Prawda

Niedziela, 1 sierpnia 2021 - 12:00

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

O rodzicielstwie i rodzicach


Brian Boutwell 2017-03-30


Minął już ponad rok od czasu jak na łamach “Quillettet” ukazał się mój pierwszy artykuł  pierwszy artykuł o rodzicielstwie. Tamten esej zwrócił uwagę czytelników, wywołując reakcje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Można się tego spodziewać kiedy dotykamy tematyki bezpośrednio dotyczącej każdego czytelnika. Ludzie albo mają własne dzieci, albo przynajmniej dobrze wiedzą jak to jest być czyimś dzieckiem. Rodzicielstwo to kwestia, w której wszyscy mamy jakiś udział. Tezy mojego artykułu były trochę prowokacyjne, ponieważ sugerowałem, że nie ma silnych dowodów na dominujący i długotrwały wpływ rodziców na rozwój dziecka. Nadal utrzymuję ten pogląd, nie ze względu na jakieś osobiste uprzedzenia, ale po prostu dlatego, że do takich wniosków prowadzą mnie dowody. Ten artykuł traktuje o tym, dlaczego twierdzi się, że rodzicielstwo jest szczególną, najważniejszą aktywnością, w którą się angażujesz. Jest to prawdą nie dlatego, że ukształtujesz intelekt czy osobowość dziecka jak rzeźbiarz lepiący z gliny. Jest to prawdą raczej dlatego, że twoje dziecko może napisać pewnego dnia taki artykuł jak ten.

Wychowałem się w rolniczym regionie północno zachodniej Florydy, niedaleko granicy z południowym stanem Alabama. Moja matka i ojciec nie mogli mieć dzieci, więc zaadoptowali mojego brata i mnie. Moje najwcześniejsze wspomnienia to życie w przyczepie kempingowej na działce, gdzie nasz dom stanął, kiedy miałem pięć lat. Pamiętam, kiedy mój brat pojawił się, krótko przed ukończeniem budowy domu; pamiętam jak wprowadziliśmy się do tego gigantycznego domu (który w rzeczywistości był stosunkowo niewielkim domem z cegły stojącym nad stawem). Pamiętam również urodziny i święta, wśród których jedno wyróżniało się szczególnie. Byłem już w szkole średniej i wymarzyłem sobie jako prezent na Boże Narodzenie szczególny zegarek. Był bardzo kosztowny jak na standard prezentów, jakie dostawało się w naszej rodzinie. Uczciwie mówiąc, nie spodziewałem się, że go dostanę. A jednak, w dniu Bożego Narodzenia to było ostatni prezent, który otworzyłem i byłem zaszokowany, że dostałem tak ekstrawagancką rzecz. Z czasem dowiedziałem się, że mój ojciec wziął dodatkową robotę, żeby za niego zapłacić. Noszę ten zegarek każdego dnia i zamierzam przekazać go mojemu dziecku, jeśli będę miał tyle szczęścia, żeby mieć własne dzieci. Mam całą górę takich wspomnień, jak tamto Boże Narodzenie.                            


Pamiętam niedzielne poranki w kościele i biwakowanie latem nad jeziorem nieopodal naszego domu. Pamiętam jak ojciec uczył mnie ślizgania się na nartach wodnych, poświęcając godziny na cierpliwe holowanie mnie po jeziorze dopóki nie opanowałem sztuki. Pamiętam włóczenie się po bezdrożach i wieczory przy ognisku. W ubiegłym roku braliśmy z żoną ślub w małej, białej kaplicy nad jeziorem, z matką i ojcem siedzącymi wśród najbliższych. Zawsze byli wśród najbliższych. Byli na trybunach, kiedy brałem udział w meczach, byli kiedy odbierałem dyplom ukończenia studiów. Zawsze byli blisko.          


W 2012 roku przechodziłem przez jeden z najmroczniejszych momentów w życiu, kiedy  moje pierwsze małżeństwo rozpadło się. Mieszkałem wtedy w Teksasie i jak tylko przełamałem się i powiedziałem im o tym, natychmiast wsiedli w samochód i przyjechali z Florydy. Małżeństwo, które trwało zaledwie miesiąc, nagle rozpadło się. Był to jeden z nielicznych momentów w moim dorosłym życiu, kiedy płakałem przy moich rodzicach. Pamiętam, że nie wiedziałem, co dalej będzie z moim życiem, i pamiętam pociechę z powodu tego, że byli blisko.


Oczywiście rodzice to nie tylko źródło dobrych i złych wspomnień. To również bank czasu, w którym my, jako dzieci, jeśli mamy szczęście, opróżniamy ich konto przez całe życie. Kiedy jesteśmy niemowlętami, nasza bezradność wymaga nieustannej opieki, Czas, który mogli poświęcić na czytanie, oglądanie filmów, budowanie kariery, czy cokolwiek innego, został skonfiskowany przez nas. Kiedy jesteśmy starsi, nasze wymagania ich czasu zmieniają się. Wymagamy pomocy przy odrabianiu lekcji, są odbiorcami naszych frustracji i wysłuchują naszych sekretów. Czas jest inwestycją, którą rodzice czy opiekunowie podejmują, nie licząc na zwrot kosztów. To dobrze, bo czasu nie da się zwrócić, kiedy mija, mija bezpowrotnie. Człowiek ma ograniczony budżet czasu, a kochający rodzice oferują go swoim dzieciom nie oszczędzając.                


Mógłbym niemal bez końca spisywać wspomnienia. A moje życie nie jest pod tym względem jakieś szczególne ani nadzwyczajne. Bardzo wielu ludzi ma podobne wspomnienia i podobnie ciepłe uczucia dla swoich rodziców. Jest rzeczą tragiczną, że wielu ludzi nie ma takich wspomnień. To właśnie jest istotą tego, dlaczego rodzicielstwo jest tak ważne. Moi rodzice nie byli kukiełkarzami mojej osobowości. Nie odcisnęli piętna, które zostaje na lata. Zrobili coś znacznie bardziej ważnego. Byli moimi opiekunami i przyjaciółmi. Zapewniali moje potrzeby, pomagali i pocieszali. Byli (i są) darem. Rodzice albo dostarczają poczucia, że jest rzeczą oczywistą, iż zawsze możemy na nich liczyć, albo wręcz odwrotnie. Pomyśl jak rzadko jest oczywiste, że możemy na kogoś zawsze liczyć. Jak niewielu ludzi zaliczamy do tej kategorii. Czasem nawet rodzice na to nie zasługują.  


Rodzice są ważni nie dlatego, że bezpośrednio kształtują naszą osobowość, nie dlatego, że wpajają zasady moralności w umysły swoich maleństw, i nie dlatego, że stosując przeróżne strategie uczą kolejne pokolenie grzeczności i pracowitości. Rodzice są ważni, ponieważ ważne są interakcje między ludźmi. Czas jest ważny. Wspomnienia są ważne. Magazyn wspomnień, w którym jest nadwyżka wspomnień dobrych nad złymi, jest wspaniałą rzeczą. Niestety, nie każdy ma takie szczęście. Moi rodzice nie dali ani mnie, ani mojemu bratu swojego DNA. Kiedy patrzę na nich nie znajduję odbicia mojego temperamentu ani cech osobowości. A jednak oni byli zawsze moją wspólnotą. Ich dokonania są ogromne, nie dlatego, że zrobili ze mnie tego człowieka, którym dziś jestem. Nie, ich dokonanie było znacznie większe. Istnieją jako dwoje najważniejszych ludzi w moim życiu. Jak wielu ludzi na świecie może powiedzieć, że znaczy tak wiele? Mam ambicję, aby zasłużyć na to samo. Mam nadzieję, że pewnego dnia ktoś napisze, że jestem najważniejszą osobą. Rodzicielstwo dostarcza rzadkiego daru – okazji, by być kimś ważnym w czyimś życiu. Jest to okazja, która nie wymaga genetycznej ciągłości.                      


On Parenting and Parents

Quilette, 16 marca 2017

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiBrian Boutwell


Amerykański socjolog. Wykłada na wydziale Criminology and Criminal Justice na Saint Louis University. (Follow him on Twitter @fsnole1)

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1870 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk