Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 05:43

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie


Judith Bergman 2022-05-17

Unia Europejska ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Jedną z alternatyw jest proponowany rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany ze złóż znajdujących się pod wodami wyłącznej strefy ekonomicznej Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do innych krajów europejskich. Na zdjęciu: prezydent Cypru Nicos Anastasiadis (po lewej), premier Grecji Kyriakos Mitsotakis (w środku), a następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu w Atenach 2 stycznia 2020 r. przed podpisaniem umowy dotyczącej rurociągu. (Zdjęcie: Zrzut z ekranu wideo.)
Unia Europejska ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Jedną z alternatyw jest proponowany rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany ze złóż znajdujących się pod wodami wyłącznej strefy ekonomicznej Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do innych krajów europejskich. Na zdjęciu: prezydent Cypru Nicos Anastasiadis (po lewej), premier Grecji Kyriakos Mitsotakis (w środku), a następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu w Atenach 2 stycznia 2020 r. przed podpisaniem umowy dotyczącej rurociągu. (Zdjęcie: Zrzut z ekranu wideo.)

Oczekuje się, że Rosja zarobi w tym roku prawie 321 miliardów dolarów z eksportu energii – ponad jedną trzecią więcej niż w zeszłym roku, podaje Bloomberg.


Dwadzieścia siedem państw członkowskich Unii Europejskiej, pomimo przyjęcia pięciu pakietów sankcji od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, wydało jednak co najmniej około 35 miliardów euro – około 38 miliardów dolarów – na płatności dla Rosji za ropę i gaz od czasu inwazji, według szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella.


UE ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Trzydzieści sześć procent przychodów Rosji w ubiegłym roku pochodziło ze sprzedaży ropy i gazu. „Dochody z ropy stanowią dużą część budżetu Moskwy. Jest to kluczowe źródło finansowania inwazji Putina na Ukrainę. Obcięcie dochodów Rosji z ropy może przyspieszyć zakończenie konfliktu” – napisał niedawno badacz z American Enterprise Institute Michael R. Strain.


Jak dotąd UE jako całości zdołała jedynie uzgodnić zakaz importu rosyjskiego węgla, który w zeszłym roku był wart zaledwie 4 miliardy euro rocznie, znacznie mniej niż w przypadku ropy i gazu. W obliczu rosnącej presji, by zaprzestać importu rosyjskiej ropy i gazu, w miarę nasilania się rosyjskich zbrodni wojennych, Europa gorączkowo poszukuje alternatywnych źródeł energii, zarówno krótko-, jak i długoterminowych.


Są jednak kraje europejskie, które już zdecydowały się na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Niedawno zrobiła to Litwa;  jej prezydent, Gitanas Nauseda, napisał na Twitterze : „Jeśli my możemy to zrobić, reszta Europy też może to zrobić”. Polska również zapowiedziała, że do końca tego roku zakończy import rosyjskiej ropy i gazu.


27 kwietnia Rosja zadeklarowała, że odcina gaz dla Polski i Bułgarii. Oba kraje odmówiły płacenia za import gazu w rublach rosyjskich, czego zażądał prezydent Rosji Władimir Putin. Inne kraje również mogą wkrótce stanąć w obliczu nagłego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu. Według Edwarda Gardnera z Capital Economics:

"Dekret prezydenta Putina, że płatności za gaz dokonywane przez ‘nieprzyjazne’ kraje muszą być dokonywane w rublach, zwiększa ryzyko odcięcia dostaw do innych krajów europejskich, gdy płatności będą konieczne w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł, że zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu może doprowadzić Niemcy do recesji. Powiedział, że Niemcy muszą być przygotowane na to, że mogą być kolejnym krajem, do którego Gazprom ograniczy dostawy gazu. Dlatego Europa potrzebuje wielu alternatyw dla dostaw energii z Rosji.


Jedną z proponowanych alternatyw jest 1900-kilometrowy rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany z podmorskich pól gazowych pod wodami wyłącznych stref ekonomicznych Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do Włoch i innych krajów europejskich. Pierwotnie planowano ukończenie gazociągu do 2025 r., przy szacowanym koszcie 6 mld euro, i przewiduje się, że będzie miał początkową zdolność przesyłu 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Wstępne studia wykonalności, przeprowadzone w latach 2015-18 i opłacone przez Unię Europejską, wykazały, że projekt jest „wykonalny technicznie, opłacalny ekonomicznie i konkurencyjny komercyjnie”.

"Analiza działalności związanej z badaniami ekonomicznymi, finansowymi i konkurencyjności, wykazała, że Projekt [EastMed] przyczynia się do poprawy integracji rynkowej obecnie odizolowanych krajów, takich jak Cypr i niektóre regiony greckie, do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego przez dywersyfikację źródeł dostaw do Europy oraz obniżenia rachunków za gaz dla odbiorców w całej UE. Ponadto, uwzględniając potrzebę dodatkowego importu netto w celu zaspokojenia zapotrzebowania na gaz w UE do 2030 r. oraz ryzyko związane z bieżącą dostępnością wydobycia, zaopatrzeniem i transportem dostaw gazu, projekt zapewnia strategiczny wkład w bezpieczeństwo dostaw w UE”.

Projekt rurociągu EastMed przeszedł zatem do następnej fazy studiów wykonalności, które wciąż trwają.


„Wsparcie finansowe i polityczne UE może ułatwić ostateczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez podmioty prywatne, które rozważają swój udział w projekcie” - powiedział Michalis Mathioulakis, ekspert ds. energetyki w think tanku ELIAMEP, dodając, że wzrost cen gazu ziemnego w Europie sprzyja ekonomicznej rentowności gazociągu.


Było więc tym bardziej zaskakujące, kiedy w styczniu Stany Zjednoczone, dokonując całkowitej zmiany polityki, nieoficjalnie zakomunikowały Izraelowi, Grecji i Cyprowi, że nie popierają już gazociągu. Następnie, 6 kwietnia, podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland jeszcze wyraźniej dała do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oficjalnie uśmiercają projekt EastMed. Ponieważ ostateczny raport o wykonalności projektu wciąż był w toku, decyzja USA spadła jak grom z jasnego nieba.


Podczas wizyty w Grecji Nuland powiedziała w wywiadzie dla gazety „Kathimerini”:

"Nie musimy czekać 10 lat i wydawać na to miliardów dolarów. Gaz jest nam potrzebny już teraz i musimy wykorzystać gaz już dziś jako przejście do bardziej ekologicznej przyszłości. Za dziesięć lat nie będziemy chcieć rurociągu. Za dziesięć lat chcemy być ekologiczni. Musimy więc używać LNG [skroplonego gazu ziemnego] i połączeń elektryczności, które możemy dokonać szybciej”.

Komentarze Nuland wypadły wyjątkowo dziwacznie w czasie, gdy Stany Zjednoczone aktywnie dążyły do obniżenia cen ropy naftowej na całym świecie, apelując do dyktatur, takich jak Arabia Saudyjska, o zwiększenie produkcji ropy, a nawet zabiegając o to w Wenezueli. Ropa naftowa jest znacznie mniej „zielona” niż gaz ziemny, a przewidywany czas, w którym można zbudować rurociąg EastMed, to prawdopodobnie nie dziesięć lat, ale znacznie mniej. Co więcej, gaz ziemny prawdopodobnie będzie miał znaczenie w nadchodzących dziesięcioleciach. Jest, łagodnie mówiąc, wysoce nieprawdopodobne, aby w ciągu najbliższej dekady była wystarczająca ilość energii odnawialnej, aby pokryć europejskie potrzeby energetyczne. Paliwa kopalne będą najprawdopodobniej nadal potrzebne w najbliższej przyszłości do produkcji samochodów elektrycznych i latania samolotami. Największymi beneficjentami zamykania przemysłów energetycznych w USA i na Zachodzie będą Rosja, Iran i inne kraje, które zarobią krocie na sprzedaży swoich paliw kopalnych.


Wypowiedzi Nuland wydawały się szczególnie dziwne, ponieważ po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami w Turcji 4 kwietnia powiedziała tureckiej gazecie „Hurriyet” , że potrzeba więcej rurociągów we wschodniej części Morza Śródziemnego:

"We wschodniej części Morza Śródziemnego jest wiele różnych możliwości, niektóre dotyczą bliższych sąsiadów Turcji, inne obejmują nowe poszukiwania i nowe rurociągi, mówiła Nuland.

'Więc chcemy z wami pracować nad tym wszystkim, a szczególnie chcemy pomóc Turcji w jej dążeniu do dywersyfikacji, by zmniejszyć zależność od Rosji’ – powiedziała”.


Wygląda na to, że Stany Zjednoczone wolą kierować biznes do tureckiego autokraty, prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, niż do demokratycznych sojuszników Ameryki, Cypru, Izraela i Grecji.


Tym, co sprawia, że wypowiedzi Nuland wydają się jeszcze bardziej pełne hipokryzji, jest to, że sekretarz stanu Antony Blinken podczas swojej niedawnej wizyty w Algierii wezwał Algierię do ponownego otwarcia rurociągu, który kiedyś transportował algierski gaz ziemny przez terytorium Maroka do Hiszpanii, aby pomóc krajom europejskim zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji.


Zatem według administracji Bidena rurociągi przechodzące przez Turcję są najwyraźniej dopuszczalne, gazociągi algierskie również są dopuszczalne, ale planowany od dawna rurociąg izraelsko-grecko-cypryjski jest nie do przyjęcia.


Członkowie projektu EastMed nie zaakceptowali jednak spokojnie uwag Nuland, co być może wskazuje również na słabą pozycję administracji Bidena w niektórych częściach Europy.


„[Rurociąg] EastMed jest jak najbardziej żywy” – taka była reakcja greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa.


Prezydent Cypru Nicos Anastasiades odpowiedział na uwagi Nuland:

"Czekamy na raport końcowy, który jest finansowany przez UE. I powtarzam, to było nasze stanowisko od początku – i dlatego prowadzimy badania – czy jest opłacalne, czy są inwestorzy, czy dno morskie na to pozwoli, wtedy zostanie zrealizowany. Rząd USA nie decyduje o projekcie europejskim...


To, co każdy może zobaczyć, a to jest bardzo ważne, to konieczność, aby UE przestała być zależna od konkretnych rynków i miała alternatywne źródła dostaw gazu ziemnego do Europy, a najbliższy to basen wschodniego Morza Śródziemnego”.

Nick Larigakis, prezes American Hellenic Institute, amerykańskiej organizacji lobbingowej, która działa na rzecz wzmocnienia stosunków amerykańsko-greckich i amerykańsko-cypryjskich, również uznał wypowiedzi Nuland za niepokojące:

"Współpraca energetyczna jest kluczowym elementem mechanizmu „3+1” między Grecją, Cyprem, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Jednak jedna ze stron, Stany Zjednoczone, nie może narzucać własnej polityki energetycznej na strony, ale raczej to do nich powinno należeć wypracowanie polityki energetycznej, która najlepiej służy ich wspólnym interesom. Sprzeczne przesłania sekretarz Nuland w sprawie projektów rurociągów we wschodniej części Morza Śródziemnego, wskazujące najpierw na poparcie, a potem wyrażające sceptycyzm wobec takich projektów, i to w tym samym tygodniu, są dezorientujące i nieprzydatne. Sprawiają wrażenie prób ugłaskania Turcji”.

Turcja od początku była przeciwna projektowi rurociągu EastMed. Jeszcze w styczniu, kiedy administracja Bidena po raz pierwszy ogłosiła swój nieoficjalny sprzeciw wobec projektu, powody podane przez USA były przede wszystkim środowiskowe i finansowe. Nagle Nuland stwierdziła, że harmonogram projektu jest zbyt długi, ponieważ Europa potrzebuje gazu „teraz”. Niezależnie od podanych powodów, jawią się one jako źle zakamuflowana próba udobruchania Turcji kosztem bezpieczeństwa energetycznego Europy i próby uwolnienia się od rosyjskiej zależności energetycznej. Administracja Bidena po raz kolejny pokazuje, jak, niestety, woli robić podejrzane interesy.


The Badly Needed Pipeline Awaits Approval

Gatestone Institute, 12 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk