Prawda

Poniedziałek, 17 maja 2021 - 06:26

« Poprzedni Następny »


Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja


Alan Johnson 2020-11-07

Jeremy Corbyn. Zdjęcie:  Garry Knight. 
Jeremy Corbyn. Zdjęcie:  Garry Knight. 

Komisja ds. Równości i Praw Człowieka po zbadaniu sprawy o antysemityzm w Partii Pracy stwierdziła, że Partia Pracy jest odpowiedzialna za bezprawne akty dyskryminacji i nękania oraz trzykrotne złamanie obowiązującego od 2010 roku Equality Act. Jak powiedziała Caroline Waters, urzędująca przewodnicząca Komisji ds. Równości i Praw Człowieka, problemem był “brak chęci” w kierownictwie, by stawić czoła antysemityzmowi.


Co jednak wyjaśnia ten “brak chęci”? Jak partia oddana antyrasizmowi ląduje z tym, co minister gabinetu cieni, Jonathan Ashworth, opisał jako najbardziej haniebny moment w jej historii?


Odpowiedź brzmi: z powodu paskudnej, starej, lewicowej idei o Żydach, którą upiększono paskudną, nową lewicową ideą o „syjonistach” i Izraelu. Lewicowy antysemityzm nie zaczął się w 2015 roku.


Przed Corbynem Karol Marks napisał w 1844 roku: “Jaka jest świecka religia Żyda? Handel. Jaki jest jego świecki Bóg? Pieniądze”.  


Przed Corbynem przywódca niemieckich socjalistów, Ferdinand Lassalle, powiedział: „Zupełnie nie lubię Żydów. Ogólnie ich nie znoszę”.  


Przed Corbynem anarchista, Michaił Bakunin, napisał: “Cały żydowski świat stanowi jedną wyzyskującą sektę, jeden naród pijawek, jednego, żarłocznego pasożyta, blisko i ściśle połączonego nie tylko ponad narodowymi granicami, ale poprzez wszystkie różnice opinii politycznych”.  


Przed Corbynem gazeta Brytyjskiej Federacji Socjaldemokratów pisała w artykule redakcyjnym w 1891 roku: “Żydowscy lichwiarze kontrolują obecnie ministerstwa spraw zagranicznych w Europie.


Przed Corbynem Labour Leader, gazeta Niezależnej Partii Pracy, nauczała brytyjskich socjalistów w tym samym roku, by wierzyli, że: “Gdziekolwiek są problemy w Europie, gdziekolwiek krążą pogłoski o wojnie, możecie być pewni, że Rothschild z haczykowatym nosem rozgrywa swoje gry gdzieś w pobliżu regionu niepokojów”.


Przed Corbynem przywódczyni niemieckiej Partii Komunistycznej, Ruth Fischer, powiedziała podczas demonstracji robotniczej na początku lat 1920.: “Ktokolwiek walczy z żydowskim kapitałem, już jest klasowym wojownikiem, nawet jeśli tego teraz nie wie. Uderzcie w żydowskich kapitalistów, powieście ich na latarniach, zmiażdżcie ich!”


Przed Corbynem, po 1945 roku partie komunistyczne obżerały się antysemityzmem, mordując tysiące Żydów, od poetów do przywódców partyjnych, jako “syjonistów”, od zmasakrowania Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego, do egzekucji Rudolfa Slansky’ego i do kierowanych przez komunistów w 1968 roku antyżydowskich – nazywanych „antysyjonistycznymi” – czystek w Polsce.  


W 1980 roku Eric Hobsbawm, marksistowski historyk (i bardzo ostry krytyk Izraela) wydał ostrzeżenie, że na wielkich obszarach świata antysemityzm nigdy nie zniknął, przeżył w dwóch dużych regionach w latach powojennych – “pod islamem i, niestety, w niektórych krajach, oddanych ideologii, która odrzuca rasizm, zwłaszcza w Związku Radzieckim”.


Hobsbawm zwrócił uwagę na to, że w stalinowskiej Europie Wschodniej “antysemityzm był tolerowany, a czasami ośmielany” po Holocauście, „chociaż teraz przebrany jest za antysyjonizm” w epoce, w której istnieje państwo żydowskie. Przewidywał, że „nowa” postać antysemityzmu – antysemityzm „przebrany za” antysyjonizm w świecie po Holocauście – będzie miał coraz większe wpływy.


I miał rację. 


W dużej mierze (choć nie wyłącznie) właśnie ten nowy antysemityzm, ten antysemityzm “przebrany za antysyjonizm”, z korzeniami w dwóch bezwzględnych, reakcyjnych ruchach – islamizmie i stalinizmie – zniszczył Partię Pracy.  


Do paskudnej starej idei o tym, że kapitalizm jest “żydowski” (kiedyś nazywanej socjalizmem głupców), po utworzeniu państwa żydowskiego w 1948 roku dokręcono paskudną nową ideę: imperializm jest teraz “syjonistyczny”, wojny są “syjonistyczne”, politycy są “narzędziami syjonistów”, media są syjonistyczne, 9/11 był „syjonistyczny”, globalne finanse są „syjonistyczne”, a oczernianie Partii Pracy o antysemityzm jest – a jakże – „syjonistyczne”.  


Antysemickie postaci antysyjonizmu mają korzenie w skrajnej lewicy Wielkiej Brytanii od dziesięcioleci. Przed zwycięstwem Corbyna w 2015 roku brytyjska skrajna lewica próbowała już w połowie lat 1980. zakazać na kampusach działania Stowarzyszeń Żydowskich Studentów, ponieważ były „syjonistyczne”. Zrobiła to Sunderland Polytechnic. Grupa, którą sponsorował Corbyn, oznajmiła, że ten zakaz „w żaden sposób nie jest antysemicki”.  


Przesuńmy się o kilka dziesięcioleci i spójrzmy na tę karykaturę. Krążyła wśród radykalnej lewicy i jest swego rodzaj podsumowaniem tego, jak stary socjalizm głupców zlał się z nowym antyimperializmem idiotów i rozszedł jak burza w mediach społecznościowych. I możecie być pewni, że ci, którzy tę karykaturę stworzyli i rozprowadzali, uważają, że w „żaden sposób nie jest antysemicka”.Lewica musi dowiedzieć się, że antysemityzm jest najbardziej zmieniającą się ze wszystkich nienawiści i że ta nienawiść raz jeszcze zmieniła kształty. Tak, Partia Pracy została zatruta po części przez dobrze prosperujące, “klasyczne” stereotypy i oszczerstwa antyżydowskie, które krążyły w partii, jak zanotowałem w raporcie z 2019 roku. (Choć trudno w to uwierzyć, było tam nawet kilku typów głoszących, że „Hitler miał rację”.) U sedna problemu był jednak “antysyjonizm” tak obsesyjnego, spiskowego i demonizującego gatunku, że dawno opuścił obszar “uprawnionej krytyki polityki Izraela” i zlał się ze starszym zestawem klasycznie antysemickich idei, wyobrażeń i założeń, by stworzyć antysemicki antysyjonizm.


Istnieje uprawniona krytyka Izraela, podobnie jak każdego innego państwa. Telefonowanie do żydowskiej posłanki do parlamentu z ramienia Partii Pracy i nazywanie jej „syjonistyczną pi—ą” nie jest jedną z nich. Ani też tweetowanie, że to Izrael stworzył ISIS.


Krótko mówiąc, tym, czym demonizowany Żyd był kiedyś w starszych postaciach antysemityzmu, demonizowany Izrael jest obecnie we współczesnym antysemickim antysyjonizmie: kontrolującą wszystko ukrytą ręką, podstępną, zawsze działającą w złej wierze, przeszkodą do lepszego, czystszego, bardziej uduchowionego świata, wyjątkowo złowrogą, krwiożerczą, wyjątkowo zasługująca na karę, i tak dalej.


Tak, powinna nastąpić akcja dyscyplinarna. Dobrze, że Corbyn został zawieszony. Jeszcze jednak ważniejsze będzie prowadzenie bitwy idei przeciwko antysemickiemu antysyjonizmowi. Ale pełno jest użytecznych lewicowych idiotów, którzy chronili Corbyna przez cztery lata. Zainfekowali zdegradowaną lewicę w Wielkiej Brytanii i uniwersytety w Wielkiej Brytanii. Przedstawiam więc pomysł: partia powinna zwrócić się o pomoc do tych spośród nas na lewicy, którzy spędzili znaczną część naszego zawodowego i politycznego życia rozumiejąc, walcząc i pokonując lewicowy antysemityzm. Być może coś wiemy.


Corbyn is one man. Left-Wing Antisemitism is a Tradition

Fathom Journal, październik 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAlan Johnson

Redaktor magazynu Fathom, poświęconego problemom Izraela i innych krajów Bliskiego Wschodu, analityk w   BICOM (Britain Israel Communications and Research Centre), wykładowca teorii i praktyki demokracji, współpracuje również z magazynem Dissent oraz  z Foreign Policy Centre.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk