Prawda

Czwartek, 23 maja 2019 - 20:56

« Poprzedni Następny »


Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael


Denis MacEoin 2019-03-09

Pastor Jeremiah Wright
Pastor Jeremiah Wright

Zjednoczony Kościół Chrystusa (UCC) jest kurczącym się wyznaniem chrześcijańskim, działającym w Stanach Zjednoczonych i "być może, najbardziej liberalnym z głównych amerykańskich kościołów protestanckich". Dziś ma nieco poniżej miliona członków i 5 tysięcy kościołów (z dwóch milionów członków i 7 tysięcy kościołów w 1957 r., kiedy został założony), ale jest nadal znaczącą kongregacją w ruchu amerykańskich Kongregacjonalistów w stanach takich jak Pensylwania, Connecticut, Vermont, New Hampshire i Maine.

Chociaż wśród członków UCC było wielu gubernatorów, senatorów, sędziów Sądu Najwyższego, takich jak William H. Rehnquist; kilku wybitnych teologów, takich jak H. Richard Niebuhr, jego starszy brat Reinhold i Paul Tillich; oraz kilku pisarzy i akademików, dzisiaj jest jednak najlepiej znany jako kościół, do którego przez dwadzieścia lat – od 1988 do 2008 roku – uczęszczał późniejszy prezydent USA, Barack Obama. Przez cały ten czas był to jego duchowy dom: "Trinity było miejscem, gdzie znalazłem Jezusa Chrystusa, gdzie wzięliśmy ślub, gdzie ochrzciliśmy nasze dzieci”. Obama uczęszczał do Trinity UCC w Chicago, z największą grupą członków w tym wyznaniu, liczącą około 10 tysięcy ludzi. Trinity UCC jest czarnym i ”afrocentrycznym” kościołem, który, jak mówi, opiera się na dążeniu do miłości i sprawiedliwości.  Jego czarni wierni wyróżniają się wśród głównie białych członków UCC.  


”Najbliższym doradcą duchowym” Obamy w tym kościele był sam pastor, Jeremiah Alvesta Wright Jr., który służył tam jako pastor od 1972 do 2008. Wright nie był tylko radykalny, ale wierzył i "głosił antysemickie teorie spiskowe, opowiadał się za dziwacznymi pseudonaukowymi teoriami rasowymi, sprzeciwiał się mieszanym małżeństwom, chwalił komunistyczne dyktatury, potępiał czarną ‘asymilację’… i rzeczywiście wierzył, że  HIV/AIDS został stworzony przez amerykański rząd, by zabijać czarnych”.  


Jakby tego nie było dosyć, Wright żywił głęboko antyamerykańskie przekonania. W kazaniu, jakie wygłosił 16 września 2001 r., zatytułowanym "Dzień upadku Jerozolimy”, Wright wydawał się świętować cierpienia białej Ameryki:

"Zbombardowaliśmy Hiroszimę, zbombardowaliśmy Nagasaki i zrzuciliśmy bomby atomowe na wielu więcej niż tysiące w Nowym Jorku i w Pentagonie, i nie mrugnęliśmy nawet okiem… Popieramy państwowy terroryzm przeciwko Palestyńczykom i Południowym Afrykanom, a teraz jesteśmy oburzeni, bo to, co robiliśmy za morzami, przyszło teraz prosto na nasze podwórko. Ameryka pije piwo, którego sobie nawarzyła".

Jest jasne, że Jeremiah Wright dziwnie rozumie miłość i sprawiedliwość. Jest też niepokojące, że Obama spędził dwadzieścia lat, słuchając jego kazań i nazywał go bliskim mentorem duchowym. Być może kościół Trinity i pastor Wright są aberracją w wierze i praktykach Zjednoczonego Kościoła Chrystusa jako całości. Może być, że inne kościoły tego wyznania są łagodniejsze w swoich poglądach i powiązaniach. Na jeden temat jednak istnieje wyraźna zgodność między Wrightem a całością tego Kościoła. Tym tematem są Palestyńczycy i Izrael.  Znajduje to odzwierciedlenie w cytowanej powyżej wypowiedzi Wrighta: „[Jako Ameryka] Popieramy państwowy terroryzm przeciwko Palestyńczykom...."


Jest to jeszcze bardziej ewidentne w przemówieniu Wrighta z 2015 roku, w którym oświadczył (nie wstydząc się), że „Jezus był Palestyńczykiem”. Porównał także młodych czarnych mężczyzn i kobiety z Ferguson z młodymi mężczyznami i kobietami w "Palestynie".


Ta i inne wypowiedzi zostały wygłoszone na imprezie Nation of Islam w Waszyngtonie. Mówiąc o ruchu Black Lives MatterWright powiedział:

"Te same sprawy są przedmiotem walki dzisiaj i były przedmiotem walki od 1948 roku, i historycy przenoszą je wstecz do XIX wieku… kiedy miejscowy naród, Palestyńczycy – a proszę pamiętać, że Jezus był Palestyńczykiem – palestyński naród doświadczył, że przyszli Europejczycy i zabrali ich kraj”.

Krótko mówiąc, to przemówienie było stekiem ahistorycznego nonsensu. Powiedział następnie, powołując się na modne pojęcie intersekcjonalności:

"Młodzież w Ferguson i młodzież w Palestynie zjednoczyli się, by przypomnieć nam, że punkty trzeba połączyć. I, jak powiedział dr King, niesprawiedliwość gdziekolwiek jest zagrożeniem sprawiedliwości wszędzie, co ma implikacje dla nas, kiedy stoimy koło naszych palestyńskich braci i sióstr, którym wyrządzono jedną z najbardziej skandalicznych niesprawiedliwości XX i XXI wieku”.

Naprawdę? Bardziej skandaliczną niż Kambodża lub maoistowskie Chiny, lub żydowska Zagłada albo stalinowska Rosja?  


Przeszedł następnie do potępienia Izraela jako ”państwa apartheidu” i powtórzył jedno z najpowszechniejszych kłamstw w nowożytnej historii:

"Kiedy my siedzimy tutaj,  tam buduje się mur apartheidu dwukrotnie wyższy od Muru Berlińskiego, trzymający Palestyńczyków poza nielegalnie okupowanymi terytoriami, gdzie Europejczycy zabrali tę ziemię jak własną. Palestyńczycy mówią: ‘Palestyńskie życie liczy się’. Stoimy z wami, popieramy was, mówimy, niech was Bóg błogosławi”.

Nie jest żadną tajemnica, że były prezydent USA, Barack Obama, nie żywił szacunku dla państwa Izrael i nie lubił premiera Benjamina Netanjahu. Nie potrzeba wiele wyobraźni, by przypisać tę niechęć do państwa i jego przywódcy kazaniom Jeremiaha Wrighta. Ponadto wydaje się możliwe, że antyizraelska postawa Obamy wynikała z jego bliskich związków z antysemickim Nation of Islam i jego wcześniejszych doświadczeń jako nominalnie muzułmańskie dziecko w Indonezji.


W dodatku okazało się, że "Obama był 'częścią sceny w Chicago', gdzie [Louis] Farrakhan, Jesse Jackson, Jeremiah Wright Jr. i radykałowie chodzili na imprezy organizowane przez pozostałych i wzajemnie popierali się”.


Newsmax pisze:

"Były zastępca przywódcy Nation of Islam, Louisa Farrakhana, opowiada Newsmax, że związki Baracka Obamy z ruchem czarnych nacjonalistów w Chicago były głębokie i że przez wiele lat tych dwóch ludzi miało ‘otwartą linię kontaktów ze sobą’ do omawiania polityki i strategii albo bezpośrednio, albo przez pośredników.


’Proszę pamiętać, że przez lata, jeśli byłeś politykiem w Chicago, musiałeś mieć jakieś stosunki z Louisem Farrakhanem. Musiałeś. Gdybyś nie miał, byłbyś usunięty poza nawias czarnej [społeczności] Chicago’ – powiedział dr Vibert White Jr., który przez większość swojego dorosłego życia był członkiem, a potem wysokim funkcjonariuszem w Nation of Islam".

I raz jeszcze nasuwa się to samo pytanie: czy ten antysemicki, propalestyński i antyizraelski nurt był tylko częścią radykalizmu czarnego Chicago, czy też przenikał UCC jako całość? 


Odpowiedź można znaleźć w dwóch  głosowaniach z 30 czerwca 2015 roku nad rezolucjami kościoła o Bojkocie Dywestycji Sankcjach (BDS) i Izraelu-apartheidzie. Według ”New York Times”:

"Aprobata przyszła ze strony generalnego synodu kościoła w Cleveland, gdzie delegaci głosowali 508 do 124 na rzecz dywestycji i bojkotu przy 38 wstrzymujących się. Była to jedna z dwóch rezolucji o konflikcie izraelsko-palestyńskim omawiana przez kościół, który liczy około miliona członków i ma ponad 5 tysięcy parafii w kraju”.

Druga rezolucja, potępiająca Izrael jako rzekomo państwo ”apartheidu” otrzymała mniej głosów (51,4%) i nie przeszła, ale jej wysunięcie na synodzie bardzo wiele mówi.


Jak na ironię (co dodatkowo pogarsza sprawę), sam UCC pokazuje się jako głęboko antysemicka instytucja. Nie tylko wyznają oni teologię zastąpienia wobec Żydów i judaizmu, ale ich alarmujące podwójne standardy wobec współczesnego Izraela podpadają pod międzynarodową definicję antysemityzmu naszych czasów – i to w czasie, kiedy nowy antysemityzm rośnie gwałtownie w Europie i na świecie.


Z drugiej strony, UCC kocha muzułmanów i robi, co może, by ich wspierać. Oczywiście, nie ma nic złego w zaprzyjaźnianiu się z innymi i wspieraniu ich, kiedy są przedmiotem dyskryminacji. Kilka kościołów mówi o tym na stronach internetowych (na przykład tutaj, tutaj i tutaj).


Według raportu UCC z 8 czerwca 2016 r.:

Ta międzywyznaniowa kampania Ramadanu, świętowanie solidarności, jest rezultatem partnerstwa między przedstawicielami Northwest Chapter of the Council for American Islamic Relations (CAIR), Pacific Northwest Conference of the United Church of Christ i przywódcami wyznań. Dla uhonorowania Ramadanu naszych muzułmańskich sąsiadów kościoły UCC poproszono o trzy proste działania podczas tego świętego miesiąca:


1) Wywieszenie transparentu lub zmianę wystroju tablicy ogłoszeń w sposób, który honoruje naszych muzułmańskich sąsiadów.  
2) Poświęcenie czasu na wizytę w miejscowym meczecie lub ośrodku islamskim, by przynieść pozdrowienia od swojej lokalnej organizacji.
3) Rozważenie goszczenia imprezy, na której będzie można dowiedzieć się więcej o islamie oraz dokładanie specjalnych starań, by przemawiać przeciwko antymuzułmańskiej retoryce.  

Czy UCC jest nieświadomy tego, że Council for American Islamic Relations (CAIR) w żadnym razie nie jest życzliwym, międzywyznaniowym ruchem na rzecz pokoju i dobrych stosunków? W rzeczywistości, ma bliskie związki z islamskim terroryzmem. Jego prawdziwy charakter był dobrze znany już dziesięć lat temu:  

CAIR ma jednak drugą stronę, która alarmuje wielu dobrze poinformowanych ludzi. Department of Homeland Security odmawia kontaktów z nią. Senator Charles Schumer (Demokrata, Nowy Jork) opisuje ją jako organizację, "o której wiemy, że ma powiązania z terroryzmem”. Senator Dick Durbin (Demokrata, Illinois) zauważa, że CAIR jest "niezwykła pod względem ekstremalnej retoryki i związków z podejrzanymi grupami”. Steven Pomerantz, były szef antyterroryzmu w FBI, pisze, że "CAIR, jej przywódcy i działalność dają wsparcie międzynarodowym grupom terrorystycznym”. Rodzina Johna P. O'Neilla, Sr., byłego szefa antyterroryzmu w FBI, który zginął w World Trade Center, wymieniła CAIR w pozwie jako "część przestępczego spisku radykalnego terroryzmu islamskiego”, odpowiedzialnego za potworności 11 Września. Ekspert antyterroryzmu Steven Emerson nazywa ją "radykalną, fundamentalistyczną grupą fasadową dla Hamasu”.

Warto zatrzymać się tutaj, żeby wskazać, iż Hamas jest czołową organizacją terrorystyczną, która walczy dzisiaj z Izraelem. Jego Karta z 1988 r. jest świadectwem dżihadystycznego nieprzejednania, absolutnego sprzeciwu wobec pokoju. Wzywa do masakrowania Żydów na świecie, oświadcza, że „inicjatywy i tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje są sprzeczne z zasadami Islamskiego Ruchu Oporu” i twierdzi, że „Nie ma żadnego rozwiązania kwestii palestyńskiej poza Dżihadem. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są marnowaniem czasu i daremnym przedsięwzięciem”.


Czy nikt w UCC nie ma na tyle przyzwoitości, by zerwać ten niewłaściwy związek? Lub, w ich szerszych kontaktach z grupami islamskimi, poruszyć fakt, że wielu muzułmanów na Bliskim Wschodzie zabija, wypędza i upokarza chrześcijanŻydów a także muzułmanów (patrz tutajtutajtutajtutaj i tutaj) od bardzo długiego czasu, a szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach? Czy nie chcą przyznać, że rozszerzający się exodus chrześcijan z Zachodniego Brzegu i Gazy jest spowodowany przez ekstremistycznych muzułmanów i palestyńskie władze? Że za rządów Autonomii Palestyńskiej od 1995, liczba chrześcijan  gwałtownie spadła?


W 2015 roku ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor, powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu:

"Po przejęciu przez AP panowania nad Betlejem w 1995 roku, uzbrojeni Palestyńczycy zabrali chrześcijańskie domy i obrabowali Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Z powodu prześladowań chrześcijańska populacja tego miasta zmalała  niemal o 70 procent”.

W 2002 roku zbrojni terroryści palestyńscy okupowali Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, obrabowali ją i używali jako latryny. Dzisiaj chrześcijanie stanowią niewielką mniejszość populacji ich świętego miasta. Według chrześcijańskiej dziennikarki Leli Gilbert:

"W Betlejem nie są już tylko mniejszością w przeważająco muzułmańskiej społeczności. Nie są po prostu marginalizowani; nie tylko doznają dyskryminacji. Zbyt często otrzymują groźby i są zastraszani, ranieni, a także zabijani. Są ostrożni. Są niespokojni. Wielu żyje w strachu”.  

W Gazie większość chrześcijan uciekła ze strachu przed atakami bojówkarzy Hamasu. Jeśli była czystka etniczna palestyńskich chrześcijan, to była ona pod rządami muzułmanów: dwie trzecie arabskich chrześcijan z Jerozolimy i jej okolic opuściło te tereny między 1949 a 1967 rokiem, kiedy to Jordania okupowała i anektowała Zachodni Brzeg, a Egipt panował w Gazie – całe lata zanim Izrael zarządzał tymi terytoriami. Pod koniec 2018 roku, kiedy chrześcijaństwo zbliżało się do całkowitego wymarcia na ziemi swoich narodzin, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, wezwał do zbadania sprawy.[1]


W lipcu 2017 roku UCC uchwalił kolejną rezolucję potępiającą Izrael za rzekome złe traktowanie palestyńskich dzieci, które trzymał w zamknięciu po starciach z izraelskimi żołnierzami i cywilami. Inspiracją dla tej rezolucji był, jak się wydaje, lutowy raport Amnesty International, który został oskarżony o "złą metodologię i antyizraelskie uprzedzenia" oraz "atakowanie wyłącznie Żydów w 2019 roku". Amnesty zatrudniła niedługo przedtem dwoje jawnie antyizraelskich aktywistów:

Ostatnio, w 2017 roku, Amnesty-USA zatrudniła Raeda Jarrara jako dyrektora ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej  oraz Allie McCracken do prowadzenia kampanii w Ameryce Północnej. Tych dwoje ludzi stanowi przykład niepokojącego, ideologicznego podejścia tej organizacji do Izraela i odwrót od uniwersalnych zasad praw człowieka.  

Ponadto Amnesty systematycznie "ignoruje używanie palestyńskich dzieci jako broni”.


Izraelskie Siły Obronne przekazały odrzucenie pełnych uprzedzeń prób posługiwania się wątpliwymi (najłagodniej mówiąc) twierdzeniami w sprawie ataków przeprowadzanych przez  palestyńskie dzieci i pokazały swoje autentyczne standardy przestrzegania praw człowieka. Ponadto, uchwalając tę rezolucję opartą na takich twierdzeniach, UCC nie uczynił żadnej próby uzyskania komentarza od izraelskich źródeł wojskowych lub prawnych. UCC nie zapytał również, dlaczego palestyńscy rodzice pozwalają, a często zachęcają dzieci do udziału w takich atakach. UCC nie rozważał także szerszej kwestii agresywnego zachowania Palestyńczyków. Izraelscy żołnierze i cywile mają do czynienia nie tylko z rzucającymi kamieniami dziećmi i z terroryzmem z użyciem zapalających latawców; są także zmuszeni bronić się przed uzbrojonymi, dorosłymi terrorystami.


Budowanie mostów między społecznościami o różnych wyznaniach jest godne pochwały dla każdego kościoła; jednak bezkrytyczne robienie tego, brak autentycznie chrześcijańskiej troski o islamskie prześladowania, okazywanie najgorszej możliwej naiwności w sprawie islamskiego radykalizmu i terroryzmu i zwracanie się z taką gwałtownością przeciwko Żydom, wychodzi daleko poza przyzwoite i – czy nie należy tego powiedzieć? – chrześcijańskie wyrażanie wiary.


Włożono wiele wysiłku w napisanie Przewodnika UCC, a faktograficzne błędy, które stanowią tak dużą część tego tekstu, są wyraźnym wynikiem świadomych założeń, których nigdy nie skonfrontowano z rzeczywistymi faktami. Nie może być jednak żadnego usprawiedliwienia takiego stopnia niedbałości w tak ważnym dokumencie, biorąc pod uwagę liczbę tych, którzy już zginęli, nadal giną i będą ginęli w tym niekończącym się konflikcie. Jeśli ta organizacja chrześcijańska naprawdę troszczy się o życie Palestyńczyków – muzułmanów i chrześcijan – żeby nie wspomnieć życia izraelskich dzieci, życia każdego po obu stronach, to wspieranie nielegalnego i fanatycznego używania przemocy przez opowiadanie kłamstw i pozwalanie na wypaczenia prawdy w celu podżegania do antysemickiej nienawiści, która ośmieli i sprowokuje dalsze ataki terrorystyczne, wykracza daleko poza wszelkie normy chrześcijańskiej etyki. UCC nie może nadal afiszować się związkami z Jezusem Chrystusem, człowiekiem pokoju, skoro tak otwarcie opowiada się za sprawą palestyńskiego oporu, który obejmuje przemoc jako rozwiązanie lepsze od jakiegokolwiek rodzaju starań o pokój. Jezus powiedział: „Błogosławieni czyniący pokój”, niemniej tutaj jest chrześcijański kościół, który błogosławi przemoc.    
[1] Dobrze podbudowany badaniami i zrównoważony raport o ucieczce chrześcijan, napisany przez Jewish Council on Public Affairs, który dostarcza pełnego kontekstu i proponuje stopień stabilności, można przeczytać tutaj.


The United Church of Christ Wrongfully Attacks Israel

Gatestone Institute, 2 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDenis MacEoin

Mieszkający obecnie w USA pisarz irlandzki, autor 26 powieści, znawca literatury perskiej i arabskiej, były wykładowca na studiach islamistycznych, od dwóch lat związany z Gatestone Institute.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1286 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk