Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:12

« Poprzedni Następny »


Ukraina: niezamierzone konsekwencje


Amir Taheri 2023-02-23

<span>Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)</span>
Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ministrem obrony Siergiejem Szojgu (z prawej) w kwietniu 2022 po klęsce w bitwie o Kijów. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Co robisz, gdy utkniesz w wojnie, której nie możesz ani wygrać, ani przegrać? Oto pytanie, przed którym stoi prezydent Rosji Władimir Putin, gdy jego „operacja specjalna” przeciwko Ukrainie wkracza w drugi rok. Odpowiedź brzmi: inscenizujesz przedstawienia trompe l'oeil, żeby ukryć fakt, że utknąłeś i zmierzasz donikąd.

W grudniu zeszłego roku Putin i jego machina propagandowa drążył temat zwycięstwa dzięki Generałowi Zimie, który miał zapewnić zwycięstwo przemarzniętymi pazurami. Gdy tak się nie stało, kupili kilka życzliwych nagłówków gazet, zwalniając swojego dowódcę na Ukrainie i wrzucając najwyższego dowódcę wojskowego, generała Walerija Gierasimowa, do lwiej jaskini. Teraz jednak wiadomo, że Gierasimow, biurokrata w mundurze z tyloma medalami, co generał w operetce, nie jest cudotwórcą.


Dlatego teraz z Kremla dobiega nowa melodia: wiosenna ofensywa, która ma przynieść Rosji pełne zwycięstwo na tacy. Fantazja, że wiosna, tak jak ożywia przyrodę, przyniesie zwycięstwo każdej stronie, której sprzyja, jest tak stara, jak sama historia wojen.


Ponad 2000 lat temu rzymski konsul Marek Licyniusz Krassus, w tamtym czasie najbogatszy człowiek na świecie, zaryzykował wiosenną ofensywę w Carrhae zakończoną odcięciem mu głowy i wysłaniem jej królowi Partów na złotej tacy.


W XIV-wiecznej wojnie między Anglią a Francją angielski król Edward III sądził, że jego wiosenna ofensywa zakończy krwawą sagę. Pokonał Francuzów w Poitiers i schwytał ich króla. Ale to też nie zakończyło najdłuższej wojny w historii.


Podczas wojny secesyjnej kawaleria generała Philipa Henry'ego Sheridana wkroczyła głęboko na „terytorium wroga” w ramach wiosennej ofensywy generała Ulyssesa S. Granta. Akcja Sheridana weszła do podręczników wojskowości, ale bratobójcza wojna na tym się nie skończyła.


W 1918 roku mieliśmy niemiecką wersję ofensywy wiosennej, którą zakończył bóg śmierci Tanatos.


Tragedia na Ukrainie, nazwij ją operacją specjalną, jeśli chcesz zadowolić Putina, przekształciła się w wojnę pozycyjną polegającą na małych stopniowych postępach i odwrotach, przypominającą raczej I wojnę światową niż wojnę XXI wieku. W rzeczywistości front wojenny, który powstał w 2014 r. wraz z aneksją Krymu przez Rosję i utworzeniem secesyjnych enklaw w Donbasie, w dużej mierze pozostał niezmieniony. Wiosenna ofensywa, do której wzywają bębny rosyjskiej propagandy, raczej tego nie zmieni.


Być może bardziej interesujące jest zbadanie niezamierzonych konsekwencji tej tragicznej sagi. Jedną z takich konsekwencji jest przywrócenie wojny do rozmów międzynarodowych jako rzeczywistości tu i teraz.


Pomysł, że wojna może być w jakiś sposób wykreślona z ludzkiej historii, tak jak kazirodztwo lub niewolnictwo, zostaje zdemaskowany jako to, czym jest: niebezpieczną fantazją. Doprowadziło to do rozmyślań o minionych doktrynach wojskowych, o których wielu sądziło lub miało nadzieję, że zanikły.


Prawie pół wieku temu Stany Zjednoczone zniosły pobór na rzecz armii zawodowej. Większość innych zachodnich demokracji i niektóre kraje rozwijające się poszły za tym przykładem. Dziś jednak w kilku stolicach dyskutuje się publicznie o jakiejś formie powrotu do systemu powszechnego poboru. Wydatki na obronę, które wcześniej uważano za wyraz pychy i luksusu, są obecnie uważane za niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego i niepodległości.

Przed tragedią na Ukrainie ograniczanie wydatków na armię i zbrojenia było standardowym narzędziem ograniczania deficytów budżetowych.


Jednak w 2022 roku ponad 40 krajów zwiększyło swoje budżety obronne, rozpoczynając jednocześnie szeroko zakrojone programy odnawiania swoich arsenałów i opracowywania bardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia.


Tak więc niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być nowy wyścig zbrojeń, którego Rosja ewidentnie nie jest w stanie wygrać. Może to stać się również problemem Chin, które staną przed trudnym wyborem między dołączeniem do wyścigu i tym samym ograniczeniem zasobów potrzebnych do wydobycia większej liczby ludności z ubóstwa, lub pozostaniem na zewnątrz i zmniejszeniem ambicji globalnego przywództwa.


Inną niezamierzoną konsekwencją może być degradacja dyplomacji jako głównego narzędzia rozwiązywania konfliktów w skali globalnej. W sytuacji, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych została już zmarginalizowana, zdolność międzynarodowej dyplomacji do zakończenia lub przynajmniej złagodzenia wielu małych lub dużych konfliktów regionalnych zostałaby jeszcze bardziej ograniczona.


Tragedia na Ukrainie wzmocniła również zapoczątkowaną na początku nowego stulecia tendencję do prywatyzacji wojny. Z najlepszych dostępnych informacji wynika, że prywatna wojna stała się lukratywnym globalnym biznesem, zatrudniającym dziesiątki tysięcy ludzi i mającym wpływ na kilkanaście krajów w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W niektórych miejscach, takich jak wschodnie regiony Konga i Kinszasy, sprywatyzowana wojna stała się kluczowym czynnikiem kontrolującym dostęp do rzadkich zasobów mineralnych o znaczeniu strategicznym.


Inną niezamierzoną konsekwencją jest pojawienie się wielkiego znaku zapytania co do integracji Rosji jako głównego gracza w tym, co Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn określili jako „nasz wspólny europejski dom”. Klasyczna rosyjska debata między słowianofilami a zwolennikami Zachodu odzwierciedlała rosyjską rzeczywistość z jej nieodłącznymi sprzecznościami. Putin oferuje namiastkę słowianofili, która – w sytuacji, kiedy narody słowiańskie już są zintegrowane ze „wspólnym europejskim domem” – nie pozostawia Rosji innego wyboru, jak spojrzeć na wschód, w stronę Chin i zgodzić się na odgrywanie drugorzędnej roli wobec potęgi o strukturach i ambicjach obcych przeciętnemu Rosjaninowi.


Najważniejszą niezamierzoną konsekwencją ukraińskiej tragedii może być wykolejenie tzw.
procesu globalizacji. Dwie dekady temu cała dyskusja dotyczyła przewagi komparatywnej i delokalizacji. Dziś mówi się o relokalizacji i odbudowie „własnego przemysłu”. Może się to okazać powrotem do ekonomicznej mentalności praw zbożowych i protekcjonizmu, co może oznaczać katastrofę dla wielu krajów, lub zaproponować spóźnioną korektę zbyt daleko posuniętej globalizacji.


Inwazja na Ukrainę była niepotrzebnym posunięciem, co, zdaniem Talleyranda, jest gorsze niż popełnienie błędu. Wypuściła zbyt wiele dżinów, by ktokolwiek mógł je kontrolować, nie mówiąc już o wepchnięciu ich ponownie do butelek.


Cóż, wiosna nie jest daleko i Putin może mieć swoją ofensywę. Ale pozostaje pytanie: co potem?


Ukraine: The Unintended Consequences

Gatestone Institute, 19 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk