Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 13:58

« Poprzedni Następny »


Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej


Khaled Abu Toameh 2023-02-24

Palestyńczycy ścierają się z siłami izraelskimi podczas rajdu na Nablus na Zachodnim Brzegu, 22 lutego 2023 r.(Źródło: Zrzut z ekranu palestyńskiego wideo)

Palestyńczycy ścierają się z siłami izraelskimi podczas rajdu na Nablus na Zachodnim Brzegu, 22 lutego 2023 r.

(Źródło: Zrzut z ekranu palestyńskiego wideo)Od redakcji "Listów z naszego sadu"
"Polska wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującym się wysokim poziomem przemocy na Zachodnim Brzegu, skutkującym bardzo wysoką liczbą ofiar na przestrzeni ostatniego roku i ostatnich miesięcy. W tym kontekście ze zmartwieniem śledzimy informacje o operacji izrlskich sił bezpieczeństwa w Nablusie, w wyniku której zginęło co najmniej 10 osób, 97 zostało rannych, a ponad 200 ucierpiało w wyniku zastosowania gazu łzawiącego" - oświadczło nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, cierpiące z powodu śmierci ludzi, którzy chcieli tylko zabijać Żydów. Arab, Khaled Toameh, nie tyle się martwi ile próbuje coś zrozumieć.

                                                       ***
Czas środowej operacji IDF w Nablusie, w której zginęło 10 Palestyńczyków, a dziesiątki innych zostało rannych, nie mógł być gorszy dla Autonomii Palestyńskiej, której przywódcy szybko potępili Izrael i wezwali do międzynarodowej ochrony dla Palestyńczyków.


Wielu Palestyńczyków postrzega tę operację wojskową jako kolejny znak oszukańczej polityki i dwulicowości kierownictwa AP.

 
 

Co gorsza, rajd dodatkowo podważa wiarygodność AP, sprawiając wrażenie części izraelsko-amerykańskiego „spisku” wymierzonego w naród palestyński.


Palestyńska nieufność wobec koordynacji w sprawach bezpieczeństwa między PA a Izraelem


Wielu Palestyńczyków jest przekonanych, że operacja w Nablusie miała miejsce w kontekście trwającej koordynacji działań w sprawach bezpieczeństwa między palestyńskimi siłami bezpieczeństwa a Izraelem.


Wideo przedstawiające pojazd policji palestyńskiej uciekający z obszaru, gdy żołnierze IDF wkroczyli do Nablusu, jest pokazywane przez niektórych Palestyńczyków jako dowód na to, że AP jest w zmowie z Izraelem.


Rajd następuje po kompromisie palestyńsko-izraelskim w sprawie posunięć dyplomatycznych


Rajd spotkał się również z powszechną krytyką decyzji władz Autonomii Palestyńskiej z początku tego tygodnia o wycofaniu projektu rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej Izrael za jego decyzję o zalegalizowaniu osadników i budowie nowych domów w osadach.


Palestyńczycy wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi planowali uzyskać rezolucję zdecydowanie potępiającą Izrael za jego działalność osadniczą i „jednostronne działania”.


Według doniesień amerykańskich mediów Axios, decyzja o wycofaniu rezolucji została podjęta w kontekście „porozumienia” osiągniętego między Izraelem a Palestyńczykami.


Podobno w ramach porozumień USA zobowiązały się zaprosić prezydenta AP Mahmuda Abbasa na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu.


Palestyńczycy zobowiązali się ponadto do wznowienia koordynacji w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem i rozpoczęcia wdrażania planu bezpieczeństwa przedstawionego przez amerykańskiego koordynatora ds. bezpieczeństwa gen. Broni, Michaela Fenzela, by przywrócić kontrolę PA w Dżeninie i Nablusie.


Decyzja o rezygnacji z propozycji rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa rozgniewała wielu Palestyńczyków, którzy oskarżyli przywódców z Ramallah o poddanie się presji USA i Izraela.


Decyzja spotkała się również z ostrą krytyką ze strony siedmiu radykalnych frakcji, których przedstawiciele ostrzegali, że polityka palestyńskich przywódców będzie miała „destrukcyjne konsekwencje” dla narodu palestyńskiego.


W oświadczeniu wydanym na kilka godzin przed izraelską operacją bezpieczeństwa w Nablusie, frakcje, w tym Hamas, Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, oskarżyły kierownictwo AP o „dalsze sprzedawanie ludziom złudzeń poprzez sprzymierzanie się z amerykańską administracją."


Niektórzy Palestyńczycy twierdzili w środę, że AP nigdy nie przerwała koordynacji działań w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem, jak twierdziła pod koniec stycznia.


Wskazali, że operacja w Nablusie była następstwem doniesień, że administracja USA wywierała presję na Autonomię Palestyńską, by rozprawiła się z grupami zbrojnymi na północnym Zachodnim Brzegu.


Inny niedawny raport Axios ujawnił, że wyżsi urzędnicy palestyńscy i izraelscy od prawie dwóch miesięcy prowadzą tajne rozmowy w celu złagodzenia napięć na Zachodnim Brzegu.


Według raportu, sekretarz generalny Komitetu Wykonawczego OWP Hussein al-Szejk i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi prowadzili tajne rozmowy.


Raport ten jest również cytowany przez wielu Palestyńczyków jako dowód, że kierownictwo AP kłamało w sprawie wstrzymania koordynacji w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem.


Autonomia Palestyńska nie przedstawiła żadnego wyjaśnienia podjętej w ostatniej chwili decyzji o wycofaniu rezolucji z Rady Bezpieczeństwa. Ponadto ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła doniesieniom o tajnych kanałach rozmów i „porozumieniach” z Izraelem oraz dotyczących wspieranego przez USA planu bezpieczeństwa, mającego na celu pozbycie się grup zbrojnych w Nablusie i Dżeninie.


Milczenie palestyńskich przywódców wzmocniło wśród wielu Palestyńczyków przekonanie, że Abbas i jego najważniejsi współpracownicy oszukują swoich ludzi.


W oczach rosnącej liczby Palestyńczyków kierownictwo AP działa w zmowie z Izraelem i USA przeciwko interesom własnego narodu.


Tymczasem przywódcy AP robią wszystko, co w ich mocy, by ograniczyć szkody, oskarżając Izrael o popełnianie „zbrodni” i „masakr” na Palestyńczykach. „Kolejna masakra popełniona przez okupanta podczas jego agresji na Nablus dziś rano” – skomentował al-Szejk na Twitterze.


W odpowiedzi kilku Palestyńczyków ponownie oskarżyło go o współpracę z Izraelem i zażądało od sił bezpieczeństwa AP uwolnienia Mosaba Sztajeha, agenta Hamasu i jednego z założycieli Jaskini Lwów, który został aresztowany przez Palestyńczyków we wrześniu 2022 roku.


Ataki na al-Szejka, który jest uważany za numer 2 wśród palestyńskich przywódców, odzwierciedlają powszechną niechęć do Abbasa i jego wewnętrznego kręgu. To bardzo dobra wiadomość dla Hamasu i jego sojuszników.


IDF Nablus raid is another nail in the coffin of the Palestinian Authority

Jerusalem Post, 22 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Khaled Abu Toameh 
- urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk