Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 04:06

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi


Z materiałów MEMRI 2022-03-28


Od wybuchu kryzysu w Ukrainie ZEA i Arabia Saudyjska unikały zajęcia wyraźnego stanowiska w tym konflikcie i poparcia stanowiska USA, ich głównego sojusznika, jak można było od nich oczekiwać. Oficjalne oświadczenia wydane przez oba te kraje były dyplomatycznie sformułowane i wzywały obie strony do rozwiązania swoich różnic przez dialog. To powściągliwe stanowisko było także widoczne w artykułach redakcyjnych państwowych gazet w tych krajach, które powstrzymywały się przed potępieniem Rosji i jej działań. W miarę upływu dni stawało się coraz jaśniejsze, że te dwa kraje odmawiały potępienia Rosji z powodu narastających militarnych i ekonomicznych związków z nią i z powodu oceny, że Rosja prawdopodobnie stanie się wybijającym się mocarstwem w nowym porządku świata, który kształtuje się obecnie.

Arabia Saudyjska i ZEA głosowały za potępieniem Rosji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 2 marca 2022 r., ale ZEA wstrzymały się od głosu 25 lutego na Radzie Bezpieczeństwa, co widziano jako akt odmowy stanięcia po stronie USA.   


Innym powodem stanowiska zajętego przez te kraje jest fakt, że ich stosunki z administracją prezydenta USA Joego Bidena były napięte od samego początku, podobnie jak wcześniej ich stosunki z administracją Obamy. Jest tak z powodu postawy Bidena wobec saudyjskiego następcy tronu, księcia Muhammada bin Salmana, a szczególnie z powodu jego łagodnej postawy wobec Iranu i jego starań o podpisanie z Iranem nuklearnego porozumienia, podobnego do tego, który sformułowała administracja Obamy w 2015 r. W miarę jak postępowały rozmowy nuklearne między Iranem a USA w Wiedniu, kiedy strony  podobno zbliżały się do zawarcia umowy, napięcia między USA a państwami Zatoki nieustannie wzrastały. Faktycznie, Arabia Saudyjska i ZEA są coraz bardziej rozczarowane USA, bo uważają, że opuściły one swoich sojuszników i lekceważą narastające zagrożenie dla nich ze strony Iranu.


Widomym znakiem napiętych stosunków tych państw Zatoki z USA jest ich naleganie na zachowanie porozumienia między OPEC+ krajami (wśród których jest Rosja) oraz powstrzymanie się przed zwiększeniem produkcji ropy naftowej. To wywołuje niezadowolenie administracji USA, która chce, by zwiększyły produkcję w nadchodzącym okresie w celu zatrzymania wzrostu cen ropy, co szkodzi gospodarce USA i Europy. Gniew Arabii Saudyjskiej i ZEA na USA ujawnił się 3 marca 2022 r., kiedy ambasador Emiratów w Waszyngtonie, Jousef Al-Otaiba, powiedział w niezwykle szczerej wypowiedzi, że USA i Arabia Saudyjska „przechodzą test stresu." Tego samego dnia amerykańskie pismo “Atlantic” opublikowało wywiad z saudyjskim następcą tronu, Muhammadem bin Salmanem, w którym mówił on bardzo otwarcie o stosunkach swojego kraju z USA. Na przykład, powiedział, że nie interesuje go opinia Bidena o nim i że nikt nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej ani niczego jej dyktować. Napomknął również, że Arabia Saudyjska jest gotowa zredukować swoje związki z USA i wzmocnić zamiast tego stosunki z Chinami. Napięcia wzrosły 8 marca, kiedy poinformowano, że bin Salman i następca tronu ZEA, książę Muhammad bin Zajed, odmówili zaakceptowania telefonu od Bidena o podniesieniu produkcji ropy naftowej.


Doniesienia w kolejnych dniach wskazywały na dalsze pogorszenie się stosunków, 15 marca „Wall Street Journal” donosił, że Arabia Saudyjska rozważa akceptowanie chińskiej waluty (yuanów) zamiast dolarów za niektóre dostawy ropy naftowej, co wzmocniłoby chińską walutę i podważyło dominację dolara na globalnym rynku naftowym. 16 marca brytyjski premier Boris Johnson odwiedził Arabię Saudyjską i ZEA w próbie przekonania ich do zwiększenia produkcji ropy, by obniżyć ceny. Dochodzi jednak wiele informacji, że ta wizyta nie była sukcesem i oba kraje wyjaśniły, że będą trzymać się porozumienia OPEC+. Dwa dni później, 18 marca, syryjski prezydent Baszar Al-Assad złożył oficjalną wizytę w ZEA i został ciepło przyjęty. Uważa się tę wizytę jako rodzaj wyzwania wobec USA, które sprzeciwiają się przywróceniu legitymacji Assadowi. Emiracka gazeta “Al-Arab” stwierdziła, że przesłaniem dla USA danym przez tę wizytę jest to, że ZEA formułuje swoje stanowisko w oparciu o własne interesy bez brania pod uwagę opinii Ameryki, tak samo jak Ameryka zajmuje stanowisko w oparciu o własne interesy i bez brania pod uwagę opinii ZEA.


Arabski politolog i postać medialna, 'Abd Al-Bari 'Atwan, redaktor gazety online Raialyoum.com, napisał, że ZEA i Arabia Saudyjska, główni sojusznicy Ameryki w Zatoce, zaczęli buntować się przeciwko jej hegemonii i stopniowo zbliżają się do osi rosyjsko-chińskiej, której wpływy rosną. Ich odmowa zaakceptowania telefonów od Bidena, powiedział, była ni mniej ni więcej jak “policzkiem”, co wskazuje, że te kraje “zaczęły odrzucać amerykańską dominację i opierać swoje stosunki z supermocarstwami, a szczególnie z USA, na zasadzie równości i wzajemnego szacunku, zamiast podporządkowania się i poddania”, jak było dotąd.


Napięte stosunki tych dwóch krajów z USA znalazły także odzwierciedlenie w ich prasie. W artykułach twierdzono, że już od roku Ameryka jest wroga wobec Arabii Saudyjskiej i ZEA, i traktuje je z arogancją i złośliwością, i że te kraje nie są skłonne dłużej tego tolerować. Głównym powodem tych napiętych relacji i odmowy obu krajów stanięcia po stronie USA w ukraińskim kryzysie, napisano w artykułach, było lekceważenie przez Amerykę narastającego zagrożenia, jakie Iran stanowi dla ich bezpieczeństwa, i jej naleganie na kontynuowanie rozmów, by odnowić porozumienie nuklearne z Iranem mimo ich niepokoju. W artykułach twierdzono następnie, że od kiedy Biden objął urząd prezydenta, USA były niepewne i ugłaskujące w swoich kontaktach z Iranem. Jako przykłady wymieniają decyzję odwołania decyzji o określeniu Hutich jako organizacji terrorystycznej, ignorowanie ataków Hutich na Arabię Saudyjską i ZEA, oraz anulowanie umowy o sprzedaży samolotów F-35, obiecanych ZEA przez poprzednią administrację.  


W świetle tego wszystkiego, napisano w artykułach, Arabia Saudyjska i ZEA uważają, że nie mogą dłużej liczyć na USA i umieszczać swoich interesów i bezpieczeństwa w ich rękach, i zaczęły rozwijać silniejsze związki z Rosją i Chinami. USA nie mogą oczekiwać, że będą je popierać i wręcz wezmą udział w ekonomicznej i dyplomatycznej wojnie Ameryki z Rosją, skoro Ameryka odmawia stanięcia po ich stronie przeciwko groźbie, jaką stanowi “Rosja tego regionu” czyli Iran. "[Obrona] interesów [sojuszników] musi być wzajemna lub w ogóle nie powinna istnieć” – napisano.


[Ciąg dalszy tekstu – fragmenty niektórych z tych artykułów – nie jest spolszczony, więc  odsyłamy do angielskiego oryginału: https://www.memri.org/reports/saudi-arabia-uae-refuse-side-us-against-russia-due-us-refusal-side-them-against-iran ]


MEMRI, 21 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Patetyczna Ameryka Marek Eyal 2022-03-28


Notatki

Znalezionych 2188 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk