Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 22:29

« Poprzedni Następny »


Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?


Steven Novella 2019-03-11


Michael Shellenberger napisał prowokujący artykuł, (wersja w języku polskim jest tu: http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/dlaczego-energia-odnawialna-nie-moze-uratowac-planety), w którym przedstawia argumenty przeciwko energii odnawialnej i za energią jądrową. Początkowo można by sądzić, że jest to zaprzeczająca globalnemu ociepleniu propaganda, ale tak nie jest. Shellenberger określa siebie jako ekomodernistę, który po prostu uważa, że jeśli spojrzy się na dane, to można przedstawić mocne argumenty na rzecz energii jądrowej jako najbardziej praktycznego rozwiązania problemu globalnego ocieplenia.

W połowie kupuję jego argumenty. Zgadzam się ze wszystkim, co mówi o energii jądrowej i sam mówiłem to samo. Energia jądrowa jest zdecydowanie najbezpieczniejszą postacią energii i ma najmniejszy wpływ na środowisko. Jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli nam na zastąpienie istniejącej infrastruktury paliw kopalnych. Rzekome problemy z energią jądrową są niezmiernie wyolbrzymione. 


Pierwszym z typowych argumentów przeciwko energii jądrowej jest kwestia odpadów promieniotwórczych. Na to są jednak dwie odpowiedzi. Pierwszą jest po prostu zajęcie się nimi. Znajdźmy miejsca przechowywania odpadów, takie jak Yucca Mountain, i bezpiecznie zmagazynujmy odpady. Drugie rozwiązanie jest jednak jeszcze lepsze – nowoczesne reaktory mogą używać jako paliwa wiele z tego, co obecnie uważa się za odpady, włącznie z odpadami ze starszych reaktorów.  


W rzeczywistości definicja jądrowych ”odpadów” jest elastyczna. Jest to po prostu materiał jądrowy, którego obecnie nie używamy jako paliwa w reaktorach. Może jednak być używany jako paliwo – „odpady” jądrowe są po prostu inną postacią paliwa jądrowego. Już mamy projekty reaktorów jądrowych, które minimalizują odpady, a także redukują istniejące odpady, a łatwo jest poradzić sobie z tym, co pozostaje.

Innym powodem niepokoju jest to, że reaktorów nuklearnych używa się do produkcji rozszczepialnego materiału do bomb. Tak jednak nie musi być. W rzeczywistości ta kwestia i poprzednia są powiązane. Jest prawdą, że obecne elektrownie jądrowe były zaprojektowane tak, by produkować „odpady”, które mogły mieć militarne zastosowanie do produkcji materiału do broni jądrowej. Możemy jednak zaprojektować elektrownie jądrowe jako czysto cywilne przedsięwzięcie, z cyklem jądrowym, który spala większość materiału jądrowego i nie tworzy żadnego materiału przydatnego do produkcji broni.


Kolejnym ostro krytykowanym problemem z elektrowniami jądrowymi jest to, że są niezmiernie kosztowne i uzyskanie pozwolenia na ich budowę oraz sama budowa trwają bardzo długo. Częściowo jednak jest to wybór polityczny. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy usprawnić ten proces. Ponadto, przemysł jądrowy przechodzi na mniejsze i tańsze elektrownie. Rynek uważa, że energia jądrowa jest zbyt kosztowna – świetnie, uczynią ją tańszą.  


Chodzi o to, że żaden z tych rzekomych problemów nie jest nierozwiązywalny. Wszystkie można praktycznie rozwiązać. Nie ma powodu, dla którego nie możemy mieć bezpiecznych,  opłacalnych i przyjaznych dla środowiska elektrowni jądrowych. W rzeczywistości, jeśli policzysz, to jest to najlepsza opcja dla XXI wieku i najlepsza nadzieja na ograniczenie globalnego ocieplenia.


Punktem, w którym nie zgadzam się z Shellenbergerem, jest energia odnawialna.  Zasadniczo robi on z energią odnawialną to, co krytycy energii jądrowej robią z energią jądrową – pokazuje potencjalne problemy i udaje, że nie dają się one rozwiązać. Jego centralnym argumentem jest to, że energia wiatrowa i słoneczna polega na niestabilnych źródłach o niskiej gęstości i dlatego wymaga wielkich przestrzeni. To jest prawda i to w ostatecznym rachunku ogranicza używanie tych źródeł energii. Ale nie jest to coś, co powoduje, że nie można ich używać.


Całkowita powierzchnia ziemi wymagana do produkcji wystarczających ilości energii wyłącznie ze słońca nie jest tak wielka, jak można by przypuszczać. Jedno z oszacowań podaje, że potrzebny byłby obszar o wielkości 496 805 kilometrów kwadratowych. Nie jest to tak wiele w skali globu. Wiele z tego mogłoby być na dachach i nawet jeśli nie są one optymalnie wydajne, mogłyby znacząco zmniejszyć te potrzeby. Dodajmy farmy słoneczne na pustyniach i mamy, co potrzeba.


Proszę jednak pamiętać – to jest dla 100% produkcji słonecznej. Nie sądzę, by to powinno było być naszym celem, a przynajmniej w niedalekiej przyszłości. Przemysł energetyczny  używa najtańszej dostępnej energii, kiedy jest potrzebna. Podobnie jak ludzie, którzy zrywają nisko rosnące owoce, a potem sięgają wyżej, kiedy muszą. Innymi słowy, możemy zrywać nisko rosnące słoneczne owoce i nie martwić się o to, jak dotrzeć do 100%.  


Shellenberger odrzuca panele słoneczne na dachach, mówiąc, że są dwukrotnie droższe niż farmy słoneczne. Jasne – jeśli masz doskonale ustawiony panel na pustyni, będzie on wydajniejszy niż przeciętny panel na dachu, który może być zacieniony lub nie ustawiony w optymalny sposób. Chodzi jednak o to, że niektóre dachy mogą mieć dobrą pozycję w stosunku do słońca i być w części kraju, gdzie jest dużo słońca. To jest taki nisko rosnący owoc. Nie jest trudno zdobyć analizę potencjału twojego dachu i jeśli ma to sens ekonomiczny, panel słoneczny będzie dobrą opcją. Nie zakładaj jednak paneli słonecznych na zacienionym dachu w części kraju, gdzie często są chmury.   


Shellenberger prześlizguje się nad problemem magazynowania energii, mówiąc w uproszczeniu: ”Nie będzie rewolucji w bateriach”. No pewnie, ale jest nieustanna ewolucja baterii. Technologia baterii i paneli słonecznych nieustannie, powoli i stopniowo polepsza się i wszystko wskazuje na to, że będzie to robić nadal. Na przykład, firmy energetyczne na pewnych terenach odkrywają, że energia słoneczna plus magazynowanie w bateriach jest tańszą opcją na popyt w szczycie niż budowanie elektrowni gazowych. To wielka sprawa. Kiedy energia odnawialna i magazynowanie energii staje się opłacalną opcją, firmy będą tego używać zamiast gazu ziemnego (który ma niską cenę). Już tu jesteśmy i tylko będziemy w tym lepsi.   


Obecnie jesteśmy w punkcie, w którym energia odnawialna plus magazynowanie są opłacalne w niektórych (ale nie wszystkich) sytuacjach. Shellenberger  popełnia błąd perfekcyjnego rozwiązania, czyniąc doskonałe wrogiem dobrego. Oczywiście panele słoneczne nie są rozwiązaniem zawsze i wszędzie – ale są miejsca, gdzie jest to opłacalny wybór.


To samo dotyczy jego innego, całkowicie słusznego niepokoju o zużyte panele słoneczne. Musimy skłaniać ten przemysł, by używał tańszych, obficie występujących i przyjaznych dla środowiska materiałów, żeby wpływ paneli słonecznych przez całe ich trwanie i po zużyciu był jak najmniejszy. I to dzieje się – technologia robi szybkie i nieustanne postępy. Inwestowanie w energię słoneczną pomoże temu postępowi. 


To samo dotyczy energii wiatrowej. Shellenberger podnosi problem zabijania ptaków i nietoperzy. Odpowiedź na to jest prosta – nie stawiać turbin na obszarach, gdzie są zagrożone zwierzęta. Można je postawić na morzu, z dala od szlaków migracyjnych ptaków. A także, nowe projekty turbin są bezpieczniejsze dla ptaków i jeśli będziemy dawać pierwszeństwo tej cesze, mogą być jeszcze bezpieczniejsze. Nie musimy zaopatrzyć całego świata w energię wiatrową – ale możemy postawić turbiny tam, gdzie ma to najwięcej sensu.


Mam wrażenie, że Shellenberger nie zaakceptowałby tego rodzaju krytyki energii jądrowej, jaką sam kieruje przeciwko energii odnawialnej. Nie przekonał mnie więc, że należy zarzucić stanowisko o potrzebie mieszanych źródeł energii. Zgadzam się z nim w sprawie energii jądrowej – to jest najlepsza droga (aż udoskonalimy kontrolowaną syntezę termojądrową  - niezależnie od tego, jak długo to potrwa). Musimy uczynić energię jądrową naszym priorytetem, przemyśleć na nowo otaczającą ją biurokrację, produkować mniejsze i tańsze elektrownie, które używają ściśle cywilnego cyklu i minimalizują odpady, maksymalizując bezpieczeństwo. 


Równocześnie jednak musimy zrywać nisko wiszące owoce energii słonecznej i wiatrowej i zestawiać je z najlepszą metodą magazynowania w danym miejscu. Musimy uważać na niezamierzone konsekwencje i łagodzić je. Wszystkie te kwestie dają się rozwiązać i są rozwiązywane. Już przekroczyliśmy linie opłacalności i środowiskowej wydajności w sprzyjających sytuacjach i jesteśmy w tym lepsi z roku na rok.


Wszystkie te opcje są o tyle lepsze niż dalsze spalanie paliw kopalnych, że musimy dążyć do wprowadzenia ich tak szybko, jak to możliwe. Shellenberger poprawnie wskazuje, że same korzyści zdrowotne są tego warte. Paliwa kopalne są brudną, starą technologią, której już dłużej nie potrzebujemy. Powinniśmy odejść od nich tak szybko, jak to możliwe.


Is There a Role for Renewables?

4 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1373 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk