Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 04:42

« Poprzedni Następny »


Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej


Khaled Abu Toameh 2023-02-24

Palestyńczycy ścierają się z siłami izraelskimi podczas rajdu na Nablus na Zachodnim Brzegu, 22 lutego 2023 r.(Źródło: Zrzut z ekranu palestyńskiego wideo)

Palestyńczycy ścierają się z siłami izraelskimi podczas rajdu na Nablus na Zachodnim Brzegu, 22 lutego 2023 r.

(Źródło: Zrzut z ekranu palestyńskiego wideo)Od redakcji "Listów z naszego sadu"
"Polska wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującym się wysokim poziomem przemocy na Zachodnim Brzegu, skutkującym bardzo wysoką liczbą ofiar na przestrzeni ostatniego roku i ostatnich miesięcy. W tym kontekście ze zmartwieniem śledzimy informacje o operacji izrlskich sił bezpieczeństwa w Nablusie, w wyniku której zginęło co najmniej 10 osób, 97 zostało rannych, a ponad 200 ucierpiało w wyniku zastosowania gazu łzawiącego" - oświadczło nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, cierpiące z powodu śmierci ludzi, którzy chcieli tylko zabijać Żydów. Arab, Khaled Toameh, nie tyle się martwi ile próbuje coś zrozumieć.

                                                       ***
Czas środowej operacji IDF w Nablusie, w której zginęło 10 Palestyńczyków, a dziesiątki innych zostało rannych, nie mógł być gorszy dla Autonomii Palestyńskiej, której przywódcy szybko potępili Izrael i wezwali do międzynarodowej ochrony dla Palestyńczyków.


Wielu Palestyńczyków postrzega tę operację wojskową jako kolejny znak oszukańczej polityki i dwulicowości kierownictwa AP.

 
 

Co gorsza, rajd dodatkowo podważa wiarygodność AP, sprawiając wrażenie części izraelsko-amerykańskiego „spisku” wymierzonego w naród palestyński.


Palestyńska nieufność wobec koordynacji w sprawach bezpieczeństwa między PA a Izraelem


Wielu Palestyńczyków jest przekonanych, że operacja w Nablusie miała miejsce w kontekście trwającej koordynacji działań w sprawach bezpieczeństwa między palestyńskimi siłami bezpieczeństwa a Izraelem.


Wideo przedstawiające pojazd policji palestyńskiej uciekający z obszaru, gdy żołnierze IDF wkroczyli do Nablusu, jest pokazywane przez niektórych Palestyńczyków jako dowód na to, że AP jest w zmowie z Izraelem.


Rajd następuje po kompromisie palestyńsko-izraelskim w sprawie posunięć dyplomatycznych


Rajd spotkał się również z powszechną krytyką decyzji władz Autonomii Palestyńskiej z początku tego tygodnia o wycofaniu projektu rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej Izrael za jego decyzję o zalegalizowaniu osadników i budowie nowych domów w osadach.


Palestyńczycy wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi planowali uzyskać rezolucję zdecydowanie potępiającą Izrael za jego działalność osadniczą i „jednostronne działania”.


Według doniesień amerykańskich mediów Axios, decyzja o wycofaniu rezolucji została podjęta w kontekście „porozumienia” osiągniętego między Izraelem a Palestyńczykami.


Podobno w ramach porozumień USA zobowiązały się zaprosić prezydenta AP Mahmuda Abbasa na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu.


Palestyńczycy zobowiązali się ponadto do wznowienia koordynacji w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem i rozpoczęcia wdrażania planu bezpieczeństwa przedstawionego przez amerykańskiego koordynatora ds. bezpieczeństwa gen. Broni, Michaela Fenzela, by przywrócić kontrolę PA w Dżeninie i Nablusie.


Decyzja o rezygnacji z propozycji rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa rozgniewała wielu Palestyńczyków, którzy oskarżyli przywódców z Ramallah o poddanie się presji USA i Izraela.


Decyzja spotkała się również z ostrą krytyką ze strony siedmiu radykalnych frakcji, których przedstawiciele ostrzegali, że polityka palestyńskich przywódców będzie miała „destrukcyjne konsekwencje” dla narodu palestyńskiego.


W oświadczeniu wydanym na kilka godzin przed izraelską operacją bezpieczeństwa w Nablusie, frakcje, w tym Hamas, Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, oskarżyły kierownictwo AP o „dalsze sprzedawanie ludziom złudzeń poprzez sprzymierzanie się z amerykańską administracją."


Niektórzy Palestyńczycy twierdzili w środę, że AP nigdy nie przerwała koordynacji działań w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem, jak twierdziła pod koniec stycznia.


Wskazali, że operacja w Nablusie była następstwem doniesień, że administracja USA wywierała presję na Autonomię Palestyńską, by rozprawiła się z grupami zbrojnymi na północnym Zachodnim Brzegu.


Inny niedawny raport Axios ujawnił, że wyżsi urzędnicy palestyńscy i izraelscy od prawie dwóch miesięcy prowadzą tajne rozmowy w celu złagodzenia napięć na Zachodnim Brzegu.


Według raportu, sekretarz generalny Komitetu Wykonawczego OWP Hussein al-Szejk i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi prowadzili tajne rozmowy.


Raport ten jest również cytowany przez wielu Palestyńczyków jako dowód, że kierownictwo AP kłamało w sprawie wstrzymania koordynacji w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem.


Autonomia Palestyńska nie przedstawiła żadnego wyjaśnienia podjętej w ostatniej chwili decyzji o wycofaniu rezolucji z Rady Bezpieczeństwa. Ponadto ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła doniesieniom o tajnych kanałach rozmów i „porozumieniach” z Izraelem oraz dotyczących wspieranego przez USA planu bezpieczeństwa, mającego na celu pozbycie się grup zbrojnych w Nablusie i Dżeninie.


Milczenie palestyńskich przywódców wzmocniło wśród wielu Palestyńczyków przekonanie, że Abbas i jego najważniejsi współpracownicy oszukują swoich ludzi.


W oczach rosnącej liczby Palestyńczyków kierownictwo AP działa w zmowie z Izraelem i USA przeciwko interesom własnego narodu.


Tymczasem przywódcy AP robią wszystko, co w ich mocy, by ograniczyć szkody, oskarżając Izrael o popełnianie „zbrodni” i „masakr” na Palestyńczykach. „Kolejna masakra popełniona przez okupanta podczas jego agresji na Nablus dziś rano” – skomentował al-Szejk na Twitterze.


W odpowiedzi kilku Palestyńczyków ponownie oskarżyło go o współpracę z Izraelem i zażądało od sił bezpieczeństwa AP uwolnienia Mosaba Sztajeha, agenta Hamasu i jednego z założycieli Jaskini Lwów, który został aresztowany przez Palestyńczyków we wrześniu 2022 roku.


Ataki na al-Szejka, który jest uważany za numer 2 wśród palestyńskich przywódców, odzwierciedlają powszechną niechęć do Abbasa i jego wewnętrznego kręgu. To bardzo dobra wiadomość dla Hamasu i jego sojuszników.


IDF Nablus raid is another nail in the coffin of the Palestinian Authority

Jerusalem Post, 22 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Khaled Abu Toameh 
- urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk