Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 18:33

« Poprzedni Następny »


Biedni Amerykanie walczą z rasizmem


Andrzej Koraszewski 2021-05-22Mogę nie mieć racji. Bywałem wiele razy w błędzie i udawało mi się z niego wyjść, jak również zdaję sobie sprawę, że można być w błędzie i tkwić w nim latami w błogiej nieświadomości. Jednak twierdzenie, że matematyka jest rasistowska, wywołuje we mnie coś więcej niż niepokój. Nie wiemy dokładnie jakie jest podłoże zespołu Tourette’a, to może być trauma spowodowana zderzeniem z myślami bliźnich, które jest porównywalne do zderzenia dwóch samolotów w powietrzu, powodując gwałtowną kotłowaninę myśli własnych.    

Ukazał się nawet rodzaj podręcznika dla amerykańskich nauczycieli, który (jak czytamy we wstępie) ma być narzędziem pozwalającym na kontrolę ich zachowań, przekonań i wartości, kiedy uczą dzieci matematyki. Chodzi o „dekonstrukcję rasizmu w matematyce i przygotowanie się do nauczania antyrasistowskiej matematyki, o krytyczne podejście pozwalające na zburzenie białej supremacji podczas nauczania matematyki w klasie szkolnej poprzez wskazanie na toksyczność kultury białej supremacji w odniesieniu do matematyki”.


Nie mówcie mi, że świat zwariował, pora uświadomić sobie, że nigdy nie był normalny, że bywały okresy, w których powszechne szaleństwo było mniej zajadłe, były czasy, w których tłuszcza mówiła co myśli, ale kapłani i władcy nie zachęcali jej do łapania za siekiery, zaledwie podtrzymując płomień debilizmu.  


Czytam artykuł szóstki uczonych autorów zastanawiających się nad pytaniem, co możemy zrobić przeciw rasizmowi w matematycznej edukacji?


Artykuł jest z sierpnia 2020, od tamtej pory był często cytowany. Szóstka bohaterskich bojowników z rasizmem wraża nadzieję, że ludzie nie stracą zainteresowania i podejmą dalszą walkę z rasizmem. „My też jako redaktorzy Educational Studies in Mathematics (ESM), trwamy w postanowieniu poważnego traktowania rasizmu”.  


Autorzy wyjaśniają, że oni, podobnie jak wielu innych dostrzegają edukację matematyczną „jako białą instytucjonalną przestrzeń i fakt, że nauczanie matematyki przyczynia się do ucisku Czarnych, imigrantów, ludzi rdzennych i młodzieży”. Przywołują wcześniejsze publikacje (Battey & Leyva, 2016; Khuzwayo, 2005; Martin, Gholson, & Leonard, 2010; Valoyes-Chávez, 2014 i wiele innych) Przyznają co prawda, że dość trudno udowodnić otwarty rasizm w pracach matematyków i wiele rzeczy wymyka się spod kontroli, ale musimy przyjrzeć się kwestii nierówności. No bo, na przykład, język angielski funkcjonuje w matematyce jako lingua franca, co jest formą akademickiej opresji innych tradycji.  


Autorzy przywołują badania wskazujące na poważne niedoreprezentowanie niektórych krajów w poświęconych matematyce pismach naukowych i na konferencjach. Badania matematyczne niektórych ludów są lekceważone. 


„Musimy to zmienić, musimy walczyć z tą nierównowagą. My (redaktorzy pism naukowych – A.K.) musimy podjąć dodatkowy wysiłek, żeby wesprzeć tych, dla których angielski nie jest pierwszym językiem” – piszą autorzy (i już chciałem pomyśleć, że może w tym coś jest, ale chyba jednak niczego w tym nie było).


Dowiadujemy się, że rasizm ma wiele odmian, że bywa ukryty, że może być mocno wtopiony w kulturę i pewnie bym się z tym zgodził, gdyby nie fakt, że to „dyskusja” o nauczaniu matematyki i że ten wrzask o „więcej inkluzywności” jest w tym miejscu nie tylko dziwaczny, ale zwyczajnie szkaradny. Najgorsze, jak się dowiadujemy, jest to, że w klasach szkolnych podczas nauczania matematyki, matematyka bierze górę nad szeroko pojętą edukacją. Dlaczego tak trudno jest uczyć się matematyki? Skąd się biorą te trudności? Prosta sprawa. Z rasizmu i ucisku. No popatrzcie na uczniów z rodzin imigrantów. (Ten sam „antyrasizm” popycha socedukatorów do tworzenia skupisk imigrantów, szkół w których uczniowie mają minimalny kontakt z kulturą kraju gospodarza i w których dominuje pedagogika braku oczekiwań.)

Kwestia rasy skłania mnie do myślenia o moich rozmowach z ludźmi, którzy identyfikują się z grupami, które są marginalizowane.  […] W społeczności badaczy matematycznej edukacji odnotowuję niedoreprezentowanie badaczy z pewnych regionów, co w efekcie powoduje napięcie między różnorodnością i jakością.”

Jak mawiała moja słowacka znajoma, taż to taka szkarada, że aż piękna. Nie mam sił ani zdrowia do opowieści o dalszych wędrówkach po intelektualnych wytryskach poszukiwaczy rasizmu w matematyce, a skłaniają one do przypomnienia myśli chorążego pokoju o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępów komunizmu.


Odwaga walki o wolność, równość i braterstwo tanieje w miarę spadku zagrożenia i kusi coraz większych durni i łajdaków. Kiedy walka z rasizmem groziła utratą majątku, wolności a nawet życia, ten gatunek ludzi pozostawał po stronie rasizmu lub milczącego przyzwolenia.   


Kiedy Cyprian Kamil Norwid pisał swój wiersz „Do obywatela Johna Browna”, w Ameryce członkowie i sympatycy Partii Demokratycznej wyciągali broń na widok abolicjonisty. Kiedy Martin Luther King Jr. wzywał do daltonizmu na kolor skóry, czarnej dziewczynce idącej do szkoły musieli towarzyszyć uzbrojeni policjanci. Kiedy podjudzony przez szukających rasizmu w matematyce motłoch pali morduje i rabuje, narody klękają. Być może statystyka zwolenników rasizmu i antyrasizmu jest ważna, być może słowa są ważne i to, co różni ludzie za tymi słowami ukrywają. Norwid posyłał swoją pieśń jak mewę, wiedząc, że kata syn, rączką dziecinną, kamienie będzie ciskał na mewę gościnną.      


W ojczyźnie Norwida typy spod ciemnej gwiazdy postanowiły z nagła reaktywować Akademię Zamojską, w tym celu trzeba zamknąć Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Nie wiem, czy byłaby to wielka strata, bo wiele o niej nie słychać. Szymonowic opiewał Zamojskiego w poematach i był pierwszym dyrektorem pierwszej Akademii Zamojskiej, która miała sposobić młodzież do rządzenia Rzeczpospolitą w duchu demokracji, greckiej demokracji, jako że Jan Zamojski widząc, iż świat zmierza w kierunku dawania wolności chłopom w zamian za jakieś czynsze, rzucił hasło budowania demokracji w Rzeczpospolitej właścicieli niewolników, skutecznie skrzyknął pospolite ruszenie szlachty folwarcznej przeciw możnym, by zostać pierwszym z możnych, a podparł się w tym zbożnym dziele Kościołem katolickim, na łono którego pospiesznie w tym celu powrócił, bowiem dla Kościoła sama myśl o dawaniu wolności niewolnikom była obrazą Boga. 


Dziś posłowie miłościwie rządzącej nami partii „Prawo i Sprawiedliwość” (jakby też inaczej  mogła się nazywać) chcą, iżby ta Akademia Zamojska  kształciła młodych ludzi m.in. w duchu "chrześcijańskiej tradycji narodowej”. Jeśli będą tam przypadkiem uczyli matematyki, to z pewnością będzie to chrześcijańska matematyka.


Porzucam pospiesznie wieści z ojczyzny i wracam patrzeć jak też biedni Amerykanie dziś z rasizmem walczą i dlaczego im to tak dobrze idzie.                     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2021-05-22


Notatki

Znalezionych 1856 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk