Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:00

« Poprzedni Następny »


“Pomniejsze wtargnięcie” było wielkim błędem


Jeff Jacoby 2022-01-31

Konferencja prasowa w Białym Domu 21 stycznia 2021 (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)
Konferencja prasowa w Białym Domu 21 stycznia 2021 (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)

Trwają efekty katastrofalnej konferencji prasowej prezydenta Bidena z zeszłego tygodnia. Departament Stanu w dzień później nakazał rodzinom amerykańskiego personelu dyplomatycznego na Ukrainie opuszczenie kraju, ostrzegając, że Stany Zjednoczone „nie będą w stanie” ewakuować swoich obywateli w wypadku rosyjskiej inwazji. Tymczasem administracja rozważa czy wysłać tysiące żołnierzy  USA, jak również okręty wojenne i lotniskowiec na Bałtyk i do Europy Wschodniej.

 

Wydarzenia następują szybko od czasu, kiedy Biden powiedział w środę, że “Rosja będzie pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli dokona najazdu” – tylko po to, żeby podważyć to ostrzeżenie już w następnych słowach.  

“Zależy, co zrobi – powiedział Biden. – Jest czymś innym, jeśli będzie pomniejsze wtargnięcia i wtedy będziemy mieli spór o to, co zrobić, a czego nie zrobić et cetera”.

Natychmiast zrozumiano, że był to błąd najwyższej kategorii: równało się to poinformowaniu Władimira Putina, że jak długo napaść Rosji na Ukrainę da się przedstawić jako “pomniejsze wtargnięcie”, reakcja ze strony Stanów Zjednoczonych i sojuszników z NATO nie będzie zbyt daleko idąca. Kiedy reporter poprosił Bidena, by to rozwinął, prezydent jeszcze pogorszył sprawę:   

“Jest bardzo ważne, byśmy trzymali wszystkich w NATO na tej samej fali. . . . Są różnice w NATO w sprawie tego, co kraje są gotowe zrobić, zależnie od tego, co się stanie – do jakiego stopnia są w stanie się posunąć”. Jeśli Biden świadomie starał się zapewnić Putina, że Zachód nie stanie zjednoczony przeciwko rosyjskiej agresji, to mu się udało. A jeśli to nie ten komunikat chciał przekazać? I tak go przekazał.

W chwilę po zakończeniu konferencji prasowej Bidena Biały Dom rozpoczął próbę wycofania słów prezydenta. “Jeśli jakiekolwiek rosyjskie siły militarne przejdą ukraińską granicę – brzmiało oświadczenie jego biura prasowego – spotkają się z szybką, ostrą i wspólną reakcją Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników”. W czwartek Biden twierdził z naciskiem, że “Rosja zapłaci wysoką cenę”, jeśli ruszy przeciwko Ukrainie. 

Odwołanie nie ma jednak znaczenia. Szkoda się stała. Putin (i inni wrogowie Ameryki) wiedzą, jaka jest różnica między słowami Bidena, które są nieprzefiltrowanym wyrazem jego prawdziwych poglądów, a próbą odkręcenia ich przez administrację, jaka potem nastąpiła. Kiedy mówi prezydent Ameryki, świat słucha. A tym, co usłyszał od Bidena, było niezdecydowanie i brak jasności.  

Nie ma sensownej różnicy między “pomniejszym wtargnięciem” na Ukrainę, a jakimkolwiek innym rodzajem wtargnięcia. Jak powiedział w czwartek Jim Geraghty z “National Review”:  

“Pomniejsze wtargnięcia” są kluczowym rozdziałem w rosyjskim podręczniku militarnym. . . . Znakomita brytyjska komedia [z lat 1980.] “Yes, Prime Minister” zawierała przezabawny i boleśnie trafny opis “taktyki salami — sowieckiej inwazji dokonywanej plasterek po plasterku. Żadna pojedyncza akcja Rosjan nie wywoła pełnej reakcji NATO. Jak z żabą w gotującej się wodzie – strategią jest stopniowe rozszerzanie agresji, kawałek po kawałku, tak że zmiana od ‘nie wojny’ do wojny zachodzi tak stopniowo, że nigdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. A kiedy wreszcie rozumiemy, Rosjanie nas daleko wyprzedzili. 

Dlatego też tak wielu ludzi zareagowało przerażeniem, kiedy Biden zasugerował wczoraj, że może nie być silnej reakcji na “pomniejsze wtargnięcie” rosyjskich sił. “Pomniejsze wtargnięcie” jest tym właśnie sposobem, w jaki rozpoczęłaby się rosyjska strategia zajęcia dużych części Ukrainy. Biden nie zamierzał dawać Putinowi zielonego światła, ale Putin prawdopodobnie zrozumie te słowa jako zielone światło.

Jak często i słusznie mówił Biden o swoim poprzedniku: słowa prezydenta liczą się. Liczą się szczególnie w sprawach polityki zagranicznej. Już przed katastrofalną konferencją prasową w zeszłym tygodniu Biden dał przeciwnikom USA, takim jak Rosja Putina, Chiny Xi Jinpinga i Iran Alego Chameneiego, powody do wątpienia w jego zdecydowanie na globalnej scenie. Jego zgubny upór, by wycofać do ostatniego amerykańskiego żołnierza z Afganistanu w połączeniu z jego prognozą, że Kabul nie wpadnie w ręce Talibanu, już dawały powód do kwestionowania jego osądu w sprawie jednej z najgorszych sił na planecie. Błąd Bidena „pomniejszego  wtargnięcia” tylko umocni pogląd, że nie jest on w stanie zjednoczyć Zachodu przeciwko agresywnemu wrogowi.

Trzeba przyznać, że Biden nie jest pierwszym prezydentem, który wywołał międzynarodowy kryzys źle dobranymi słowami.  

W 2009 roku, kiedy dziesiątki tysięcy popierających demokrację protestujących wyszło na ulice w Iranie i zaatakowały ich siły rządowe, Barack Obama nie był skłonny ich poprzeć. Po dniach milczenia Obama wreszcie powiedział, że nie lubi „przemocy skierowanej na pokojowych demonstrantów’, ale nie byłoby „produktywne” dla prezydenta Stanów Zjednoczonych „ingerowanie w irańskie sprawy”. Nic dziwnego, że irańska rozprawa z demonstrantami trwała, aresztowano tysiące młodych ludzi, a siły rządowe zamordowały dziesiątki, a może setki z nich.

Dwadzieścia lat wcześniej George H.W. Bush zareagował w bardzo podobny sposób, kiedy olbrzymi, prodemokratyczny ruch protestu rozlał się po całych Chinach. “Popieram to, w co wierzycie, ale nie mogę wyjść poza to” - powiedział Bush twierdząc, że prezydent USA nie może wesprzeć żądań wolności protestujących. Skoro nie było żadnego odporu ze strony Stanów Zjednoczonych, chiński rząd wysłał czołgi na plac Tiananmen, zabijając wielu demonstrantów. Nawet po masakrze Bush nie chciał powiedzieć niczego, co mogłoby obrazić chiński rząd. “To nie jest pora na emocjonalną reakcję” – powiedział reporterom. Szokująco, nawet chwalił chińskie wojsko. “Armia istotnie okazała powściągliwość. . . . Okazywali powściągliwość przez długi czas”. Skutkiem słów Busha było ośmielenie chińskiej dyktatury, która od tego czasu staje się coraz brutalniejsza.


Johna F. Kennedy’ego pamięta się za jego przemówienie “Ich bin ein Berliner” w 1963 roku, potępiające mur, jaki Niemcy Wschodnie wzniosły, by przeszkodzić uchodźcom w ucieczce do Berlina Zachodniego. Jednak wcześniej, latem 1961 roku, kiedy komuniści rozpoczęli odgradzanie Berlina Zachodniego płotem z drutu kolczastego, JFK odmówił interwencji z obawy przed rozgniewaniem Nikity Chruszczowa. „To jest jego wyjście z kłopotliwej sytuacji – powiedział Kennedy swoim współpracownikom. – To nie jest przyjemne rozwiązanie, ale mur jest znacznie lepszy niż wojna”. Płochliwość Kennedy’ego ośmieliła Chruszczowa. Niedługo potem sowieckie rakiety rozmieszczono na Kubie.

Raz za razem nieprzemyślane słowa prezydenta – lub tych, którzy mówili w jego imieniu – dawały zielone światło despotom i zbirom.Sekretarz stanu Dean Acheson pominął Koreę Południową, kiedy opisywał “obszar obronny” Ameryki w Azji. Stalin i Mao uznali to pominięcie za zielone światło do rozpoczęcia wojny, która ostatecznie kosztowała życie 50 tysięcy Amerykanów.


przemówieniu do National Press Club w 1950 roku sekretarz stanu prezydenta Harry’ego Trumana, Dean Acheson, nakreślił “obszar obronny”, który Stany Zjednoczone będą bronić na Pacyfiku przeciwko jakiemukolwiek obcemu zagrożeniu. Granice tego obszaru, powiedział, przebiegają od Aleutów do Japonii, wysp Riukiu na japońskim wybrzeżu i do Filipin. Nie powiedział jednak niczego o Korei Południowej – a to pominięcie natychmiast zauważyli wrogowie Ameryki.

“Według sowieckiego świadka naocznego, którego relację ujawniono po upadku Związku Radzieckiego na początku lat 1990.” – pisał Miles Maochun Yu z Hoover Institution:

Przemówienie Achesona pospiesznie położono na biurku Stalina do starannego zbadania. Stalin natychmiast przeprowadził tajne rozmowy z Mao, który przebywał w ZSRR od końca grudnia 1949 roku, o tej, jak się wydawało, zmianie w militarnej ocenie w sprawie Korei. Od kiedy Moskwa stworzyła Demokratyczną Republikę Korei [Koreę Północną] w 1948 roku, Kim Il-sung błagał Stalina o zaaprobowanie jego planu zaatakowania Korei Południowej, ale wielokrotnie spotykał się z odmową ze względu na zakładaną militarną reakcję amerykańską. Jednak, zaledwie dwa tygodnie po przemówieniu Achesona . . . Stalin wreszcie zaaprobował rozpoczęcie ataku przez Kima na Południe.

W koreańskiej wojnie, która wtedy nastąpiła, straciło życie ponad 50 tysięcy Amerykanów – a w sumie około pięciu milionów ludzi. To był najkrwawszy konflikt zimnej wojny, który mógł nigdy nie wybuchnąć, gdyby Acheson nie dał Stalinowi i Mao powodu do wierzenia, że mogą bezkarnie najechać na Koreę Południową.

Kiedy amerykańscy prezydenci pokazują słabość, brak zdecydowania lub rozpaczliwe pragnienie uniknięcia konfliktu, wynikiem aż nazbyt często jest bardziej niebezpieczny świat. Płochliwość prowokuje i zaprasza do agresji. Sposobem zniechęcenia wrogich reżimów i zapobieżenia wojnie jest siła i odstraszanie. Skoro Biden nie opanował tej lekcji do teraz, prawdopodobnie nie nauczy się jej nigdy.


'Minor incursion' was a major blunder

Boston Globe, 24 stycznia 23022r.

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk