Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 04:54

« Poprzedni Następny »


Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem


Sheri Oz 2021-05-23


Przeglądanie Twittera i Facebooka pokazuje, że większość świata uważa, że Izrael nie grał fair podczas najnowszej operacji pod kryptonimem Strażnik Murów, więc naciskał na zawieszenie ognia. My mamy Żelazną Kopułę i schrony, a biedni Gazańczycy zaledwie słyszą ostrzegające stuknięcie w dach lub dostają telefon z informacją, że budynek za chwilę zostanie zrównany z ziemią, ponieważ Hamas trzyma w nim terrorystyczną infrastrukturę. Choć więc ratują życie, bo ludzie mają dość czasu na opuszczenie budynku, ich domy zostają zniszczone. Tak właśnie dzieje się, kiedy terroryści prowadzą militarne operacje wśród cywilnej populacji.

Kiedy Izraelczycy zaczęli słyszeć pogłoski o rychłym zawieszeniu broni, wielu reagowało w mediach społecznościowych wyrazami poparcia dla dalszej walki aż do rozstrzygającego zwycięstwa Izraela. Na przykład:


Netanjahu i Gantz:<br />Czy możecie spojrzeć w oczy tej matki i powiedzieć jej – Nigdy więcej!<br />Jeśli nie, to nie jest to zawieszenie ognia, ale haniebne poddanie się terrorowi.
Netanjahu i Gantz:
Czy możecie spojrzeć w oczy tej matki i powiedzieć jej – Nigdy więcej!
Jeśli nie, to nie jest to zawieszenie ognia, ale haniebne poddanie się terrorowi.


Już planowano demonstrację na 23 maja, by uświadomić rządowi, że ludzie rozumieją i popierają potrzebę kontynuowania do czasu, kiedy całkowicie wyeliminuje się zagrożenie ze strony Hamasu:20 maja około godziny 21, napisałam następujące słowa na mojej stronie Facebooka:

Nie podoba mi się to, co słyszę o zawieszeniu broni. Zupełnie mi się to nie podoba!!
Musimy rzucić Hamas na kolana. Nie mogą mieć wobec nas absolutnie żadnych żądań. Jeśli pozwolimy im na dyktowanie nam CZEGOKOLWIEK, to przegraliśmy i olbrzymie szkody uczynione terrorystycznej infrastrukturze i personelowi nie zdadzą się na nic. Po prostu marnowanie czasu i pieniędzy. Niech podniosą białą flagę.

Nie interesuje mnie, co mówi się za zamkniętymi drzwiami. Musi to być jasne dla wszystkich, że próbowali nas zabić – ZNOWU! – i że przegrali – ZNOWU!

Gdyby nasi przywódcy mieszkali w Otef Gaza [miejscowości blisko granicy z Gazą] nie rozważaliby tego zawieszenia ognia i nie rozważaliby zawieszenia ognia w 2014 roku i zajęliby się zapalającymi latawcami i balonami. To jest skandal.

A potem wczoraj, 21 maja o 2 godzinie w nocy, zawieszenie broni, któremu jest przeciwna większość populacji Izraela, weszło w życie. Zamieściłam moją reakcję około 6:30 rano, kiedy obudziłam się do tej ponurej wiadomości:

Jestem przeciwko temu zawieszeniu ognia. I będę jeszcze bardziej przeciwko, jeśli okaże się, że ustąpiliśmy przed żądaniami Hamasu. Nigdy jeszcze nie byłam tak wściekła na nasz rząd jak jestem teraz.

Hamas nadal przetrzymuje zwłoki naszych żołnierzy; Hamas nadal więzi dwóch psychicznie chorych Izraelczyków i nie pozwala na żaden kontakt z rodzinami ani na zweryfikowanie ich sytuacji przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Hamas jest nadal uzbrojony i wkrótce odnowi swój zapas broni. Chcą, by młodzi Arabowie mogli gromadzić kamienie i koktajle Mołotowa w meczecie na Wzgórzu Świątynnym i by izraelska armia nie miała pozwolenia na zaprowadzenie prawa i porządku. Innymi słowy, to jest tylko chwilowa przerwa w działaniach wojennych, w których Izrael pokazał swój potencjał i możliwości technologiczne, ale w jakim celu? Odstraszenia? Wielu wątpi, by to zostało osiągnięte, szczególnie w sytuacji, kiedy prezydent USA, Biden, popiera Iran, który stoi za Hamasem i Hezbollahem.  

 

Kay Wilson, izraelska przewodniczka, autorka książki The Rage Less Travelled i pianistka jazzowa, napisała krótki post z wyjaśnieniem tego, co większość ludzi Zachodu – zarówno tych, którzy byli zaangażowani w negocjacje o zawieszeniu ognia, jak tych, którzy hałaśliwie wyrażają swoje opinie w mediach społecznościowych – wydają się nie rozumieć:


Każdy człowiek z Zachodu, który próbuje interweniować, by osiągnąć zawieszenie broni, powinien wiedzieć, że:Nie ma arabskiego słowa na “zawieszenie broni”.<br />Jest tylko “hudna”Dżihadysci zgadzają się na “hudna” (ahem *zawieszenie broni) w pewnych sytuacjach, by zyskać czas na ponowne uzbrojenie się przeciwko “Kufar” (heretykom, wrogom).  Zgadzają się na hudna, żeby móc się ponownie uzbroić aż poczują się silniejsi, niezależnie od tego, jak dużo czasu może to zabrać.  Hudna w historii zawsze były zawierane bez bezpośrednich negocjacji z wrogiem – tak samo, jak dzieje się teraz.Od 20 lat jesteśmy pod nieustannymi atakami Hamasu mimo że NIE MA ANI JEDNEGO Żyda w Gazie. Kiedy był przejściowy spokój, to dlatego, że była to hudna,Hudna nie jest i nigdy nie była krokiem ku pokojowi.

Każdy człowiek z Zachodu, który próbuje interweniować, by osiągnąć zawieszenie broni, powinien wiedzieć, że:

Nie ma arabskiego słowa na “zawieszenie broni”.
Jest tylko “hudna”

Dżihadysci zgadzają się na “hudna” (ahem *zawieszenie broni) w pewnych sytuacjach, by zyskać czas na ponowne uzbrojenie się przeciwko “Kufar” (heretykom, wrogom).  

Zgadzają się na hudna, żeby móc się ponownie uzbroić aż poczują się silniejsi, niezależnie od tego, jak dużo czasu może to zabrać.  

Hudna w historii zawsze były zawierane bez bezpośrednich negocjacji z wrogiem – tak samo, jak dzieje się teraz.

Od 20 lat jesteśmy pod nieustannymi atakami Hamasu mimo że NIE MA ANI JEDNEGO Żyda w Gazie. Kiedy był przejściowy spokój, to dlatego, że była to hudna,

Hudna nie jest i nigdy nie była krokiem ku pokojowi.Samer Berany, członek Rady Miejskiej druzyjskiego miasta, Dalijat el-Carmel, napisał:

Co za rozczarowanie! W mediach wrogowie wysławiają [swoje zwycięstwo] i radują się, są zdecydowani spełnić swoją wizję [pozbycia się Izraela], podczas gdy my w Izraelu jesteśmy entuzjastami spokoju. Właśnie osiągnęliśmy spokój i będzie on trwał do następnej rundy [działań wojennych]. Technologicznie przeważająca armia nie może zwyciężyć nad ideologią. Musimy stać się silniejsi pod względem własnej ideologii, bo zadanie rozpoczęte przez Wojnę o Niepodległość – budowanie Ziemi Izraela – nie jest zakończone.

Więcej szczegółów podaje jerozolimska autorka i komentatorka, Zehava Englard Shapiro:


O tym “zawieszeniu broni”…<br />Wszyscy znamy powody, dla których Izrael zgodził się na „zawieszenie broni”.   <br />Klika Bidena odcięłaby możliwość używania Żelaznej Kopuły, paraliżując Izrael,  uniemożliwiając naszej armii obronę obywateli przed tysiącami rakiet i pocisków wroga, zamieniając społeczeństwo w łatwy cel na łasce terrorystycznych armii u naszych granic.  <br />Demokraci w praktyce pracują w synchronizacji z Hamasem przeciwko Izraelowi. Absolutnie nie ma innego sposobu patrzenia na to. Ktokolwiek nadal uważa, że USA są prawdziwym sojusznikiem Izraela, znajduje się w poważnym stanie ułudy.<br />Te dni minęły. Są skończone. Jest niemal śmieszne jak zagorzali amerykańsko-żydowscy zwolennicy Bidena (szczególnie ci, którzy twierdzą że popierają Izrael) czepiają się jego słabiutkiego oświadczenia, że „Izrael ma prawo bronić się”, a równocześnie grozi naszemu premierowi wstrzymaniem tych właśnie środków, którymi się bronimy.<br />Uwaga: nie potrzebujemy, by jakikolwiek kraj mówił nam, że mamy prawo bronić się. Co za absurdalne oświadczenia. Czy ktokolwiek kwestionuje prawo jakiegokolwiek innego kraju do bronienia się, kiedy jest atakowany? Dość tego nonsensu. Izrael nie musi być nikomu “wdzięczny” za takie zapewnienia. <br />W świetle działań USA przeciwko Izraelowi, co jest nie do zaakceptowania ze strony domniemanego sojusznika, Izrael musi planować swoją przyszłość biorąc to pod uwagę.<br />Musi przestawić zmienne w równaniu i uwolnić się od roli ofiary taktyki silnej ręki.<br />Z całą pewnością przyjdzie następna runda ze strony Hamasu, jak również Hezbollahu. Iran nauczył się cennej lekcji ze swojego najnowszego, zastępczego ataku na Izrael.<br />Mają poparcie Bidena. Otrzymają więcej funduszy w podsypanej dolarami umowie nuklearnej, która przynosi korzyści tylko im.<br />Mają poparcie wielu izraelskich Arabów, którzy jawnie poparli Hamas  na ulicach Israela w tej najnowszej wojnie.<br />Planują następne posunięcie przeciwko Izraelowi i Izrael musi być przygotowany.

O tym “zawieszeniu broni”…


Wszyscy znamy powody, dla których Izrael zgodził się na „zawieszenie broni”.   


Klika Bidena odcięłaby możliwość używania Żelaznej Kopuły, paraliżując Izrael,  uniemożliwiając naszej armii obronę obywateli przed tysiącami rakiet i pocisków wroga, zamieniając społeczeństwo w łatwy cel na łasce terrorystycznych armii u naszych granic.  


Demokraci w praktyce pracują w synchronizacji z Hamasem przeciwko Izraelowi. Absolutnie nie ma innego sposobu patrzenia na to. Ktokolwiek nadal uważa, że USA są prawdziwym sojusznikiem Izraela, znajduje się w poważnym stanie ułudy.


Te dni minęły. Są skończone. Jest niemal śmieszne jak zagorzali amerykańsko-żydowscy zwolennicy Bidena (szczególnie ci, którzy twierdzą że popierają Izrael) czepiają się jego słabiutkiego oświadczenia, że „Izrael ma prawo bronić się”, a równocześnie grozi naszemu premierowi wstrzymaniem tych właśnie środków, którymi się bronimy.


Uwaga: nie potrzebujemy, by jakikolwiek kraj mówił nam, że mamy prawo bronić się. Co za absurdalne oświadczenia. Czy ktokolwiek kwestionuje prawo jakiegokolwiek innego kraju do bronienia się, kiedy jest atakowany? Dość tego nonsensu. Izrael nie musi być nikomu “wdzięczny” za takie zapewnienia. 


W świetle działań USA przeciwko Izraelowi, co jest nie do zaakceptowania ze strony domniemanego sojusznika, Izrael musi planować swoją przyszłość biorąc to pod uwagę.


Musi przestawić zmienne w równaniu i uwolnić się od roli ofiary taktyki silnej ręki.


Z całą pewnością przyjdzie następna runda ze strony Hamasu, jak również Hezbollahu. Iran nauczył się cennej lekcji ze swojego najnowszego, zastępczego ataku na Izrael.


Mają poparcie Bidena. Otrzymają więcej funduszy w podsypanej dolarami umowie nuklearnej, która przynosi korzyści tylko im.


Mają poparcie wielu izraelskich Arabów, którzy jawnie poparli Hamas  na ulicach Israela w tej najnowszej wojnie.


Planują następne posunięcie przeciwko Izraelowi i Izrael musi być przygotowany.Trudno jest znaleźć izraelskie głosy, czy to na lewicy, czy na prawicy, popierające zawieszenie broni, poza tymi w kraju, którzy chcą, by przestało to być żydowskie państwo.


Osobiście, choć miło jest wiedzieć, że spokojnie prześpię noc i że mogę pójść na zakupy bez groźby, że nagle będę musiała biec do schronu, mam niepokój w duszy. Nie ufam temu “spokojowi”. To jest udawany “spokój”. Jeśli będzie trwać wystarczająco długo, zapomnę o leżącym u podstaw stresie i będę funkcjonować, jakby wszystko było w porządku. Aż znowu zagrzechocze żmija. To nie jest kwestia “jeśli”, ale “kiedy”. I dlatego zastanawiam się, dlaczego nasz rząd nie opiekuje się nami lepiej od czasu, kiedy wyszliśmy z Gazy i otwarły się wrota piekieł.

 

Ceasefire: A Slippery Thing when Dealing with Hamas

Israeli Diaries, 22 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk