Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 15:02

« Poprzedni Następny »


Głupia polityka bliskowschodnia Bidena


Vic Rosenthal 2021-03-02

Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.
Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.

Polityka nowej administracji amerykańskiej jest niezrozumiała z punktu widzenia amerykańskich interesów.


Podobno jej celem jest niedopuszczenie do tego, by Iran zdobył broń jądrową oraz powstrzymanie go przed eksportowaniem terroru do regionu i na cały świat. Najlepszym sposobem zrobienia tego bez wojny jest użycie olbrzymiej siły ekonomicznej USA, by przyciskać reżim aż albo załamie się i zostanie obalony przez własną ludność (która będzie szczęśliwa, jeśli znikną), albo bezwarunkowo zgodzi się na zastopowanie swoich projektów nuklearnego i rakiet dalekiego zasięgu oraz zakończy wojny zastępcze z sąsiadami. W nieśmiertelnych słowach Vito Corleone, przedstawią im ofertę, której nie będą mogli odrzucić.


To nie jest trudne do zrozumienia. Administracja Trumpa nazywała to polityką „maksymalnego nacisku” i łączyła z likwidowaniem kluczowego irańskiego personelu (zarówno przez USA, jak przez Izrael) oraz wojną cybernetyczną i innymi operacjami, co razem przycisnęło reżim do ściany. Przeciwnicy mówili, że ta polityka “nie działała”, ale prawdą jest, że działała – po prostu potrzeba było jeszcze trochę czasu. Sankcje Trumpa i Pompeo dławiły irańską gospodarkę i, choć nie ulega wątpliwości, że powodowały znaczące problemy zwykłym Irańczykom, militarna konfrontacja byłaby znacznie gorsza dla wszystkich.  

 

Gdyby Trump został ponownie wybrany, naciski trwałyby. W którymś momencie ajatollahowie zrozumieliby, że nie mają żadnej realnej opcji poza przystąpieniem do rozmów z Amerykanami i negocjacjami w celu uzyskania ulg, które byłyby przyznane tylko w zamian za prawdziwe ustępstwa. Istotnie Administracja Trumpa uczyniła pierwsze kroki wobec Iranu z okazji otwarcia sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2019 roku, ale zostały odtrącone. Być może, perspektywa dalszych czterech lat maksymalnego nacisku przyniosłaby do teraz owoce.

 

Być może, jednym z powodów, dla którego Irańczycy uznali, że mogą to przetrwać, był obecny wysłannik do Iranu i były członek administracji Obamy, Robert Malley, który spotkał się z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżavad Zarifem dwa miesiące wcześniej. Podczas kadencji Trumpa Irańczycy byli także w kontakcie z innymi byłymi politykami ery Obamy, takimi jak John Kerry i Ernest Moniz, i można rozsądnie założyć, że  mówili Irańczykom, by się trzymali; Trump wkrótce odejdzie, a oni wrócą z lepszą ofertą.  Negocjacje prywatnych obywateli z obcymi mocarstwami za plecami legalnego rządu są naruszeniem bardzo rzadko stosowanego prawa, Logan Act, które i tak obłożone jest stosunkowo łagodną karą. Niektórzy komentatorzy uważają jednak, że to, co zrobili, było znacznie poważniejsze.

 

Gdy tylko Joe Biden objął urząd, rozpoczął kroki, by anulować ostrą politykę Trumpa. Szybkie przywrócenie sankcji ONZ na nabywanie militarnych i nuklearnych materiałów, które nakazał Trump w swoich ostatnich dniach, zostało anulowane. Z partyzantów Huti, marionetek Iranu, zdjęto zaklasyfikowanie jako terrorystów i zatrzymano pomoc militarną dla Arabii Saudyjskiej do walki z nimi. Zawieszono umowę o sprzedaży broni dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która to umowa była częścią Porozumień Abrahamowych. Zniesiono ograniczenia podróży dla irańskich dyplomatów. Departament Stanu dał do zrozumienia, że zgadza się na to, by Iran otrzymał pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 5 miliardów dolarów jako „zastrzyk gotówki”. I wygląda na to, że USA pozwoliły  na uwolnienie co najmniej miliarda dolarów irańskich aktywów zamrożonych w Korei Południowej.

 

W zaskakującym posunięciu Biden zdeklasyfikował raport wywiadu, według którego saudyjski następca tronu, Mohammad bin Salman (MBS), zaaprobował zabicie „dziennikarza dysydenta” ( i spiskowca przeciwko reżimowi) Dżamala Chaszukdżiego, w 2018 roku. W raporcie nie jest to wyraźnie powiedziane, ale jest sugestia, że MBS rozkazał wykonanie tego zabójstwa. Biden zadzwonił, by przekazać naganę, a zadzwonił do samego starzejącego się króla Salmana, zamiast do następcy tronu, który jest de facto władcą kraju, żeby okazać MBS lekceważenie.

 

W wywiadzie w piątek Biden opisał tę rozmowę:

Rozmawiałem wczoraj z królem, nie z księciem. Powiedziałem mu wyraźnie, że reguły zmieniły się i będziemy oznajmiać znaczące zmiany dzisiaj i w poniedziałek. Będziemy pociągać ich do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i zapewnimy, że jeśli oni istotnie chcą współpracować z nami, muszą zająć się tym tak, że rozprawią się z łamaniem praw człowieka…

Sprawa Chaszukdżiego otrzymała olbrzymie nagłośnienie w amerykańskich mediach, szczególnie w „NY Times. Można zastanawiać się na znaczeniem tego jednego człowieka, którego zamordowanie stało się pretekstem do głównej zmiany polityki. Lee Smith pisze, że Robert Malley argumentował, że USA nie powinny karać Baszara al Assada za zamordowanie libańskiego premiera Rafika Harariego w 2005 roku, ale wzywa do zmiany stosunków z Saudyjczykami z powodu Chaszukdżiego. Czy jest możliwe, że jest stronniczy na korzyść Iranu? Można to wyczuć zapach “jaskini ech”.

 

Oczywiście, Arabia Saudyjska nie jest żadnym championem praw człowieka. Nie są nimi jednak inne kraje na Bliskim Wschodzie – Iran jest gorszy, zabijając dysydentów na całym świecie. Arabia Saudyjska jest (lub była) bliskim sojusznikiem USA i Biden zadał znaczący cios tym bliskim związkom. Jest to także personalny wystrzał w kierunku MBS. MBS jest kluczowym graczem w nowym sunnicko-izraelskim sojuszu przeciwko Iranowi i to można wyłącznie widzieć jako próbę osłabienia tego sojuszu.

 

Jak pisze Caroline Glick, ZEA i Arabia Saudyjska mogą zdecydować, że zachowanie klientowskiego stosunku z USA jest ważniejsze niż rozwijający się sojusz z Izraelem. To, jak pisze Glick, byłaby “katastrofa olbrzymich rozmiarów”, która bardzo podniosłaby ryzyko wojny w regionie.

 

Sądzę, że Saudyjczycy – szczególnie MBS – nie pójdą w tym kierunku. Sądzę, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Ameryka nie jest tym, czym kiedyś była, jeśli chodzi o zdolność oddziaływania na cały świat. Wątpię, by Saudyjczycy byli na tyle niemądrzy, by liczyć na to, że porozumienie zawarte przez Iran z USA ochroni ich, lub że USA będą interweniować militarnie, jeśli Iran złamie porozumienie i ruszy na nich. Konieczne jest także wzięcie pod uwagę wpływów Chin w regionie, które ostatnio zawarły strategiczne porozumienie z Iranem, którego celem jest zredukowanie amerykańskiej siły na Bliskim Wschodzie i które także zmniejszy wpływ Ameryki na Iran.

 

Izrael nauczył się z gorzkiego doświadczenia, że nie może polegać na innych w sprawie swoich żywotnych interesów. Niektórzy w świecie arabskim obserwowali uważnie i zrozumieli, że Izrael nie zawdzięcza swojego sukcesu poparciu wielkich mocarstw – które okazało się niepewne i kapryśne podczas wszystkich 73 lat jego istnienia – ale poleganiu na samym sobie w zasadniczych sprawach. To jest model, jaki naśladuje MBS i dlatego jest on postrzegany jako zagrożenie przez administrację Bidena, która woli mieć do czynienia ze skorumpowanymi państwami klientowskimi.


To nie jest proamerykańska polityka. To jest proirańska polityka. Prawdziwym pytaniem jest, dlaczego, na Boga, miałaby to być polityka amerykańskiego prezydenta?


Biden’s Stupid Mideast Policy

28 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dodajmy UE Marek Eyal 2021-03-02


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk