Prawda

Poniedziałek, 17 maja 2021 - 05:50

« Poprzedni Następny »


Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”


Seth J. Frantzman 2020-11-07


Dlaczego poczucie obrazy za karykaturę doprowadza człowieka do ataku na kościół?


Człowieka, który obciął głowę kobiecie w kościele w Nicei we Francji, zradykalizowała trwająca kontrowersja wokół innego obcięcia głowy we Francji. Łańcuch wydarzeń pokazuje, że terroryści rozkwitają na pogłoskach, że religia została “obrażona”, by potem atakować inne religie, co wydaje się sprzeczne z twierdzeniami, że to francuski „sekularyzm” jest winny tych ataków. Ataki na francuskie kościoły nie są czymś wyjątkowym; terroryści obierali je za cel w przeszłości, między innymi zabijając księdza w 2016 roku.

Wiele analiz i komentarzy medialnych wskazywało na “skrajną formę sekularyzmu” we Francji jako powód, że terroryści są “zagniewani” na Francję. Jednak zamachy terrorystyczne wyglądają znacznie bardziej na zbrodnię nienawiści do chrześcijan, włącznie z atakiem na kościół w al-Tabkah w Syrii, niż na protesty przeciwko francuskiemu „sekularyzmowi”.

 

Warto przeanalizować fałszywe założenie, że francuski “sekularyzm” powoduje ataki terrorystyczne. Gdyby to było przyczyną wzburzenia, to można by sądzić, że atakowane będą świeckie symbole państwa francuskiego. Tak podobno zazwyczaj działa terroryzm. Ponieważ mówią nam, że w terroryzmie chodzi o zdobycie uwagi przez akty przemocy skierowane na wybrane cele, to grupy terrorystyczne powinny atakować symbole państwa lub instytucje i ludzi, przeciwko którym protestują. 

 

Niewiele jest jednak przykładów, kiedy terroryści atakowali instytucje państwa francuskiego. Nie atakują także nagich postaci na pomnikach. Atakują kościoły. I nie robią tego tylko we Francji; ataki na kościoły i chrześcijan mają miejsce na całym świecie. Jeśli ekstremistów zradykalizowało poczucie obrazy z powodu “bluźnierstwa” lub obelg wobec ich wiary, to dlaczego w reakcji na to atakują religijne budynki i niewinnych wierzących ludzi?  


W styczniu 2015 roku, po opublikowaniu we Francji karykatur, które rzekomo były obraźliwe, dokonano ataków na 45 kościołów w Nigrze. Te kościoły nie miały żadnego związku z karykaturami, a “Charlie Hebdo” nie jest chrześcijańskim pismem. Krótko mówiąc, sekularyzm, który krytykuje religię, krytykuje zarówno chrześcijaństwo, jak i islam, niemniej reakcją ekstremistów jest zabijanie chrześcijan i wysadzanie w powietrze kościołów.

 

Podobnie, reakcją islamskich fanatyków z Iranu, Malezji i innych krajów było zaprzeczenie Holocaustowi. To wskazuje na reakcję, która nie jest obrazą z powodu karykatur, ale raczej nienawiścią wobec Żydów i chrześcijan w wielu krajach i społecznościach ze strony islamskich ekstremistów, którzy szukają każdej wymówki, by dokonywać zbrodni nienawiści przeciwko religijnym mniejszościom.

 

Ważne jest zrozumienie, jak ta trująca mieszanka szumu medialnego wokół “obrazy uczuć  religijnych” prowadzi do ataków na religijne mniejszości na całym świecie pod pretekstem, że ekstremiści są „gniewni z powodu sekularyzmu”. Dwadzieścia lat temu rozmaite wyjaśnienia terroryzmu skierowanego na Izrael, a potem na USA po 9/11, obejmowały teorie, że mordercy byli gniewni z powodu tego, że byli “uciskani” oraz że „bieda i desperacja napędzają terroryzm”.

 

Później stało się jasne, że Osama bin Laden i jego kohorty nie byli ani uciskani, ani biedni, ani też zdesperowani – zasadniczo byli uprzywilejowanymi mężczyznami, którzy widzieli ekstremizm jako rodzaj turystyki, przy której mogli udawać się do różnych krajów, by prowadzić „dżihad”, często przeciwko ubogim ludziom, a z czasem do ataku na Stany Zjednoczone.

 

Większość ofiar terroryzmu to ludzie ubodzy, a sprawcami są zazwyczaj wykształceni mężczyźni z klasy średniej. Podczas rozrostu ISIS około 50 tysięcy ludzi dołączyło do tej grupy z całego świata, włącznie z 5 tysiącami z Europy. Wielu kupiło bilety lotnicze na podróż do “kalifatu”, gdzie mogli mieć nowe domy skonfiskowane mniejszościom religijnym i mogli posiadać niewolników. To nie była desperacja – to bardziej przypominało mężczyzn jadących na Stare Południe, by kupić plantację z niewolnikami.  


Coraz bardziej, jak pokazuje wzrost ISIS, to, co jest nazywane “agresywnym ekstremizmem”, jest ludobójczą ideologią, która za cel obiera ubogie społeczności mniejszościowe – zazwyczaj chrześcijan, Jazydów, Ahmadi, szyitów i inne grupy. Niedawna kontrowersja z Francją pokazuje to wyraźnie.

 

Wśród ofiar są 55-letni Vincent Loques, administrator kościoła i Brazylijka o nazwisku Simone Barreto Silva, matka trojga dzieci. Jeśli terroryzm jest napędzany desperacją i obrazą z powodu karykatur, to dlaczego ofiarą ataku Tunezyjczyka jest kolorowa kobieta i matka trojga dzieci? Dlaczego obraza o karykaturę doprowadza człowieka do ataku na kościół? Dlaczego gniew z powodu “obrazy religii” powoduje, że człowiek wbija nóż kobiecie w kościele?

 

Podczas ataków terrorystycznych w 2015 roku, zaatakowano także żydowski, koszerny sklep. Krytykowano prezydenta USA, Baracka Obamę, za opisanie tego ataku jako “brutalni fanatycy, którzy obcinają głowy lub losowo strzelają do grupy ludzi w delikatesach”. Problem polega na tym, że nie było to losowe. Atak na koszerny sklep był atakiem skierowanym na Żydów. To nie był losowy sklep. Został wybrany z powodu nienawiści do Żydów. W lipcu 2016 roku dwóch mężczyzn, którzy przysięgli wierność ISIS, zamordowało Jacquesa Hamela,  85-letniego księdza w Normandii.

 

Podobnie na przestrzeni lat było wiele spisków przeciwko kościołom i targom Bożonarodzeniowym w Europie. W 2000 roku był spisek przeciwko targowi Bożonarodzeniowemu przed katedrą w Strasbourgu i wiele spisków przeciwko kościołom we Francji w 2015 roku. W 2016 roku użyto ciężarówki w ataku na targ Bożonarodzeniowy w Berlinie. Kraje w całej Europie wzmocniły środki bezpieczeństwa z powodu tego, co Wielka Brytania nazwała „ostrym wzrostem taranowania pojazdami”.  

 

Ataki na targi Bożonarodzeniowe są nacelowanymi zbrodniami nienawiści wobec chrześcijan; nie są to polityczne ataki “terrorystyczne”, jak definiowano terroryzm w latach 1990. Te rodzaje zbrodnie coraz bardziej wyglądają jak terror KKK skierowany na społeczności zamiast na kraje. To znaczy, że są właściwie napędzane nienawiścią do chrześcijan i Żydów, a w miejscach takich jak Pakistan są również napędzane przez nienawiść do szyitów, Ahmadich i do innych mniejszości.  


Hipokryzję oskarżeń Francji o bluźnierstwo demaskują ataki na kościoły i na chrześcijan. Jeśli jest bluźniercze publikowanie karykatur, to jest równie bluźniercze obcinanie głowy kobiecie w kościele lub dźgnięcie nożem księdza. Jeśli “obraza religii” powoduje “radykalizację” ludzi, to dlaczego ci sami ludzie atakują religijne symbole?

 

Wygląda na to, że w rzeczywistości to nie francuski sekularyzm spowodował obrazę, ale religijni ekstremiści związani z ruchem globalnego islamizmu nauczyli pokolenia młodych mężczyzn nienawiści do chrześcijan, Żydów, szyitów, Kurdów, Ahmadich, Jazydów, Sikhów, buddystów i innych grup – i że każda kontrowersja jest używana jako wymówka do zabijania ludzi z tych grup, często celując w ich świątynie.

 

To dlatego atakowano synagogi od Tunezji do Maroka, Turcji, Izraela i innych miejsc. To dlatego zaatakowano chrześcijan w Niedzielę Palmową w Egipcie w 2017 roku, w Wielkanoc na Sri Lance w 2019 roku i w Pakistanie w 2016 roku. To dlatego palono i atakowano hinduskie świątynie w Bangladeszu w 2013, 2016, 2019 i 2020, świątynie Sikhów w Afganistanie w marcu 2020 roku, meczety Ahmadich w 2010 roku w Pakistanie i meczety szyitów w Afganistanie w 2016, 2018 i 2019 roku.

 

Zalew ataków na świątynie i kościoły, niemal wszystkie dokonane przez islamskich ekstremistów, pokazuje, że prawdziwa obraza religii nie przychodzi ze strony sekularyzmu we Francji, ale ze strony skrajnie prawicowych islamistycznych grup ekstremistów, które atakują religię na całym świecie. Francuska kontrowersja o karykatury była jedynie wymówką dla zradykalizowanych mężczyzn, by dokonywać zbrodni nienawiści wobec innych religii, a to jest częścią ideologii tych, którzy radykalizują.

 

Attacks on Christians show hypocrisy of ‘blasphemy’ controversy - analysis

Jerusalem Post, 2 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Seth J. Frantzman

Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk