców 4 lipca Garrison spalił kopię Konstytucji, nazywając ją „przymierzem ze śmiercią i ugodą z piekłem”. Douglass przez lata zgadzał się z Garrisonem i uważał założenie Ameryki za skorumpowane od samego początku. Wyrzekł się wszelkiego patriotyzmu. Jak powiedział Garrisonowi w 1846 r.: właściciele niewolników, którzy maltretowali go w młodości, „już dawno wybatożyli ze mnie wszelkie uczucia patriotyczne”.


Ale stopniowo Douglass zmienił zdanie. Zaczął „ponownie myśleć o całej sprawie”, jak później napisał w autobiografii. W końcu doszedł do wniosku, że Garrison i jego uczniowie mylili się. Konstytucja nie była dokumentem popierającym niewolnictwo. Była fundamentalnie przeciwna niewolnictwu. Nawet gdy odnosiła się do niewolnictwa, jak w osławionej Klauzuli Trzech Piątych, czyniła to pośrednio, używając eufemizmów i mówiąc tylko o „osobach”, nigdy o niewolnikach.

„Spójrzcie na Konstytucję według jej prostego odczytania – powiedział Douglass słuchaczom w Rochester - a twierdzę, że nie znajdziecie w niej choćby jednej klauzuli popierającej niewolnictwo. Z drugiej strony zobaczycie, że zawiera ona zasady i cele całkowicie wrogie wobec niewolnictwa”. Twórcy Konstytucji, dalecy od trwałego zagwarantowania ludzkiej niewoli, położyli podwaliny pod jej wykorzenienie. „Interpretowana tak, jak powinna być interpretowana — głosił Douglass — Konstytucja jest wspaniałym dokumentem wolności”.


Ta prawda zawarta w Konstytucji, w jeszcze większym stopniu była widoczna w Deklaracji. Mimo wszystkich swoich grzechów – w tym w niektórych przypadkach zniewolenia bliźnich – sygnatariusze Deklaracji byli odważnymi i mądrymi ludźmi, powiedział Douglass. „Nie mogę rozpatrywać ich wielkich czynów z niczym poza podziwem… A za dobro, które uczynili i zasady, o które walczyli, zjednoczę się z wami w uczczeniu ich pamięci”.

Tym, co sprawia, że przemówienie Douglassa w Rochester jest tak niezwykłe, nie jest jego druzgocący gniew na hipokrytów, którzy mówili o wolności, jednocześnie podtrzymując niewolnictwo. Jest przekonany, że w amerykańskich dokumentach statutowych zawarte były zasady, dzięki którym można było znieść niewolnictwo. W czasie, gdy czołowi działacze przeciw niewolnictwu uważali amerykański eksperyment za porażkę i zdradę, Douglass widział w nim powód do nadziei i optymizmu.


Przemawiał 5 lipca, ale mimo to sławił datę postawioną na Deklaracji Niepodległości. „Czwarty lipca jest pierwszym wielkim faktem w historii waszego narodu – punktem zaczepienia łańcucha - zalążka waszego przeznaczenia – powiedział Douglass swoim słuchaczom. - Trzymajcie się tego dnia – trzymajcie się go i jego zasad tak, jak rzucany sztormem marynarz trzyma się drzewca o północy”. Ten wielki abolicjonista odrzucił podszepty rozpaczy i pogardy. Wiedział, że amerykański dokument założycielski był równie istotny jak zawsze, obiecując lepsze, wspanialsze dni, które nadejdą. Tak było w 1852 roku. Tak pozostaje do dziś.

 

Link do oryginału: https://jeffjacoby.com/27078/the-essential-insight-in-frederick-douglass-great

2 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Jeff Jacoby – amerykański prawnik i dziennikarz, wieloletni publicysta “Boston Globe”.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2488 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk