Prawda

Piątek, 9 czerwca 2023 - 12:12

« Poprzedni Następny »


Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych


Andrzej Koraszewski 2022-09-24

Mahsa Amini zamordowana przez pobożnych zbirów w Iranie za niewłaściwe nakrycie głowy. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Mahsa Amini zamordowana przez pobożnych zbirów w Iranie za niewłaściwe nakrycie głowy. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Na długie miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę Władimir Putin rozpoczął kampanię, w której jego zarzuty pod adresem Zachodu do złudzenia przypominały argumenty z broszury Ordo Iuris na rzecz wypowiedzenia konwencji o przemocy domowej.


Przypomnijmy kilka faktów. Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została opracowana przez Radę Europy w 2011 r. Podpisało ją 45 państw spośród 47 członków Rady Europy. Rosja nie przyjęła tej konwencji. (Polska konwencję stambulską podpisała w 2012 r. i ratyfikowała trzy lata później).


W niespełna dziesięć lat po przyjęciu tej konwencji w Stambule, 20 marca 2020 roku, Turcja wypowiedziała konwencję antyprzemocową jako niezgodną z wartościami islamu. Zaledwie w cztery miesiące później, w lipcu 2020 roku, Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Ministerstwa Rodziny o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji, pisząc, że jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym. Wcześniej kampanię przeciw tej konwencji podjęła organizacja Ordo Iuris. W specjalnie wydanej w 2015 roku broszurze pisali:

W Polsce Konwencja od początku wywoływała bardzo silne, często wybitnie negatywne emocje, prezentowane głównie przez instytucje katolickie oraz środowiska społeczne blisko związane z Kościołem katolickim. Kręgi te od początku wyrażały sprzeciw najpierw wobec podpisania, a następnie ratyfikowania Konwencji.

W dziesięć dni po ogłoszeniu wypowiedzenia konwencji przez Turcję, nasz Sejm odesłał do komisji projekt wzywający do wypowiedzenia konwencji pod tytułem „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Przez kolejny rok toczyła się batalia o wypowiedzenie tej konwencji i ostatecznie w obliczu społecznych protestów i  niemożności zmobilizowania wystarczającego poparcia w Sejmie, ta batalia chwilowo przycichła.


Dlaczego prezydent Rosji wybrał sobie obronę tradycyjnej rodziny i wartości rodzinnych jako główny motyw psychologicznego przygotowania do napaści na Ukrainę? Czy chodziło tu tylko o pozyskanie sympatii najbardziej konserwatywnych odłamów zachodnich społeczeństw? Nie wiemy, czy była to starannie przygotowana przez specjalistów akcja, czy wyraz osobistych przekonań Putina (czy może, co wydaje się najbardziej prawdopodobne, jedno i drugie).


Tak czy inaczej, na długo przed inwazją na Ukrainę Putin gwałtownie nasilił swoje ataki na zniewieściały Zachód i występował w obronie męskości. W grudniu 2021 roku głosił, że jest zwolennikiem „tradycyjnego traktowania kobiety jak kobietę, mężczyzny jak mężczyznę, matki jak matkę a ojca jak ojca”. W kolejnych tygodniach i w miarę rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą, rosyjski prezydent oskarżał Ukrainę o faszyzm, a Zachód o  moralną degrengoladę. 


Prawdopodobnie rosyjski prezydent decydując się na wojnę szczerze wierzył, że Zachód stracił wolę walki i podobnie jak w 2014 roku po inwazji na Krym i tym razem zareaguje wysypem pustych deklaracji. (Kto wie, czy tak by nie było, gdyby rosyjska armia nie natrafiła na tak zdecydowany opór Ukraińców.)  


Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko Rosja, ale znaczna część świata powraca do średniowiecznej tradycji ładu społecznego opartego na religijnych wartościach, odrzuca demokrację i atakuje głównie te elementy zachodniego dyskursu, które również na Zachodzie budzą silne kontrowersje i to nie tylko na osi lewica-prawica.


W Polsce krytykujący konwencję stambulską zastrzegali się na wszystkie świętości, że oni też są przeciwko przemocy wobec kobiet i dzieci, ale gniewa ich tylko wepchnięta do tej konwencji ideologia gender, terminy takie jak „płeć społeczno-kulturowa” i sformułowania takie jak  "społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn".


Ciekawe, że podczas protestów przeciwko próbom wypowiedzenia tej umowy podkreślano brak zainteresowania władz walką z przemocą wobec kobiet i dzieci, a nie obronę ideologii gender, czyli jak zwykle, była to rozmowa gęsi z prosięciem. W jednej sprawie poniekąd zgadzano się. Protestujący podkreślali, że ratyfikowanie konwencji antyprzemocowej nie przyniosło żadnych zmian w walce z przemocą domową, zaś druga strona zapewniała, że wypowiedzenie tej konwencji niczego nie zmieni.      


Zdumiewające jak często chrześcijańscy obrońcy tradycyjnych wartości rodzinnych (i to nie tylko Putin i Kaczyński), czerpią inspirację z islamskiej wojny z nowoczesnością. W Jordanii są ostatnio masowe protesty przeciwko próbie przyjęcia ustawy o prawach dzieci. W kwietniu rząd jordański zatwierdził projekt ustawy o prawach dziecka. W lipcu ustawa była przedmiotem dyskusji w parlamencie i została skierowana do komisji parlamentarnej, która miała zapewnić jej zgodność z prawem islamskim i tradycją jordańską. Jak można się było spodziewać sprawa wywołała święte oburzenie pobożnych, którzy określili ustawę jako „toksyczną”, promującą zachodnie wartości, zachęcającą do przedmałżeńskiego seksu i zmiany religii. Co pobożnych ludzi w Jordanii tak przeraziło? Jak się okazuje ustawa jest wzorowana na przyjętej przez ONZ ponad 30 lat temu Konwencji o prawach dziecka. Jeden z najgłośniejszych przeciwników ustawy pisał:

„Nasz problem polega nie tylko na katastrofalnych skutkach tego prawa, ale raczej na samej idei organizacji międzynarodowych interweniujących w nasze życie, jakbyśmy byli grupą ludzi bez religii, dziedzictwa, wartości czy cywilizacji. Narzucają nam swoje przekonania i dyktują nam nasze prawa i obowiązki. Ta interwencja jest nie do przyjęcia i powinna zostać rzucona w twarz tych, którzy za tym stoją, nie wspominając już o tym, że wyjaśniliśmy stan tych organizacji i pokazaliśmy, jak zniewalają ludzi pod przykrywką [promowania] praw człowieka!” 

Zarzuty jak prosto z Ordo Iuris, organizacje międzynarodowe podnoszą fałszywe hasła obrony praw kobiet i dzieci, ale zmierzają do niszczenia rodzin i szerzenia demoralizacji. Konwencja jest sprzeczna z prawem islamu, nie uznaje Koranu jako źródła ustawodawstwa dotyczącego dzieci, a przede wszystkim posłuszeństwa, w dodatku definiuje dziecko jako osoby, które nie osiągnęły 18 lat. Tymczasem przecież szariat Allaha definiuje dzieci jako te, które nie osiągnęły wieku dojrzewania.


Nie trudno się domyśleć o co tu chodzi, o małżeństwa z dziećmi i o pozostawienie decyzji o tych małżeństwach w rękach rodziców i o święte prawo do kar cielesnych. Być może, chodzi również o to, żeby nie utrudniać dzieciom udziału w walkach z bronią w ręku, chociaż oczywiście poległego nastoletniego terrorystę zawsze warto nazwać zabitym dzieckiem.          


Jak czytamy w tej kampanii:

Zachód próbuje promować wartości zgniłego kapitalizmu, który jest sprzeczny z naturą, i niesie skorumpowane wolności wraz z ich destrukcyjnymi konsekwencjami, które są widoczne w społeczeństwach zachodnich, takie jak rozpad rodziny, homoseksualizm, samobójstwa, mieszanie rodowodów do tego stopnia, że 50% dzieci w zachodnich społeczeństwach jest nieślubne.

Jaka zatem rada na tę zachodnią zarazę? Hizb ut-Tahrir, organizacja, która odgrywa znaczącą rolę w tej jordańskiej kampanii przeciw ustanawianiu ustawy o prawach dziecka ma prostą radę – zbudowanie światowego kalifatu i narzucenie wszystkim prawa szariatu.


Na ulicach Ammanu kobiety w chustach, na ulicach irańskich miast kobiety palące hidżaby, na ulicach miast rosyjskich protestujący przeciw mobilizacji.


Putin podziela niechęć pobożnych polityków i duchownych muzułmańskich do zgniłego Zachodu, podziela ich zapał do brutalnego tłumienia wszelkich protestów własnej ludności, nie jest pewien w sprawie tego światowego kalifatu. To jednak dalsza sprawa, chwilowo widzimy sojusz wiernych i niewiernych w sprawie tego, że demokracja to jedna zgnilizna moralna i trzeba ratować rodzinę przed tym faszyzmem.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzenie


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk