Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 05:43

« Poprzedni Następny »


Ukraina: niezamierzone konsekwencje


Amir Taheri 2023-02-23

<span>Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)</span>
Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Co robisz, gdy utkniesz w wojnie, której nie możesz ani wygrać, ani przegrać? Oto pytanie, przed którym stoi prezydent Rosji Władimir Putin, gdy jego „operacja specjalna” przeciwko Ukrainie wkracza w drugi rok. Odpowiedź brzmi: inscenizujesz przedstawienia trompe l'oeil, żeby ukryć fakt, że utknąłeś i zmierzasz donikąd.

W grudniu zeszłego roku Putin i jego machina propagandowa drążył temat zwycięstwa dzięki Generałowi Zimie, który miał zapewnić zwycięstwo przemarzniętymi pazurami. Gdy tak się nie stało, kupili kilka życzliwych nagłówków gazet, zwalniając swojego dowódcę na Ukrainie i wrzucając najwyższego dowódcę wojskowego, generała Walerija Gierasimowa, do lwiej jaskini. Teraz jednak wiadomo, że Gierasimow, biurokrata w mundurze z tyloma medalami, co generał w operetce, nie jest cudotwórcą.


Dlatego teraz z Kremla dobiega nowa melodia: wiosenna ofensywa, która ma przynieść Rosji pełne zwycięstwo na tacy. Fantazja, że wiosna, tak jak ożywia przyrodę, przyniesie zwycięstwo każdej stronie, której sprzyja, jest tak stara, jak sama historia wojen.


Ponad 2000 lat temu rzymski konsul Marek Licyniusz Krassus, w tamtym czasie najbogatszy człowiek na świecie, zaryzykował wiosenną ofensywę w Carrhae zakończoną odcięciem mu głowy i wysłaniem jej królowi Partów na złotej tacy.


W XIV-wiecznej wojnie między Anglią a Francją angielski król Edward III sądził, że jego wiosenna ofensywa zakończy krwawą sagę. Pokonał Francuzów w Poitiers i schwytał ich króla. Ale to też nie zakończyło najdłuższej wojny w historii.


Podczas wojny secesyjnej kawaleria generała Philipa Henry'ego Sheridana wkroczyła głęboko na „terytorium wroga” w ramach wiosennej ofensywy generała Ulyssesa S. Granta. Akcja Sheridana weszła do podręczników wojskowości, ale bratobójcza wojna na tym się nie skończyła.


W 1918 roku mieliśmy niemiecką wersję ofensywy wiosennej, którą zakończył bóg śmierci Tanatos.


Tragedia na Ukrainie, nazwij ją operacją specjalną, jeśli chcesz zadowolić Putina, przekształciła się w wojnę pozycyjną polegającą na małych stopniowych postępach i odwrotach, przypominającą raczej I wojnę światową niż wojnę XXI wieku. W rzeczywistości front wojenny, który powstał w 2014 r. wraz z aneksją Krymu przez Rosję i utworzeniem secesyjnych enklaw w Donbasie, w dużej mierze pozostał niezmieniony. Wiosenna ofensywa, do której wzywają bębny rosyjskiej propagandy, raczej tego nie zmieni.


Być może bardziej interesujące jest zbadanie niezamierzonych konsekwencji tej tragicznej sagi. Jedną z takich konsekwencji jest przywrócenie wojny do rozmów międzynarodowych jako rzeczywistości tu i teraz.


Pomysł, że wojna może być w jakiś sposób wykreślona z ludzkiej historii, tak jak kazirodztwo lub niewolnictwo, zostaje zdemaskowany jako to, czym jest: niebezpieczną fantazją. Doprowadziło to do rozmyślań o minionych doktrynach wojskowych, o których wielu sądziło lub miało nadzieję, że zanikły.


Prawie pół wieku temu Stany Zjednoczone zniosły pobór na rzecz armii zawodowej. Większość innych zachodnich demokracji i niektóre kraje rozwijające się poszły za tym przykładem. Dziś jednak w kilku stolicach dyskutuje się publicznie o jakiejś formie powrotu do systemu powszechnego poboru. Wydatki na obronę, które wcześniej uważano za wyraz pychy i luksusu, są obecnie uważane za niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego i niepodległości.

Przed tragedią na Ukrainie ograniczanie wydatków na armię i zbrojenia było standardowym narzędziem ograniczania deficytów budżetowych.


Jednak w 2022 roku ponad 40 krajów zwiększyło swoje budżety obronne, rozpoczynając jednocześnie szeroko zakrojone programy odnawiania swoich arsenałów i opracowywania bardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia.


Tak więc niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być nowy wyścig zbrojeń, którego Rosja ewidentnie nie jest w stanie wygrać. Może to stać się również problemem Chin, które staną przed trudnym wyborem między dołączeniem do wyścigu i tym samym ograniczeniem zasobów potrzebnych do wydobycia większej liczby ludności z ubóstwa, lub pozostaniem na zewnątrz i zmniejszeniem ambicji globalnego przywództwa.


Inną niezamierzoną konsekwencją może być degradacja dyplomacji jako głównego narzędzia rozwiązywania konfliktów w skali globalnej. W sytuacji, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych została już zmarginalizowana, zdolność międzynarodowej dyplomacji do zakończenia lub przynajmniej złagodzenia wielu małych lub dużych konfliktów regionalnych zostałaby jeszcze bardziej ograniczona.


Tragedia na Ukrainie wzmocniła również zapoczątkowaną na początku nowego stulecia tendencję do prywatyzacji wojny. Z najlepszych dostępnych informacji wynika, że prywatna wojna stała się lukratywnym globalnym biznesem, zatrudniającym dziesiątki tysięcy ludzi i mającym wpływ na kilkanaście krajów w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W niektórych miejscach, takich jak wschodnie regiony Konga i Kinszasy, sprywatyzowana wojna stała się kluczowym czynnikiem kontrolującym dostęp do rzadkich zasobów mineralnych o znaczeniu strategicznym.


Inną niezamierzoną konsekwencją jest pojawienie się wielkiego znaku zapytania co do integracji Rosji jako głównego gracza w tym, co Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn określili jako „nasz wspólny europejski dom”. Klasyczna rosyjska debata między słowianofilami a zwolennikami Zachodu odzwierciedlała rosyjską rzeczywistość z jej nieodłącznymi sprzecznościami. Putin oferuje namiastkę słowianofili, która – w sytuacji, kiedy narody słowiańskie już są zintegrowane ze „wspólnym europejskim domem” – nie pozostawia Rosji innego wyboru, jak spojrzeć na wschód, w stronę Chin i zgodzić się na odgrywanie drugorzędnej roli wobec potęgi o strukturach i ambicjach obcych przeciętnemu Rosjaninowi.


Najważniejszą niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być wykolejenie tzw.
procesu globalizacji. Dwie dekady temu cała dyskusja dotyczyła przewagi komparatywnej i delokalizacji. Dziś mówi się o relokalizacji i odbudowie „własnego przemysłu”. Może się to okazać powrotem do ekonomicznej mentalności praw zbożowych i protekcjonizmu, co może oznaczać katastrofę dla wielu krajów, lub zaproponować spóźnioną korektę zbyt daleko posuniętej globalizacji.


Inwazja na Ukrainę była niepotrzebnym posunięciem, co, zdaniem Talleyranda, jest gorsze niż popełnienie błędu. Wypuściła zbyt wiele dżinów, by ktokolwiek mógł je kontrolować, nie mówiąc już o wepchnięciu ich ponownie do butelek.


Cóż, wiosna nie jest daleko i Putin może mieć swoją ofensywę. Ale pozostaje pytanie: co potem?


Ukraine: The Unintended Consequences

Gatestone Institute, 19 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk