Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:54

« Poprzedni Następny »


Głupia polityka bliskowschodnia Bidena


Vic Rosenthal 2021-03-02

Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.
Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.

Polityka nowej administracji amerykańskiej jest niezrozumiała z punktu widzenia amerykańskich interesów.


Podobno jej celem jest niedopuszczenie do tego, by Iran zdobył broń jądrową oraz powstrzymanie go przed eksportowaniem terroru do regionu i na cały świat. Najlepszym sposobem zrobienia tego bez wojny jest użycie olbrzymiej siły ekonomicznej USA, by przyciskać reżim aż albo załamie się i zostanie obalony przez własną ludność (która będzie szczęśliwa, jeśli znikną), albo bezwarunkowo zgodzi się na zastopowanie swoich projektów nuklearnego i rakiet dalekiego zasięgu oraz zakończy wojny zastępcze z sąsiadami. W nieśmiertelnych słowach Vito Corleone, przedstawią im ofertę, której nie będą mogli odrzucić.


To nie jest trudne do zrozumienia. Administracja Trumpa nazywała to polityką „maksymalnego nacisku” i łączyła z likwidowaniem kluczowego irańskiego personelu (zarówno przez USA, jak przez Izrael) oraz wojną cybernetyczną i innymi operacjami, co razem przycisnęło reżim do ściany. Przeciwnicy mówili, że ta polityka “nie działała”, ale prawdą jest, że działała – po prostu potrzeba było jeszcze trochę czasu. Sankcje Trumpa i Pompeo dławiły irańską gospodarkę i, choć nie ulega wątpliwości, że powodowały znaczące problemy zwykłym Irańczykom, militarna konfrontacja byłaby znacznie gorsza dla wszystkich.  

 

Gdyby Trump został ponownie wybrany, naciski trwałyby. W którymś momencie ajatollahowie zrozumieliby, że nie mają żadnej realnej opcji poza przystąpieniem do rozmów z Amerykanami i negocjacjami w celu uzyskania ulg, które byłyby przyznane tylko w zamian za prawdziwe ustępstwa. Istotnie Administracja Trumpa uczyniła pierwsze kroki wobec Iranu z okazji otwarcia sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2019 roku, ale zostały odtrącone. Być może, perspektywa dalszych czterech lat maksymalnego nacisku przyniosłaby do teraz owoce.

 

Być może, jednym z powodów, dla którego Irańczycy uznali, że mogą to przetrwać, był obecny wysłannik do Iranu i były członek administracji Obamy, Robert Malley, który spotkał się z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżavad Zarifem dwa miesiące wcześniej. Podczas kadencji Trumpa Irańczycy byli także w kontakcie z innymi byłymi politykami ery Obamy, takimi jak John Kerry i Ernest Moniz, i można rozsądnie założyć, że  mówili Irańczykom, by się trzymali; Trump wkrótce odejdzie, a oni wrócą z lepszą ofertą.  Negocjacje prywatnych obywateli z obcymi mocarstwami za plecami legalnego rządu są naruszeniem bardzo rzadko stosowanego prawa, Logan Act, które i tak obłożone jest stosunkowo łagodną karą. Niektórzy komentatorzy uważają jednak, że to, co zrobili, było znacznie poważniejsze.

 

Gdy tylko Joe Biden objął urząd, rozpoczął kroki, by anulować ostrą politykę Trumpa. Szybkie przywrócenie sankcji ONZ na nabywanie militarnych i nuklearnych materiałów, które nakazał Trump w swoich ostatnich dniach, zostało anulowane. Z partyzantów Huti, marionetek Iranu, zdjęto zaklasyfikowanie jako terrorystów i zatrzymano pomoc militarną dla Arabii Saudyjskiej do walki z nimi. Zawieszono umowę o sprzedaży broni dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która to umowa była częścią Porozumień Abrahamowych. Zniesiono ograniczenia podróży dla irańskich dyplomatów. Departament Stanu dał do zrozumienia, że zgadza się na to, by Iran otrzymał pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 5 miliardów dolarów jako „zastrzyk gotówki”. I wygląda na to, że USA pozwoliły  na uwolnienie co najmniej miliarda dolarów irańskich aktywów zamrożonych w Korei Południowej.

 

W zaskakującym posunięciu Biden zdeklasyfikował raport wywiadu, według którego saudyjski następca tronu, Mohammad bin Salman (MBS), zaaprobował zabicie „dziennikarza dysydenta” ( i spiskowca przeciwko reżimowi) Dżamala Chaszukdżiego, w 2018 roku. W raporcie nie jest to wyraźnie powiedziane, ale jest sugestia, że MBS rozkazał wykonanie tego zabójstwa. Biden zadzwonił, by przekazać naganę, a zadzwonił do samego starzejącego się króla Salmana, zamiast do następcy tronu, który jest de facto władcą kraju, żeby okazać MBS lekceważenie.

 

W wywiadzie w piątek Biden opisał tę rozmowę:

Rozmawiałem wczoraj z królem, nie z księciem. Powiedziałem mu wyraźnie, że reguły zmieniły się i będziemy oznajmiać znaczące zmiany dzisiaj i w poniedziałek. Będziemy pociągać ich do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i zapewnimy, że jeśli oni istotnie chcą współpracować z nami, muszą zająć się tym tak, że rozprawią się z łamaniem praw człowieka…

Sprawa Chaszukdżiego otrzymała olbrzymie nagłośnienie w amerykańskich mediach, szczególnie w „NY Times. Można zastanawiać się na znaczeniem tego jednego człowieka, którego zamordowanie stało się pretekstem do głównej zmiany polityki. Lee Smith pisze, że Robert Malley argumentował, że USA nie powinny karać Baszara al Assada za zamordowanie libańskiego premiera Rafika Harariego w 2005 roku, ale wzywa do zmiany stosunków z Saudyjczykami z powodu Chaszukdżiego. Czy jest możliwe, że jest stronniczy na korzyść Iranu? Można to wyczuć zapach “jaskini ech”.

 

Oczywiście, Arabia Saudyjska nie jest żadnym championem praw człowieka. Nie są nimi jednak inne kraje na Bliskim Wschodzie – Iran jest gorszy, zabijając dysydentów na całym świecie. Arabia Saudyjska jest (lub była) bliskim sojusznikiem USA i Biden zadał znaczący cios tym bliskim związkom. Jest to także personalny wystrzał w kierunku MBS. MBS jest kluczowym graczem w nowym sunnicko-izraelskim sojuszu przeciwko Iranowi i to można wyłącznie widzieć jako próbę osłabienia tego sojuszu.

 

Jak pisze Caroline Glick, ZEA i Arabia Saudyjska mogą zdecydować, że zachowanie klientowskiego stosunku z USA jest ważniejsze niż rozwijający się sojusz z Izraelem. To, jak pisze Glick, byłaby “katastrofa olbrzymich rozmiarów”, która bardzo podniosłaby ryzyko wojny w regionie.

 

Sądzę, że Saudyjczycy – szczególnie MBS – nie pójdą w tym kierunku. Sądzę, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Ameryka nie jest tym, czym kiedyś była, jeśli chodzi o zdolność oddziaływania na cały świat. Wątpię, by Saudyjczycy byli na tyle niemądrzy, by liczyć na to, że porozumienie zawarte przez Iran z USA ochroni ich, lub że USA będą interweniować militarnie, jeśli Iran złamie porozumienie i ruszy na nich. Konieczne jest także wzięcie pod uwagę wpływów Chin w regionie, które ostatnio zawarły strategiczne porozumienie z Iranem, którego celem jest zredukowanie amerykańskiej siły na Bliskim Wschodzie i które także zmniejszy wpływ Ameryki na Iran.

 

Izrael nauczył się z gorzkiego doświadczenia, że nie może polegać na innych w sprawie swoich żywotnych interesów. Niektórzy w świecie arabskim obserwowali uważnie i zrozumieli, że Izrael nie zawdzięcza swojego sukcesu poparciu wielkich mocarstw – które okazało się niepewne i kapryśne podczas wszystkich 73 lat jego istnienia – ale poleganiu na samym sobie w zasadniczych sprawach. To jest model, jaki naśladuje MBS i dlatego jest on postrzegany jako zagrożenie przez administrację Bidena, która woli mieć do czynienia ze skorumpowanymi państwami klientowskimi.


To nie jest proamerykańska polityka. To jest proirańska polityka. Prawdziwym pytaniem jest, dlaczego, na Boga, miałaby to być polityka amerykańskiego prezydenta?


Biden’s Stupid Mideast Policy

28 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dodajmy UE Marek Eyal 2021-03-02


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk