Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 03:26

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury


Daled Amos 2022-03-28

Daniel Rubenstein i profesor Richard Landes.
Daniel Rubenstein i profesor Richard Landes.

Wszyscy wiedzą o fake news.


Niektórzy ludzie wiedzą, że to wszystko jest winą Trumpa, inni wiedzą, że to wszystko wina mediów.

A teraz tworzą je kraje używając botów w mediach społecznościowych.

Dla każdego jednak, kto śledzi medialne informacje o Izraelu, jest to starsze.


O ile starsze?


Daniel Rubenstein zajmuje się tym pytaniem w swoim pierwszym podcaście, w którym rozmawia z profesorem Richardem Landesem.


Daniel Rubenstein jest przewodnikiem wycieczek i wykładowcą, który pracował jako doradca Naftalego Bennetta, a także jako specjalista mediów społecznościowych dla  Netanjahu.


Richard Landes jest historykiem Średniowiecza, który specjalizuje się w apokaliptycznym millenializmie i pisze blog o śmiercionośnym dziennikarstwie (prezentującym jednostronną propagandę wojenną jako wiadomości) w Augean Stables.

Jednym z tematów, jakie wyjaśnia profesor Landes, jest prześledzenie wzrostu opozycji mediów wobec Izraela do sprawy Al Dury.


Ta sprawa w skrócie:

30 września 2000 roku France2 Television pokazała program o Muhammadzie al Durah, 12-letnim chłopcu, który razem ze swoim ojcem, znalazł się w ogniu krzyżowym między siłami izraelskimi i palestyńskimi na skrzyżowaniu Netzarim w Strefie Gazy. „W wyniku ostrzału z pozycji izraelskiej, chłopiec został zabity a jego ojciec ciężko ranny” – donosił francuski dziennikarz Charles Enderlin. Enderlin za darmo rozdał materiał filmowy wszystkim swoim kolegom i godzinami pokazywano tę historię na całym świecie.  

Landes, który ukuł słowo Pallywood na opisanie manipulacji mediów dla wygrania wojny o opinię publiczną z Izraelem, napisał o sprzecznościach w wideo Enderlina:

Rzeczywiste dowody jednak stanowiły poważny problem dla narracji o umyślnym zamordowaniu dziecka. Starannie zbadany materiał filmowy zaprzecza wszystkim szczegółom twierdzenia, że izraelski żołnierz zabił chłopca “z zimną krwią”, jak ujął to fotograf France 2, począwszy od rzekomych “czterdziestu minut gradu [izraelskich] kul” (zamiast tego można było usłyszeć kilka strzałów na tym krótkim filmie, i wszystkie były oddane ze strony palestyńskiej) do 20-minutowej agonii z powodu śmiertelnego postrzału w brzuch (ani śladu krwi na ziemi), do zamordowanego kierowcy ambulansu (żadnego dowodu), do martwego chłopca (który samodzielnie porusza się w finalnej scenie obciętej przez Enderlina w nadanym programie).  

Ale to wersja Enderlina rozeszła się na całym - nie tylko arabskim - świecie. Na przykład, Bin Laden, używał Al Dury jako uzasadnienia terrorystycznego ataku na USA. Landes pisze, że na Zachodzie postępowi Europejczycy uznali ten incydent jako całkowite przekreślenie win za Holocaust.

Nie da się przecenić niesłychanego wpływu narracji o Al Durze. Pojawiała się wszędzie i dominowała media. Jedna z dziennikarek, Catherine Nay, twierdziła w programie w Europe 1, że 

śmierć Mohameda [Al Dury] anuluje to żydowskie dziecko z rękoma podniesionymi do góry, zastrzelone przez esesmana w Warszawskim Getcie.

Landes wskazuje na potworność takiego twierdzenia:

Tutaj mamy kobietę, która mówi, że wątpliwe zdjęcie chłopca, który najprawdopodobniej – jeśli w ogóle został zabity – zginął w ogniu krzyżowym, wymazało i zastąpiło wizerunek chłopca, który symbolizuje umyślne zamordowanie ponad miliona dzieci.   

Ta dziennikarka nie była osamotniona w swoich poglądach. Landes widzi to zastąpienie u podstaw dzisiejszego odwrócenia Holocaustu, przy pomocy tezy, że Izrael popełnia ludobójstwo na palestyńskich Arabach, co czyni z Izraela nowych nazistów, a z palestyńskich Arabów nowych Żydów.

Ten efekt Al Dury trwa. Pierwotny wpływ rozmył się z czasem, ale skutki pozostały.  

Trudno bardziej wypaczyć prawdę niż zrobiono to wtedy i od tego czasu płacimy za to. To była pierwsza, olbrzymia i nadal nie skorygowana fala fake news -- nie fake news przekazywane przez rosyjskie boty, ale fake news przenikające szanowane media głównego nurtu. Katastrofa. [Podkreślenie dodane]

To było podczas drugiej intifady.
I kłamliwość mediów była w owym czasie ewidentna.

Niecałe dwa tygodnie później, 12 października, dwóch izraelskich rezerwistów skręciło w niewłaściwą stronę i znalazło się w Ramallah, gdzie tłuszcza palestyńskich morderców brutalnie zlinczowała ich.

W książce z 2014 roku, Israel Since the Six-Day War: Tears of Joy, Tears of Sorrow, Leslie Stein opisuje, jak tłuszcza zmasakrowała tych dwóch mężczyzn: 

Po usłyszeniu, że izraelscy żołnierze są w komisariacie policji, olbrzymi tłum Palestyńczyków zgromadził się i otoczył budynek. Kilku mężczyzn wdarło się na posterunek, gdzie rzucili się na tych dwóch nieszczęsnych rezerwistów, dźgając ich nożami, wyłupiając oczy i rozcinając brzuchy. Zostali tak okaleczeni, że można ich było potem zidentyfikować tylko po zapisach dentystycznych. Słysząc w izraelskim radio, że dwóch żołnierzy IDF zatrzymała policja AP, zaniepokojona żona jednego z nich próbowała skontaktować się z mężem przez telefon. Rozmowę przyjął obcy człowiek, który beztrosko poinformował ją, że właśnie zamordował jej męża. Wkrótce potem, tłum, wyjący o żydowską krew, otrzymał, co chciał, kiedy jedną z ofiar wyrzucono z okna pierwszego piętra, w którym triumfująco pojawił się Aziz Salha, palestyński policjant, i podniósł ociekające krwią ręce.

Tłuszcza nie zapobiegła wydostaniu się tej wiadomości, ale powstrzymali fotografa przed robieniem zdjęć. Mark Seager napisał osobistą relację z tego, co tłuszcza zrobiła z ciałami dwóch izraelskich rezerwistów – i co niemal zrobiła jemu:

Byli zaledwie kilka metrów przede mną i widziałem wszystko. Instynktownie sięgnąłem po kamerę. Właśnie wybierałem kadr, kiedy dostałem pięścią w twarz od Palestyńczyka. Inni Palestyńczyk wskazywał na mnie i krzyczał: "no picture, no picture!", podczas gdy inny facet uderzył mnie w twarz i powiedział „daj mi film!”

Próbowałem wyjąć film, ale oni wszyscy mnie chwytali i jeden facet po prostu wyrwał mi kamerę i rozbił ją o ziemię. Wiedziałem, że straciłem szansę zrobienia zdjęcia, które przyniosłoby mi sławę i straciłem mój ulubiony obiektyw, którego używałem na całym świecie, ale nie to mnie obchodziło. Bałem się o życie.

W artykule w “Wall Street Journal” w 2001 roku Alex Safian z CAMERA napisał o tym, jak skuteczne było palestyńskie zastraszanie:

Nie tylko jednak brytyjscy reporterzy dołączyli do dziennikarskich brygad pana Arafata. Riccardo Christiano, szef biura włoskiej sieci państwowej RAI, wyłożył to wyraźnie w liście do Autonomii Palestyńskiej w październiku. Po zlinczowaniu przez palestyński motłoch dwóch izraelskich rezerwistów w Ramallah skonfiskowano filmy i kamery większości obecnych tam dziennikarzy. Jednemu zespołowi z prywatnej włoskiej sieci Mediaset udało się jednak wyjść stamtąd w taśmą wideo, którą następnie pokazywano na całym świecie. Pan Christiano był zdecydowany powiadomić Autonomię Palestyńską, że wbrew pogłoskom, jego sieć nie brała w tym udziału. Napisał więc ten list, który – niefortunnie dla niego – opublikowany został w palestyńskiej gazecie:

"Moi Drodzy Przyjaciele w Palestynie: Gratulujemy wam i uważamy za nasz obowiązek wyjaśnić wam, co zdarzyło się 12 października w Ramallah. Jedna z prywatnych włoskich stacji telewizyjnych, która konkuruje z nami… sfilmowała wydarzenia… Potem izraelska telewizja nadała obrazy jako wzięte z jednej z włoskich stacji i w ten sposób powstało wrażenie, że my robiliśmy te zdjęcia.

Mówimy wam wszystkim, że te wydarzenia tak nie przebiegały, ponieważ my zawsze respektujemy dziennikarskie reguły Autonomii Palestyńskiej dla pracy w Palestynie… Dziękujemy wam za zaufanie i możecie być pewni, że to nie jest nasz sposób działania i nigdy nie zrobilibyśmy czegoś takiego.

Prosimy o przyjęcie naszych błogosławieństw”.

Jak zauważa Safian, "krótko mówiąc, respektowanie tych ‘reguł’ oznacza ignorowanie wydarzeń, które mogłyby rozgniewać pana Arafata, i informowanie o wydarzeniach, z których jest zadowolony”.

Lincz w Ramallah był 12 października.

Następnego dnia dr Ahmad Abu Halabija, członek Rady Fatw AP i były rektor islamskiego uniwersytetu w Gazie, wygłosił piątkowe kazanie w meczecie w Gazie. Między innymi szejk Halabija podkreślił znaczenie zabijania Żydów:

"...Żaden z Żydów nie powstrzymuje się przed popełnianiem wszelkiego możliwego zła. Jeśli Partia Pracy popełnia zło i zbrodnię, partia Likud popiera to; a jeśli partia Likud popełnia zło i zbrodnię, Partia Pracy popiera to.... Żydzi są Żydami, czy to z Partii Pracy, czy z Likudu... Nie mają żadnych umiarkowanych ani żadnych zwolenników pokoju. Wszyscy są kłamcami. Wszyscy chcą wypaczyć prawdę, ale my posiadamy prawdę… Oni są terrorystami. Oni są tymi, których trzeba masakrować i zabijać, jak powiedział Allah Wszechmogący: 'Walczcie z nimi: Allah będzie torturował ich waszymi rękami i będzie poniżał ich, i pomoże wam zwyciężyć ich, i przyniesie ulgę umysłom wiernych...." (Podkreślenie dodane)

Jak poinformował o tym “New York Times”?

William A. Orme Jr. napisał artykuł A Parallel Mideast Battle: Is It News or Incitement? [Równoległa bitwa bliskowschodnia: czy to wiadomość, czy podżeganie?], w którym zajął się izraelskim twierdzeniem o palestyńskim podżeganiu przez pomocne streszczenie dla czytelników tego, co właściwie powiedział Halabija:

Izraelczycy jako jeden z poważnych przykładów [palestyńskiego podżegania] cytują pokazane w telewizji kazanie, które broniło zabicia tych dwóch żołnierzy. ''Czy to Likud, czy partia Pracy, Żydzi są Żydami”, oznajmił szejk Ahmad Abu Halabaja w kazaniu nadawanym na żywo z meczetu w mieście Gaza dzień po zabijaniu. [Podkreślenie dodane]

Podżeganie?
Jakie podżeganie?

Ta stronnicza autocenzura trwa do dziś. Jak komentuje Landes:

Do dnia dzisiejszego czytelnicy “New York Timesa”, słuchacze NPR, widzowie BBC i CNN nie wiedzą, jaki rodzaj niewiarygodnie brutalnej, podobnej do nazistowskiej nienawiści nadaje się nieustannie w palestyńskiej sferze publicznej.

I oczywiście, media społecznościowe tylko pogorszyły sprawy – ułatwiając szerzenie propagandy bez względu na jej źródło (zakładając, że w ogóle jest znane), nie mówiąc już o patrzeniu na nią krytycznie. Media społecznościowe umożliwiają przekazywanie oburzenia moralnego, które jest tak skuteczne w robieniu pariasów z ludzi.  


Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której, jak mówi profesor Landes, nie można bronić syjonizmu – ani w dziennikarstwie, ani w świecie akademickim. Stał się przedmiotem tabu --

W 2021 roku, kiedy był ostatni wybuch przemocy między Izraelem a Gazą, setki dziennikarzy nalegało, by media przyjęły narrację palestyńską – przyjęły ich język, przyjęły ich nazewnictwo, takie jak “izraelska armia okupacyjna” i wszystko inne, i mieliśmy ludzi ze świata akademickiego, w tym Żydów zajmujących się żydowskimi badaniami, występujących z oświadczeniami poparcia dla Palestyńczyków, w których rola Hamasu i rola terroru były całkowicie wymazane. Przedstawiano wszelkie rodzaje twierdzeń o tym, co zrobił Izrael, które były niezgodne z faktami.

Patrzymy na antyintelektualny ruch, który przejął i dosłownie spowodował upadek profesji zajmujących się przekazywaniem informacji w kategoriach ich zdolności podawania społeczeństwu poprawnej i istotnej informacji.

A w znacznym stopniu wszystko to można prześledzić do roku 2000, do Al Dury.


For Jews, Fake News Doesn't Go Back To Trump -- It Goes Back To Al Dura (Daled Amos)

Elder of Ziyon, 8 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2188 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk