Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 03:09

« Poprzedni Następny »


Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?


Daled Amos 2022-09-25

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.

Źródło zdjęcia: Wikimedia CommonsNa Bliskim Wschodzie sojusznicy i przeciwnicy mogą się zmieniać w tę i z powrotem.


Dotyczy to nie tylko państw na tym obszarze, ale także krajów zewnętrznych, które rywalizują ze sobą o zdobycie przyczółka lub zabezpieczenie dostępu do zasobów i technologii.


Jednym z przykładów jest Rosja.


Kiedy była Związkiem Radzieckim, był to jeden z pierwszych krajów, które uznały Islamską Republikę Iranu. Ale był też głównym dostawcą broni do Iraku podczas wojny tego kraju z Iranem, jednocześnie dostarczając trochę broni do Iranu. Po wojnie ZSRR zgodził się pomóc Iranowi w dokończeniu budowy reaktora jądrowego w Bushehr.


Dziś Rosja wciąż jest w centrum wydarzeń. Zdobyła przyczółek w Syrii, co pomaga w strategii Iranu polegającej na wykorzystywaniu tego kraju do zaopatrywania Hezbollahu i jednoczesnego budowania w tym kraju bazy operacyjnej przeciwko Izraelowi. A jednak, mimo zaawansowanych systemów rakietowych do obrony Syrii, Rosja ma porozumienie z Izraelem pozwalające Izraelowi na działania przeciwko irańskim pozycjom w Syrii.


To skomplikowane.


Ksenia Svetlova, izraelska polityczka i dziennikarka, tak rozróżnia stosunki Rosji z Iranem i Izraelem :

Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami.
My nie jesteśmy partnerami (mówi o Izraelu).

Pozostaje niedopowiedziane, czym właściwie są stosunki Rosji z Izraelem.


Artykuł Middle East Forum z 2005 roku na temat proizraelskiej polityki Putina zwrócił uwagę na podobne interesy Rosji i Izraela w walce z zagrożeniem, jakie dla obu krajów stanowi terroryzm:

Podczas gdy Stany Zjednoczone i inne rządy zachodnie krytykowały rosyjskie operacje w Czeczenii, rząd izraelski tego nie robił. Szaransky raczej zaoferował silne poparcie dla twardej polityki Putina, by nie negocjować z terrorystami, ale zamiast tego pokonywać ich militarnie. Paralele między konfliktem Rosji z Czeczenami a walką Izraela z Palestyńczykami odbiły się silnym echem w administracji Putina.


...Podobnie jak palestyńscy terroryści, czeczeńscy rebelianci przeprowadzili szereg ataków na cywilne obiekty w Rosji, w tym ataki na szpitale w południowej Rosji podczas pierwszej wojny czeczeńskiej (1994-96), zajęcie moskiewskiego teatru w 2002 roku i seria ataków latem 2004 roku, których kulminacją była śmierć setek dzieci w wieku szkolnym w Biesłanie. Wydaje się, że to podobieństwo trudnej sytuacji zwiększyło w Rosji sympatię dla Izraela.

Ale poza wspólnym wrogiem, terrorystami, istnieje jeszcze jedna więź między Rosją a Izraelem, która istnieje nawet wtedy, gdy kwestia Czeczenii nie jest na pierwszych stronach gazet. Kiedy Ariel Sharon odwiedził Rosję w 2001 roku,

Putin odniósł się do faktu, że wielu Izraelczyków pierwotnie pochodziło z Rosji i innych byłych republik sowieckich, twierdząc, że chciał, aby „żyli w pokoju i bezpieczeństwie” oraz potępił terroryzm, chociaż odniósł się również do „tradycyjnie dobrych” stosunków Rosji z światem arabskim i Autonomią Palestyńską.

Kiedy Izrael zamknął Arafata w jego kwaterze głównej w Ramallah, przywódca terrorystów zwrócił się do Putina, aby wywarł nacisk na Izrael i spowodował wycofanie oblężenia. Zamiast tego, podobno Putin powiedział mu, że „zwalczanie terroryzmu i ekstremizmu jest najpilniejszym zadaniem stojącym dziś przed światową społecznością”.


Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że w 2005 roku stosunki gospodarcze Rosji z Izraelem były warte około 1 miliarda dolarów rocznie.


Ale z drugiej strony Rosja wciąż ma do czynienia z milionami muzułmanów mieszkającymi w Rosji. To daje Rosji silną motywację do moderowania więzi z Izraelem.


Równocześnie jednak jest to zagrożeniem również dla Rosji.


W 2011 r. podpułkownik James Zumwalt skrytykował  związki Putina z Iranem, zauważając wówczas, że w oparciu o różnicę między stopą urodzeń wśród Rosjan i muzułmanów, do 2050 roku muzułmanie przewyższą liczebnie rdzennych Rosjan.


Co więcej, jest to kwestia samego Iranu:

Putin naiwnie wierzy w nieistniejącą więź rosyjsko-irańską, która stawia Moskwę poza celownikiem Iranu. Ale ostatecznie Iran ma wobec Rosji ten sam zamiar, jak wobec innych państw nieislamskich – chce dla niej losu Emiratu Kaukaskiego: podporządkowania całego kraju prawu szariatu.

Kiedy rozpadał się Związek Radziecki, ajatollah Chomeini napisał do Gorbaczowa, proponując islamizm jako sposób na „łatwą pomoc w wypełnieniu ideologicznej próżni waszego systemu”.

 

A jak jest dzisiaj?


Kapitan (rezerwy) Alexander Grinberg z wywiadu wojskowego IDF pisze, że wśród samych Irańczyków nie ma miłości do Rosji:

zdecydowana większość Irańczyków tradycyjnie gardzi Rosją i popiera Ukrainę. Młodzi ludzie w Iranie nienawidzą Rosji, ponieważ widzą podobieństwa między reżimami rosyjskim i irańskim. Biorąc pod uwagę ten kontekst, zrozumiałe jest, że irańscy przywódcy nie lubią być przedstawiani jako zwolennicy Rosji.

Nie oznacza to, że Iran ma teraz szczególnie przyjazne stosunki z Ukrainą. W 2020 roku irańska Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła ukraiński odrzutowiec pasażerski, zabijając wszystkie 176 osób na pokładzie.


Ukraina jest również przeszkodą w związkach między Rosją a Izraelem
, ponieważ Izrael ostrożnie wspiera Ukrainę w walce z rosyjską inwazją, jednocześnie uważając, aby nie zrobić niczego, co mogłoby zagrozić swobodzie, jaką Rosja przyznaje mu podczas lotów nad Syrią. Rosja powiedziała nawet Iranowi, aby zmienił swoje pozycje w Syrii, aby uniknąć pojawiania się celów dla izraelskich ataków, które są w pobliżu pozycji rosyjskich.

 

Tymczasem z biznesowego punktu widzenia rządy Rosji i Iranu konkurują ze sobą, próbując znaleźć rynki zbytu dla swojej ropy w czasie, gdy Rosja jest izolowana z powodu inwazji na Ukrainę, a Iran próbuje znaleźć sposoby obejścia sankcji.


Partnerstwo w polityce niekoniecznie obejmuje partnerstwo w biznesie.


A jednak nie można zaprzeczyć, że  izolacja Rosji i Iranu łączy te dwa kraje:

W lipcu Iran stał się największym na świecie odbiorcą rosyjskiej pszenicy. W tym miesiącu Rosja wystrzeliła w kosmos irańskiego satelitę, co jest rzadkim sukcesem programu kosmicznego Teheranu. A w zeszłym tygodniu wojsko irańskie zorganizowało wspólne ćwiczenia dronów z siłami rosyjskimi, zaś USA ostrzegają, że Moskwa przygotowuje się na przyjęcie irańskich dronów do użycia w wojnie w Ukrainie. (Obecnie jest już potwierdzone, że Rosjanie używają irańskich dronów w Ukrainie –M.K.)

Te kontakty wykraczają poza poziom międzyrządowy:

W ostatnich miesiącach Rosjanie tłumnie przybywali do Republiki Islamskiej, często by dyskutować o sposobach obejścia sankcji, mówią irańscy biznesmeni. W dzisiejszych czasach w sklepach i hotelach Teheranu często słyszy się rosyjski, ponieważ Iran pozostaje otwarty dla rosyjskich gości, którzy zostali odcięci od większości krajów Zachodu.

Na miejskim wielkim bazarze Hossein, sprzedawca dywanów, powiedział, że liczba rosyjskich klientów podwoiła się od lutego i obecnie stanowi połowę bazy klientów. W recepcji luksusowego hotelu w Teheranie jedynymi Europejczykami byli Rosjanie, którzy przynieśli swoje laptopy na spotkanie biznesowe z Irańczykami.

Brzmi to niemal jak opisy Izraelczyków podróżujących do ZEA i badających możliwe przedsięwzięcia biznesowe i możliwości handlowe.


W przeciwieństwie jednak do przyjaźni arabsko-izraelskiej, o której często ostatnio czytamy, Rosjanie odwiedzający Iran robią to z desperacji. 


Opis Swietłowej wciąż brzmi prawdziwie: „Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami”. 


Prognozy na przestrzeni lat, że Izrael stanie w obliczu izolacji i nie będzie miał przyjaciół, były błędne. Tego samego nie można powiedzieć o Rosji i Iranie. A fakt, że znajdują się na tej samej łodzi, tworzy partnerstwo, które może dojść tylko do pewnego punktu.


Russia -- When It Comes To Iran And Israel: Friendship Goes Further Than Partnership (Daled Amos)

Elder of Ziyon, 15 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2490 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk