Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 02:56

« Poprzedni Następny »


Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa


Vic Rosenthal 2021-06-22


Wiadomość:

 

Administracja Bidena zabiera z krajów na Bliskim Wschodzie osiem baterii systemu obrony przeciwrakietowej, Patriot, włącznie z Irakiem, Kuwejtem, Jordanią i Arabią Saudyjską, poinformował w piątek „Wall Street Journal”.


Przedstawiciele władz powiedzieli dziennikarzom, że w dodatku do baterii Patriot Pentagon usuwa inny przeciwrakietowy system, Terminal High Altitude Area Defense (Thaad), z Arabii Saudyjskiej, zmniejszone zostaną również dywizjony amerykańskich myśliwców odrzutowych w regionie.


To wycofanie jest wielkim przegrupowaniem militarnej obecności USA na Bliskim Wschodzie i ma miejsce w momencie, kiedy kraj zamierza skupić swoje starania i uwagę na Rosji i Chinach.


Usunięcie wyposażenia połączone jest z przerzuceniem setek amerykańskich żołnierzy obsługujących i wspierających systemy obrony przeciwrakietowej.


Równocześnie amerykańska administracja kontynuuje działania zmierzające do sfinalizowanie powrotu do irańskiej umowy nuklearnej. USA wyraziły gotowość usunięcia sankcji nałożonych na Iran w zamian za powrót do status quo sprzed Trumpa, po czym jak twierdzi, chce dalszych rozmów o sprawach nie objętych wcześniejszą umową, takich jak pociski balistyczne i wspieranie terroryzmu.

 

Jak zawsze, jestem zdumiony skłonnością Amerykanów do rezygnacji ze swoich środków nacisku. Poprzednie porozumienie było praktycznie bezwartościowe. W dodatku do dziur wystarczająco dużych, by mogły przez nie przejechać transportery pocisków zdolnych do przenoszenia głowic atomowych, w pełni legitymizowała Iran jako państwo nuklearne w 2030 roku i to nawet gdyby nie  oszukiwali (a robili to od pierwszego dnia). Kiedy sankcje zostaną usunięte, Iran nie będzie miał żadnych bodźców do robienia jakichkolwiek  autentycznych ustępstw.


Twierdzi się, że usuniecie systemów obrony przeciwrakietowej z krajów zagrożonych przez Iran jest próbą osłodzenia umowy z Irańczykami. Z pewnością twierdzenie, że pomoże to w “skupieniu ... na Rosji i Chinach”, jest wątpliwe, ponieważ Rosja jest w sojuszu z Iranem w tym regionie, a Chiny także naciskają na zniesienie sankcji na Iran i na powrót do starej umowy tak szybko, jak to możliwe. Najwyraźniej groźba „zmiany skupienia” Ameryki jakoś ich nie przeraża.

 

Nie jestem pewien, co USA zrobią z tymi systemami przeciwrakietowymi i z wycofanymi z tych krajów żołnierzami. Chiny skutecznie podbijają świat w wojnie cybernetycznej, ekonomicznej, dyplomatycznej, a może i biologicznej. Nie sądzę, żeby Biden zamierzał iść na wojnę o Tajwan lub Hong Kong.


Jedynym sposobem zrozumienia tych działań jest to, że USA uznały, iż ich stosunki z Iranem są ważniejsze niż obrona państw arabskich przed irańską agresją. Złagodzenie sankcji natychmiast wzmocni irańskie marionetki, które dalej atakują Arabię Saudyjską. Nie trzeba dodawać, że będzie to także złe dla Izraela, który również ma do czynienia z irańskimi marionetkami.  

 

Bardzo trudno zrozumieć, w jaki sposób przerzucenie tradycyjnego wsparcia z państw arabskich na Iran leży w długoterminowym interesie Ameryki, ponieważ reżim irański nie czyni żadnej tajemnicy ze swojego pragnienia upokorzenia, a nawet zniszczenia USA. Podejrzewam, że amerykańscy stratedzy wierzą, że religijna motywacja reżimu jest fikcją, która ma przykryć “prawdziwe”, wyłącznie geopolityczne powody konfliktu, jak również zdobyć poparcie własnego społeczeństwa. Amerykanie wydają się sądzić, że irańska wrogość zniknie, jeśli USA pozwolą im na osiągnięcie ich regionalnych celów. Nie byłbym tego pewien. Nie po raz pierwszy ludzie Zachodu nie potrafili zrozumieć mocy islamskiej ideologii jako głównej motywacji do działania.


Izraelski szef sztabu, Aviv Kochavi, jest w drodze do USA, żeby omówić różne sprawy, włącznie z Iranem. Były premier Netanjahu i premier Bennett są zgodni w swoim sprzeciwie wobec umowy, ale wydaje się, że Bennett jest skłonny do rozmów o poprawieniu jej, podczas gdy Netanjahu wręcz przeciwnie. W każdym razie bardzo wątpię, by cokolwiek, co może powiedzieć Kochavi, wpłynęło na amerykańską strategię ugłaskiwania Iranu, której Biden jest nie mniej oddany niż był Obama. Kochaviemu być może uda się zdobyć obietnicę zaopatrzenia Izraela w dodatkową broń.  

 

Amerykańską strategię przedstawiono po raz pierwszy w 2006 roku w Iraq Study Report. Głównymi autorami tego raportu byli James L. Baker III i Lee Hamilton, zaś przyszły doradca Obamy, Ben Rhodes, współpracował przy opracowaniu tego raportu. W owym czasie Iran i Syria popierały irackich rebeliantów, którzy zadawali ciężkie straty amerykańskim wojskom w Iraku. Autorzy raportu doradzali, między innymi, uszczęśliwienie Syrii (wówczas nadal względnie stabilnego kraju) i Iranu przez zabranie Izraelowi Wzgórz Golan i zmuszenie do założenia „zjednoczonego” państwa palestyńskiego w Judei/Samarii i Gazie. Jak właściwie osłabienie głównej siły i najlepszego sojusznika USA w regionie zredukowałoby agresję ze strony Iranu i Syrii, nie było jasne wtedy (i nadal nie jest).

 

Na szczęście, administracja Busha zignorowała rekomendacje zawarte w tym raporcie, ale najwyraźniej stanowił on później podstawę polityki administracji Obamy wobec Iranu i Izraela. W tym czasie było jasne, że skłonienie Izraela do oddania Wzgórz Golan masowemu mordercy, Baszarowi al-Assadowi, nie miało szans, ale nadal było możliwe zarówno ugłaskiwanie Iranu, jak i zwiększanie nacisków na Izrael, by czynił ustępstwa wobec Palestyńczyków. Chociaż Obama zmusił Izrael do zamrożenia budowy w osiedlach i zwolnienia setek arabskich terrorystów z więzienia, nie udało mu się stworzyć palestyńskiego państwa.  


Donald Trump przyjął całkowicie odwrotne podejście, wzmacniając Izrael i osłabiając Iran ekonomicznymi naciskami i operacjami militarnymi. Chociaż jego przeciwnicy z upodobaniem powtarzają, że ta strategia “zawiodła”, sądzę, że po prostu było za mało czasu, by mogła zadziałać. Kiedy Biden przejął stery, irański reżim był o krok od przepaści. Zamiast zepchnąć ich Biden, rzucił im linę ratunkową, a koteria antyizraelskich dygnitarzy, których  mianował, zabrała się do dzieła reaktywowania polityki ugłaskiwania wytyczonej przez trójcę: Baker-Hamilton-Rhodes.


Ameryka nie zależy już dłużej od ropy z Zatoki, coś, o czym od dawna marzyłem. Zamiast jednak tego, by umożliwiło to proizraelską politykę, jak miałem nadzieję, wygląda na to, że pozwoliło USA na porzucenie Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki, zostawiając ich na łasce i niełasce Iranu. To z kolei umożliwiło Izraelowi ustanowienie normalnych stosunków z kilkoma ze swoich byłych wrogów arabskich. Gdyby polityka Trumpa była kontynuowana, sądzę, że widzielibyśmy rozwój silnego izraelsko-arabskiego bloku z wystarczającą siłą, by powstrzymać irańską agresję. Kontynuacja “maksymalnego nacisku na Iran mogłaby wysuszyć irańskie wsparcie dla jego marionetkowych milicji, takich jak Hezbollah i Huti. Mogło to nawet umożliwić irańskiej opozycji obalenie niepopularnego reżimu ajatollahów. Utrzymanie polityki Trumpa wobec Palestyńczyków mogło doprowadzić do likwidacji    UNRWA i wyłonienia się bardziej realistycznego przywództwa palestyńskich Arabów, które nie wierzy w chimeryczną fantazję “powrotu”.


Nic z tego się jednak nie zdarzyło. Trump został pokonany i dzisiaj Partia Demokratyczna, który przyjęła poglądy swojego lewego skrzydła – co graniczy z antysemityzmem (a czasami przekracza tę granicę) – odrzuciła jedyne skuteczne podejście do Bliskiego Wschodu i powróciła do podejścia opartego na fantazji, w najlepszym wypadku – lub na nienawiści do Żydów w najgorszym. 


Biden Brings Back Baker-Hamilton-Rhodes

20 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Trzech izraelskich ekspertów, były dyrektor izraelskiego wywiadu wojskowego, generał Aharon Ze'evi-Farkash, Godeon Frank, - były szef izraelskiej Komisji ds. Energii Atomowej oraz Ariel Levite – jeden z czołowych izraelskich ekspertów d/s rozwoju broni nuklearnej, przedstawiło raport na temat dotychczasowych rozmów o powrocie USA do umowy nuklearnej z Iranem. W raporcie tym czytamy m.in.:  


„Potwierdzone niezwykle niepokojące informacje dotarły do nas o stanie negocjacji między przedstawicielami państw zachodnich i Iranem. Negocjacje są na bardzo zaawansowanym etapie i wyraźnie [strona zachodnia] jest gotowa zdjąć ze stołu wszystkie problemy.Amerykanie są zdecydowani do zadowolenia się „zredukowaną” umową, w której zniesiona zostanie większość sankcji, wprowadzonych przez administrację Trumpa od 2018 r. W zamian Iran ma wycofać się tylko z niektórych działań, które podjął od 2019 r. rozwijając swój projekt nuklearny”.

 

Eksperci ostrzegają, że Stany Zjednoczone są obecnie skłonne pogodzić się z zaledwie częściowym ograniczeniem wzbogacania uranu (dozwalając pięciokrotnie wyższy poziom wzbogacania niż w poprzedniej wersji umowy), i skłonne są zrezygnować z niektórych klauzul nadzoru nad działalnością w irańskich instalacjach. Waszyngton jest również skłonny do  elastyczności w określeniu roli Międzynarodowej Agencję Energii Atomowej i jej możliwości dostępu do instalacji, w których mogą być prowadzone prace nad rozwojem broni atomowej.

 Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. USA mogą być znowu zależne od importu ropy Marek Eyal 2021-06-22


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk